Рішення № 83597918, 12.08.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2019
Номер справи
420/1998/19
Номер документу
83597918
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1998/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - адвоката Салагорник А.В. (за ордером), представника відповідачів Мунтяна Є.О. (за довіреностями), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "УІТАКА" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "УІТАКА" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації щодо внесення ТОВ "УІТАКА" до переліку ризикових платників податків;

- зобов'язати комісію ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації виключити ТОВ "УІТАКА" з переліку ризикових платників податків;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №1097941/34203597 від 07.03.2019 року;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну ТОВ "УІТАКА" №5 від 01.02.2019 року, - днем надіслання до реєстру.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ "УІТАКА" перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Приморському районі м. Одеса Головного управління ДФС в Одеській області. Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань TOB "УІТАКА" зареєстроване як юридична особа та до видів діяльності Товариства відносяться: оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (основний); оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.

Позивач вказав, що керуючись приписами п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України TOB "УІТАКА" засобами електронного зв'язку, на підставі укладеного договору про визнання електронних документів, було сформовано та направлено контролюючому органу податкову накладну, яку доставлено до Державної фіскальної служби України, а саме: податкова накладна №5 від 01.02.2019 р. доставлена до ДФС України 26.02.2019 р. У квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №9031755447 вказано, що документ доставлено до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 01.02.2019 р. №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач зазначив, що на виконання п.п.201.16.2. п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України позивачем було направлено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрації яких зупинено №23 від 28.02.2019 року до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУДФС в Одеській області щодо подачі копій документів про підтвердження реальності здійснення операцій за відмовленими ПН/РК, зокрема на податкову накладну №5 від 01.02.2019 р.: первині документи (договори, контракти, документи щодо постачання та придбання товару, рахунки-фактури, акти приймання-передачі, накладні, документи щодо підтвердження продукції), підтверджуючі можливість продажу товарів TOB «Пром дайн+». Позивачем у Повідомленні вказано, що оскільки строк оплати за товар не настав, розрахункові документи не надаються.

Згідно квитанції №2 від 28.02.2019 р., зазначені документи засобами електронного зв'язку доставлено до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУДФС в Одеській області та прийняті останнім.

Позивачем було надано всі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій за податковою накладною №5 від 01.02.2019 р. Однак, рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1097941/34203597 від 07.03.2019 р., надана відмова у реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання копій документів: первині документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження продукції, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, (документи, які не надано підкреслити); розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Також позивач зазначив, що 10.10.2016 року TOB "УІТАКА" (Покупець) уклало контракт В-15 з компанією Beijing Tianma Sling Co., Ltd (Продавець) у відповідності до якого Покупець купує, Продавець доставляє Покупцю стрічку текстильну відповідно до інвойсів та специфікації для виробництва стропового обладнання.

01.09.2016 року TOB "УІТАКА" (Суборендар) та TOB «Техінком-Т» (Орендар) уклали договір суборенди нежитлового приміщення №010917/02, у відповідності до якого позивач орендує приміщення загальною площею 840 кв.м., яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Новомосковська дорога, буд. 23/1, для здійснення підприємницької діяльності, зберігання товарі, майна, обладнання Суборендаря, проведення різноманітних робіт по наданню послуг населенню, підприємствам та організаціям.

01.08.2016 року TOB "УІТАКА" (Суборендар) та TOB «Техінком-Т» (Орендар) уклали договір суборенди нежитлового приміщення №53/01, у відповідності до якого позивач орендує приміщення загальною площею 115 кв.м., яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Мельницька, буд. 24-а, для здійснення підприємницької діяльності, зберігання товару, майна, обладнання Суборендаря, проведення різноманітних робіт по наданню послуг населенню, підприємствам та організаціям.

18.07.2018 року TOB "УІТАКА" (Орендар) та TOB «Трейдопт Маркет» (Орендодавець) уклали договір оренди промислового обладнання, у відповідності до якого Орендодавець надав Орендарю у платне строкове користування промислове обладнання для здійснення підприємницької діяльності, проведення швацьких (пошивочних) робіт по виконанню замовлень населенню, підприємствам та організаціям.

03.01.2019 року між TOB "УІТАКА" (Постачальник) та TOB «Пром лайн+» (Покупець) було укладено договір купівлі-продажу товару №01/19-01, у відповідності до якого Постачальник передає у власність Покупця товари народного споживання в асортименті, кількості, вартості, зазначених в накладних, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити вартість товару на умовах дійсного договору.

15.01.2019 року між TOB "УІТАКА" (Постачальник) та TOB «Пром лайн+» (Покупець) було укладено додаткову угоду до договору купівлі-продажу товару №01/19-01 від 03.01.2019 року. Згідно п.3.1 Договору Покупець зобов'язується оплатити вартість поставленої партії товару шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Постачальника у термін 30 календарних днів з моменту отримання товару від Постачальника або шляхом проведення взаєморозрахунку зустрічних вимог за згодою сторін. У відповідності до п.3.3 Договору сплата за товар здійснюється Покупцем після реєстрації Постачальником податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних. У пункті 5.6. Договору зазначається, що Постачальник зобов'язаний виписати Покупцеві податкову накладну у порядку та термін, передбачений діючим законодавством України.

01.02.2019 року у відповідності до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України позивачем було складено і направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкову накладну №5 з контрагентом TOB «Пром лайн+». Податкова накладна на загальну суму 3726122,89 грн., ПДВ 621020,00 грн., була сформована на підставі першої події - відвантаження товару.

01.02.2019 року позивач відправив товар TOB «Пром лайн+» по рахунку-фактурі №СФ-0000001 згідно договору купівлі-продажу товару №01/19-01 від 03.01.2019 року. Товар зберігався та був відвантажений зі складу за адресою: м. Одеса, Новомосковська дорога, 23/1. Було складено видаткову накладну №РН-0000006 від 01.02.2019року.

Позивач вважав що фіскальний орган був зобов'язаний у квитанції чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений пп.1.6 п.1 Критеріїв №959/99-99-07-18, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.

Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ «УІТАКА» до ризикових платників податків відповідно до пп.1.6 п.1 Листа Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 оскаржуване рішення не містять.

Позивач зазначив, що відповідачем не дотримано вимоги щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обгрунтованості рішень, як щодо квитанції від 26.02.2019 року №9031755447, так і до оскаржуваного рішення від 07.03.2019 року №1097941/34203597, виконання яких є запорукою передбачуваності для позивача наслідків виконання або невиконання ним законних вимог відповідача.

Ухвалою від 22.04.2019 року відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі та призначено підготовче засідання на 20.05.2019 року на 11:30 год.

Ухвалою від 20.05.2019 року витребувано від Головного управління ДФС в Одеській області докази та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 06.06.2019 року до 14:30 год.

Підготовче засідання 06.06.2019 року відкладено на 14.06.2019 року на 11:30 год. у зв'язку з ненаданням відповідачем доказів, витребуваних судом.

Ухвалою від 14.06.2019 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про відкладення підготовчого засідання. Прийнято до розгляду уточнену позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "УІТАКА". Продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів. Закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 22 липня 2019 року об 11 год. 00 хв.

У судовому засіданні 22.07.2019 року оголошено перерву до 31.07.2019 року до 10:00 год.

У судове засідання, призначене на 31.07.2019 року на 10:00 год., з'явилися представник позивача та представник відповідачів.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Представник відповідачів проти задоволення позову заперечував, вважав позов необгрунтованим. 17.05.2019 року представник відповідачів надав письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що TOB «УІТАКА» направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №5 від 01.02.2019 року. За отриманою квитанцією з єдиного вікна приймання звітності ДФС України підприємству було повідомлено, що реєстрація відповідної податкової накладної зупинена та висловлено пропозицію щодо надання платником податку пояснень та/або копій документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак, за рішенням комісії ДФС України №1097941/34203597 від 07.03.2019 року про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, було відмовлено у реєстрації податкових накладних. Підставою для відмови стало не надання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, а також розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

В оскаржуваному рішенні Комісії ДФС України було чітко зазначено, які саме документи не було надано позивачем, а саме:

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Представник відповідачів вважав, що рішення №1097941/34203597 від 07.03.2019 року щодо реєстрації податкової накладної №5 від 01.02.2019 року було винесено цілком законно.

Також представник відповідачів зазначив, що листом ГУ ДФС в Одеській області від 13.03.2019 р. №4305/с/15-32-12-01-14 «Про розгляд запиту» було повідомлено, що позивач у 2018 році відповідає Критеріям ризиковості платника податків, що визначений наказом ДФС України від 03.08.2018 року №523 відповідно до якого визначаються критерії ризиковості платника податку, та здійснюється включення такого платника до переліку ризикових платників. Рішення ГУ ДФС в Одеській області про включення TOB «УІТАКА» до переліку суб'єктів господарювання, які відповідають критеріям ризиковості прийнято у спосіб та в порядку, встановленому Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами України.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Комісії Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, що полягають у внесенні TOB «УІТАКА» до переліку ризикових платників податків, що ведеться на виконання наказу ДФС України від 03.08.2018 року №523 «Критерії ризиковості платника податків» та зобов'язання Комісію ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації та виключення TOB «УІТАКА» з переліку ризикових платників податків, представник відповідачів зазначив, що відповідно до витягу з протоколу №241 від 15.08.2018 р. засідання комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації TOB «УІТАКА» до переліку суб'єктів господарювання, які відповідають критеріям ризиковості позивача було внесено до ризикових підприємств.

Протокол №241 від 15.08.2018 р. засідання комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації є формою рішення суб'єкта владних повноважень, яке передбачене Листом ДФС України від 21.03.2018 р. №959/99-99-07-18 «Критерії ризиковості платника податків».

В рамках виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зі змінами та доповненнями) відповідно до Порядку формування переліку ризикових платників податків, затвердженого наказом ДФС від 03.08.2018 р. №523, із урахуванням інформації управління моніторингу доходів та обліково-звітних систем, питання щодо включення TOB «УІТАКА» до переліку ризикових платників податків було винесено на розгляд Комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, в результаті чого вказане підприємство було внесено до переліку ризикових платників, як таке, що відповідає пп.7 п.1.6 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених ДФС від 21.03.2018 р.

Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідачів, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що 10.10.2016 року TOB "УІТАКА" (Покупець) уклало контракт В-15 з компанією Beijing Tianma Sling Co., Ltd (Продавець), у відповідності до якого Покупець купує, Продавець доставляє Покупцю стрічку текстильну відповідно до інвойсів та специфікації для виробництва стропового обладнання (а.с. 47-50).

01.09.2016 року TOB "УІТАКА" (Суборендар) та TOB «Техінком-Т» (Орендар) уклали договір суборенди нежитлового приміщення №010917/02, у відповідності до якого позивач орендує приміщення загальною площею 840 кв.м., яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Новомосковська дорога, буд. 23/1, для здійснення підприємницької діяльності, зберігання товарі, майна, обладнання Суборендаря, проведення різноманітних робіт по наданню послуг населенню, підприємствам та організаціям (а.с. 66-68).

01.08.2016 року TOB "УІТАКА" (Суборендар) та TOB «Техінком-Т» (Орендар) уклали договір суборенди нежитлового приміщення №53/01, у відповідності до якого позивач орендує приміщення загальною площею 115 кв.м., яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Мельницька, буд. 24-а, для здійснення підприємницької діяльності, зберігання товарі, майна, обладнання Суборендаря, проведення різноманітних робіт по наданню послуг населенню, підприємствам та організаціям (а.с. 70-72).

18.07.2018 року TOB "УІТАКА" (Орендар) та TOB «Трейдопт Маркет» (Орендодавець) уклали договір оренди промислового обладнання, у відповідності до якого Орендодавець надав Орендарю у платне строкове користування промислове обладнання для здійснення підприємницької діяльності, проведення швацьких (пошив очних) робіт по виконанню замовлень населенню, підприємствам та організаціям (а.с. 73-74).

03.01.2019 року між TOB "УІТАКА" (Постачальник) та TOB «Пром лайн+» (Покупець) було укладено договір купівлі-продажу товару №01/19-01, у відповідності до якого Постачальник передає у власність Покупця товари народного споживання в асортименті, кількості, вартості, зазначених в накладних, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити вартість товару на умовах дійсного договору (а.с. 76-77).

15.01.2019 року між TOB "УІТАКА" (Постачальник) та TOB «Пром лайн+» (Покупець) було укладено додаткову угоду до договору купівлі-продажу товару №01/19-01 від 03.01.2019 року. Згідно п.3.1 Договору Покупець зобов'язується оплатити вартість поставленої партії товару шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Постачальника у термін 30 календарних днів з моменту отримання товару від Постачальника або шляхом проведення взаєморозрахунку зустрічних вимог за згодою сторін. У відповідності до п.3.3 Договору сплата за товар здійснюється Покупцем після реєстрації Постачальником податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних. У пункті 5.6. Договору зазначається, що Постачальник зобов'язаний виписати Покупцеві податкову накладну у порядку та термін, передбачений діючим законодавством України (а.с. 78).

На виконання договору купівлі-продажу товару від 03.01.2019 року №01/19-01, TOB «УІТАКА» склало рахунок-фактуру №СФ-0000001 від 01.02.2019 року та видаткову накладну №РН-0000006 від 01.02.2019 року на поставку товару ТОВ «Пром Лайн+» на загальну суму 3726122,89 грн., у тому числі ПДВ 621020,48 грн. (а.с. 87-90).

01.02.2019 року позивач склав податкову накладну №5 на поставку ТОВ «Пром Лайн+» товару на загальну суму 3726122,89 грн., у тому числі ПДВ 621020,48 грн. та направив її для реєстрації у встановленому законодавством порядку (а.с. 39-40).

26.02.2019 року на адресу позивача з Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.3.1.21, надійшла Квитанція про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, згідно з якою податкова накладна №5 від 01.02.2019 року доставлена до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена (а.с. 41).

Як підставу зупинення реєстрації ПН зазначено: "Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПК/РК від 01.02.2019 року №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.п.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (а.с. 41).

28.02.2019 року TOB "УІТАКА" було направлено на адресу ГУ ДФС в Одеській області повідомлення №23 від 28.02.2019 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, та копії документів, що підтверджують можливість продажу товару ТОВ «Пром лайн+», а саме: договори, контракти, документи щодо постачання та придбання товару, рахунки-фактури, акти приймання-передачі, накладні, паспорти продукції, що підтверджується відповідним повідомленням та квитанцією №2 (а.с. 43-44).

07.03.2019 року комісією Головного управління ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №1097941/34203597 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків (а.с. 45-46).

Також судом встановлено, що відповідно до Витягу з Протоколу засідання Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, ТОВ «УІТАКА» було внесено до Журналу ризикових платників від 15.08.2018 року №241, як таке, що відповідає пп.7 п.1.6 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених ДФС від 21.03.2018 р. (а.с. 99).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень п.185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Приписами п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Згідно з положеннями п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Згідно п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до Пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Згідно з пп.201.16.1. п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За приписами п.74.2, п.74.3 ст.74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.74.2). Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п. 74.3).

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок № 1246).

Відповідно до п.2 Порядку №1246, податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених п.12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Зі змісту Квитанції від 26.02.2019 р. до направленої для реєстрації податкової накладної №5 від 01.02.2019 року вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної вимогам пп.1.6 п.1. "Критеріїв ризиковості платника податку". При цьому запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018 року затверджений "Порядок зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок №117).

Відповідно до п.п. 5, 6 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з п.10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Листом ДФС України № 960/99-99-07-18 від 21.03.2018 року встановлений Перелік показників, що визначають позитивну податкову історію платника податку, а листом ДФС України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року встановлені Критерії ризиковості платника податку та Критерії ризиковості здійснення операцій.

Згідно з пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, зазначених у листі від 21.03.2018 року № 959/99-99-07-18, комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме, якщо:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

- дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

- платник податку-юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Відповідно до п.21 Порядку №117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Суд зазначає, що зупинивши реєстрацію податкової накладної з висновком, що податкова накладна TOB "УІТАКА" відповідає вимогам пп.1.6.п.1 "Критеріїв ризиковості платника податків", контролюючий орган порушив норми п.201.16 Податкового кодексу України, який вказує, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. В квитанції є посилання не на підстави, вказані в постанові Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року, а на пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податків", встановлений листом ДФС України № 959/99-99-07-18 від 21.03.2018 року.

Крім того, податковим органом чітко не вказано, якому саме критерію ризиковості платника податків, відповідає TOB "УІТАКА", при цьму п.п.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податків" містить 7 ознак ризиковості.

Отже, позивач був позбавлений можливості зрозуміти, який саме критерій був застосований до нього при прийнятті рішення про зупинення реєстрації податкової накладної.

Суд зазначає, що приймаючи рішення про зупинення реєстрації податкової накладної, відповідач був зобов'язаний у квитанції чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений "Критеріями ризиковості платника податків".

Також суд зазначає, що за результатами розгляду поданих позивачем пояснень та первинних документів, відповідачем прийнято оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної без визначення конкретних первинних документів, які не надані.

Підпунктом 4 п.13 Порядку №117 визначено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Згідно з п.23 Порядку №117 комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Суд зазначає, що рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

У рішенні від 07.03.2019 року №1097941/34203597 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, як підставу для прийняття рішення вказано ненадання платником податку копій документів, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити); розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Зі змісту вказаного рішення не вбачається, які саме документи, передбачені пп.4 п.13 Порядку №117, не було надано позивачем, оскільки жодного з перелічених документів не підкреслено.

При цьому, у самій формі рішення зазначається, що документи, які не надано, необхідно підкреслити.

Також слід зазначити, що в повідомленні від 28.02.2019 року (а.с. 43) позивач вказав, що розрахункові документи не надаються, оскільки строк оплати за товар не настав. Проте відповідач безпідставно не взяв це до уваги, і як підставу прийняття оскаржуваного рішення зазначив, що у тому числі й надання розрахункових документів.

Вказані порушення, допущені органом ДФС, на думку суду, є підставою вважати рішення таким, що прийнято із порушенням норм законодавства.

Вищенаведена підстава для прийняття оскаржуваного рішення (без зазначення того, які саме документи не було надано) є формальною, оскільки неможливо встановити, що конкретно не надав суб'єкт підприємницької діяльності, а відповідно неможливо встановити і конкретну підставу прийняття оскаржуваного рішення.

Крім того, суд вважає, що подані позивачем документи є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №5 від 01.02.2019 року, яка складена ТОВ "УІТАКА" на адресу ТОВ "Пром Лайн+".

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації Головного управління ДФС в Одеській області №1097941/34203597 від 07.03.2019 року, яким позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №5 від 01.02.2019 року, не містить повної інформації щодо причин та підстав його прийняття, у рішенні не зазначено, яких саме документів не надано позивачем для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Суд вважає, що позивач виконав свій обов'язок щодо надіслання відповідачу первинних документів та пояснень щодо наданих документів на підтвердження факту реальності господарських операцій з ТОВ "Пром Лайн+".

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «УІТАКА» в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №1097941/34203597 від 07.03.2019 року; та зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ "УІТАКА" №5 від 01.02.2019 року днем її надіслання до реєстру - є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Стосовно правомірності включення TOB «УІТАКА» до переліку ризикових платників податків, суд зазначає наступне.

Законодавцем встановлено певний порядок прийняття рішення відповідними Комісіями про віднесення платника податків до переліку ризикових платників податків.

Відповідно до п.7 Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою КМУ №117 від 21 лютого 2018 року, комісія контролюючого органу складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше ніж семи членів.

Засідання комісії контролюючого органу є правомочним за умови присутності на ньому не менше двох третин її затвердженого персонального складу. Рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні (п.17 Порядку №117).

Як зазначено у п.22 Порядку №117, розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення пропозицій членами комісії, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання.

Протокол засідання комісії контролюючого органу повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення (п. 23 Порядку №117).

Аналіз наведеного дає підстави для висновку про те, що у разі відповідності платника податків показнику оцінки ступеня ризиків, визначеному п.1.6 Критеріїв, включення його до переліку ризикових платників податку відбувається виключно за рішенням відповідної Комісії, яке приймається на її засіданні та оформлюється протоколом. Протокол підписується уповноваженими на те особами, які визначені пунктом 17 вказаного Порядку. До протоколу засідання Комісій обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, згідно з п.1.6 Критеріїв; матеріали, на підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією.

При цьому, відповідачем не надано за запитом представника позивача від 01 березня 2019 року відповідного протокольного рішення та податкової інформації, на підставі якої воно прийняте, але надано 1 аркуш Витягу з Протоколу Комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації щодо внесення платників до Журналу ризикових платників від 15.08.2018 року №241.

У зазначеному вище Витягу не зазначені особи, які приймали рішення про віднесення позивача до переліку ризикових платників податків. Рішення прийнято на підставі службової записки від 14.08.2018 року №262/638/11/15-32-07-02-13 за поданням начальника управління моніторингу доходів та обліково-звітних систем ГУ ДФС в Одеській області Перекопського Т.З.

Відповідно до затвердженого ДФС України Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, до протоколу засідання Комісії обов'язково додаються: перелік платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості згідно з п.1.6 Критеріїв; матеріали, па підставі яких платників податків віднесено до такого переліку; інша інформація, що розглядається Комісією».

При цьому, суд бере до уваги доводи позивача про те, що матеріали, на підставі яких позивача віднесено до ризикових платників податків, до протоколу не додані, що свідчить про порушення відповідачем наведеного Порядку.

Надані відповідачем до суду службова записка від 14.08.2018 року та роздруківка на двох аркушах щодо придбання та реалізації товару позивачем, не містить аналізу та висновків, на підставі яких позивача включено до переліку ризикових платників (а.с. 131-133).

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, зокрема, факт прийняття комісією ГУ ДФС в Одеській області рішення щодо внесення позивача до переліку ризикових платників, що оформлене протоколом від 15.08.2018 року №241, оцінивши докази в їх сукупності та необхідність належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливе, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, виходячи за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 15.08.2018 року № 241 в частині внесення ТОВ "УІТАКА" до переліку ризикових платників податків, оскільки саме в такий спосіб можливий ефективний захист прав позивача.

При цьому, у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "УІТАКА" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, щодо внесення ТОВ "УІТАКА" до переліку ризикових платників податків та зобов'язання комісію ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, виключити ТОВ "УІТАКА" з переліку ризикових платників податків, належить відмовити, з огляду на наступне.

Як зазначено вище, відповідно до Витягу з Протоколу засідання Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, ТОВ «УІТАКА» було внесено до Журналу ризикових платників від 15.08.2018 року №241, як таке, що відповідає пп.7 п.1.6 Критеріїв ризиковості платника податків, затверджених ДФС від 21.03.2018 р. (а.с. 99).

Суд зазначає, що Протокол №241 від 15.08.2018 р. засідання комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації є формою рішення суб'єкта владних повноважень.

Дії Комісії з прийняття відповідного рішення, становлять процедуру його ухвалення, тому у разі визнання протиправним та скасування рішення, відсутня необхідність окремо визнавати протиправними дії з прийняття цього рішення, оскільки це є неналежним способом захисту порушеного права.

Тому в частині цих вимог належить відмовити.

При цьому, у разі визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 15.08.2018 року № 241 в частині внесення ТОВ "УІТАКА" до переліку ризикових платників податків, це рішення втрачає чинність, а тому підстав для покладення на комісію ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації обов'язку виключити ТОВ "УІТАКА" з переліку ризикових платників податків, немає.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "УІТАКА" підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.3 ст.139, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "УІТАКА" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 15.08.2018 року № 241 в частині внесення ТОВ "УІТАКА" до переліку ризикових платників податків.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №1097941/34203597 від 07.03.2019 року.

Зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ "УІТАКА" № 5 від 01.02.2019 року днем її надіслання до реєстру.

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "УІТАКА" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій комісії ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, щодо внесення ТОВ "УІТАКА" до переліку ризикових платників податків та зобов'язання комісію ГУ ДФС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, виключити ТОВ "УІТАКА" з переліку ризикових платників податків - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (адреса: 65044, м.Одеса, вул..Семінарська, буд.5, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УІТАКА" (адреса: вул. Піонерська, 5В, офіс 503, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 34203597) судові витрати у розмірі 3842 грн. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (адреса: Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УІТАКА" (адреса: вул. Піонерська, 5В, офіс 503, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 34203597) судові витрати у розмірі 1921 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12 серпня 2019 року.

Суддя В.В. Андрухів

.