Рішення № 83598576, 31.07.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
260/1229/18
Номер документу
83598576
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

31 липня 2019 року м. Ужгород№ 260/1229/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С. А.

при секретарі судових засідань - Жирош С.Ю.

та осіб, що беруть участь у справі:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача 1 - Олашин О.М.

представник відповідача 2 - не з`явився;

представник відповідача 3 - не з`явився;

представника відповідача 4 - Секреня О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до УМВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області, Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до УМВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , в якому просить суд: 1. Поновити пропущений процесуальний строк звернення до Закарпатського окружного адміністративного суду. 2. Прийняти дану позовну заяву до розгляду. 3. Визнати незаконними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо-важливих завдань в розмірі 100%, надбавки до посадового окладу за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 50% та премії в розмірі 50%, які були йому встановлені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1244 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та визначені у грошовому атестаті №7 від 30.04.2014 року. 4. Зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням: - посадового окладу поліцейського - 3400 грн.; - окладу поліцейського за спеціальним званням - 2200 грн.; - надбавки за вислугу років (50%) - 2800 грн.; - надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340 грн.; - надбавки за виконання особливо важливих завдань (100%) - 8400 грн.; - надбавки до посадового окладу за інформаційно-аналітичне забезпечення (50%) - 1700 грн.; - премії (50%) - 9420 грн. всього 28234 гривні, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб; звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988. 5. Зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області Повідомлення про настання підстави для чергового перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції з 01.11.2016 року та виготовити нову Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії працівника міліції ОСОБА_1 із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення, встановлених згідно вимоги №4 даного позову та середнього розміру премій (55,54%) встановлених для поліцейських прирівняної посади за нормами грошового забезпечення, чинними на жовтень 2016 року, яку направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області для проведення нового подальшого перерахунку пенсії з 01.11.2016 року. 6. Встановити судовий контроль на виконання судового рішення шляхом зобов`язання Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст.382 КАС України). 7. Стягнути із Відповідача - Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області в його користь витрати по сплаті судового збору.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 року судом відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 22.03.2019 року судом задоволено відвід головуючій у справі судді Калинич Я. М. та передано справу для автоматичного розподілу справ між суддями.

Відповідно до протоколу автоматичного розподілу справ між суддями від 28.03.2019 року, дану справу для продовження розгляду передано головуючому у справі судді Гебеш С.А.

15.04.2019 року позивачем через канцелярію Закарпатського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про зміну (уточнення) позовних вимог та залучення співвідповідачів з розгляду даної справи.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 року судом задоволено клопотання позивача про залучення співвідповідачів та залучено до розгляду справи (відповідачів 2, 3, 4 - відповідно ): Міністерство внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ - 00032684); Пенсійний фонд України (01601, м.Київ-14, вул.Бастіонна,9., код ЄДРПОУ- 00035323); Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008,. Закарпатська обл., м.Ужгород, пл.Народна,4, код ЄДРПОУ- 20455065).

28.05.2019 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, та згідно якої позивач просив суд розглядати даний адміністративний позов в остаточній редакції, а саме:

1. Визнати незаконними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо не зазначення у довідці №703003800 від 20.03.2018р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 премії в середньому розмірі 10% посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року, чинного станом на 01.01.2016 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988. ;

2. Зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням: посадового окладу поліцейського - 3400 грн.; окладу поліцейського за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 2800 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340 грн.; премії (10 відсотків посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року, чинного станом на 01.01.2016 року), - 340 грн., а всього 9 080 (дев`ять тисяч вісімдесят) грн. ;

3. У зв`язку із настанням з 01.11.2016 року підстав, передбачених частиною 18 статті 43 та частинами 3, 4 Статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" редакції від 06.05.2016 року, чинної станом на 01.11.2016р. зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виконати вимоги "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року в редакції від 01.01.2016 року, чинної станом на 01.11.2016 року, та у відповідності до даного "Порядку", направити кожному з них відповідно до своїх повноважень повідомлення, списки та довідки, зазначені в пунктах 2, 3 даного "Порядку", щодо настання підстав для чергового перерахунку пенсії пенсіонера МВС України ОСОБА_1 (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 ) із 01.11.2016 року, а саме:

- МВС України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- Пенсійному фонду України у п`ятиденний строк повідомити головне управління ПФУ в Закарпатській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ..

- Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області у десятиденний строк з моменту надходження даної інформації скласти список за формою згідно з додатком 1 та подати Ліквідаційній комісії УМВС України в Закарпатській області.

- Ліквідаційній комісії УМВС України в Закарпатській області виготовити наступну Довідку про розмір грошового забезпечення для чергового перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення та середнього розміру премій, встановлених для поліцейських прирівняної посади "Перший заступник начальника: управління поліції, відділу поліції" за нормами грошового забезпечення, чинними на жовтень 2016 року, яку направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області для проведення подальшого перерахунку пенсії з 01.11.2016 року ".;

4. Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно Нової довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 01.01.2016 року, а також здійснити наступний перерахунок пенсії з 01.11.2016 року згідно Наступної довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 01.11.2016 року.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що він проходив службу в органах внутрішніх справ, звільнений зі служби із посади першого заступника начальника районного відділу - начальника слідчого відділення Міжгірського РВ УМВС України в Закарпатській області у званні "підполковник міліції" та як працівнику МВС (міліції) відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ) призначено пенсію у відповідності до грошового утримання за постановою КМУ від 07.11.2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб". У своїй позовній заяві позивач посилається на те, що премія у розмірі 10% безпідставно знижені відповідачем при визначенні його грошового забезпечення при нарахуванні пенсії до розміру 0,6 %.

Зважаючи на те, що відповідачами, у оскаржуваних правовідносинах, допущено протиправну бездіяльність у частині не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії всі складові для такого перерахунку, а саме премії у розмірі 10% під час перерахунку пенсії порушило його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, у зв`язку із чим позивач просить суд зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.

Крім цього, в обґрунтування своєї правової позиції та захисту свого порушеного права, позивач також зазначає, що у зв`язку із настанням з 01.11.2016 року підстав, передбачених частиною 18 статті 43 та частинами 3, 4 статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" редакції від 06.05.2016 року, чинної станом на 01.11.2016р. в даному випадку слід зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виконати вимоги "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року в редакції від 01.01.2016 року, чинної станом на 01.11.2016 року, та у відповідності до даного "Порядку", направити кожному з них відповідно до своїх повноважень повідомлення, списки та довідки, зазначені в пунктах 2, 3 даного "Порядку", щодо настання підстав для чергового перерахунку пенсії пенсіонера МВС України ОСОБА_1 .

Позивач в судовому засіданні заявлені позовні вимоги, з врахуванням заяви про уточнення таких від 28.05.2019 року, підтримав та просив суд даний адміністративний позов задовольнити повністю з підстав вкладених у позовній заяві та доданими до такої письмовими доказами.

Представник УМВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, при цьому пояснивши, що пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018р. та наказу МВС України № 138 від 17.02.2017р. "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на Загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року, а тому позивачу по справі встановлена премія у розмірі 0,6 %, що визначена Міністерством внутрішніх справ України у листі від 12.03.2018 року №3261/05/22-2018.

Одночасно, представник відповідача 1 також зазначила, що посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. (яка втратила чинність) про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за виконання особливо-важливих завдань в розмірі 100%, надбавки до посадового окладу за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 50% та премії в розмірі 50 %, не відповідають Закону. Всі вище зазначені позивачем надбавки встановлювались постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" , яка втратила чинність. Однак, представник відповідача зазначила, що згідно з додатком 3 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 чітко визначено перелік надбавок (надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції'", а відтак правових підстав для задоволення даного адміністративного позову в даному випадку немає.

Представник Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з`явився, однак скористався наданим йому правом ст. 194 КАС України та подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Крім цього, представником Відповідача 2 надано відзив на позовну заяву, згідно якого останній зазначив, що відповідно до ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262) та п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених, законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Однак, станом на день розгляду даної справи відповідного рішення ні Кабміном, ні Мінсоцполітики не приймалось, а отже в даному випадку відсутні правові підстави для задоволення даного адміністративного позову.

Представник Пенсійного фонду України в судове засідання не з`явився, однак скористався наданим йому правом ст. 194 КАС України та подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Крім цього, у відзиві на позовну заяву представник відповідача 3 зазначив, що відповідно до п. 1 Порядку № 45(в редакції, чинній до 24.02.2018) перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На виконання вищезазначених норм, пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 звільнених Пенсійним фондом України 26.02.2018 направлено повідомлення № 6194/02-23 до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про наявність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262. Органами Пенсійного фонду України з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсій призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, колишнім працівникам органів Міністерства внутрішніх справ України (поліції) на умовах та в порядку встановлених вказаною постановою, в тому числі позивачу. Крім цього, представник відповідача 3 зазначив, що Порядком № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262 з 01.11.2016 року, про що відповідно просить позивач, однак вимоги позивача зобов`язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області про підстави про проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.11.2016р. не ґрунтуються на законодавстві, та в будь-якому випадку є передчасними, оскільки станом на день звернення із даним позовом відповідного алгоритму та відповідно і порядку затвердженого Кабінетом Міністрів України не існує, а отже позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, при цьому додатково пояснивши, що Кабінет Міністрів України постановою "Про грошове забезпечення поліцейських Національної Поліції" № 988 від 11.11.2015р. (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, в подальшому до даної постанови не вносилось змін до схем посадових окладів. Нормативно-правових актів (законів, постанов, наказів) якими б передбачалось підвищення грошового забезпечення поліцейських станом на кінець 2016 року не приймалось. Крім цього, заявлені позовні вимоги позивача звернені на майбутній захист, як вважає позивач, його порушених прав. Тобто, що право на перерахунок виникне в майбутньому, а право на перерахунок пенсії позивача як він вважає вже порушено, оскільки не подано нової довідки, як це просить позивач.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів справи, 07.11.2015 року набрав законної сили Закон України "Про Національну Поліцію" № 580-VІІІ від 02.07.2015р., а Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.

29.12.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VІІІ від 23.12.2015 року, про внесення змін до Закону№2262-ХІІ в частині надання з 01.01.2016 року пенсіонерам МВС (міліції) права на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, у якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, з 29.12.2015 року, пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Як було зазначено вище, на виконання норм цього Закону Головою Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області виготовлено за № 703003800 від 20.03.2018 року довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, яка міститься в матеріалах справи (Т.1, а.с. 27).

Зважаючи на те, що відповідачем-1 по справі до вищевказаної довідки не включено для перерахунку пенсії премію (10 відсотків посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року, чинного станом на 01.01.2016 року) у розмірі - 340 грн., а включено лише премію і відсотковому співвідношенні до премії поліцейського в розмірі 0,6% - 52,44 грн., позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права та просив суд визнати незаконними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо не зазначення у довідці №703003800 від 20.03.2018р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 премії в середньому розмірі 10% посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року, чинного станом на 01.01.2016 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та відповідно зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням: посадового окладу поліцейського - 3400 грн.; окладу поліцейського за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 2800 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340 грн.; премії (10 відсотків посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року, чинного станом на 01.01.2016 року), - 340 грн., а всього 9 080 (дев`ять тисяч вісімдесят) грн.

Суд не може погодитись з доводами позивача щодо протиправності дій відповідача УМВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо не включення премії в середньому розмірі 10% посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року, чинного станом на 01.01.2016 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та в частині зобов`язання складання нової довідки, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно з частинами 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

З довідки №703003800 від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії ОСОБА_1 , суд встановив, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад в розмірі 3400,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням -2200,00 грн., надбавка за стаж служби (50%)- 2800,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340,00 грн., та премія (0,6 %) -52,44 грн.., тобто в даному випадку відповідачем включено всі види забезпечення позивача для перерахунку пенсії у зв`язку із зміною грошового забезпечення.

Разом з тим, позивач просить суд зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням: посадового окладу поліцейського - 3400 грн.; окладу поліцейського за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 2800 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340 грн.; премії (10 відсотків посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року, чинного станом на 01.01.2016 року), - 340 грн., а всього 9 080 грн.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Так, відповідно до п. 5 Постанови Кабінету міністрів України від 11.11.15 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", для поліцейських підлягають виплаті: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов`язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням; 7) надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання "заслужений" виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов`язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 року №3261/05/22-2018 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за січень 2016 року. Крім цього, у вказаному листі Міністерство внутрішніх справ України звернуло увагу і на те, що при оформленні довідок для перерахунку необхідно враховувати рекомендації, викладені в листі від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" (Т.1, а.с.57).

Що стосується зменшення позивачу премії з 10% до 0,6%, то ще слід зазначити, що згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Середній розмір премії поліцейських за відповідною посадою в січні 2018 році доведено до голів ліквідаційних комісії листом МВС України №3261/05/22-2018 від 12.03.2018 року.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 0,6% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 10%, як зазначає позивач, немає.

Про це також зазначено у правовій позиції Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного у Рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін Рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача щодо визнання незаконними дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області щодо не зазначення у довідці №703003800 від 20.03.2018р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 премії в середньому розмірі 10% посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року, чинного станом на 01.01.2016 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та відповідно зобов`язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням: посадового окладу поліцейського - 3400 грн.; окладу поліцейського за спеціальним званням - 2200 грн.; надбавки за вислугу років (50%) - 2800 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 340 грн.; премії (10 відсотків посадового окладу, у відповідності до пункту 2.15.1 Наказу МВС України №499 від 31.12.2007 року, чинного станом на 01.01.2016 року), - 340 грн., а всього 9 080 грн. , оскільки відповідач в даному випадку діяв в межах та спосіб встановлений чинним законодавством.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та Ліквідаційної комісію УМВС України в Закарпатській області виконати вимоги "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року в редакції від 01.01.2016 року, чинної станом на 01.11.2016 року, та у відповідності до даного "Порядку", направити кожному з них відповідно до своїх повноважень повідомлення, списки та довідки, зазначені в пунктах 2, 3 даного "Порядку", щодо настання підстав для чергового перерахунку пенсії пенсіонера МВС України ОСОБА_1 (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 ) із 01.11.2016 року, а саме:

- МВС України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- Пенсійному фонду України у п`ятиденний строк повідомити головне управління ПФУ в Закарпатській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ..

- Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області у десятиденний строк з моменту надходження даної інформації скласти список за формою згідно з додатком 1 та подати Ліквідаційній комісії УМВС України в Закарпатській області.

- Ліквідаційній комісії УМВС України в Закарпатській області виготовити наступну Довідку про розмір грошового забезпечення для чергового перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення та середнього розміру премій, встановлених для поліцейських прирівняної посади "Перший заступник начальника: управління поліції, відділу поліції" за нормами грошового забезпечення, чинними на жовтень 2016 року, яку направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області для проведення подальшого перерахунку пенсії з 01.11.2016 року" у зв`язку із настанням з 01.11.2016 року підстав, передбачених частиною 18 статті 43 та частинами 3, 4 Статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" редакції від 06.05.2016 року, чинної станом на 01.11.2016р., то суд зазначає наступне.

Суд погоджується із позицією та доказами позивача щодо того, що у поліцейських з 01.11.2016 року збільшилася заробітна плата в тому числі і на посадах яка прирівнюється до його посади з якої він вийшов на пенсію. Також не спростовано і факту того, що у 2016 році були збільшенні видатки на оплату праці для Національної поліції на 1240,4 млн. грн.

Аналізуючи докази надані позивачем щодо збільшення розміру заробітної плати поліцейських згідно довідок про доходи заступників начальників відповідних відділів поліції (Т.1 а.с.34-49), судом встановлено, що таке збільшення відбулося за рахунок преміювання вказаних працівників, однак у кожному відділку поліції суми преміювання є різними і вданому випадку такий розмір премій не носить постійний характер, оскільки такий виплачується і встановлюється за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ним положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Сам факт наявності збільшення розміру премії працівникам поліції з 01.11.2016 року, на думку суду не свідчить про збільшення розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, оскільки законом конкретний розмір премії та постійний її характер виплати такої в сторону зростання або навпаки зменшення в даному випадку законодавством не встановлено.

Однак, одночасно, суд також звертає увагу позивача і на те, що згідно листа ГУ НП в Закарпатській області від 24.07.2019 року за №8зі-Б/106/5-18, позивачу роз`яснено, що станом на кінець 2016 - початок 2017 років підвищення грошового забезпечення не проводилося. Протягом 2015-2018 років виплата грошового забезпечення поліцейським проводиться на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Наказу МВС України від 06.04.2016 року "Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання".

Нормативно-правові акти (закони, постанови, накази), якими було б передбачено підвищення грошового забезпечення поліцейських станом на кінець 2016 - початок 2017 років до ГУНП в Закарпатській області не надходили. Разом з тим, грошове забезпечення поліцейським збільшувалося за рахунок встановлення преміювання в межах доведеного ГУНП в Закарпатській області кошторису доходів та видатків та розмірів кошторисних призначень на КЕКВ 2110 "Оплата праці". Виплата грошового забезпечення та заробітної плати проводиться чітко в межах доведеного фонду оплати праці. При цьому персональні розміри премії встановлюються (збільшуються або змейшуються), а кожному поліцейському в залежності від показників оперативно - службової діяльності на підставі рапорту безпосереднього керівника, тобто збільшення розміру заробітної плати поліцейських в даному випадку відбулось за рахунок фонду преміювання.

Відповідно до пункту 2 частини четвертої постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а зазначено, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що відповідно до положень пункту 12 розділу II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що розмір премії поліцейських встановлюється керівником органів поліції, а не рішенням Уряду, та може змінюватися щомісячно, в залежності від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби.

Саме тому, відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (в редакцій, чинній з 24.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, Порядком № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262 і вказаний алгоритм дій є послідовним, вичерпним та розширеному трактуванню не підлягає.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015 року).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Проте, згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.

Крім того, дана позиція суду висвітлена у Рішенні Конституційного Суду України у справі Справа № 1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"13 травня 2015 року № 4-рп/2015 (саме на цю редакцію ст.63 року № 2262-ХІІ посилається позивач), згідно якого „усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Однак, з моменту виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.11.2016 року, так і на момент розгляду даної адміністративної справи в судовому порядку, Кабінетом Міністрів України не прийнято відповідного рішення щодо проведення перерахунку пенсій особам звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з 01.11.2016 року і по теперішній час, що також не заперечувалося сторонами в судовому порядку.

Крім того, посилання позивача на Інтернет ресурси щодо збільшення заробітної плати працівників поліції (Т.1, а.с. 29-31), суд також відхиляє, оскільки, як вже зазначалось судом вище заробітна плата працівників збільшилась за рахунок преміювання, однак в даному випадку немає рішення Кабінету Міністрів України, щодо проведення перерахунку пенсій, а суд не вправі підміняти собою орган, якому надано таке право для можливості реалізації права на перерахунок пенсії позивача у спосіб, який просить позивач , а саме: МВС України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; Пенсійному фонду України у п`ятиденний строк повідомити головне управління ПФУ в Закарпатській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області у десятиденний строк з моменту надходження даної інформації скласти список за формою згідно з додатком 1 та подати Ліквідаційній комісії УМВС України в Закарпатській області; Ліквідаційній комісії УМВС України в Закарпатській області виготовити наступну Довідку про розмір грошового забезпечення для чергового перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення та середнього розміру премій, встановлених для поліцейських прирівняної посади "Перший заступник начальника: управління поліції, відділу поліції" за нормами грошового забезпечення, чинними на жовтень 2016 року, яку направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області для проведення подальшого перерахунку пенсії з 01.11.2016 року" у зв`язку із настанням з 01.11.2016 року підстав, передбачених частиною 18 статті 43 та частинами 3, 4 Статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" редакції від 06.05.2016 року.

Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до переконання, що дана позовна вимога позивача також не підлягає до задоволення у зв`язку із передчасністю такої, так як станом ні на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.11.2016 року, так і на момент розгляду даної справи в судовому порядку, Кабінетом Міністрів України не прийнято відповідного рішення щодо проведення перерахунку пенсій особам звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з 01.11.2016 року, що є основною і безумовною умовою для відповідного перерахунку пенсії позивачу.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання Головного управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно Нової довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 01.01.2016 року, а також здійснити наступний перерахунок пенсії з 01.11.2016 року згідно Наступної довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 01.11.2016 року, така задоволенню також не підлягає, оскільки є похідною вимогою від первинних позовних вимог, а тому також до задоволення не підлягає.

Більш того, перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року відповідачем був здійснений з дотриманням норм чинного законодавства, про що відповідно судом зазначалось вище, а щодо здійснення наступного перерахунок пенсії з 01.11.2016 року згідно Наступної довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 01.11.2016 року, така вимога є передчасною, про що також зазначалось судом, оскільки відсутні правові підстави для перерахунку такого.

Згідно з частиною першоюстатті 77 КАС України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та спростованими представниками відповідачів по справі належними та допустимими доказами дослідженими судом в ході розгляду справи по суті заявлених позовних вимог.

З огляду на те, що спір між сторонами вичерпано внаслідок перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року з дотриманням норм чинного законодавства, а також те, що правових підстав для здійснення перерахунку з 01.11.2016 року в даному випадку немає, суд приходить до висновку, що в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити повністю.

За правилами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не вирішується питання про розподіл судових витрат, оскільки суд відмовляє у задоволенні позову.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до УМВС України в Закарпатській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області (вул. Ф. Ракоці, буд. 13, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 08592170), Міністерства внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ - 00032684), Пенсійного фонду України (01601, м.Київ-14, вул.Бастіонна,9., код ЄДРПОУ- 00035323), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

В разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 12.08.2019 року.

СуддяC.А. Гебеш