
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2019 року м.Кропивницький Справа № 340/1658/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого-судді Ю.П. Пасічника
за участю секретаря судового засідання - Дигас В.М.
представника позивача Макєєва Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул.Академіка Корольова, 26, м.Кропивницький, 25030, код ЄДРПОУ 39767636) про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить :
- визнати дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області по відмові ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва від 18.01.2019 незаконними та протиправними;
- визнати дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області по відмові ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для сінокосіння та випасання худоби від 11.01.2019 незаконними та протиправними;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 2,9750 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою: АДРЕСА_2 не пізніше 30 днів з дня набрання рішенням законної сили;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 30,2294 га для сінокосіння та випасання худоби за адресою: смт. Петрове Петрівського району Кіровоградської області ( за межами населеного пункту) не пізніше 30 днів з дня набрання рішенням законної сили.
Ухвалою суду від 12.07.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 30.07.2019р.
В судовому засіданні 30.07.2019 року оголошено перерву до 12.08.2019 року для ознайомлення з матеріалами справи представником позивача (а.с.95).
В судовому засіданні 12.08.2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав наведених в позовній заяві та поясненнях.
Представник відповідача в судові засідання призначені на 30.07.2019 року та 12.08.2019 року не з`явився, подав відзив на позов, в якому зазначено, що оскаржувані дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є законними та обґрунтованими, рішення про відмову у надані дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством, просив суд відмовити в задоволенні заявленого позову в повному обсязі. Розгляд справи здійснити без участі представника Головного управління (а.с.60-63).
12.08.2019р. в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення, складення повного тексту рішення відкладено до 17.08.2019р. (а.с.118).
Розглянувши подані позивачами документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 20.12.2018 звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,9750 га за адресою : АДРЕСА_2 (а.с.18).
До заяви надано копію інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та копію технічного паспорту на споруди, які знаходяться у власності ОСОБА_1 - нежитлової будівлі загальною площею 3455,6 кв.м. (а.с.34-42).
Відповідачем 18.01.2019 року надано відповідь, в якій зазначено, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не має підстав для задоволення поданої заяви. Причиною відмови зазначається те, що земельна ділянка, вказана у зверненні перебуває у постійному користуванні МП «Лідер» (а.с.21).
20.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення в оренду загальною площею 30,2294 га терміном на 7 років для сінокосіння та випасання худоби (а.с.17).
Листом №М-17926/0-157/0/17-19 від 11.01.2019 року відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому послався на те, що позивачем до заяви додано графічні матеріали, відповідно до яких земельна ділянка, яка зазначена у зверненні, відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (а.с.23).
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною 4 ст. 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У спірних правовідносинах, з огляду на Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15 та Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затверджене Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 лютого 2015 року №14, таким органом Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам (ч.1, 2 ст. 93 ЗК України).
Строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства не може бути меншим як 7 років (ч. 11 ст. 93 ЗК України).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 2, 3 ст. 123 ЗК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно ч. 2 ст. 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Як вже встановлено судом позивач під час звернень до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки розміром 2,9750 га за адресою : АДРЕСА_2 , надав пакет документів який вказує, що на вказаній земельній ділянці знаходиться нерухоме майно належне позивачеві, при цьому вказані документи дають змогу не тільки встановити місце розташування майна, а й цільове призначення земельної ділянки, а тому відмова у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є безпідставною та такою, що суперечить положенням ст. 123 ЗК України.
Натомість відмовляючи позивачеві у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 30,2294 га терміном на 7 років для сінокосіння та випасання худоби, відповідач вказав, що вказана земельна ділянка відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, а тому відповідач не наділений повноваженнями розпоряджатись вказаною земельною ділянкою.
Разом з тим, суд зазначає, що відмова відповідача викладена у листі №М-17926/0-157/0/17-19 від 11.01.2019 року є небгрунтованою оскільки будь-яких доказів, які б підтверджували твердження, що вказана земельна ділянка відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення відповідачем не надано.
А тому, з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заву позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 30,2294 га терміном на 7 років для сінокосіння та випасання худоби та надати обґрунтовану відповідь з урахуванням висновків суду.
Положення ст. 6 КАС України передбачає, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об`єктивному дослідженні.
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд враховує, що позивачами не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов`язувати суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Згідно ч.1 статті 139 КАС України суд присуджує на користь позивача всі здійснені документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1536,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул.Академіка Корольова, 26, м.Кропивницький, 25030, код ЄДРПОУ 39767636) про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області по відмові ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва від 18.01.2019 незаконними та протиправними.
Визнати дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області по відмові ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для сінокосіння та випасання худоби від 11.01.2019 незаконними та протиправними.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 2,9750 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою: АДРЕСА_2 не пізніше 30 днів з дня набрання рішенням законної сили.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про наданя дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 30,2294 га для сінокосіння та випасання худоби за адресою: смт . Петрове Петрівського району Кіровоградської області ( за межами населеного пункту).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1536,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 13.08.2019 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник