Рішення № 83598831, 13.08.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2019
Номер справи
360/2761/19
Номер документу
83598831
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2761/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 липня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, відповідно до якого, з урахуванням уточнень, позивач просить суд:

зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком 1, згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди з 25.06.1990 по 17.08.1990; з 12.08.1991 по 23.09.1991; з 04.08.1992 по 09.10.1995; з 16.10.1995 по 31.12.2001; з 19.12.2009 по 31.12.2009 та провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 07.02.2019.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що 10 травня 2019 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо зарахування до його пільгового стажу періодів роботи. Відповідачем була розглянута заява позивача і 24.05.2019 надано роз`яснення та відмову в зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу періодів роботи, а саме: з 25.06.1990 по 17.08.1990; з 12.08.1991 по 23.09.1991; з 04.08.1992 по 09.10.1995; з 16.10.1995 по 31.12.2001; з 19.12.2009 по 31.12.2009, у зв`язку із не наданням довіок, що підтверджують пільговий характер робіт за вказані періоди, виданих підприємствами, підконтрольними українській владі.

Відповідачем до пільгового стажу роботи позивача з повним робочим днем під землею за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України не враховано період підземної роботи.

На думку позивача такі дії відповідача щодо відмови у зарахуванні зазначеного періоду роботи під землею до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є неправомірними і такими, що порушують гарантовані Конституцією соціальні права на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 04.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

22.07.2019 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає та просить суд відмовити у задоволеннні позовних вимог, з огляду на наступне (а.с.39-46).

З заявою про первинне призначення пенсії та документами, необхідними для її призначення, позивач звернувся 12.06.2018 до Кремінського відділу обслуговування громадян Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області.

З 07.02.2019 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», при наявності загального стажу роботи 39 років 9 місяців 16 днів (стаж зараховано по 31.07.2014), в тому числі стаж, який зараховано до пільгового 12 років 6 місяців 18 днів, а саме: робота за Списком № 1 шахтарі - 12 років 6 місяців 18 днів.

10.05.2019 позивач звернувся до Кремінського відділу обслуговування громадян Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із письмовим зверненням, зареєстрованим відповідно до Закону України «Про звернення громадян» щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи.

Листом від 24.05.2019 № 166/М-14 позивачу повідомлено, що період роботи позивача на шахті «Україна» в/о «Луганськвугілля» на посаді підземного гірничого з 25.06.1990 по 17.08.1990 та на Луганському шахтобудівельному управлінні треста «Луганськвуглебуд» на посаді учня електрослюсаря підземного першого розряду з 12.08.1991 по 23.09.1991, з 04.08.1992 по 09.10.1995 не підтверджено пільговими довідками та довідками про підземні спуски-підойми.

Стаж роботи з 16.10.1995 по 31.12.2001, з 19.12.2009 по 31.12.2009 у 4-му Воєнізованому гірничорятувальному загоні не підтверджено атестацією робочих місць, не наданням пільгових довідок, довідок про заробітну плату, завірених первинних документів та довідок про підземні спуски-підойми.

Відповідач звертає увагу суду на те, що позивач звернувся до відповідача 10.05.2019 із письмовим зверненням, зареєстрованим відповідно до Закону України «Про звернення громадян» щодо перерахунку пенсії, яке було розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян». До того ж, ним до заяви не додано будь-яких документів, на підставі яких відповідач міг би вирішити питання щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи та перерахунку пенсії. З заявою встановленого зразка для проведення перерахунку пенсії позивач до відповідача не звертався та рішення з цього приводу відповідачем не приймалося.

Як вбачається з трудової книжки позивача у період роботи з 25.06.1990 по 17.08.1990 він працював на шахті «Україна» в/о «Луганськвугілля» на посаді підземного гірничого, з 12.08.1991 по 23.09.1991, з 04.08.1992 по 09.10.1995 - в Луганському шахтобудівельному управлінні треста «Луганськвуглебуд» на посаді учня електрослюсаря підземного першого розряду, з 16.10.1995 по 31.12.2001, з 19.12.2009 по 31.12.2009 - у 4-му Воєнізованому гірничорятувальному загоні. Однак, записи в трудовій книжці не містять інформації щодо умов праці та про зайнятість певними роботами протягом повного робочого дня, інформації про підземні спуски-підойми.

Підставою для призначення пільгових пенсій є не тільки запис у трудовій книжці щодо роботи на підприємстві, а й довідка підприємства, яка уточнює характер роботи з зазначенням періоду роботи, що зараховується до спеціального стажу, професії або посади, характеру виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, яка оцінюється управлінням Пенсійного фонду з урахуванням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1788-ХІІ.

Іншою необхідною умовою для зарахування стажу роботи до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах після 21.08.1992 є проведення відповідної атестації робочого місця з метою підтвердження пільгового характеру виконуваної роботи за такою посадою. Позивачем відповідачу уточнюючі довідки на підтвердження пільгового стажу не надані.

Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 , четветрий Воєнізований гірничорятувальний загін не звітував про облік його стажу як за працівника, який відноситься до окремих категорій осіб відповідно до законодавства. Отже, у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування інформації про спеціальний трудовий стаж позивача не має, що суперечить вимозі абз. 7 п. 20 Порядку № 637.

З урахуванням вище наведеного зазначив, що зарахувати періоди роботи позивача на шахті «Україна» в/о «Луганськвугілля» на посаді підземного гірничого з 25.06.1990 по 17.08.1990, в Луганському шахтобудівельному управлінні треста «Луганськвуглебуд» на посаді учня електрослюсаря підземного першого розряду з 12.08.1991 по 23.09.1991, з 04.08.1992 по 09.10.1995, стаж роботи з 16.10.1995 по 31.12.2001; з 19.12.2009 по 31.12.2009 у 4-му Воєнізованому гірничорятувальному загоні, до пільгового стажу роботи неможливо, у зв`язку з ненаданням позивачем пільгових довідок встановленого зразка та копій первинних документів, що містять відомості про безпосередню зайнятість повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (не менше 80 % робочого часу), довідками про підземні спуски-підойми, а також інформації про проведення атестації цих робочих місць щодо умов праці, віднесених до Списку № 1.

На думку відповідача, у позивача немає необхідного пільгового стажу роботи відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» для здійснення перерахунку розміру пенсії.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового розгляду справи, не прибули до суду, розгляд справи просили проводити без їх участі.

Згідно із частиною третьою статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи положення статті 194 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України та перебуває на обліку, як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями документів (а.с.10-12, 32 на звороті).

Позивачу призначено пенсію за віком відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 07.02.2019, виходячи із загального стажу 39 років, 9 місяців, 16 днів, у тому числі пільгового стажу за списком №1 дванадцять років, шість місяців, вісімндадцять днів, на підставі особистої заяви позивача від 07.02.2019 (а.с.30-33, 37).

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 , останній, зокрема:

з 25.06.1990 по 17.08.1990 прийнятий учнем підземного гірничого робочого з повним робочим днем під землею на шахті «Україна» в/о «Луганськвугілля»;

з 12.08.1991 по 23.09.1991 прийнятий учнем електрослюсаря підземного першого розряду з повним робочим днем під землею на Луганському шахтобудівному управлінні треста «Луганськвуглебуд»;

з 04.08.1992 по 09.10.1995 прийнятий підземним заступником начальника з повним робочим днем під землею (з 01.10.1993 призначено механіком підземної дільниці з повним робочим днем під землею) на шахтоуправлінні «Луганське» в/о «Луганськвугілля»;

з 16.10.1995 по 31.12.2001 та з 19.12.2009 по 31.12.2009 прийнятий командиром взводу оперативного відділу у 4-му воєнізованому гірничорятувальному загоні. Зокрема, 25.04.2000 за результатами атестації робочих місць посада командира взводу в гірничорятувальних частинах відноситься до списку №1; 22.04.2005 позивача атестовано по списку №1; 21.04.2010 позивача атестовано по списку №1; 30.04.2015 позивача звільнено за згодою сторін з посади командира взводу оперативного відділу 4-го воєнізованого гірничорятувального загону (а.с.13-16).

10.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою в довільній формі, відповідно до якої просив зарахувати до його пільгового стажу періоди роботи: з 25.06.1990 по 17.08.1990; з 12.08.1991 по 23.09.1991; з 04.08.1992 по 09.10.1995; з 16.10.1995 по 31.12.2001; з 19.12.2009 по 31.12.2009 та провести відповідний перерахунок пенсії (а.с.47).

Листом від 24.05.2019 №166/М-14 на вищевказану заяву позивача відповідач повідомив, що загальний стаж роботи позивача складає 31 рік 9 місяців 22 дні, в тому числі за списком №1 згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, які уточнюють особливий характер роботи - 12 років 6 місяців 18 днів, що дає позивачу законне право на призначення пенсії за віком відповідно до норм пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 07.02.2019.

Також роз`яснив, що згідно Порядку для визначення права на пенсію на пільгових умовах приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників згідно з додатком № 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. У довідці має бути зазначено: періоди роботи, ще зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні докугяенти за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; виписка з наказу про атестацію робочого місця. За пунктом 3 статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» діяльність збройних формувань Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий, у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків.

Тобто, відповідач у своєму листі від 24.05.2019 №166/М-14 дійшов до висновку, що у разі надання позивачем будь-яких документів для призначення (перерахунку) пенсії (довідок, що підтверджують стаж роботи, довідок, які уточнюють пільговий характер робіт за Списком № 1 та № 2, довідок про заробітну плату, завірених первинних документів тощо), виданих підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, застосувати такі документи в роботу УПФУ не має законних підстав та повідомив ОСОБА_1 про можливість отримання електронного пенсійного посвідчення (а.с.17,18).

Разом з тим, аналізом вищевказаної відповіді Рубіжанського ОУПФУ Луганської області (лист від 24.05.2019 №166/М-14) судом не встановлено відмови позивачу у задоволенні його заяви про перерахунок пенсії. Іншого рішення відповідачем про відмову в перерахунку пенсії Міненку позивачу не приймалось, а фактично було надано роз`яснення щодо неможливості прийняття, будь-яких документів для призначення (перерахунку) пенсії, виданих підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, у разі їх надання.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Отже, отримавши від позивача заяву про зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи: з 25.06.1990 по 17.08.1990; з 12.08.1991 по 23.09.1991; з 04.08.1992 по 09.10.1995; з 16.10.1995 по 31.12.2001; з 19.12.2009 по 31.12.2009 та про перерахунок пенсії, відповідач не вчинив жодних дій, спрямованих на перерахунок пенсії чи надання відповіді стосовно неможливості зарахування до пільгового стажу позивача визначених періодів, а також на прийняття відповідного рішення згідно вимог діючого законодавства щодо проведення перерахунку пенсії позивача або відмови у такому перерахунку.

Лист-відповідь Рубіжанського ОУПФУ Луганської області від 24.05.2019 № 166/М-14 містить в собі виключно роз`яснення позивачу норм чинного законодавства. При цьому, на порушене позивачем у заяві питання, відповіді вказаний лист взагалі не містить.

Суд не може прийняти до уваги доводи відповідача щодо неможливості зарахування спірних періодів до стажу позивача, викладені ним у відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 , оскількі відповідь Рубіжанського ОУПФУ Луганської області від 24.05.2019 № 166/М-14 взагалі не містить в собі цих підстав. Тобто, в спірних правовідносинах наявна бездіяльність відповідача щодо не розгляду по суті заяви позивача щодо перерахунку пенсії.

Відповідно до ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд звертає увагу відповідача на те, що позивач хоча і звернувся до управління із заявою невстановленого зразка (довільної форми) для перерахунку пенсії, проте зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а тому не розгляд заяви з цього приводу є формалізмом.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 30.05.2018 по справі № 537/3480/17.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 54398764).

Зважаючи на обставини справи та з урахуванням вищенаведеного, суд вважає за необхідне застосувати частину другу статті 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та обрати у межах спірних правовідносинах належний, достатній та необхідний (ефективний) спосіб захисту порушеного права позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності Рубіжанського ОУПФУ Луганської області щодо не розгляду (не вирішення) питання, порушеного позивачем в заяві від 10.05.2019 щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи: з 25.06.1990 по 17.08.1990; з 12.08.1991 по 23.09.1991; з 04.08.1992 по 09.10.1995; з 16.10.1995 по 31.12.2001; з 19.12.2009 по 31.12.2009 та перерахунок пенсії, а також шляхом зобов`язання відповідача розглянути та вирішити питання, порушене ОСОБА_1 у заяві від 10.05.2019 щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи: з 25.06.1990 по 17.08.1990; з 12.08.1991 по 23.09.1991; з 04.08.1992 по 09.10.1995; з 16.10.1995 по 31.12.2001; з 19.12.2009 по 31.12.2009 та перерахунок пенсії.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з матеріалами справи позивач при зверненні до суду з позовом сплатив 768,40 грн судового збору (а.с.3).

Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням способу захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 768,40 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не розгляду (не вирішення) питання, порушеного ОСОБА_1 в заяві від 10.05.2019 щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи: з 25.06.1990 по 17.08.1990; з 12.08.1991 по 23.09.1991; з 04.08.1992 по 09.10.1995; з 16.10.1995 по 31.12.2001; з 19.12.2009 по 31.12.2009 та перерахунок пенсії.

Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області розглянути та вирішити питання, порушене ОСОБА_1 в заяві від 10.05.2019 щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи: з 25.06.1990 по 17.08.1990; з 12.08.1991 по 23.09.1991; з 04.08.1992 по 09.10.1995; з 16.10.1995 по 31.12.2001; з 19.12.2009 по 31.12.2009 та перерахунок пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (вул.Студентська, 35А, м.Рубіжне, Луганська область, 93009, код ЄДРПОУ 41245565) на користь ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя К.Є. Петросян