
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.08.2019 Справа № 905/530/19
Господарський суд Донецької області у складі судді Чернової О.В. при секретарі судового засідання Шакуровій І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Спецсервіс АДС, м. Покровськ Донецької області
до відповідача: Комунального підприємства ЖЕК №4, м.Слов`янськ Донецької області
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю Донецьк Ліфт, м.Слов`янськ Донецької області
про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом засідання комітету з прийняття рішень Комунального підприємства ЖЕК №4 б/н від 05.02.2019р. про скасування закупівлі за №UA-2018-11-06-000453-с, що була проведена 06.11.2018р.; визнання недійсними результатів публічної закупівлі UA-2019-01-14-001431-с, оформленої протоколом засідання комітету з прийняттям рішення КП ЖЕК №4 від 01.02.2019р. щодо визначення переможця закупівлі ТОВ Донецьк Ліфт; визнання недійсним договору №1 на технічне обслуговування ліфтів і диспетчерських систем від 13.02.2019, укладеного між КП ЖЕК №4 та ТОВ Донецьк Ліфт,
За участі представників сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
від третьої особи: не з`явився
Відповідно до ч.3 ст.177 ГПК України 06.05.2019р. строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів до 08.07.2019 року.
У судовому засіданні 31.07.2019р. оголошено перерву до 12.08.2019 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю Спецсервіс АДС, м. Покровськ Донецької області звернулось до господарського суду Донецької області із позовом до Комунального підприємства ЖЕК №4, м.Слов`янськ Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом засідання комітету з прийняття рішень Комунального підприємства ЖЕК №4 б/н від 05.02.2019р. про скасування закупівлі за №UA-2018-11-06-000453-с, що була проведена 06.11.2018р.; визнання недійсними результатів публічної закупівлі UA-2019-01-14-001431-с, оформленої протоколом засідання комітету з прийняттям рішення КП ЖЕК №4 від 01.02.2019р. щодо визначення переможця закупівлі ТОВ Донецьк Ліфт; визнання недійсним договору №1 на технічне обслуговування ліфтів і диспетчерських систем від 13.02.2019, укладеного між КП ЖЕК №4 та ТОВ Донецьк Ліфт.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на прийняття відповідачем рішення про скасування закупівлі за №UA-2018-11-06-000453-с з порушенням вимог Закону України Про публічні закупівлі та незаконне проведення публічної закупівлі UA-2019-01-14-001431-с, за якою визначено ТОВ Донецьк Ліфт переможцем закупівлі та укладено договір №1 на технічне обслуговування ліфтів і диспетчерських систем від 13.02.2019, що є підставою для визнання їх недійсними.
Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує ст.ст. 2, 3, 16, 30, 31 Закону України «Про публічні закупівлі», ст.ст. 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, ст.ст. 4, 5, 20, 24, 27, 129, 162, 164, 171, 176, 233, 236 Господарського процесуального кодексу України.
З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/530/19 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 20.03.2019р. позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Спецсервіс АДС, м.Покровськ Донецької області залишено без руху.
Ухвалою судді господарського суду Донецької області від 08.04.2019р. позов прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та відкрито провадження у справі №905/530/19 та в порядку ч.2 ст.50 ГПК України залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецьк Ліфт», м. Слов`янськ Донецької області.
08 травня 2019 року через канцелярію господарського суду Донецької області від відповідача надійшов відзив №02-04/167 від 06.05.2019р., в якому останній заперечив проти позовних вимог, зазначивши, що підставою відміни публічної закупівлі №UA-2018-11-06-000453-с у відповідності до ч.1 ст.31 ЗУ «Про публічні закупівлі» стало допущення замовником неточностей у вимогах тендерної документації по підтвердженню технічних можливостей учасників на надання послуг . Крім того, відповідачем зазначено, що публічна закупівля за №UA-2019-01-14-001431-с є окремою процедурою, проведеною 14.01.2019р. у відповідності до положень Закону України «Про публічні закупівлі», участь в якій позивачем не приймалось, хоча останній не був позбавлений прийняти участь у зазначеній закупівлі та подати свою тендерну пропозицію, отже відповідачем не порушено законних прав та інтересів позивача, з огляду на що, підстави для визнання договору №1 на технічне обслуговування ліфтів і диспетчерських систем від 13.02.2019 відсутні.
25.05.2019 року на адресу господарського суду Донецької області від позивача надійшла відповідь на відзив б/н від 24.05.2019р., в якій останній зазначив про необґрунтованість тверджень відповідача щодо відсутності у позивача матеріально-технічної бази як на підставу скасування публічної закупівлі №UA-2018-11-06-000453-с та проведення іншої закупівлі за №UA-2019-01-14-001431-с. Разом з цим, позивачем зазначено про пропуск відповідачем строку для подачі відзиву на позов без поважних причин, у зв`язку з чим, просить суд не приймати наданий відповідачем відзив до уваги та розглянути справу на підставі наявних в ній доказів.
01 липня 2019 року від відповідача надійшли письмові пояснення №02-04/275 від 24.06.2019р. щодо скасування закупівлі за №UA-2018-11-06-000453-с.
У підготовчому судовому засіданні 02.07.2019р. судом закрито підготовче провадження та призначено справу №905/530/19 до розгляду по суті на 31.07.2019 року.
У судове засідання 12.08.2019р. представник позивача не з`явився, про дату та час розгляду справи по суті повідомлений належним чином.
Представник відповідача та третьої особи у судове засідання не з`явились, про дату та час судового засідання повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази в порядку ст. 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
02 листопада 2018 року Протоколом засідання тендерного комітету Комунального підприємства «ЖЕК №4» затверджено річний план закупівель на 2019 рік, згідно якого предметом закупівлі, зокрема, є: закупівля послуг з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів, ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів», розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі 1 093 603,92 грн., процедура закупівлі: відкриті торги; орієнтований початок проведення процедури закупівлі: листопад 2018.
Відповідно до Тендерної документації (далі Документації) на закупівлю код ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів», затвердженої рішенням тендерного комітету від 06.11.2018р., замовником є Комунальне підприємство «ЖЕК №4», предмет закупівлі: код ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів»; місце, кількість, обсяг поставки товарів (надання послуг, виконання робіт): Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, в житлових будинках, які знаходяться на балансі КП «ЖЕК №4» за дислокацією, вказаною в Додатку №7 (58 ліфтів); строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) з 01.01.2019р. по 31.12.2019р.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Документації всі документи тендерної пропозиції повинні бути у вигляді сканованої копії та подані у форматі PDF, jpg, bmp, .doc, .docx (скановані документи повинні бути викладені в повному обсязі, а саме: мати чіткий вигляд повного (завершеного) документу, печатки, підпису та ін.), на усі завантажені документи учасник повинен накласти електронно-цифровий підпис. Інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям (подаються в окремому файлі): вимоги до надання інформації та документів зазначені у Додатку №2 до Тендерної документації (п.2 розділу ІІІ).
Згідно з умовами розділу ІV Тендерної документації тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 90 (дев`яносто) днів від дати розкриття тендерних пропозицій. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 21.11.2018р. до 12 год. 00 хв. Дата і час розкриття тендерних пропозицій визначаються електронною системою закупівель автоматично та зазначаються в оголошенні про проведення процедури відкритих торгів.
Розділом VІ Документації визначено підстави відміни замовником торгів чи визнання їх такими, що не відбулись.
Так, Замовник відміняє торги, зокрема, у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.
Протоколом засідання тендерного комітету КП «ЖЕК №4» від 28 листопада 2018 року прийнято рішення про відхилення пропозиції ТОВ «Спецсервіс АДС» (а.с. 46).
Разом з цим, протоколом засідання тендерного комітету КП «ЖЕК №4» від 04.12.2018р. визнано ТОВ «Донецьк Ліфт» переможцем закупівлі №UA-2018-11-06-000453-с з вартістю пропозиції 1 093 346,00 грн. Вирішено укласти з ТОВ «Донецьк Ліфт» договір на закупівлю «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів» згідно оголошення №UA-2018-11-06-000453-с.
27.12.2018 року Антимонопольним комітетом України прийнято рішення з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 13225-р/пк-пз, яким зобов`язано КП «ЖЕК №4» скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Спецсервіс АДС» та рішення про визначення ТОВ «Донецьк Ліфт» переможцем процедури закупівлі - ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2018-11-06-000453-с (а.с.48-53 том І).
Протоколом засіданні тендерного комітету КП «ЖЕК №4» від 03.01.2019р. прийнято рішення про відхилення пропозиції ТОВ «Спецсервіс АДС» згідно п.7 ст.28 Закону України «Про публічні закупівлі».
08 січня 2019 року протоколом засідання тендерного комітету КП «ЖЕК №4» визнано ТОВ «Донецьк Ліфт» переможцем закупівлі з вартістю пропозиції 1 093 346,00 грн. Вирішено укласти з ТОВ «Донецьк Ліфт» договір на закупівлю «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів» згідно оголошення №UA-2018-11-06-000453-с.
Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України №958-р/пк-пз від 29.01.2019р. зобов`язано КП «ЖЕК №4» скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Спецсервіс АДС» та рішення про визначення ТОВ «Донецьк Ліфт» переможцем процедури закупівлі - ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2018-11-06-000453-с (а.с.57-64 том І).
Протоколом засідання комітету з прийняття рішення КП «ЖЕК №4» б/н від 05.02.2019р., у зв`язку з необхідністю внесення уточнень у тендерну документацію та усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель, на підставі п.1 ст.30 ЗУ «Про публічні закупівлі», відповідачем вирішено відмінити закупівлю «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів» згідно оголошення №UA-2018-11-06-000453-с (а.с.61 том І).
Водночас, 10.01.2019р. протоколом засідання тендерного комітету КП «ЖЕК №4» б/н внесено зміни до річного плану закупівель на 2019 рік, згідно якого предметом закупівлі, зокрема, є: закупівля послуг з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів, ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів», розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі 992 705,94 грн., процедура закупівлі: відкриті торги; орієнтований початок проведення процедури закупівлі: січень 2019.
Разом з цим, рішенням тендерного комітету КП «ЖЕК №4» від 14.01.2019р. затверджено Тендерну документацію на закупівлю код ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів», згідно якої замовником є Комунальне підприємство «ЖЕК №4», предмет закупівлі: код ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів»; місце, кількість, обсяг поставки товарів (надання послуг, виконання робіт): Україна, Донецька область, м. Слов`янськ, в житлових будинках, які знаходяться на балансі КП «ЖЕК №4» за дислокацією, вказаною в Додатку №7 (58 ліфтів); строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) з 04.02.2019р. по 31.12.2019р.
Протоколом засідання тендерного комітету КП «ЖЕК №4» від 01.02.2019р. визнано ТОВ «Донецьк Ліфт» переможцем закупівлі з вартістю пропозиції 957 000,00 грн. Вирішено укласти з ТОВ «Донецьк Ліфт» договір на закупівлю «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів» згідно оголошення №UA-2019-01-14-001431-с.
13 лютого 2019 року між Комунальним підприємством «ЖЕК №4» (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецьк Ліфт» (Виконавець) укладено договір на технічне обслуговування ліфтів і диспетчерських систем №1, згідно умов якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе виконання технічного обслуговування ліфтів і диспетчерських систем, а також ведення постійного контролю, з диспетчерського пульту, за станом ліфтів на об`єктах Замовника, в обсягах згідно з переліком об`єктів та вартості технічного обслуговування ліфтів. Код ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів». Вартість технічного обслуговування ліфтів і диспетчерських систем, наданих Виконавцем за цим договором, за один календарний місяць складає 87 000,00 грн. з ПДВ, загальна вартість послуг 957 000,00 грн. з урахуванням ПДВ 20% згідно додатку №1, який є невід`ємною частиною цього Договору. Договір діє з 13.02.2019р. по 31.02.2019р. (п.2.1., 6.1. Договору).
Посилаючись на прийняття відповідачем рішення про скасування закупівлі за №UA-2018-11-06-000453-с з порушенням вимог Закону України Про публічні закупівлі та незаконне проведення публічної закупівлі UA-2019-01-14-001431-с, за якою визначено ТОВ Донецьк Ліфт переможцем закупівлі та укладено договір №1 на технічне обслуговування ліфтів і диспетчерських систем від 13.02.2019, позивач звернувся до суду з розглядуваним позовом.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об`єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно зі ст.12 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про публічні закупівлі" відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох пропозицій.
Згідно із ч. 1, ч. 4 ст.10 Закону України "Про публічні закупівлі", замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, зокрема, оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.
Положеннями статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено кваліфікаційні критерії до учасників.
Статтею 28 Закону передбачено, що оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону. У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.
Зокрема, критеріями оцінки є, у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок, - ціна.
До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників.
Відповідно до ч.6 ст.28 Закону України «Про публічні закупівлі» за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.30 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів, зокрема, тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
Інформація про відхилення тендерної пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю, тендерна пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель. (ч. 2 ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Як встановлено судом, протоколом тендерного комітету КП «ЖЕК №4» від 03.01.2019р. відхилено пропозицію позивача у зв`язку з тим, що останнім надано суттєво недостовірну інформацію про строк дії договору оренди приміщення, що підтверджує наявність диспетчерської дільниці по обслуговуванню ліфтів, наявність матеріально-технічної бази в приміщенні (а.с.54,55 том І).
Відповідно до ч.2 ст.18 Закону України «Про публічні закупівлі», скарги, що стосуються прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки пропозицій учасників, подаються протягом 10 днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, але до дня укладення договору про закупівлю.
Згідно з ч.14 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі», органом оскарження визначений Антимонопольний комітет України.
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов`язаних із участю у процедурах закупівлі, створює постійно діючу адміністративну колегію з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії приймаються від імені Антимонопольного комітету України.
За приписами ч.7 ст.18 Закону України «Про публічні закупівлі», у разі прийняття скарги до розгляду електронна система закупівель автоматично призупиняє початок електронного аукціону та не оприлюднює договір про закупівлю і звіт про результати проведення процедури закупівлі.
Орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає обґрунтоване рішення, у якому зазначаються, зокрема, у разі якщо скаргу задоволено повністю або частково - зобов`язання усунення замовником порушення процедури закупівлі та/або відновлення процедури закупівлі з моменту попереднього законного рішення чи правомірної дії замовника (ч.11 ст.18 Закону).
При цьому, частиною 12 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов`язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються.
Так, рішенням Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 958-р/пк-пз від 29.01.2019р. скаргу позивача задоволено частково, зобов`язано КП «ЖЕК №4» скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Спецсервіс АДС» та рішення про визначення ТОВ «Донецьк Ліфт» переможцем процедури закупівлі - ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2018-11-06-000453-с.
Таким чином, враховуючи обов`язковість зазначеного рішення АМК України, відповідачем, на виконання рішення Антимонопольного комітету України № 8108-р/пк-пз від 09.08.2018 р., повинен був скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Спецсервіс АДС» та рішення про визначення ТОВ «Донецьк Ліфт» переможцем процедури закупівлі - ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2018-11-06-000453-с.
При цьому, процедура закупівлі повинна бути продовжена з моменту попередньої законної та правомірної дії замовника, а саме з розгляду та оцінки тендерних пропозицій, що узгоджується з приписами Закону України «Про публічні закупівлі».
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, 05.02.2019р. протоколом засідання комітету з прийняття рішення КП «ЖЕК №4» б/н прийнято рішення про скасування закупівлі №UA-2018-11-06-000453-с.
В обґрунтування скасування закупівлі зазначено: « 29.01.2019р. Рішенням 958 встановлено відповідність наданих документів учасником ТОВ «Спецсервіс АДС» кваліфікаційним вимогам тендерної документації. Однак існуючи способи підтвердження кваліфікаційних вимог Учасників, не дають можливості Замовнику у повній мірі переконатися у відповідності Учасників фактичним кваліфікаційним вимогам Замовника. Все вищезазначене дає можливість зробити висновок про порушення законодавства в частині складання тендерної документації та/або внесення змін до неї, а саме: п.3 ст.16, ч3 п.2, п.3 ст.22 ЗУ «Про публічні закупівлі». У зв`язку зі строками розгляду скарг учасника ТОВ «Спецсервіс АДС» скорочується термін надання послуг у 2019 році. Тобто термін надання послуг, вказаний у опублікованій Тендерній документації не відповідає вимогам п.6 ч.1 ст.22 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Згідно з абз. 6 ч. 1 ст. 31 Закону України Про публічні закупівлі, замовник відміняє торги в разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель. Про відміну процедури закупівлі за такими підставами має бути чітко визначено в тендерній документації.
Пунктом 1 розділу Результати торгів та укладення договору про закупівлю Тендерної документації передбачено, що замовник відміняє торги в разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель (а.с. 32 том І).
У відповідності до пункту 6 частини 1 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація повинна містити інформацію, зокрема, строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг,
Тобто, повноваження щодо належного визначення критеріїв та методики оцінки тендерних пропозицій законом віднесені до відання замовника та саме він повинен нести можливі несприятливі наслідки за можливі неточності та формальні (несуттєві) помилки.
Суд зауважує, що відповідачем в оскаржуваному рішенні про відміну торгів чітко не визначено, в чому саме полягають нібито допущені порушення законодавства з питань публічних закупівель, які не можливо усунути. Наведене в рішенні обґрунтування відповідача, не відповідає критерію повноти та обґрунтованості, оскільки не надає можливості встановити, в чому саме полягає вказана неповнота, та які саме норми законодавства з питань публічних закупівель були ним при цьому порушені.
Таким чином, рішення тендерного комітету відповідача, оформлене протоколом засідання комітету з прийняття рішень Комунального підприємства ЖЕК №4 б/н від 05.02.2019р. про скасування закупівель за №UA-2018-11-06-000453-с є необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», з огляду на що підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог позивача про визнання недійсними результатів публічної закупівлі UA-2019-01-14-001431-с, оформленої протоколом засідання комітету з прийняттям рішення КП ЖЕК №4 від 01.02.2019р. щодо визначення переможця закупівлі ТОВ Донецьк Ліфт та визнання недійсним договору №1 на технічне обслуговування ліфтів і диспетчерських систем від 13.02.2019, укладеного між КП ЖЕК №4 та ТОВ Донецьк Ліфт, суд зазначає наступне:
Згідно з ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього кодексу.
Статтею 203 Цивільного кодексу України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до ст. 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Статтею 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) визначено, що договір про закупівлю - це договір, який укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
При цьому, п.35 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що учасником процедури закупівлі є фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, юридична особа (резидент або нерезидент), яка подала тендерну пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п`яти днів з дня їх затвердження.
Так, Управлінням освіти Бахмутської міської ради затверджено Річний план закупівель на 2019р., згідно якого вартість предмету закупівлі, зокрема, послуг за кодом ДК 021:2015 50750000-7 «Послуги з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів» склала 1 093 603,92 грн.
Разом з цим, частиною 1 ст. 4 Закону передбачена можливість внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану. При цьому форма внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану, періодичність і характер таких змін (зміна очікуваної вартості закупівлі, предмету закупівлі, орієнтовного початку процедури закупівлі тощо) законодавством не визначені та не обмежені.
Тому замовник може періодично вносити зміни до річного плану закупівель/додатку до річною плану відповідно до наявного фінансування, потреби у товарах, роботах послугах тощо, до здійснення відповідної закупівлі.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, відповідачем протоколом засідання тендерного комітету КП «ЖЕК №4» б/н від 10.01.2019р. внесено зміни до річного плану закупівель на 2019 рік, щодо закупівлі послуг з технічного обслуговування ліфтів, диспетчеризація ліфтів, ДК 021:2015 50750000-7 очікуваною вартістю предмета закупівлі 992 705,94 грн., на січень 2019р.
Статтею 12 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівля може здійснюватися шляхом застосування, зокрема, відкритих торгів.
Слід зазначити, що Закон України «Про публічні закупівлі» не містить заборони проведення замовником декількох окремих процедур закупівель, якщо такі закупівлі передбачені здійснюються згідно річного плану.
Таким чином, проведення відповідачем публічної закупівлі №UA-2019-01-14-001431-с, за результатами якої визначено переможця закупівлі ТОВ Донецьк Ліфт узгоджується з приписами Закону України «Про публічні закупівлі»,
В той же час, належних у розумінні ст.76 ГПК України доказів того, що позивач є учасником зазначеної процедури закупівлі, права якого під час здійснення закупівлі порушенні матеріали справи не містять.
Враховуючи вищевикладене, підстави для визнання недійсним результатів публічної закупівлі UA-2019-01-14-001431-с, оформленої протоколом засідання комітету з прийняттям рішення КП ЖЕК №4 від 01.02.2019р. щодо визначення переможця закупівлі ТОВ Донецьк Ліфт та визнання недійсним договору №1 на технічне обслуговування ліфтів і диспетчерських систем від 13.02.2019, укладеного між КП ЖЕК №4 та ТОВ Донецьк Ліфт відсутні.
Судові витрати у відповідності до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України стягуються з Відповідача на користь Позивача пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Спецсервіс АДС, м. Покровськ Донецької області до Комунального підприємства ЖЕК №4, м.Слов`янськ Донецької області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю Донецьк Ліфт про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом засідання комітету з прийняття рішень Комунального підприємства ЖЕК №4 б/н від 05.02.2019р. про скасування закупівлі за №UA-2018-11-06-000453-с, що була проведена 06.11.2018р.; визнання недійсними результатів публічної закупівлі UA-2019-01-14-001431-с, оформленої протоколом засідання комітету з прийняттям рішення КП ЖЕК №4 від 01.02.2019р. щодо визначення переможця закупівлі ТОВ Донецьк Ліфт; визнання недійсним договору №1 на технічне обслуговування ліфтів і диспетчерських систем від 13.02.2019, укладеного між КП ЖЕК №4 та ТОВ Донецьк Ліфт задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене протоколом засідання комітету з прийняття рішень Комунального підприємства ЖЕК №4 б/н від 05.02.2019р. про скасування закупівель за №UA-2018-11-06-000453-с, що була проведена 06.11.2018р. на електронній системі публічних закупівель Prozorro.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства ЖЕК №4 (84116, Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 48; код ЄДРПОУ 32233355) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Спецсервіс АДС (85307, Донецька область, м. Красноармійськ, м-н Лазурний, буд. 46-а; код ЄДРПОУ 33955530) судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через Господарський суд Донецької області в порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України.
Суддя О.В. Чернова
Повний текст рішення складено та підписано 12.08.2019 року.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/