Рішення № 83598887, 09.08.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2019
Номер справи
400/1716/19
Номер документу
83598887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2019 р. справа № 400/1716/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачаМиколаївський обласний військовий комісаріат, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030

провизнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Миколаївській області), третя особа: Миколаївський обласний військовий комісаріат, в якому просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної пенсії;

- зобов`язати відповідача перерахувати пенсію по інвалідності з 02.04.2019 року, відповідно до довідки Військової частини А0224 про нараховане грошове забезпечення за період з вересня 2014 року по серпень 2015 року, із врахуванням в складі грошового забезпечення сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховуються під час встановлення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем при нарахуванні пенсії не були враховані виплати за період з вересня 2014 року по серпень 2015 року, відповідно до довідки Військової частини А0224 про нараховане грошове забезпечення.

Відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову, вважаючи свої дії правомірними, оскільки ним було призначено позивачу пенсію по інвалідності ІІІ групи, внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини з 05.03.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Миколаївського обласного військового комісаріату та довідки МСЕК про визнання особи інвалідом (а. с. 48-54).

Від третьої особи надійшов відзив, відповідно до якого Миколаївським обласним військовим комісаріатом направлена до відповідача довідка для перерахунку пенсії згідно Постанови № 103, відповідно до якої грошове забезпечення складалося з посадового окладу, окладу за військовим званням, та надбавки за вислугу років. Крім того, на думку третьої особи, враховуючи положення п. 2 Постанови № 704, додаткові види грошового забезпечення до осіб, звільнених з військової служби до 01.03.2018 року не застосовуються (а. с. 55-59).

Позовна заява залишалась без руху, в зв`язку з недодержанням позивачем вимог ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою від 24.06.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

09.08.2019 року від представника позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання з повідомленням сторін, яке обґрунтовано тим, що характер спірних правовідносин і предмет доказування потребують проведення судового засідання.

Суд не вбачає підстав для задоволення даного клопотання, так як відповідно до норм КАС України дана категорія справ відноситься до нескладних справ, які розглядаються у спрощеному провадженні без повідомлення учасників справи. Клопотання не містить жодних аргументів, окрім загальних щодо характеру спірних правовідносин та предмету доказування, які б викликали необхідність проведення судового засідання.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

У вересні 2014 року позивач був мобілізований для участі в АТО.

В період з вересня 2014 року по серпень 2015 року проходив військову службу у Військовій частині А0224, в період якої отримав захворювання та йому було встановлено третю групу інвалідності.

З 05.03.2003 року позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) та він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

В зв`язку із не включенням відповідачем до розміру пенсії по інвалідності сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії від 02.04.2019 року на підставі довідки Військової частини № 116 від 28.03.2019 року.

Відповідачем на адресу позивача направлено лист № 1565-П-07 від 16.04.2019 року, згідно якого відмовив у перерахунку пенсії відповідно до довідки Військової частини № 116 від 28.03.2019 рок, посилаючись на відсутність підстав для проведення перерахунку із врахуванням:

- щомісячної додаткової грошової винагороди, оскільки вона не віднесена до переліку видів грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсій згідно з нормами чинного законодавства;

- грошового забезпечення для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безпосередню участь в антитерорестичній операції, оскільки вони не віднесені до переліку видів грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсій згідно з нормами чинного законодавства, не носять постійного характеру і не є щомісячними (а. с. 13-15).

Судом встановлено, що позивач просить перерахувати пенсію із врахуванням в складі грошового забезпечення сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, однак не зазначає які саме додаткові види грошового забезпечення він отримував відповідно до довідки Військової частини А0224. З довідки Військової частини А0224 від 08.01.2019 року не можливо визначити, які саме щомісячні додаткові види грошового забезпечення виплачувались позивачу (а .с. 11).

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач у своєму відзиві зазначає, що позивач із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Військової частини А0224 від 08.01.2019 року не звертався, тому відповідач вважає, що вимога про зобов`язання перерахувати пенсію є необґрунтованою та передчасною.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач аналізує та посилається на норми права, відповідно до яких він має право на перерахунок пенсії із врахуванням:

- право на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей");

- право на одноразові премії (наказ Міністерства оборони України № 44 від 27.01.2016 року "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ в 2016 році");

- право на винагороду в розмірі 100 % місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менше 3000 грн. у розрахунку на місяць (постанова КМУ № 158 від 04.06.2014 року "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету".

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Аналіз статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дає підстави для висновку про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:

- посадовий оклад;

- оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення;

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закон № 2262-ХІІ.

Згідно із ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не підлягають включенню до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки їх виплата здійснювалася не щомісячно та вказані виплати не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.

Правова позиція щодо відсутності підстав для включення вказаних одноразових додаткових видів грошового забезпечення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06 лютого 2019 року у справі №522/2738/17.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що права позивача ГУ ПФУ в Миколаївській області не порушено, оскільки призначення пенсії здійснювалось на підставі даних про види грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці, що була надала Миколаївським обласним військовим комісаріатом.

Щодо відмови відповідача у перерахунку пенсії на підставі довідки Військової частини А0224 № 116 від 28.03.2019 року, суд не оцінює дії відповідача, адже по-перше ні позивач, ні відповідач не надали довідку від 28.03.2019 року до матеріалів справи, а по-друге, позивач просить відповідача перерахувати пенсію з дати подання заяви про перерахунок пенсії (02.04.2019 року), однак до зазначеної заяви він надав ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку від 28.03.2019 року, а в позовних вимогах просить зобов`язати відповідача перерахувати пенсію з 02.04.2019 року, але на підставі довідки Військової частини А0224 від 08.01.2019 року, яка відповідачу не надавалась.

Як наслідок, позовні вимоги, пред`явлені до відповідача про зобов`язання перерахувати пенсію по інвалідності з 02.04.2019 року, відповідно до довідки Військової частини А0224 про нараховане грошове забезпечення за період з вересня 2014 року по серпень 2015 року, із врахуванням в складі грошового забезпечення сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії є передчасними.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач в силу Закону України "Про судовий збір" звільнений від його сплати, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подавали.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159), третя особа: Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ЄДРПОУ 08299189), відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз