Рішення № 83598540, 06.08.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
240/7093/19
Номер документу
83598540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2019 року м. Житомир справа № 240/7093/19

категорія 111030400

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Єфремова О.С.,

за участю: представника позивача Азізова Ч.А. ,

представників відповідача: Кузьміної К.В., Весельської Ю.А.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Факт" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання незаконним та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Факт» (далі - ТОВ «Факт», позивач) звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:

- визнати таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС України у Житомирській області від 11 квітня 2019 року №0007771412, згідно якого ТОВ «Факт» має сплатити за податковими зобов`язаннями 292893 грн 15 коп та за штрафними санкціями 73223 грн 30 коп, а усього - 366116 грн 40 коп;

- визнати таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11 квітня 2019 року № 0007781412, згідно якого ТОВ «Факт» має сплатити за податковими зобов`язаннями 58578,63 грн та за штрафними санкціями - 14644,67 грн, а усього - 73223,30 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що товариство уклало Контракт № 2017/4/U від 27 квітня 2017 року з німецькою фірмою «Clever Kunde» про купівлю на умовах поставки FCA - Havenstraat 49.2681 LS Monster The Netherlands (Хавенстраат 49, ЛЦ Монстер, Нідерланди) теплицю промислову «VENLO 8.00» бувшу у вжитку. На виконання умов Контракту продавець поставив на митну територію України, а покупець оплатив на умовах Контракту поставлений Товар. Вказує, що усі митні формальності на момент поставки Товару були виконані відповідно до чинного законодавства Нідерландів, Німеччини та України у відповідності до Закону України «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони». Товар був завезений на митну територію України двома партіями за двома митними деклараціями (за МД №UA101090/2017/001954 від 21.06.2017 року - сертифікат EUR.1 Nr.AF00484808 від 16.06.2017 та за МД №UA101090/2017/002162 від 05.07.2017 року - сертифікат EUR.1 Nr.A00484820 від 28.06.2017) та є товаром який вже був у вжитку. У зв`язку із чим, товариству було надано право на преференції по сплаті митних платежів за обома деклараціями на загальну суму 351471,78 грн у тому числі: ввізне мито - 292893,15 грн та ПДВ - 58578, 63 грн. Зазначає, що відповідачем, через ДФС України було здійснено звернення до уповноваженого органу Нідерландів на предмет проведення перевірки вищезазначених сертифікатів EUR.1. Згідно відповідні компетентного органу Нідерландів від 18.05.2018, експортер товару не міг надати документи, що підтверджують статус префенційного походження з Європейського Союзу складових придбаної теплиці. Вказані обставини слугували для проведення відповідачем документальної невиїзної перевірки дотримання товариством законодавства України з питань державної митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування. За результатами якої складено акт №194/06-30-14-12/32702923 від 19.03.2019, на підставі якого винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

Вважаючи податкові повідомлення-рішення від 11 квітня 2019 року №0007771412, 0007781412 такими, що підлягають скасуванню, оскільки вина Товариства з обмеженою відповідальністю «Факт» у тому, що експортер товару не зміг надати документів, що підтверджує статус преференційного походження з Європейського союзу складових придбаної теплиці відсутня, звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою судді від 22.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

На виконання вимог ухвали суду, відповідач подав до суду відзив на позов (а.с.95-98). Просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта №194/06-30-14-12/32702923 від 19.03.2019, складеного за результатами здійсненої перевірки. Контролюючим органом виявлені порушення у дотриманні законодавства України з питань держаної митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування. Зазначено, що під час проведення перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1 Nr.AF00484808 від 16.06.2017 року та EUR.1 Nr.A00484820 від 28.06.2017 року, експортер не підтвердив статус преференційного походження з Європейського союзу завезених товарів, митне оформлення якого здійснено позивачем за МД №UA101090/2017/001954 від 21.06.2017 року та за МД №UA101090/2017/002162 від 05.07.2017 року. Вказує, що завезений товар не може вважатися таким, що походить з Європейського Союзу, відповідно до ч.1 ст.16 Протоколу №1 «Щодо визначення концепції «Походження товарів» і методів адміністративного співробітництва» Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що одним із видів діяльності ТОВ «ФАКТ» є вирощування квітів у тепличних умовах.

Для здійснення своєї діяльності, ТОВ «ФАКТ» та німецька фірма «Clever Kunde» (продавець) уклали Контракт № 2017/4/U від 27 квітня 2017 року (далі - Контракт) про купівлю на умовах поставки FCA - Хавенстраат 49, ЛЦ Монстер, Нідерланди теплицю промислову «VENLO 8.00» бувшу у вжитку.

Відповідно до п.2 цього ж Контракту, загальна вартість товару, згідно інвойсу продавця складає 285,400 євро. Ціни приймаються на умовах поставки FCA - Хавенстраат 49, ЛЦ Монстер, Нідерланди.

На підставі укладеного Контракту, продавець поставив на митну територію України товар, а ТОВ «ФАКТ» оплатило за поставлений товар.

Означений товар, був завезений на митну територію України двома партіями, за двома митними деклараціями (далі - МД):

- за МД №UA101090/2017/001954 від 21.06.2017 року - сертифікат EUR.1 Nr.AF00484808 від 16.06.2017 року;

- за МД №UA101090/2017/002162 від 05.07.2017 року - сертифікат EUR.1 Nr.A00484820 від 28.06.2017 року.

При цьому, ТОВ «Факт» було надано право на преференції по сплаті митних платежів за вказаними МД на загальну суму 351471,78 грн, в тому числі ввізне мито 292893,15 грн та ПДВ 58578,63 грн. Митне оформлення вказаного товару виконане відповідно до чинного законодавства Нідерландів, Німеччини та України у відповідності до Закону України «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони».

Відповідачем проведено документальну невиїзну перевірку, з питань дотримання ТОВ «Факт» законодавства України з питань державної митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування за вищевказаними МД, за результатами якої складено акт №194/06-30-14-12/32702923 від 19.03.2019.

Перевіркою встановлено такі порушення ТОВ «Факт»:

- ч.5 ст.280, ч.1 ст. 281, ч. 1 ст. 289 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI; ч.1 ст.29 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27 червня 2014 року; пунктів 3-4 статті 17 Протоколу №1 «Щодо визначення концепції «Походження товарів» і методів адміністративного співробітництва», в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті ввізного мита на загальну суму 292 893,15 грн, в тому числі: за МД №UA101090/2017/001954 від 21.06.2017 року на суму 40813,78 грн; за МД №UA101090/2017/002162 від 05.07.2017 року на суму 252079,37 грн;

- ч.5 ст.280, ч.1 ст. 281, ч. 1 ст. 289 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI; ч.1 ст.29 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27 червня 2014 року; пунктів 3-4 статті 17 Протоколу №1 щодо визначення концепції «походження товарів» і методів адміністративного співробітництва; пп. 190.1 ст.190 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами), в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті податку на додану вартість на загальну суму 58578,63 грн, в тому числі: МД №UA101090/2017/001954 від 21.06.2017 року на суму 8162,76 грн; за МД №UA101090/2017/002162 від 05.07.2017 року на суму 50415,87 грн.

Не погоджуючись із виявленими контролюючим органом порушеннями, ТОВ «ФАКТ» надало до Головного управління ДСФ у Житомирській області заперечення на акт №194/06-30-14-12/32702923 від 19.03.2019. Просило відповідача надати йому відповідь уповноваженого органу Нідерландів, щодо перевірки сертифікаті EUR.1 Nr.AF00484808 від 16.06.2017 року та сертифікат EUR.1 Nr.A00484820 від 28.06.2017 року. При цьому наголосило, що продукція поставлена за МД є комплектуючими теплиці, виготовленої у Нідерландах, тобто в державі - члену Європейського союзу, а можлива технічна помилка, або не вірний переклад чи невірне тлумачення відповіді уповноваженого органу Нідерландів про яку йдеться в акті, не може бути прийнята, як єдина та безумовна підстава для скасування пільг і звільнення від оподаткування за МД, яким поставлено складові теплиці. Просило скасувати акт складений контролюючим органом за результатами проведеної перевірки.

На заперечення ТОВ «ФАКТ» від 02.04.2019 року відповідачем надано відповідь №/6/06-30-14-09, якою залишено їх без задоволення (а.с.59-62).

На підставі вищезазначеного акта перевірки відповідачем винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС України у Житомирській області №0007771412, № 0007781412 від 11 квітня 2019 року.

Позивач не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковий кодексом України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року (чинного на момент виникнення спірних відносин, далі - ПК України), Митним кодексом України № 4495-VI від 13 березня 2012 року (чинного на момент виникнення спірних відносин, далі - МК України), Закону України «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони» та Протоколу №1 - щодо визначення концепції «походження товарів» і методів адміністративного співробітництва.

В силу статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України).

Датою виникнення податкових зобов`язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов`язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках (п.216.4 ст.216 ПК України).

Крім того, базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу ІІІ Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів. При визначенні бази оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, перерахунок іноземної валюти у валюту України здійснюється за курсом валюти, визначеним відповідно до статті 39-1 цього Кодексу (ст.190 ПК України).

Датою виникнення податкових зобов`язань з податку на додану вартість у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення (п.187.8 ст.187 ПК України).

Відповідно до ч.1 ст.271 МК України, мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

При цьому, одним із видів мита є ввізне мито (п.1 ч.2 ст.271 МК України), яке встановлюється на товари, що ввозяться на митну територію України. Встановлення нових та зміна діючих ставок ввізного мита, визначених Митним тарифом України, здійснюються Верховною Радою України шляхом прийняття законів України. (ст.272 МК України).

Пунктом першим частини 1 статті 276 МК України визначено, що платниками мита є особа, яка ввозить товари на митну територію України чи вивозить товари з митної території України у порядку та на умовах, встановлених цим Кодексом.

Базою оподаткування митом товарів, що переміщуються через митний кордон України, є зокрема для товарів, на які законом встановлено адвалорні ставки мита, - митна вартість товарів.

Обов`язок із сплати митних платежів виникає, зокрема: у разі ввезення товарів на митну територію України - з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України (ч.1 ст.289 МК України).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.281 МК України, ввізне мито на товари, митне оформлення яких здійснюється в порядку, встановленому для підприємств, нараховується за ставками, встановленими Митним тарифом України.

Ввізне мито є диференційованим щодо товарів, що походять з держав, які спільно з Україною входять до митних союзів або утворюють з нею зони вільної торгівлі. У разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України (п.5 ст.280 МК України).

Однак, у відповідності до ст.281 МК України передбачені тарифні пільги (тарифні преференції).

Зокрема, допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок Митного тарифу України у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом, зниження ставок ввізного мита або встановлення тарифних квот відповідно до законодавства України та для ввезення товарів, що походять з держав, з якими укладено відповідні міжнародні договори.

Поряд із цим, слід вказати, що країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом. Під країною походження товару можуть розумітися група країн, митні союзи країн, регіон чи частина країни, якщо є необхідність їх виділення з метою визначення походження товару (ч.2-3 ст.36 МК України).

Повністю вироблені або піддані достатній переробці товари преференційного походження визначаються на основі законів України, а також міжнародних договорів України, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України.

При цьому, документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару (ч.1 ст.43 МК України).

Перевірка документів, що підтверджують країну походження товару здійснюється на підставі ст.45 МК України.

При цьому, у разі виникнення сумнівів з приводу дійсності документів про походження товару чи достовірності відомостей, що в них містяться, включаючи відомості про країну походження товару, орган доходів і зборів може звернутися до компетентного органу, що видав документ, або до компетентних організацій країни, зазначеної як країна походження товару, із запитом про проведення перевірки цих документів про походження товару чи надання додаткових відомостей.

Запит про проведення перевірки повинен містити виклад обставин, що дали підстави для сумнівів з приводу достовірності задекларованої країни походження товару, посилання на правила визначення походження товарів, що застосовуються в Україні, а також іншу необхідну інформацію.

До запиту додається документ, що підлягає перевірці, або його копія, а також у разі необхідності інші відомості, що можуть сприяти проведенню перевірки.

Митні органи, на запит яких була здійснена перевірка, мають бути повідомлені про її результати якомога раніше. Ці результати повинні чітко вказувати на те, чи є перевірені документи достовірними та чи розглядувані товари можуть бути визнані такими, що походять з Європейського Союзу або України і відповідають іншим вимогам цього Протоколу Якщо у випадку обґрунтованих сумнівів відповідь на запит про перевірку не надійшла протягом десяти місяців з дати подання цього запита, або якщо відповідь не містить достатньої інформації для визначення достовірності розглядуваного документа або справжнього походження товарів, митні органи, що подали запит, повинні за відсутності виняткових обставин відмовити у наданні права на преференції. (п.5-6 ст.33 Протоколу №1).

Відтак, матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог укладеного Контракту ТОВ «Факт» з німецькою фірмою «Clever Kunde GmbH» №2017/4/U від 27.04.2017 ввозилися наступні товари, зокрема:

1) за МД № UA101090/2017/001954 від 21.06.2017, відповідно до опису наведеного в гр.31 такої декларації, ввезено товари (а.с.17-24):

- товар №1 «Вироби з чорних металів», зокрема частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: опори для фасадної стіни 160x80x4, 5100 мм металеві, б/y - 49шт.; решетування для фасадної стіни U40x80x40x3, 4138 мм (метал, б/у) - 8 шт.; решетування для бічної стін U40x80x40х2,4998мм (метал, б/у, 24 шт.); решетування для бічної стіни U40x80x40x2,4946 мм (металеве, б/у. - 24 шт.); решетування для бічної стін U40x80x40x2,5213 мм (металеве, б/у. - 8 шт); лотки металеві, 5090 мм, б/в, - 12 шт.; кінцеві лотки, 9730 мм, металеві, б/у.-16 шт.; стійка металева, б/в.-4 шт.; стійка металева, б/в. - 4шт.; металева виштовхуючи трубка для 2-х кватирок - 450 шт.; металева виштовхуючи трубка для 3-х кватирок -52 шт.; водоскиди для лотка (нижній лоток) метал, нові - 74 шт; кінцева пластина для кінцевої частини лотка, металева б/в.-74 шт; стійка металева для системи зашторювання L 30x55x200x15x2x3910-66шт.; стійка металева для систем зашторювання L 30x55x200x17x3x3910-12шт; рейка металева - 26 шт.;

Митна вартість вказаного товару складала 324171,26 грн (гр.45 МД), відправником значиться фірма "Clever Runde GmbH". Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 7326909890 (гр. 33 МД).

- товар №2 «Арматура кріплення з недорогоцінних металів» - б/у, частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: противітрові з`єднання лотка стальні, б/в-36 шт.; затискачі з`єднання конька, стальні, б/в-145 шт.; з`єднання від лотка до коника і знову до лотка, під нахилом, стальна, б/в-145шт.; з`єднувальна рейка, стальна, б/в.-52шт.; верхнє з`єднання конька, нове -260шт.; нижнє з`єднання конька, нове - 260шт; алюмінієва защитна кліпса "в зборі" нова - 4700шт.; алюмінієва защитна кліпса "в зборі" нова - 2350шт., запобіжні затискачі (кінець валу), б/в. - 36шт.; запобіжні штифти (вуст. Труби до вент.окну), нові - 1000шт.; парний елемент тримача (конденс. Лоток), новий - 25шт.; підвісний тримач (конденс. Лоток), новий - 2050 шт.;випускний тримач алюмінієвий (конденс. Лоток) -120шт.; ал. затискної профіль передньої кромки 54 мм. новий - 200 шт.; обмежувальні зажими металеві, нові-1970 шт.; запобіжні затискачі (поруч з вентиляційним вікном) металеві нові - 970 шт.; трубний зажим для виштовхувальної труби до вікна, алюміній, новий - 480 шт.; зажим направляючого пристрою для проволкі з сталі 1,4 мм, новий, - 2600 шт.;

Митна вартість вказаного товару становила 174618,59 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 8302490090 (гр. 33 МД).

- товар №3 «Вироби алюмієві, готові для використання в металоконструкціях» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: коньки алюмінієві, б/в, 5м. -36шт.; коньки алюмінієві, б/в 8 м. -72шт.; профіль кромки лотка, алюмінієві, б/в. 1247 мм - 1000шт. ; профіль кромки лотка, алюмінієві 622мм б/в. - 940 шт.; верхня напрямна повністю алюмінієві, нова - 2шт.; верхня направляюча, алюмінієва, нова -2шт.

Митна вартість вказаного товару 71785,36 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 7610909000 (гр. 33 МД).

- товар №4 «Вироби алюмієві, готові для використання в металоконструкціях» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: поріг вент. 2-форт, б/в. -900шт.; поріг вент.2-форт, б/в. -54шт.; верхня балка, алюміній, рама двері - 2шт.; вертикальний профіль, алюміній, рама двері, б/в. -4шт.; профіль зачинення дверей, алюмінієвий, новий -2шт.; установчі пластини рами двері, алюмінієві, б/в. - 4шт.

Митна вартість вказаного товару - 117669,74 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 7610909000 (гр. 33 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 7610100000 (гр. 33 МД).

- товар №5 «Частина промислової теплиці Venlo тип 8.00»: ущільнювальна щітка для дверей теплиці-2 шт.

Митна вартість вказаного товару 699,97 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД 9603909900 (гр. 33 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 7610100000 (гр. 33 МД).

- товар №6 «Кріпильні вироби, фурнітура або аналогічні вироби з пластмаси». частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: обмежувачі для дверей, пластикові нові - 2 шт.; кронштейн (підтримка вертикальної труби) з пластика, нове - 150 шт.; пластиковий блок направляючого устрою для дроту, чорний, новий - 5100 шт.; затиск тканини для 3-мм дроту, пластиковий, новий, чорний - 1000 шт.; конектор, пластиковий, чорний, новий -10 шт.

Митна вартість вказаного товару - 20628,46 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД 3926300090 (гр. 33 МД).

- товар №7 «Вироби з вулканізованої гуми, крім твердої» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: гумова стрічка ущільнювача Mtr 20мм, чорна, нова -2200м.;

Митна вартість вказаного товару складає 51214,00 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД 4016930090 (гр. 33 МД).

- товар №8 «Арматура кріплення з недорогоцінних металів, для дверей промислової теплиці Venlo тип 8.00»: ручки металеві для дверей б/в - 4 шт.

Митна вартість вказаного товару - 697,65 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД 8302411000 (гр. 33 МД).

- товар №9 «Частина промислової теплиці Venlo тип 8.00»: несамохідні, приводяться в рух руками, алюмінієві ємності прямокутної форми з пластиковою вставкою та роликами що були у використанні; роликові столи для розсади - 25шт.

Митна вартість вказаного товару становить 160397,02 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД 8716800000 (гр. 33 МД).

- товар №10 «Двигуни електричні» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: двигуни змінного струму трифазні: потужністю не більш як 750Вт; двигун AF71/6C- 7, 0,37kW, що працює в ід електричної мережі 380-420/220-240V, 910-1120 /min, 50- 60Hz- 4 шт. в комплекті з плитою кріплення.

Митна вартість вказаного товару - 75143,55 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД 8501510090 (гр. 33 МД).

- товар №11 «Болти» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: болти з шестигранною головкою, з корозійностійкої (нержавіючої) сталі, в асортименті. Частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: болти М8 - 150 шт.

Митна вартість вказаного товару - 5232,36 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД 7318157000 (гр. 33 МД).

- товар №12 «Труби з ПВХ безшовні, не армовані, не комбіновані з іншими матеріалами, нарізані на відрізки, довжина яких перевищує максимальний розмір поперечного перетину, без будь-якого іншого оброблення» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: труби жорсткі, без фітінгів з пластмаси; вертикальна труба діаметр 110мм -75шт.

Митна вартість вказаного товару складає 17698,46 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД 3917231000 (гр. 33 МД).

- товар №13 «Фітинги з пластмаси (пвх)» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: з`єднувальне коліно для напівтруби 40x40x45°-75шт.; з`єднувальне коліно для напівтруби 40x40x90°-75 шт.; Т-подібний елемент для напівтруби 40 мм - 75шт.

Митна вартість вказаного товару - 8577,05 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 3917400090 (гр. 33 МД).

При цього, торгівельною маркою поставленого товару в доповненнях до МД значиться - «Clever Kunde GmbH», країною виробництва - NL, виробником - DEBETS SCHALKE BV.

2) за МД №UA101090/2017/002162 від 05.07.2017 відповідно до опису наведеного в гр.31 ввезено товари (а.с.25-29):

- товар №1 «Вироби з чорних металів» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: будівельна стійка - К120х50х3=3, б/у - 4 шт.; опори для фасадної стіни К160x80x4,5100 мм металеві, б/y - 3шт; лотки б/у - 16 шт.; кінцеві лотки б/у-58 шт., металева виштовхуюча трубка для 2-х кватирок - 450 шт., металева виштовхуюча трубка для 3-х кватирок -26 шт.

Митна вартість вказаного товару 99913,16 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 7326909890 (гр. 33 МД).

- товар №2 «Арматура кріплення з недорогоцінних металів» б/у: частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: з`єднувальний зажим, кінцевого бруса даху тип DS35 б/в. -72 шт.; з`єднувальний зажим, кінцевого бруса тип DS35 б/в. - 72 шт.

Митна вартість вказаного товару складає 1493,83 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 8302490090 (гр. 33 МД).

- товар №3 «Вироби алюмінієві, готові для використання в металоконструкціях» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: профіль конструкції даху алюмінієвий, б/в.2140 мм - 4750 шт.; профіль кромки лотка, алюмінієві 1247 мм б/в. - 2450 шт.; профіль кромки лотка, алюмінієві 830 мм б/в. - 305 шт.; поверхнева пластина лотка-144 шт.

Митна вартість вказаного товару 361638,48 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 7610909000 (гр. 33 МД).

- товар №4 «Вироби алюмінієві, готові для використання в металоконструкціях» частина промислової теплиці Venlo тип 8.00: рама вентиляційного вікна алюмінієва, б/ в, 2- квартирки розмірами 2*1250x1250 мм - 208 шт.; рама вентиляційного вікна алюмінієва, б/в, розмірами 3*833,3x1250 мм - квартирки - 11 шт.; роздвижні двері нижні/верхні 3000 мм - 2 шт.; рама вікна 2 квартирки - 340 шт.; рама вікна 3 квартирки - 11 шт.

Митна вартість вказаного товару 257267,75 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 7610100000 (гр. 33 МД).

- товар №5 «Складові теплиці Venlo тип 8.00»: система автоматичного відкривання та закривання (зашторювання), являє собою сонцезахисний екран, який використовується з ціллю захисту рослин від прямих сонячних променів, та регулювання теплообміну в середині теплиці, яка включає в себе, зокрема тканини виготовленою із синтетичних стрічкових ниток і нейтрального механізму відкривання-закривання в комплекті з монтажними матеріалами та механізми приводів; горизонтальна система та вертикальна система зашторювання являє собою комплекс для однієї теплиці Venlo тип 8.00 горизонтальна система - 1 шт.; тип тканини РН55 збереження енергії - 55% затінення 55% вертикальна система - 1 шт.; тип тканини РН55 збереження енергії - 50% затінення 20%, призначена для захисту від прямих сонячних променів та регулювання теплообміну в середині теплиць.

Митна вартість означеного товару складала 2058408,53 грн (гр.45 МД). Класифіковано декларантом за кодом УКТ ЗЕД - 6306190000 (гр. 33 МД).

При цього, торгівельною маркою поставленого товару в доповненнях до МД значиться -«Clever Kunde GmbH», країною виробництва - NL, виробником - "DEBETS SCHALKE BV" (а.с.а.с.22-24,28-29).

Відповідно до п.2.1 Контракту, загальна сума товару згідно інвойсу продавця, який є невід`ємною складовою Контракту складає 285400 євро (а.с.110).

Під час доставки вказаного товару на територію України застосовувалися умови поставок згідно ІНКОТЕРМС: ЕXW NL Monster, що відображено в гр.20 МД №№ UA101090/2017/001954 від 21.06.2017, UA101090/2017/002162 від 05.07.2017.

При митному оформлені товару для застосування тарифних преференцій ТОВ «Факт» подало до митних органів наступні документи:

- зовнішньоекономічний контракт №2017/4/U від 27.04.2017 (а.с.13-16);

- МД №UA 101090/2017/001954 від 21.06.2017 року (а.с.17-24);

- сертифікат EUR. 1 Nr. AF00484808 від 16.06.2017 року (а.с.114);

- інвойс №2017/06/01 від 14.06.2017 року (а.с.109);

- МД № UA101090/2017/002162 від 05.07.2017 року (а.с.25-29);

- сертифікат EUR. 1 Nr. AF00484820 від 28.07.2017 року (а.с.117);

- інвойс №2017/06/07 від 27.06.2017 року (а.с.123).

Означені документи та листи уповноваженого органу Нідерландів року №BUI17-460 та №BUI17-532 від 18.05.2018 стосовно результатів перевірки сертифікатів були надіслані митним органом до фіскального органу для здійснення останнім перевірки.

Щодо ввізного мита на поставку товару, слід зазначити наступне.

Відповідно до п.1 ст.29 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони вчиненої 21.03.2014 та 27.06.2014 в м.Брюсселі та ратифікованої Законом України № 1678-VII від 16 вересня 2014 року (далі - Угода). Кожна Сторона зменшує або скасовує ввізне мито на товари, що походять з іншої Сторони, відповідно до Графіків, встановлених у Додатку I-A до цієї Угоди (далі - Графіки).

При цьому, частиною 1 статті 16 Протоколу №1 «Щодо визначення концепції «Походження товарів» і методів адміністративного співробітництва» (далі - Протоколу №1) вищевказаної Угоди товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів: сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до цього Протоколу; у випадках, вказаних у статті 22(1) цього Протоколу, - декларація, що надалі іменуватиметься "декларацією інвойс", надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати; текст декларації інвойс наведений у Додатку IV до цього Протоколу.

В свою чергу, сертифікат з перевезення товару EUR.1, зазначений в статті 16 цього Протоколу, має бути виданий митними органами країни експорту на письмову заяву експортера або, під відповідальність експортера, його уповноваженим представником ( ч. 1 ст. 17 Протоколу №1).

Експортер або його уповноважений представник має заповнити сертифікат з перевезення товару EUR. 1, а також бланк заяви (ч. 2 ст. 17 Протоколу №1).

Більш того, експортер, який подає заяву про видачу сертифіката з перевезення товару EUR.1, повинен бути готовим у будь-який час на вимогу митних органів країни експорту, у якій видається сертифікат з перевезення товару EUR.1, надати всі належні документи на підтвердження статусу походження розглядуваних товарів, а також виконання інших умов цього Протоколу (ч. 3 ст.17 Протоколу №1).

Сертифікат з перевезення товару EUR.1 має бути виданий митними органами країни-члена Європейського Союзу або України, якщо розглядувані товари можуть бути визнаними такими, що походять з Європейського Союзу або України, і задовольняють іншим умовам цього Протоколу (ч. 4 ст. 17 Протоколу №1).

Експортер, який подає заяву на отримання сертифіката з перевезення товару EUR.1, повинен зберігати документи, зазначені в статті 17(3) цього Протоколу, протягом щонайменше трьох років (ч.1 ст. 29 Протоколу №1).

Відтак, з матеріалів справи вбачається, що під час митного оформлення ТОВ «Факт» було надано право на преференції по сплаті митних платежів за обома вищевказаними деклараціями на загальну суму 351471,78 грн, в тому числі ввізне мито - 292893,15 грн (за МД №UA101090/2017/001954 від 21.06.2017 на суму 40813,78 грн та за МД № UA101090/2017/002162 від 05.07.2017 року - 252079,37 грн) та ПДВ - 58578,63 грн.

Однак, з метою перевірки походження товару Житомирська митниця ДФС направила до ДФС України листи про розгляд питання щодо звернення до уповноваженого органу Нідерландів на предмет проведення перевірки сертифікатів EUR 1, а саме:

- лист від 23.06.2017 №1274/8/06-70-19 щодо розгляду питання звернення до уповноваженого органу Нідерландів на предмет проведення перевірки сертифікату EUR. 1 Nr. AF 00484808 від 16.06.2017;

- лист від 07.07.2017 №1407/8/06-70-19 щодо розгляду питання звернення до уповноваженого органу Нідерландів на предмет проведення перевірки сертифіката EUR. 1 Nr. А 00484820 від 28.06.2017 року.

За результати проведення перевірки сертифікату EUR. 1 Nr. AF 00484808 від 16.06.2017 (МД №UA101090/2017/001954 від 21.06.2017) Житомирська митниця ДФС отримала інформацію, викладену у листі від 18.05.2018 року №BUI 17-460 (а.с.101, 164) уповноваженого органу Нідерландів. Зі змісту якого, вбачається, що видачу сертифіката підтверджено, проте експортер не зміг надати документи, що підтверджують статус преференційного походження з Європейського Союзу вищезазначених товарів. Поряд із цим, висловлено припущення, що товар, який був експортований в Україну складається із частин, які можуть формувати цілу теплицю. При цьому зазначено, що для імпорту цілої теплиці частинами в Україну слід було використати Статтю 26 Протоколу І, але так як цього не сталося, код HS 9406 9031 не використовувався. У зв`язку із чим, в графі 14 сертифікату EUR. 1 Nr. AF 00484808 від 16.06.2017 таким органом зроблено відмітку, що сертифікат не відповідає вимогам щодо достовірності й правильності (зворотній бік а.с.114).

В свою чергу, за результати проведення перевірки сертифікату EUR.1 Nr. АF 00484820 від 28.06.2017 (МД№UА101090/2017/002162 від 05.07.2017) надійшов лист від 18.05.2018 року №BUI17-532, тотожній попередньому (а.с.116, 171). Таким чином видачу вказаного сертифікату підтверджено, однак підтвердження статусу преференційного походження з Європейського Союзу поставлених товарів відсутнє. У зв`язку із цим, у графі 14 перевіряємого сертифікату зроблена відмітка про невідповідність вимогам щодо достовірності й правильності (зворотній бік а.с.117).

Як вже зазначалося, та підтверджується матеріалами справи, що підстава для надання пільги ТОВ «Факт» була визначена у відповідності до абзацу першого частини першої статті 29, додаток 1-А «Тарифний графік України» до глави 1 розділу IV «Торгівля та питання, пов`язані з торгівлею» (скасування мит) Угоди, тобто походження товару з Європейського Союзу.

Відтак, уповноваженим органом Нідерландів, видачу сертифікатів EUR.1 Nr. А 00484820 від 28.06.2017 та EUR.1 Nr. AF 00484808 від 16.06.2017 підтверджено, однак експортер не зміг надати документи, що підтверджують статус преференційного походження з Європейського Союзу, у зв`язку із чим, товар поставлений ТОВ «Факт» німецькою фірмою «Clever Kunde» вважається таким, що має невизначене походження.

Суд наголошує, що відповідно до п.5 ст.17 Протокол №1 митні органи, які видають сертифікати з перевезення товару EUR.1, повинні вжити всіх необхідних заходів для перевірки статусу походження товарів, а також виконання інших умов цього Протоколу. Для виконання цього завдання вони мають право вимагати будь-яких доказів і здійснювати будь-яку перевірку рахунків експортера та інші перевірки, які вважатимуть належними. Ці органи також мають забезпечити правильне заповнення бланків, зазначених у пункті 2 цієї статті. Вони зокрема повинні перевірити, чи заповнена комірка, призначена для опису товарів, таким чином, щоб запобігти зловмисному дописуванню.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами вжиття заходів для перевірки статусу походження товарів поставлених ТОВ «Факт» за Контрактом, уповноважені органи Нідерландів дійшли висновку проте, що сертифікат не відповідає вимогам щодо достовірності й правильності, тобто відсутні документи, які підтверджують статус походження товарів з Європейського Союзу.

Поряд із цим, у декларації (а.с.177-179) підтверджено, що товари поставлені за Контрактом є частинами для повного проекту побудови теплиці. Всі матеріали разом призначені для конструювання теплиці з готових деталей на місці. Товарний код (HS):9406.9031. При цьому вказано, що товари, які регулярно поставляються компанії «Clever Kunde GmbH» походять з Європейського Союзу та відповідають правилам щодо країни походження, що регулюють угоди про преференційну торгівлю з країнами визначеними Угодою. В поясненнях компанії «Clever Kunde GmbH» (а.с.185-186) висвітлюється, що видача сертифікатів EURO 1 з преференціями торгової промисловою палатою Нідерландів, була здійснене на підставі поданої декларації продавцем - виробником, термін дії якої з 09.05.2017 до 31.12.2017. Вказана декларація видана для постачальника-продавця експортера та містить відмітку про зобов`язання виробником надати митним органом будь-які додаткові підтверджуючі документи, які можуть знадобитися. Однак, підтверджуючи документи походження товару митним органам Нідерландів не надано.

З метою забезпечення правильного застосування цього Протоколу Європейський Союз і Україна повинні допомагати один одному через компетентні митні адміністрації у перевірці достовірності сертифікатів з перевезення товару EUR.1 або декларацій інвойс та правильності інформації, що міститься в цих документів (ч.1 ст.32 Протоколу №1).

Частинами 1-3 статті 33 Протоколу №1 визначено, що подальші перевірки підтверджень походження мають здійснюватись у довільному порядку або тоді, коли митні органи країни імпорту мають обґрунтовані сумніви в достовірності таких документів, статусі походження відповідних товарів або виконанні інших вимог цього Протоколу.

З метою реалізації положень пункту 1 цієї статті митні органи країни імпорту повинні повернути сертифікат з перевезення товару EUR.1 та інвойс, якщо він була поданий, декларацію інвойс або копії цих документів митним органам країни експорту, вказавши, якщо це доречно, причини запиту. Будь-які отримані документи й інформація, що вказують на недостовірність інформації, наведеної в підтвердженні походження, повинні бути передані на підтримку запита про перевірку.

Перевірка має бути здійснена митними органами країни експорту. Для виконання цього завдання вони мають право вимагати будь-яких доказів і здійснювати будь-яку перевірку рахунків експортера та інші перевірки, які вважатимуть належними.

Отже, як встановлено вище, митними органами країни експорту проведено подальшу перевірку сертифікатів з перевезення товару EUR.1 Nr. А 00484820 від 28.06.2017 та EUR.1 Nr. AF 00484808 від 16.06.2017. При цьому експортер не підтвердив статус походження товарів, які є комплектуючими промислової теплиці Venlo тип 8.00, митне оформлення яких здійснено позивачем за МД №UA101090/2017/001954 від 21.06.2017 року та за МД №UA101090/2017/002162 від 05.07.2017 року, відповідно не можуть вважатися такими, що походять з ЄС, відповідно до статті 2 розділу II Протоколу і Угоди.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що відповідачем доведено правомірність прийнятих оскаржуваних податкових повідомлень- рішення, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідачем на виконання вимог частини другої статті 77 КАС України та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано, а позивачем не доведено протиправність податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС України у Житомирській області від 11 квітня 2019 року №0007771412, № 0007781412, а тому позовні вимоги ТОВ «Факт» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та враховуючи те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, а тому судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Факт" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання незаконним та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов

Повне судове рішення складене 13 серпня 2019 року