Рішення № 83573243, 07.08.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2019
Номер справи
560/1887/19
Номер документу
83573243
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1887/19

РІШЕННЯ

іменем України

07 серпня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Страхарської М.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача ОСОБА_2 представника відповідача Фортельної Ю. Ю . розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання дій незаконними, визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 ;

- визнати протиправним та скасувати рішення № 184 від 30 травня 2019 року Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 .

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог Закону України "Про імміграцію".

В обгрунтування позовних вимог вказує, що Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області під час обміну посвідки позивача на постійне проживання у зв`язку із досягненням ним 45 років, за результатами проведення додаткової перевірки законності отримання позивачем дозволу на імміграцію в Україну, на підставі пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України "Про імміграцію" прийнято рішення № 184 від 30 травня 2019 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 .

Позивач не погоджується із прийнятим Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області рішенням про скасування дозволу на імміграцію в Україну, оскільки вважає, що вказане рішення є незаконним та необгрунтованим, тому звернувся з адміністративним позовом до суду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.06.2019 року, суд відкрив провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення за змістом даного адміністративного позову та відповіді на відзив.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала саду пояснення згідно відзиву поданого на даний адміністративний позов.

В обгрунтування відзиву вказала, що посадовими особами відповідача, під час обміну посвідки на постійне проживання позивача, у зв`язку із досягненням позивачем віку 45 років, за результатами проведення перевірки матеріалів справи №0409/2013 про надання дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено, що позивач на час подання заяви про надання дозволу на імміграцію в Україну перебував на території України нелегально. Перевіркою встановлено, що позивач з 12.09.2012 року по 13.09.2013 року безперервно перебував на території України, що свідчить про те, що на момент подачі заяви про надання дозволу на імміграцію в Україну (17.09.2013 року) порушив терміни перебування іноземців на території України, визначені законодавством.

У зв`язку із встановленням зазначених обставин УДМС України в Хмельницькій області складено висновок про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 , який погоджено Департаментом у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України та 30.05.2019 року прийнято рішення №184 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Враховуючи викладене вважає, що Управління ДМС України в Хмельницькій області діяло у межах чинного законодавства та не порушило прав позивача, а тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_7 є громадянином Грузії, що підтверджується копією паспорту № НОМЕР_1 від 31.03.2004 року, копією паспорту НОМЕР_2 , виданого 21.03.2018 року.

21.02.2006 року міським відділом реєстрації актів цивільного стану Кам`янець-Подільського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області зареєстровано шлюб позивача із громадянкою України ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_3 народився син ОСОБА_9 .

23.06.2008 року позивача документовано тимчасовою посвідкою на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_3 , з 10.09.2008 року позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . В подальшому зазначена тимчасова посвідка замінена на посвідку на постійне проживання в Україні (безстрокову) серія НОМЕР_3 .

09.06.2006 року позивачу присвоєно ідентифікаційний номер НОМЕР_4 . 01.04.2009 року позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець.

17.09.2013 року позивач звернувся до Кам`янець-Подільського МВ УДМС України в Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну на підставі пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України "Про імміграцію", який отримав 13.11.2013 року.

19.11.2013 року позивач звернувся Кам`янець-Подільського МВ УДМС України в Хмельницькій області із заявою про оформлення посвідки на постійне місце проживання та 25.11.2013 року позивача документовано посвідкою на постійне місце проживання НОМЕР_5 .

У зв`язку із досягненням 45 років, позивач 21.05.2019 року звернувся до УДМС України у Хмельницькій області із заявою про обмін посвідки на постійне місце проживання.

За результатами розгляду заяви та перевірки, проведеної на виконання вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою кабінету Міністрів України 25.04.2018 року №321 встановлено, що позивач на дату звернення із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну безперервно перебував на території України у період з 12.09.2012 року по 13.09.2013 року, чим порушив визначені законодавством тимчасові строки перебування на території України іноземців.

За результатами проведеної перевірки УДМС України у Хмельницькій області підготовлено проект висновку щодо скасування дозволу на імміграцію громадянину Грузії ОСОБА_6 , який підтримано Департаментом у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України.

30.05.2019 року Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області на підставі пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію» прийнято рішення №184 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виданого Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області 13.11.2013 року.

14.06.2019 року відповідачем прийнято рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки) на постійне проживання.

Позивач, вважає рішення відповідача про скасування дозволу на імміграцію в Україну протиправним, тому звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Стаття 26 Конституції України встановлює, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України регулюється законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22 вересня 2011 року № 3773-VI (далі - Закон України №3773-VI).

Відповідно положень частини 1 статті 1 зазначено закону іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на постійне проживання, якщо інше не встановлено законом.

Посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.

Статтею 2 Закону України №3773-VI встановлено, що правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.

Згідно із частиною 1 статті 3 Закону України №3773-VI, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Частиною 1 статті 4 Закону України №3773-VI визначено, що іноземці та особи без громадянства можуть відповідно до Закону України "Про імміграцію" іммігрувати в Україну на постійне проживання.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України №3773-VI іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах першій та сімнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на постійне проживання.

Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства регламентовано Законом України Про імміграцію від 07 червня 2001 року № 2491-III (далі - Закон України № 2491-III).

Відповідно до статті 1 Закону № 2491-ІІІ нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:

імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання;

іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання;

квота імміграції - це гранична кількість іноземців та осіб без громадянства, яким передбачено надати дозвіл на імміграцію протягом календарного року;

дозвіл на імміграцію - рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.

Статтею 4 Закону "Про імміграцію", встановлено, що дозвіл на імміграцію надається в межах квоти імміграції.

Квота імміграції встановлюється Кабінетом Міністрів України у визначеному ним порядку по категоріях іммігрантів: діячі науки та культури, імміграція яких відповідає інтересам України; висококваліфіковані спеціалісти і робітники, гостра потреба в яких є відчутною для економіки України; особи, які здійснили іноземну інвестицію в економіку України іноземною конвертованою валютою на суму не менше 100 (ста) тисяч доларів США; особи, які є повнорідними братом чи сестрою, дідом чи бабою, онуком чи онукою громадян України; особи, які раніше перебували в громадянстві України; батьки, чоловік (дружина) іммігранта та його неповнолітні діти; особи, які безперервно проживали на території України протягом трьох років з дня встановлення їм статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми; особи, які прослужили у Збройних Силах України три і більше років.

Дозвіл на імміграцію поза квотою імміграції надається: одному з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітям і батькам громадян України; особам, які є опікунами чи піклувальниками громадян України, або перебувають під опікою чи піклуванням громадян України; особам, які мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням; особам, імміграція яких становить державний інтерес для України; закордонним українцям, подружжям закордонних українців, їх дітям у разі їх спільного в`їзду та перебування на території України.

Для оформлення дозволу на імміграцію заявник повинен подати заяву з доданням пакету документів, перелік яких визначено статтею 9 Закону України №2491-ІІІ. У разі ж ненадання особою повного пакету документів, заява про надання дозволу на імміграцію не приймається та дозвіл на імміграцію не видається.

Статтею 10 Закону України "Про імміграцію", визначено підстави для відмови у наданні дозволу на імміграцію. Дозвіл на імміграцію не надається:

1) особам, засудженим до позбавлення волі на строк більше одного року за вчинення діяння, що відповідно до законів України визнається злочином, якщо судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку;

2) особам, які вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності та людства, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв`язку із вчиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином, або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, досудове розслідування якого не закінчено;

3) особам, хворим на хронічний алкоголізм, токсикоманію, наркоманію або інфекційні захворювання, перелік яких визначено центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я;

4) особам, які в заявах про надання дозволу на імміграцію зазначили свідомо неправдиві відомості чи подали підроблені документи;

5) особам, яким на підставі закону заборонено в`їзд на територію України;

6) в інших випадках, передбачених законами України.

Відповідно до статті 11 Закону України № 2491-ІІІ особі, яка постійно проживає за межами України і отримала дозвіл на імміграцію, дипломатичне представництво чи консульська установа України за її зверненням оформляють довгострокову візу. Зазначена особа в`їжджає на територію України в порядку, встановленому законодавством України.

Після прибуття іммігранта в Україну він повинен звернутися протягом п`яти робочих днів до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, із заявою про видачу йому посвідки на постійне проживання. До заяви мають додаватися копія паспортного документа заявника із проставленою в ньому довгостроковою візою та копія рішення про надання дозволу на імміграцію.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, протягом тижня з дня прийняття заяви видає іммігранту посвідку на постійне проживання.

Особі, яка перебуває на законних підставах в Україні і отримала дозвіл на імміграцію, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, видає посвідку на постійне проживання протягом тижня з дня подання нею відповідної заяви.

Процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну (далі - іммігранти), поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі - провадження у справах з питань імміграції), а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію, визначена Порядком провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983 (далі - Порядок №1983).

Згідно із пунктом 12 Порядку №1983 територіальні підрозділи за місцем проживання, до яких подано заяви про надання дозволу на імміграцію: формують справи, перевіряють підстави, законність перебування в Україні іммігрантів, справжність поданих документів та відповідність, їх оформлення вимогам законодавства, у разі потреби погоджують це питання з органами місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції з`ясовують питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію; надсилають у місячний термін разом з матеріалами справи інформацію про результати їх розгляду територіальним органам або підрозділам (відповідно до категорії іммігрантів). Справи, прийняття рішення за якими належить до компетенції ДМС чи територіальних органів, надсилаються територіальним органам, в інших випадках - територіальним підрозділам; здійснюють провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію, якщо таке провадження належить до їх компетенції.

Пунктом 14 Порядку №1983 встановлено, що територіальні органи і підрозділи після отримання документів від зазначених у пунктах 12 і 13 цього Порядку органів перевіряють у місячний термін правильність їх оформлення, з`ясовують у межах своєї компетенції питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію, передбачених статтею 10 Закону України "Про імміграцію", надсилають відповідні запити до МВС, органів Національної поліції, регіональних органів СБУ, Робочого апарату Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужби.

МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба проводять відповідно до компетенції у місячний строк після надходження таких запитів перевірку з метою виявлення осіб, яким дозвіл на імміграцію не надається. Про результати перевірки інформується орган, який надіслав запит.

Відповідно до пункту 16 Порядку №1983 у разі коли прийняття рішення щодо надання дозволу на імміграцію належить до компетенції територіальних органів і підрозділів, ці органи аналізують у місячний термін отриману від зазначених в абзаці другому пункту 14 цього Порядку органів інформацію та на підставі матеріалів справи приймають рішення про надання дозволу на імміграцію чи про відмову у наданні такого дозволу.

Згідно із пунктом 19 Порядку №1983 рішення про надання дозволу на імміграцію чи про відмову у наданні такого дозволу діє протягом року від дня його прийняття.

Особи, яким надано дозвіл на імміграцію, зобов`язані протягом періоду дії дозволу звернутися, зокрема, до територіального підрозділу за місцем проживання із заявою про видачу посвідки на постійне проживання, якщо вони перебувають на законних підставах в Україні.

З аналізу наведених норм слідує, що прийняття рішення щодо надання дозволу на імміграцію належить до компетенції відповідних державних органів, які на підставі заяви іммігранта, аналізу отриманої інформації, матеріалів справи приймають рішення про надання дозволу на імміграцію чи про відмову у наданні такого дозволу. Рішення про надання дозволу на імміграцію є підставою для отримання посвідки на постійне проживання.

Підстави для скасування дозволу на імміграцію визначені статтею 12 Закону України № 2491-ІІІ. Дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: 1) з`ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.

Відповідно до пункту 21 Порядку №1983 дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу.

Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.

Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.

Пунктом 22 Порядку №1983 встановлено, що для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.

У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.

Згідно із пунктом 23 Порядку №1983 ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення.

Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти.

Постановою Кабінету Міністрів України №321 від 25.04.2018 року затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання (далі - Порядок №321).

Відповідно до пункту 1 Порядку №321 посвідка на постійне проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.

Пунктом 3 Порядку №321 встановлено, що посвідка оформляється іноземцям або особам без громадянства, які мають дозвіл на імміграцію в Україну або до прийняття рішення про припинення громадянства України постійно проживали на території України і після прийняття такого рішення залишилися постійно проживати на її території.

Згідно із пунктом 7 Порядку №321 обмін посвідки здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до посвідки; 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; 3) закінчення строку дії посвідки; 4) непридатності посвідки для подальшого використання; 5) досягнення іноземцем або особою без громадянства 25- або 45-річного віку (у разі, коли іноземець або особа без громадянства документовані посвідкою, що не містить безконтактного електронного носія).

Відповідно до пункту 9 Порядку №321 оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обмін здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).

Пунктом 18 Порядку №321 встановлено, що у разі виникнення обставин (подій), у зв`язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій).

Відповідно до пункту 42 Порядку №321 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення посвідки, вчиняє дії, передбачені пунктами 36 і 37 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Пошук у Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).

До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються іноземцем або особою без громадянства, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.

Згідно із пунктом 36 Порядку №321 після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється посвідка, та перевірку поданих нею документів.

Пунктом 37 Порядку №321 встановлено, що ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру, та відомчої інформаційної системи ДМС.

Перевірка законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України здійснюється з використанням засобів інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, "Аркан" або шляхом надсилання запитів до Адміністрації Держприкордонслужби, відповідь на які Адміністрація Держприкордонслужби надає протягом трьох робочих днів з дня надходження такого запиту.

Чинність дозволу на імміграцію, копія якого надана іноземцем або особою без громадянства, перевіряється шляхом вивчення матеріалів справи про надання такого дозволу.

У разі коли дозвіл на імміграцію виданий одним територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, а документи для оформлення посвідки подані до іншого територіального органу/територіального підрозділу ДМС у зв`язку із зміною іноземцем або особою без громадянства місця проживання, чинність дозволу на імміграцію перевіряється шляхом надсилання відповідних запитів до місця видачі дозволу, відповідь на які надається протягом трьох робочих днів з дня надходження такого запиту.

У разі необхідності підтвердження відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть до Мін`юсту в електронній формі захищеними каналами зв`язку надсилаються відповідні запити, відповідь на які Мін`юст надає протягом трьох робочих днів з дня надходження таких запитів. У разі відсутності можливості надіслання запитів у електронній формі запити надсилаються у паперовій формі.

У разі необхідності підтвердження інших відомостей про іноземця або особу без громадянства або дійсності поданих ними документів надсилаються запити до відповідних державних органів або їх територіальних органів (підрозділів), які надають відповідь протягом трьох робочих днів з дня надходження таких запитів.

Згідно із пунктом 43 Порядку №321 рішення про оформлення, обмін посвідки приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих ними документів та у разі відсутності підстав для відмови в її оформленні.

Пунктом 46 Порядку №321 встановлено, що після проведення перевірок, підтвердження факту оформлення та видачі посвідки, ідентифікації іноземця або особи без громадянства керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення посвідки або про відмову в її оформленні.

В судовому засіданні судом встановлено, що позивач 13.11.2013 року отримав дозвіл на імміграцію в Україну на підставі пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України "Про імміграцію" та 25.11.2013 року документований посвідкою на постійне проживання. Отже, компетентний орган державної влади, при прийнятті у 2013 році рішення про надання позивачу дозволу на імміграцію в Україні та оформленні посвідки на постійне проживання в Україні, проводив необхідну перевірку поданих документів та з`ясовував у межах своєї компетенції питання щодо наявності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію, проте таких підстав не виявив.

Факт протиправної видачі позивачу дозволу на імміграцію в Україні був встановлений відповідачем в ході розгляду заяви позивача про обмін посвідки на постійне проживання та доданих до неї документів, оскільки позивач 21.05.2019 року, у зв`язку із досягненням ним 45 років, звернувся до УДМС України у Хмельницькій області із заявою про обмін посвідки на постійне місце проживання. На виконання вимог Порядку №321 посадовими особами відповідача здійснено перевірку поданих документів та матеріалів справи №0409/2013 про надання дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначеною перевіркою встановлено, що позивач прибув в Україну з метою постійного проживання та 17.09.2013 року звернувся із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну, на підставі пункту 1 частини 3 статті 4 закону України «Про імміграцію», оскільки з 21.02.2006 року, тобто понад два роки, перебував у шлюбі громадянкою України ОСОБА_8 Законність перебування на території України на момент подачі заяви 17.09.2013 року позивач підтвердив копією національного паспорту громадянина Грузії НОМЕР_6 від 30.01.2009 року, з відміткою ДПС України про в`їзд на території України 13.09.2013 року через КПП Кельменці. Перевіркою бази даних інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, "Аркан" встановлено, що позивач перебував на території України з 12.09.2012 року по 13.09.2013 року, інформація про продовження строку перебування на території України в базі даних УДМС України в Хмельницькій області за 2012-2013 роки відсутня, що свідчить про те, що позивач під час подання заяви про отримання дозволу на імміграцію 17.09.2013 року подав неправдиві відомості щодо законності свого перебування на території України.

Таким чином підставою для скасування позивачу дозволу на імміграцію в Україну Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області зазначило пункт 1 частини 1 статті 12 Закону України "Про імміграцію", такі висновки зроблені на підставі перевіркою бази даних інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, "Аркан". При цьому пояснення у позивача не відбирались.

В ході судового розгляду справи позивач надав до суду копії документів, а саме: тимчасової посвідки на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_3 від 23.06.2008 року (дійсна до 23.06.2010 року), посвідки на постійне проживання в Україні серія НОМЕР_3 від 23.06.2008 року (видана безстроково), які підтверджують, що позивач з 2008 року перебуває на території України на законних підставах. З пояснень позивача встановлено, що оригінали таких документів у нього не збереглися, оскільки були здані до органу ДМС під час отримання дозволу на імміграцію у 2013 році. Представник відповідача стверджує, що такі документи у відповідача не збереглися, факт їхньої видачі ні заперечити, ні підтвердити не може. Зазначені документи спростовують факт незаконного перебування позивача на території України впродовж періоду з 2012 по 2013 рік, а тому суд трактує встановлені факти на користь позивача.

Відповідач не надав належних доказів, які б достовірно свідчили про відсутність видачі посвідки про постійне проживання позивача на території України у 2012 році, у зв`язку із наявністю в матеріалах справи належно завірених копій тимчасової посвідки на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_3 та посвідки на постійне проживання в Україні (безстрокової) серії НОМЕР_3 від 23.06.2008 року.

Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що рішення № 184 від 30 травня 2019 року Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд також зазначає, що оскільки оскаржуване рішення визнано судом протиправним та підлягає скасуванню, тому відсутні підстави для визнання протиправними дії Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо скасування дозволу на імміграцію в Україні громадянину Грузії ОСОБА_6 .

Також, суд звертає увагу відповідача, що останнім не враховано при винесенні висновку про скасування дозволу на імміграцію в Україні позивачу та прийнятті оскаржуваного рішення, факт наявності неповнолітньої дитини позивача - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який є громадянином України, що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_7 , яка міститься в матеріалах справи.

Згідно із частиною 1 статті 3 Конвенції про права дитини Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989 року ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до статей 11, 14 Закону України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 №2402-111, сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.

Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.

Діти та батьки не повинні розлучатися всупереч їх волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини і цього вимагає рішення суду, що набрало законної сили.

Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги щодо визнання протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 , оскільки така позовна вимога повністю охоплюється позовною вимогою щодо визнання протиправним та скасування рішення № 184 від 30 травня 2019 року Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 . Встановлення протиправності рішення передбачає протиправність дій щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну позивачу.

Оскільки суд відмовляє позивачу у задоволенні позовної вимоги щодо визнання протиправними дії Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо скасування дозволу на імміграцію в Україні громадянину Грузії ОСОБА_6 , тому позовні вимоги вважаються такими, що задовольняються частково.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні всі підстави для часткового задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Зважаючи на це, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн., 40 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 184 від 30 травня 2019 року Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину Грузії ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_4 судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн., 40 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 серпня 2019 року

Позивач:ОСОБА_7 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. М. Мазура, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29007 , код ЄДРПОУ - 37864148)

Головуючий суддя В.К. Блонський