Ухвала суду № 83591829, 08.08.2019, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
906/48/16
Номер документу
83591829
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

_________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"08" серпня 2019 р. Справа № 906/48/16

Господарський суд Житомирської області у складі

cудді Шніт А.В.

розглянувши скаргу Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" №285 від 05.06.2019 на бездіяльність органу державної виконавчої служби - Овруцького районного відділу держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області у справі

за позовом Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство"

до Приватного підприємства "Приват Ліс Сервіс"

про стягнення 96066,22грн

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився;

від Овруцького РВ ВДВС ГТУЮ у Житомирській області: не з`явився;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Житомирської області від 23.02.2016 позов задоволено; стягнуто з Приватного підприємства "Приват Ліс Сервіс" на користь Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство": 63535,91грн - боргу; 32530,31грн - інфляційних нарахувань; 1378,00грн - судового збору.

На виконання зазначеного рішення суду 14.03.2016 видано наказ №906/48/16.

26.06.2019 до господарського суду від Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" надійшла скарга №285 від 05.06.2019 на бездіяльність органу державної виконавчої служби - Овруцького районного відділу держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області. У скарзі Державне підприємство "Овруцьке лісове господарство" просить суд визнати неправомірною бездіяльність органу державної виконавчої служби - Овруцького районного відділу держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Житомирській області по виконанню наказу господарського суду Житомирської області №906/48/16 від 14.03.2016 та зобов`язати начальника відділу здійснити вичерпні заходи з примусового виконання наказу; зобов`язати начальника направити на адресу стягувача копії документів щодо вчинених виконавчих дій.

Представник Овруцького районного відділу ВДВС ГТУЮ у Житомирській області в судовому засіданні 08.07.2019 просила скаргу залишити без задоволення, надала письмові пояснення за №15440 від 05.07.2019.

17.07.2019 на електронну адресу суду від представника Овруцького районного відділу ДВС ГТУЮ у Житомирській області надійшли наступні документи:

- супровідний лист №16170 від 17.07.2019 із доданими до нього копіями доказів надіслання сторонам письмових пояснень та копій матеріалів виконавчих проваджень (а.с.200-203);

- клопотання №16171 від 17.07.2019 про розгляд скарги ДП "Овруцьке лісове господарство" на бездіяльність Овруцького районного відділу ДВС ГТУЮ у Житомирській області без участі представника відділу (а.с.204).

Ухвалою суду від 18.07.2019 розгляд скарги відкладено на 01.08.2020.

Ухвалою суду від 31.07.2019 виправлено допущену в ухвалі від 18.07.2019 описку та вказано вірну дату судового засідання"01" серпня 2019 р. замість "01" серпня 2020 р.

Ухвалою суду від 01.08.2019 розгляд скарги відкладено на 08.08.2019.

В судове засідання скаржник уповноваженого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив.

Боржник та представник Овруцького районного відділу ДВС ГТУЮ у Житомирській області в судове засідання не з`явилися.

Неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду (ч.2ст.342 ГПК України).

За викладених обставин та з урахуванням приписів ч.2ст.342 ГПК України, суд дійшов висновку, що неявка представника органу ДВС та інших учасників судового процесу в засідання не перешкоджають розгляду скарги.

Вирішуючи питання про правомірність таобґрунтованість заявлених в межах даної скарги вимог, судвиходить із наступного.

Згідност.129-1 Конституції Українисуд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами (ч.1ст.326 ГПК України).

Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частинирішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).

Згідно ч.1ст.327 ГПК Українивиконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Наказ, судовий наказ, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Наказ, судовий наказ, ухвала суду мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом (ч.3ст.327 ГПК України).

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження"встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цьогоЗакону, а також рішеннями, які відповідно до цьогоЗаконупідлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч.1ст.5 Закону України "Про виконавче провадження"примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюютьсяЗаконом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

За змістом ч.1ст.18 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно ч.1ст.13 Закону України "Про виконавче провадження"під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Судом встановлено, що у Овруцькому районному відділі ДВС ГТУЮ у Житомирській області перебуває зведене виконавче провадження № 54372973 про стягнення з Приватного підприємства «Приват Ліс Сервіс» на користь юридичних осіб та держави, до складу якого входить 4 виконавчих провадження на загальну суму 205857,52грн.

18.07.2017 скаржником подано до органу ДВС заяву №460 від 18.07.2017 про прийняття до примусового виконання судового наказу у справі №906/48/16 (а.с.127).

20.07.2017 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №54341549 з примусового виконання наказу Господарського суду Житомирської області № 906/48/16 від 23.02.2016 про стягнення з ПП «Приват Ліс Сервіс» на користь ДГІ «Овруцьке лісове господарство» - 63535,91 грн. - боргу; - 32530,31 грн. - інфляційних нарахувань; - 1378,00 грн. судового збору, копію якої за вих.№ 8967 від 20.07.2017 надіслано сторонам виконавчого провадження (а.с.129).

Постанову про об`єднання виконавчих проваджень у зведене винесено 24.07.2017 (а.с.135).

По зведеному виконавчому провадженню вчинено ряд заходів, спрямованих на виконання рішень суду та стягнення боргу, зокрема:

- 24.07.2017 винесено постанову про арешт майна боржника, відомості щодо якого внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна за № 16393706 та до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 21532517.

- накладено арешт на кошти боржника, що містяться на рахунках, відкритих в АТ КБ «ПриватБанк», ПАТ КБ «Правекс-Банк», АТ «Ощадбанк»;

- з метою перевірки майнового стану боржника державним виконавцем надіслано запити до реєстраційних установ, з метою отримання інформації про наявність майна, яким володіє боржник.

Скаржник вказує, що незважаючи на вимоги Закону України «Про виконавче провадження» (далі Закон) державний виконавець не вжив вичерпних заходів, направлених на виконання наказу Господарського суду, передбачених наступними пунктами ч. 3 ст. 18, ст. 76 Закону, а саме:

1) п.14 ч. 3 ст. 18 Закону - викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що перебувають у виконавчому провадженні, а в разі неявки боржника без поважних причин виконавець має право звернутися до суду щодо застосування до нього приводу;

2) п.16 ч. 3 ст. 18 Закону - накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом;

3) п. 18 ч. 3 ст. 18 Закону - вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або від боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження;

4) п.19 ч. 3 ст. 18 Закону - у разі ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов`язань за рішенням або погашення заборгованості;

5) ч.1 ст 76 Закону - за невиконання законних вимог виконавця, порушення вимог цього Закону, у тому числі за несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання неправдивих відомостей про доходи і майновий стан боржника, ненадання боржником на вимогу виконавця декларації чи зазначення у декларації неправдивих відомостей або неповідомлення про зміну таких відомостей, неповідомлення боржником про зміну місця проживання (перебування) чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), а також за неявку без поважних причин за викликом виконавця, винні особи несуть відповідальність відповідно до закону.

6) ч. 2 ст. 76 Закону - за наявності ознак кримінального правопорушення в діях особи, яка умисно перешкоджає виконанню рішення чи в інший спосіб порушує вимоги закону про виконавче провадження, виконавець складає акт про порушення і звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Однак, суд зазначає, що згідно ч. 3 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець під час здійснення виконавчого провадження м а є п р а в о вчинити дії, які скаржник вважає вичерпними заходами, направленими на виконання наказу Господарського суду Житомирської області. Законодавством не передбачено, що вчинення виконавцем дії, на які вказує скаржник, є обов`язковими під час організації примусового виконання рішення суду.

Крім того, скаржник вказує, що 20.05.2016 та 28.12.2016 звертався до Овруцького РВ ДВС з проханням надати інформацію про здійснені виконавчі дії, однак відповіді не отримав.

Суд зауважує, що постанову про прийняття до виконання наказу №906/48/16 від 14.03.2016 було прийнято 20.07.2017, а тому судом не приймаються до уваги вказані доводи скаржника.

Також ДП «Овруцьке лісове господарство» у скарзі вказує, що відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про виконавче провадження» копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження державний виконавець зобов`язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, однак не вчинив вказаних дій.

Пунктами 1, 4 ст. 8 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України.

Вільний та безоплатний доступ до інформації автоматизованої системи виконавчого провадження забезпечує Міністерство юстиції України у мережі Інтернет на своєму офіційному веб-сайті з можливістю перегляду, пошуку, копіювання та роздрукування інформації, на основі поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених для цього технологічних та програмних засобів, без обмежень та цілодобово.

Рішення виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження. У разі тимчасової відсутності доступу до автоматизованої системи допускається виготовлення документів на паперових носіях з подальшим обов`язковим внесенням їх до автоматизованої системи не пізніше наступного робочого дня після відновлення її роботи.

Окрім того, згідно ч.1 ст.19 Закону сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.

Таким чином, скаржник не позбавляється доступу до матеріалів виконавчого провадження. Окрім того, в матеріалах справи міститься підтвердження отримання Державним підприємством «Овруцьке лісове господарство» копій матеріалів виконавчого провадження із примусового виконання наказу Господарського суду Житомирської області №906/48/16 від 14.03.2016 (а.с.209).

Згідност.339 ГПК Українисторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цьогоКодексу, порушено їхні права.

При цьому, згідност.343 ГПК Україниза результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

На підставі вищевикладеного, господарський суд вважає скаргу ДП «Овруцьке лісове господарство» на бездіяльність державного виконавця Овруцького РВ ДВС ГТУЮ у Житомирській області щодо виконання наказу Господарського суду Житомирської області №906/48/16 від 14.03.2016 необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями234-235,343 ГПК України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні скарги ДП "Овруцьке лісове господарство" №285 від 05.06.2019 на бездіяльність державного виконавця Овруцького районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено: 12.08.2019.

Суддя Шніт А.В.

Друк:

1 - в справу

2, 3 - сторонам (рек. з пов.)

4 - Овруцькому районному ВДВС ГТУЮ в Житомирській області за адресою: 11101, Житомирська область, м.Овруч, вул.Героїв Майдану,1/21 (рек.з пов.)