Рішення № 83597770, 13.08.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2019
Номер справи
300/1458/19
Номер документу
83597770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" серпня 2019 р. справа № 300/1458/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 року дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку (а.с.21).

18.07.2019 року позивачем зазначений в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недолік усунутий (а.с.24).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно, без врахування рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 року, відмовлено у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з чим позивач просить суд визнати такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправними та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2019 року, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, на підставі частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 08.08.2019 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.30-37). Зокрема вказав, що Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 року прийнято постанову № 543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності з 01.07.2019 року, на виконання якої відповідачем проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.07.2019 року з врахуванням тих вимог, які заявлені позивачем в позові. За вказаних обставин, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просив суд на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України закрити провадження в справі № 300/1458/19.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

ОСОБА_1 у період з 17.02.1987 року по 08.05.1987 року призваний на військові збори та в складі військової частини 43187 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним записом у військовому квитку серії НК № 2215248 від 12.11.1966 року, що скріплений печаткою та підписом Калуського районного військового комісара (а.с.17) та довідкою командира військової частини № 43187 від07.05.1987 року за № 624 (а.с.16).

Згідно довідки МСЕК серії ІФ № 202283 від 25.04.2007 року позивачу встановлено третю групу інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, без переогляду (а.с.15).

У відповідності до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого управлінням праці та соціального захисту Рожнятівської районної державної адміністрації позивач є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни (а.с.13).

Таким чином, ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_2 , виданим 23.05.2007 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією безстроково (а.с.14).

Позивач перебуває на обліку в Калуському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 .

Суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року за № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком. Згідно додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року за № 628 територіальні органи Пенсійного фонду України, зокрема, Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

На виконання вищевказаної постанови, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.05.2019 року здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи - Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади. Відповідно до пункту 5 вказаного Порядку орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Пунктом 6 Порядку передбачено, що права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі припинення одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

02.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою, згідно якої, на підставі рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 року, просив провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.18).

22.05.2019 року Калуське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом за № 191/Л-15 повідомило позивача, що рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 року не містить положення щодо порядку його виконання, а тому Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціального політики України (а.с.19).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно з статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: - Чорнобильської катастрофи; - інших ядерних аварій та випробувань; - військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Питання пенсійного забезпечення військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, регламентовано статтею 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, відповідно до частин 1-3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, згідно з частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в п`ятикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, є:

по-перше: участь особи у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;

по-друге: така участь здійснюється під час проходження дійсної строкової служби;

по-третє: встановлення інвалідності внаслідок такої участі.

Водночас, Конституційний Суд України рішенням від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) вирішив:

1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;

2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини 3 статті 59 Закону № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Статтею 94 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13 липня 2017 року № 2136-VІІІ передбачено, що оприлюднення усіх актів Суду за результатами конституційного провадження здійснюється на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України або в окремих випадках за ухвалою Суду в Залі засідань Суду.

Відповідно до статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, вимога частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019 року.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

В примітці до вказаної статті зазначено, що тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Як вже встановлено судом, ОСОБА_1 перебував на військових зборах та в період з 17.02.1987 по 08.05.1987 знаходився в 30-ти кілометровій зоні сектора № 2 та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС в складі військової частини № 43187 (а.с.16, 17), внаслідок чого позивачу встановлено третю групу інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.13, 15). Тобто позивач в зазначений період не перебував на дійсній строковій службі, однак як військовозобов`язаний проходив військові збори, під час яких приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.

Суд звертає увагу на те, що в період перебування позивача на військових зборах діяв Закон СРСР від 12 липня 1967 року № 1950-VII "Про загальний військовий обов`язок".

Відповідно до статей 5, 6 Закону СРСР від 12 липня 1967 року № 1950-VII "Про загальний військовий обов`язок" (зі змінами, внесеними Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 грудня 1980 року № 3535-Х) військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР. Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а ті, що перебувають у запасі, - військовозобов`язаними.

Отже, з дня прийняття Конституційним Судом України рішення № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 у позивача як особи, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військових зборів, що є складовою проходження військової служби, і внаслідок цього стала особою з інвалідністю, виникло право на те, щоб призначена йому пенсія по інвалідності була обчислена з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Однак таке право, як передбачено частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", може бути реалізоване лише за їх бажанням. В даному випадку, позивач висловив бажання щодо отримання пенсії по інвалідності, обчислену з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, подавши 02.05.2019 року заяву до Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області. Отже, з 02.05.2019 року позивачу мала бути перерахована та виплачена пенсія по інвалідності, виходячи з зазначеної розрахункової величини.

Таким чином, суд вважає протиправними дії Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови позивачу, викладену в листі від 22.05.2019 року за № 191/Л-15, в проведенні перерахунку та виплаті пенсії, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, а саме з 02.05.2019 року, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та відмову в позову в решті вимоги.

Що стосується позовної вимоги про зобов`язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2019 року, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року на підставі частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то суд вказує на таке.

Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 року прийнято постанову № 543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка набрала чинності з 01.07.2019 року. Згідно пункту 2 зазначеної постанови від 26.06.2019 року за № 543, абзац перший пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", викладено в такій редакції:

"9-1. За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: …".

На виконання постанови Кабінету Міністрів України за № 543 від 26.06.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.07.2019 року, що підтверджується протоколом (а.с.36-37).

З огляду на наведені обставини, відповідач самостійно вчинив дії щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак такий перерахунок та виплату Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило з 01.07.2019 року. Натомість позивач просив суд зобов`язати відповідача провести такий перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2019 року, тобто з дня прийняття Конституційним Судом України рішення № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019.

З огляду на висновок суду про те, що відповідач протиправно відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни з 02.05.2019 року, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, та враховуючи факт того, що відповідач здійснив такий перерахунок лише з 01.07.2019 року, то суд вважає, що позов в частині вимог про зобов`язання відповідача провести з 25.04.2019 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року на підставі частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає частковому задоволенню, а саме: за період з 02.05.2019 року (дати подання заяви, в якій висловлено бажання виплати пенсії з такої розрахункової величини) по 30.06.2019 року включно, за вирахуванням проведених за цей період виплат.

Щодо клопотання про закриття провадження в даній адміністративній справі № 300/1458/19 на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, яке заявлене представником відповідача у відзиві на позовну заяву, то суд вважає його безпідставним з огляду на таке.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Зважаючи на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не в повному обсязі виправило порушення права позивача на перерахунок та отримання пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: з 01.07.2019 року, замість з 02.05.2019 року, то в суду відсутні передбачені пунктом 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для закриття провадження в даній адміністративній справі № 300/1458/19. В зв`язку з вищевикладеним, суд дійшов висновку про необхідність прийняття рішення у даній справі по суті заявлених позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов переконання про часткове обґрунтування заявлених позовних вимог, тому позов підлягає задоволенню частково.

Стосовно допущення рішення суду до негайного виконання, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць - виконуються негайно.

Як випливає зі змісту зазначеної норми, умовою допущення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за місяць є визначення конкретної суми, що підлягає сплаті.

Дана позиція суду підтверджується і висновками, викладеними у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України за № 7 від 20.05.2013 року "Про судове рішення в адміністративній справі", підпунктом 10.4 пункту 10 якої, зокрема, визначено, що у рішенні про стягнення з відповідача на користь позивача певної суми грошових коштів суд першої інстанції повинен зазначити дані, в тому числі, розмір грошових коштів, що підлягають стягненню.

Однак, відповідно до позовної заяви та письмових доказів, наявних у матеріалах справи, відсутній конкретний розрахунок суми пенсії, що підлягає виплаті позивачу, оскільки позивач спершу вимагає провести її перерахунок, а тому в суду відсутня можливість визначити грошовий розмір пенсії, що підлягає стягненню за місяць.

Стосовно встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд .

Згідно частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею Кодексу адміністративного судочинства України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

При цьому, зазначена процесуальна дія є диспозитивним повноваженням суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Вказана правова позиція викладена в додатковій постанові Верховного Суду від 31.07.2018 року у справі № 235/7638/16-а (адміністративне провадження № К/9901/43354/18).

Відповідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на те, що у суду немає обґрунтованих сумнівів щодо виконання відповідачем рішення у цій справі, а позивач, в свою чергу, не надав суду доказів ймовірного уникнення чи зволікання відповідачем у відновленні порушеного права ОСОБА_1 , суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням даного судового рішення.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 23.05.2007 року, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (а.с.14). Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору. З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору чи інших витрат, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат у справі, керуючись частинами 3, 5 статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови з 02.05.2019 року в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ), як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) з 02 травня 2019 року по 30 червня 2019 року включно пенсію як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням проведених виплат за цей період.

В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.