Рішення № 83573274, 12.08.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2019
Номер справи
580/2202/19
Номер документу
83573274
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2019 року справа № 580/2202/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення часників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подала позов до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (далі - Департамент, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови в призначенні соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матері дитини ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради призначити соціальну допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матері дитини ОСОБА_1 з моменту звернення за призначенням допомоги.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач народила дитину ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України в м. Макіївка, Донецької області, свідоцтво про народження дитини було видано нелегітимним органом, а тому перемістившись з тимчасово окупованої території до м. Черкаси, позивач звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини позивача.

17.05.2019, отримавши свідоцтво про народження дитини, позивач звернулася із заявою до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про призначення допомоги при народженні дитини, однак отримала листа № 7069/28-5/01-10 від 06.06.2019, яким відмовлено в призначенні такої допомоги на підставі п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, оскільки позивач мала б звернутися до Департаменту не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Такі дії позивач вважає протиправними, оскільки у визначений 12-місячний термін не мала можливості звернутися із такою заявою на підставі об`єктивних причин: позивач проживала на тимчасово окупованій території, народила дитину на тимчасово окупованій території, не мала змоги отримати свідоцтво про народження дитини належного українського зразка, не мала статусу ВПО, не мала жодної можливості виїхати на підконтрольну українській владі територію.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 звільнено ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 від сплати судового збору, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

26 липня 2019 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що ОСОБА_1 з 03.05.2019 перебуває на обліку в департаменті як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", що підтверджується довідкою від 03.05.2019 № 7102-5000119686 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

Оскільки позивач лише 23.05.2019 звернулася до департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою про призначення допомоги при народженні дитини, то приймаючи рішення про відмову у призначенні вказаної допомоги, департамент діяв відповідно до норм чинного законодавства, в межах своїх повноважень, так як позивач пропустила встановлений законодавством дванадцятимісячний строк для звернення за призначенням даної допомоги.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що відповідно до довідки від 03.05.2019 № 7102-5000119686 ОСОБА_1 є внутрішньопереміщеною особою, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .

17 травня 2019 року ОСОБА_1 отримала свідоцтво про народження ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в Донецькій області м. Макіївка, про що складено відповідний актовий запис № 8.

23 травня 2019 року позивач звернулася до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою, в якій просила призначити їй допомогу при народженні дитини на підставі свідоцтва про народження дитини.

Листом від 06 червня 2019 року № 7069/28-5/01-10 Департамент повідомив позивача, що відповідно до пункту 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, допомога при народженні призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. У зв`язку з тим, що позивачем пропущено термін, встановлений законодавством, для звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, немає законних підстав призначати вищезазначену допомогу.

Позивач вважає такі дії Департаменту протиправними та такими, що порушують права позивача.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає, що частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 21.11.1992 № 2811-XII "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (далі - Закон № 2811), громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону № 2811, призначається державна допомога при народжені дитини.

Як зазначено в статті 5 Закону № 2811, всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до статті 10 Закону № 2811-XII допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно зі статтею 11 Закону 2811-XII допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини (частина 6 ст. 11 Закону № 2811). Такий самий строк для звернення за призначенням допомоги, передбачений пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок).

Пунктом 10 Порядку визначено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).

Відповідно до пункту 43 Порядку про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п`яти днів після прийняття відповідного рішення.

Суд встановив, що дитина позивача ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у Донецькій області, м. Макіївка, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , яке позивач отримала 17 травня 2019 року, із заявою про призначення допомоги при народженні дитини позивач звернулась 23.05.2019, про що свідчить копія заяви. У позовній заяві позивач зазначила, що звернулась із заявою з пропущенням 12 місячного строку, оскільки у визначений 12-місячний термін не мала можливості звернутися із такою заявою на підставі об`єктивних причин: позивач проживала на тимчасово окупованій території, народила дитину на тимчасово окупованій території, не мала змоги отримати свідоцтво про народження дитини належного українського зразка, не мала статусу ВПО, не мала жодної можливості виїхати на підконтрольну українській владі територію.

Таким чином, позивач звернулась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини з пропуском 12 місячного строку. Однак, пропуск строку звернення із заявою з об`єктивних причин, не позбавляє позивача та її дитину права на отримання допомоги виходячи з наступного.

Позивачем заявлений позов фактично в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення, а відповідно до частини 7 статті 7 Сімейного Кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Отже, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. У цьому випадку, неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 14.02.2018 у справі за № 591/610/16-а та від 2.10.2018 у справі за № 495/3711/17.

При цьому суд звертає увагу, що неможливість вчасного звернення позивача із заявою про виплату допомоги обумовлена об`єктивними причинами, які не залежали від волі позивача: позивач проживала на тимчасово окупованій території, народила дитину на тимчасово окупованій території, не мала змоги отримати свідоцтво про народження дитини належного українського зразка, не мала статусу ВПО, не мала жодної можливості виїхати на підконтрольну українській владі територію.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Зважаючи на те, що позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 28.03.2019, а у матеріалах справи відсутні докази понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови в призначенні соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матері дитини ОСОБА_1 ;

Зобов`язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради призначити соціальну допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матері дитини ОСОБА_1 з моменту звернення за призначенням допомоги.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 (адреса реєстрації ВПО: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );

2) відповідач - Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, ідентифікаційний код 37853109).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 12.08.2019.

Суддя В.О. Гаврилюк