
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 425/2085/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
15 липня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду з Рубіжанського міського суду Луганської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, в якому позивач просить суд:
визнати протиправною та скасувати відмову Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не зарахування трудового стажу роботи за період з 01.08.1977 по 31.12.1977 в колгоспі "Червоне село" до загального трудового стажу при визначенні розміру пенсії;
зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області врахувати період роботи з 01.08.1977 року по 31.12.1977 в колгоспі "Червоне село" до загального трудового стажу та провести перерахунок пенсії.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона 20.05.2019 звернулась до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо зарахування трудового стажу роботи за період з 01.08.1977 по 31.12.1977 в колгоспі "Червоне село" до загального трудового стажу при визначенні розміру пенсії.
Листом від 24.05.2019 №178/М-14 відповідачем було відмовлено позивачу у зарахуванні трудового стажу за період з 01.08.1977 по 31.12.1977 до загального трудового стажу при визначенні розміру пенсії.
Відповідно до отриманого листа відповідач зазначив, що при зверненні за призначенням пенсії 10.05.2019 позивач надала до управління архівні довідки від 22.02.2019 № 34 та № 2-М/48 про підтвердження періоду роботи в колгоспі "Червоне село", проте в цих довідках зазначено, що у книгах обліку розрахунків з оплати праці колгоспників колгоспу "Червоне село" за серпень-грудень 1977 року фактично відпрацьовані дні не зазначені, а зазначені лише фактично відпрацьовані дні за 1978 рік. Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 19.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
06.08.2019 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позов (а.с.50-53), в обґрунтування якого останній послався на таке.
З заявою про первинне призначення пенсії та документами, необхідними для її призначення, позивач звернувся 10.05.2019 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області.
З 07.05.2019 позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове держнавне пенсійне страхування», при наявності загального стажу роботи 40 років 3 місяців 16 днів.
20.05.2019 позивач звернувся до відповідача із письмовим зверненням, зареєстрованим відповідно до Закону України «Про звернення громадян» щодо врахування до стажу періоду роботи в колгоспі «Червоне село» з серпня по грудень 1977 року.
Листом від 24.05.2019 № 178/М-14 позивачу повідомлено, що період роботи в колгоспі «Червоне село» з серпня по грудень 1977 року неможливо зарахувати до страхового стажу, оскільки надані позивачем архівні довідки від 22.02.2019 № 34 та № 2-М/48 не містять інформацію про фактично відпрацьовані дні.
З заявою встановленого зразка для проведення перерахунку пенсії згідно з ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-ІУ з додаванням загального стажу за період роботи в колгоспі «Червоне село» з серпня по грудень 1977 року позивач до відповідача не звертався та рішення з цього приводу відповідачем не приймалося.
Рішення щодо відмови у зарахуванні позивачу до стажу періоду роботи в колгоспі «Червоне село» з серпня по грудень 1977 року відповідачем не приймалося, а лист від 24.05.2019 № 178/М-14 має роз`яснювальний характер, що є свідченням виконання вимог Закону України «Про звернення громадян».
Із трудової книжки колгоспника від 05.08.1977 НОМЕР_1 вбачається, що з 01.08.1977 по 28.11.1978 позивач працювала в колгоспі «Червоне село». Дані про фактично відпрацьовані дні позивачем в зазначений період праці в трудовій книжці не вказано. У довідках від 22.02.2019 № 34 та № 2-М/48, виданих трудовим архівом Новодайрського району зазначено, що у книгах обліку розрахунків з оплати праці колгоспників колгоспу «Червоне село» за серпень-грудень 1977 року фактично відпрацьовані дні не зазначені, а зазначені лише фактично відпрацьовані дні за 1978 рік. Тому, відповідачем зараховано до страхового стажу період роботи позивача за 1978 рік, а саме 9 місяців 15 днів.
З урахуванням наведеного вище, відповідач зазначає, що зарахувати до страхового стажу період роботи в колгоспі «Червоне село» з серпня по грудень 1977 року за відсутності інформації про фактично відпрацьовані днів немає законних підстав.
Відповідач звертає увагу суду на те, що обов`язок проведення УПФУ призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.4 ст 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виникає виключно у разі подання заявником належного за формою документа, передбаченого Порядком № 22-1. Подання іншого за формою та змістом письмового документа з приводу перерахунку пенсії за правилами ст. 44 Закону № 1058-ІУ не створює правового наслідку у вигляді обов`язку прийняти письмове рішення у формі протоколу стосовно призначення пенсії.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 є громадянкою України та перебуває на обліку у відповідача (а.с.4,5).
10.05.2019 позивач звернулась до відповідача з заявою про первинне призначення пенсії та документами, необхідними для її призначення (а.с.39,40).
Відповідно до записів трудової книжки колгоспника ОСОБА_1 УКР №0280595 вбачається, що позивач у період з 01.08.1977 по 28.11.1978 була прийнята у члени колгоспу «Червоне село» Новоайдарського району, про що зроблено відповідні записи (а.с.7,8).
На звернення позивача від 30.01.2019 Трудовий архів Новоайдарського району надав архівні довідки про підтвердження трудового стажу №2-М/48,63 від 22.02.2019, відповідно до яких зазначено, що згідно книг обліку розрахунків з оплати праці колгоспників колгоспу «Червоне село» село Новоахтирка Новоайдарського району Луганської області за 1977 рік, відомостей про заробітну плату та фактично відпрацьовані дні гр. ОСОБА_1 не має, також було надано відомості щодо фактично відпрацьованих позивачем днів у 1978 році (а.с.41-43).
З 07.05.2019 позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», при наявності загального стажу роботи 40 років 3 місяців 16 днів (а.с.9,10,34,35).
20.05.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою з проханням роз`яснити причини не зарахування їй періоду роботи в колгоспі «Червоне село» з серпня по грудень 1977 року при призначенні пенсії за віком до загального стажу (а.с.54).
Листом від 24.05.2019 № 178/М-14 відповідачем відповідно до Закону України «Про звернення громадян» надано відповідь, в якій роз`яснено позивачу про відсутність правових підстав для зарахування до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 в колгоспі «Червоне село» з серпня по грудень 1977 року, оскільки надані позивачем архівні довідки від 22.02.2019 № 34 та № 2-М/48 не містять інформацію про фактично відпрацьовані дні (а.с.6).
Вважаючи протиправною відмову відповідача у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 відповідного періоду роботи, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон № 1058).
В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі пенсія за віком ( пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).
Статтею 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до частини п`ятої статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Тобто, Законом №1058 передбачено, що для призначення та перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду. В свою чергу, Пенсійний фонд не пізніше 10 днів з дня надходження заяви повинен прийняти рішення про призначення (перерахунок) або ж про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
В силу пункту 1.7 розділу І Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абзац четвертий пункту 1.7 розділу І Порядку).
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пунтку 1.7 розділу І Порядку).
Відповідно до пункту 4.1 розділу ІV Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Тобто, Порядком також передбачено, що для призначення та перерахунку пенсії особа повинна звернутися із заявою до органу Пенсійного фонду.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач зверталась до відповідача із заявою від 20.05.2019, відповідно до якої просила пояснити причину не зарахування їй періоду роботи в колгоспі «Червоне село» з серпня по грудень 1977 року при призначенні пенсії за віком до загального стажу (а.с.54).
Отже, дана заява не містить вимоги позивача щодо зарахування періоду роботи до страхового стажу та відповідно про перерахунок пенсії, внаслідок чого зареєстрована відповідачем в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Тому рішення відносно ОСОБА_1 про відмову у перерахунку призначеної пенсії позивачу відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідачем не приймалося. Натомість, листом від 24.05.2019 № 178/М-14 відповідачем фактично надано роз`яснення позивачу щодо неможливості зарахування до страхового стажу періоду роботи в колгоспі "Червоне село" з серпня по грудень 1977 року.
Таким чином, розгляд питання щодо можливості перерахунку пенсії позивачу на умовах та з підстав ним обумовлених, в рамках даної справи, є передчасним.
Згідно до ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно зі ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.
Враховуючи висновки суду про недотримання позивачем порядку звернення до органу Пенсійного фонду з питань перерахунку пенсії, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у загальному розмірі 768,40 грн (а.с.1).
Оскільки суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду, позивачу не повертається.
Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян