
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" серпня 2019 р. справа № 300/1129/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап`юк С.В.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
представника позивача Муратової Н. І. ,
представників відповідача Дуляби В.В., Перегінчук І.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство фінансів України, Коломийське управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області до Комунального підприємства "Коломияводоканал", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Коломийська міська рада про стягнення заборгованості в розмірі 3 387 281, 04 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
27.05.2019 Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області звернулося в суд з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Коломияводоканал", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство фінансів України, Коломийське управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Коломийська міська рада про стягнення заборгованості в розмірі 1 146 639,43 гривень.
29.05.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 13.06.2019 відмовлено в задоволенні клопотання про повернення сплаченого судового збору.
17.07.2019 року Головним управлінням Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області подано заяву про збільшення розміру позовних вимог, а саме про стягнення з Комунального підприємства "Коломияводоканал" заборгованості за договором субкредитування в розмірі 3 387 281,04 гривні.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Комунальне підприємство "Коломияводоканал" Коломийської міської ради не в повному обсязі виконало зобов`язання щодо повернення коштів, отриманих за Договором про субкредитування №281010-02/111 від 16.10.2009, укладеним з Міністерством фінансів України у рамках спільних зі Світовим банком та Європейським банком реконструкції і розвитку проектів, у зв`язку з чим виникла заборгованість за договором субкредиту перед державним бюджетом у сумі 3 387 281,04 гривень.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство фінансів України подало пояснення щодо позову, які надійшли на адресу суду 26.06.2019 (а.с. 56-62). Представник третьої особи просив позов задовольнити в повному обсязі, справу слухати без участі представника третьої особи.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 23.07.2019. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив частково, з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи, обґрунтованого об`єктивною відсутністю коштів на обслуговування даних позичок (а.с. 187-194).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Просила суд позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог не заперечили, суду пояснили, що в Комунального підприємства "Коломияводоканал" наявна заборгованість, яку відповідач частково погашає.
Представники третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Коломийське управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство фінансів України та третьої особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Коломийська міська рада в судове засідання не з`явились, на адресу суду подали клопотання про розгляд справи без їхньої участі.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
16.10.2009 Міністерством фінансів України, Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Комунальним підприємством "Коломияводоканал" укладено договір про субкредитування № 28010-02/111 про використання сум Позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (Угода про позику Проект розвитку міської інфраструктури) № 4869-UA від 26.05.2008 року (а.с. 22-31).
За умовами пункт 2.1 Договору Угоди про субкредитування № 28010-02/111 від 16.10.2009 року, Субкредитор рекредитує Субпозичальнику частину коштів Позики у сумі, що не перевищує 2 600 000 дол. США та включає одноразову комісію (6 500 дол. США) на платній, зворотній, строковій основі, а Субпозичальник зобов`язується використовувати надані кошти відповідно до умов цього договору, Угоди про позику, виконувати інші зобов`язання передбачені цим договором повернути отриману суму Субкредитору, сплатити відсотки за користування ним та інші платежі, нараховані згідно з положеннями цього Договору.
Субпозичальник погашає основну суму Субкредиту відповідно до графіка погашення, що міститься у додатку до цього Договору. У разі зміни графіка погашення позики, викладеного у Додатковій статті 3 Угоди про позику, відповідні зміни вносяться до графіка погашення Субкредиту, що оформлюється додатковою угодою до цього Договору. Погашення, обслуговування Субкредиту та сплата будь-яких платежів за цим Договрорм здійснюється шляхом перерахування Субпозичальником гривневого еквіваленту відповідної суми у валюті Позики (за офіційним курсом НБУ на день перерахування коштів) на вказаний Субкредитором рахунок (пункти 5.1, 5.6 Договору).
Підпунктом 8.1.4 пункту 8.1 Договору передбачено,що Субпозичальник зобов`язаний своєчасно здійснювати платежі в рахунок погашення боргу за основною сумою Субкредиту, відсотками, маржею та іншими платежами, передбаченими цим Договором, інформувати Субкредитора в триденний термін про зміни банківських установ, у яких знаходяться рахунки Судпозичальника в національній та іноземній валютах.
За невиконання або неналежне виконання Субпозичальником своїх обов`язків із своєчасного повернення основної суми Субкредиту, сплати відсотків за користування ним та інших платежів за цим Договором, Субпозичальник сплачує Субкредитору пеню з розрахунку 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла за період, за який стягується пеня, від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, в порядку, визначеному чинним законодавством України (пункт 14.2 Договору).
Засобом забезпечення виконання Субпозичальником своїх зобов`язань за цим Договором є Гарантія Коломийської міської ради № 42 від 11.08.2011, надана коломийською міською радою Міністерству фінансів України (а.с.121-125).
25.10.2011 Сторонами Договору укладено додаткову угоду №28010-02/111-1, 09.09.2015 додаткову угоду №28010-02/111-2, 07.04.2016 додаткову угоду №28010-02/111-3 до Договору про субкредитування між Міністерством фінансів України, Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Комунальним підприємством «Коломияводоканал» № 28010-02/111 (а.с.32-33, 228-229, 230-231).
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Комунальне підприємство "Коломияводоканал" не в повному обсязі виконувало зобов`язання щодо повернення коштів, отриманих за Договором про субкредитування № 28010-02/111 від 16.10.2009, що призвело до утворення заборгованості перед державним бюджетом України.
В абз.1 ч.3 ст.17 Бюджетного кодексу України встановлено, що державні (місцеві) гарантії надаються на умовах платності, строковості, а також забезпечення виконання зобов`язань у спосіб, передбачений законом.
Обов`язковою умовою надання державної (місцевої) гарантії є укладення договору між центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики (відповідним місцевим фінансовим органом) та суб`єктом господарювання про погашення заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за виконання гарантійних зобов`язань. Істотними умовами такого договору мають бути зобов`язання суб`єкта господарювання: внести плату за надання державної (місцевої) гарантії; надати майнове або інше забезпечення виконання зобов`язань за гарантією; відшкодувати витрати державного (місцевого) бюджету, пов`язані з виконанням гарантійних зобов`язань; сплатити пеню за прострочення відшкодування зазначених витрат. Пеня нараховується за кожний день прострочення сплати заборгованості у національній валюті з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на день нарахування пені; надати гаранту права на договірне списання банком коштів з рахунків суб`єкта господарювання на користь гаранта (абз.3 ч.3 ст.17 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до частини 9 статті 17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб`єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб`єкта господарювання.
Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Згідно пункту 10 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174, з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами на суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.
В п.15 вказаного Порядку передбачено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку.
В судовому засіданні досліджено матеріали справи та встановлено, що у зв`язку з неналежним виконанням Комунальним підприємством "Коломияводоканал" зобов`язань щодо повернення коштів, Коломийське УДКС України Івано-Франківської області надсилало Коломийській об`єднаній державній податковій інспекції подання №35, №36 від 22.04.2019 та за №57, №58 від 26.06.2019 щодо стягнення простроченої заборгованості перед державним бюджетом за субкредитними угодами (а.с. 20, 21, 181, 182).
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (надалі - Кодекс), контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу ІІ цього Кодексу.
За таких обставин суд приходить до висновку, що за Комунальним підприємством "Коломияводоканал" станом на 26.06.2019 залишається непогашеною заборгованість у загальній сумі 3 387 281,04 гривень, з яких основний борг - 2 192 074,52 гривень, пеня за порушення термінів розрахунків - 1 198 206,52 гривень.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
Відповідно до пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що вимоги позивача про стягнення з Комунального підприємства "Коломияводоканал" Коломийської міської ради простроченої заборгованості за договором субкредитування № 28010-02/111 від 16.10.2009 року в розмірі 3 387 281,04 гривень є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Крім того, відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає стаття 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Питання про розстрочення виконання судового рішення розглянуто з ініціативи суду та у відповідності до частини 6 статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України вирішено одночасно з постановленням рішення в даній адміністративній справі.
Згідно з частиною 3 статті 378 даного Кодексу підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Таким чином, підставою для розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Суд зазначає, що згідно наданих відповідачем рішень виконавчого комітету коломийської міської ради №6 від 30.01.2018, №5 від 30.01.2018, №292 від 27.11.2018, №291 від 27.11.2018, №73 від 26.03.2019, № 72 від 26.03.2019, про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізоване водовідведення КП "Коломияводоканал" Коломийської міської ради було піднято тарифи на дані послуги. Однак, для можливості виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 у даній справі, необхідний додатковий час.
З огляду на вищенаведене та зазначені відповідачем обставини, які в сукупності свідчать про скрутне фінансове становище заявника, суд дійшов до висновку про наявність об`єктивних обставин, які ускладнюють виконання судового рішення та підтверджують те, що заявник не має можливості виконати рішення суду.
Таким чином, враховуючи підстави, на які посилається заявник щодо розстрочення виконання даного судового рішення, з метою дотримання розумного балансу між інтересами позивача та реальними можливостями комунального підприємства "Коломияводоканал" погасити заборгованість, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення заяви та розстрочення судового рішення строком на 6 місяців.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Комунальне підприємство "Коломияводоканал" (індекс 78200, вулиця Шевченка, 3, село Шепарівці, Коломийський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 32148690) та за рахунок готівки, що йому належить в дохід державного бюджету прострочену заборгованість за договором субкредитування в розмірі 3 387 281 (три мільйона триста вісімдесят сім тисяч двісті вісімдесят одна) гривень 04 копійки.
Розстрочити виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду за №300/1129/19 від 07.08.2019 про стягнення з рахунків у банках, що обслуговують Комунальне підприємство "Коломияводоканал" (індекс 78200, вулиця Шевченка, 3, село Шепарівці, Коломийський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 32148690) та за рахунок готівки, що йому належить в дохід державного бюджету простроченої заборгованості за договором субкредитування в розмірі 3 387 281 (три мільйона триста вісімдесят сім тисяч двісті вісімдесят одна) гривень 04 копійки, на 6 (шість) місяців рівними частинами, починаючи з моменту набрання даним рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.
Рішення складене в повному обсязі 12 серпня 2019 р.