Ухвала суду № 83573289, 12.08.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2019
Номер справи
824/847/19-а
Номер документу
83573289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову в залишенні позовної заяви без розгляду

12 серпня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/847/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (м. Чернівці, вул. Грушевського, 1) про визнання протиправним та скасування наказу про оголошення догани, -

В С Т А Н О В И В:

23.07.2019 року до суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області № 388/4 від 24 червня 2019 року.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.07.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

09.08.2019 року до суду надійшло клопотання Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, в якому просить суд залишити без розгляду позовну заяву, у зв`язку із пропуском строку звернення до суду із даним позовом. Зокрема, заявник вказує, що відповідно до статті 78 Закону України «Про державну службу», рішення про накладення дисциплінарного стягнення може бути оскаржено державними службовцями категорії "А" до суду, а категорій "Б" і "В" - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, або до суду. Скарга подається протягом 10 календарних днів після одержання державним службовцем копії наказу (розпорядження) про накладення дисциплінарного стягнення. При цьому зазначає, що позивач ознайомилася із оскаржуваним наказом 25.06.2019 року, а позовну заяву подала 23.07.2019 року, що свідчить про порушення законодавчо встановленого строку на оскарження наказу про накладення дисциплінарного стягнення.

При вирішенні заявленого клопотання суд виходить із завдань адміністративного судочинства, якими відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи згідно ч. 2 ст. 122 КАС України встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, ч. 5 ст. 122 КАС України визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Відтак Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом порушеного прав.

Поряд з цим, статтею 78 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII) визначено, що рішення про накладення дисциплінарного стягнення може бути оскаржено державними службовцями категорії "А" до суду, а категорій "Б" і "В" - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, або до суду. Скарга подається протягом 10 календарних днів після одержання державним службовцем копії наказу (розпорядження) про накладення дисциплінарного стягнення.

Тобто, спірним у даному випадку є питання щодо нормативного акту, що підлягає застосуванню при обчисленні строку звернення до суду з позовом у справі щодо оскарження рішення про накладення дисциплінарного стягнення на державного службовця.

Статтею 78 Закон №889-VIII врегульовано питання подачі скарги, а не позову на рішення про накладення дисциплінарного стягнення. При цьому суд зазначає, що скарга по своїй правовій природі є відмінною від позову, строки для подачі якого до суду визначені саме КАС України.

Окрім цього, необхідно звернути увагу на правову позицію Верховного Суду (далі - Суд) щодо строків для звернення до суду у даній категорії справ. Зокрема в постанові від 05.06.2019 року у справі №817/1087/18 Суд зазначив наступне:

«Аналіз статті 78 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» свідчить про те, що встановлений нею десятиденний строк для оскарження рішення суб`єкта призначення про накладення дисциплінарного стягнення стосується саме оскарження такого рішення до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Натомість указана норма не встановлює спеціального строку звернення до адміністративного суду для відповідних суб`єктів.

Отже, при обчисленні строку звернення до суду з позовом у справі щодо оскарження рішення про накладення дисциплінарного стягнення на державного службовця підлягає застосуванню частина п`ята статті 122 КАС України».

До поданого клопотання заявником додано копію аркуша Журналу видачі під розписку належним чином завірених копій наказів про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження та ознайомлення з відповідним наказом, згідно якого ОСОБА_1 ознайомилась із вищевказаним наказом та отримала його копію 25.06.2019 року. Вказане також підтверджує позивач у поданій до суду позовній заяві.

При цьому, з позовом щодо оскарження вказаного наказу позивач звернулась 23.07.2019 року, тобто в межах установленого процесуальним законом місячного строку звернення до адміністративного суду.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення клопотання відповідача - Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області та залишення без розгляду позовної заяви, з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду.

З урахуванням викладеного, у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду слід відмовити.

Керуючись статтями 122, 240, 241-246, 256 КАС України, -

У Х В А Л И В:

1. У задоволенні клопотання Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О.В. Анісімов