Рішення № 83572265, 12.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2019
Номер справи
480/1759/19
Номер документу
83572265
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2019 р. Справа № 480/1759/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить визнати дії Управління соціального захисту населення Роменської міської ради щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 жовтня 2018 року протиправними та зобов`язати Управління соціального захисту населення Роменської міської ради призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 жовтня 2018 року. Позовні вимоги мотивує тим, що вона перебуває на пенсії, її син є інвалідом з дитинства 3 групи і перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Роменської міської ради та отримує державну соціальну допомогу. Позивач та її син є віруючими громадянами та через свої релігійні переконання відмовилися від отримання ідентифікаційного номеру, про що мають відповідні відмітки в паспортах громадянина України.

30.11.2018 р. позивач подала до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Відповідно до повідомлення Управління соціального захисту населення Роменської міської ради від 12.12.2018 р. їй не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з підстави ненадання необхідних/додаткових документів. Вважає такі дії відповідача протиправними та зазначає, що в попередні роки субсидія їй призначалася на підставі тих самих документів, зокрема, паспортів із відмітками про можливість здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Разом з тим на вимогу відповідача нею надавалися для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період, починаючи з жовтня 2018 року, документи, передбачені Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848. Відповідно до п. 13 цього Положення під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням. Відповідно до ст. 7 Закону України "Про захист персональних даних" забороняється обробка персональних даних про расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях та професійних спілках, засудження до кримінального покарання, а також даних, що стосуються здоров`я, статевого життя, біометричних або генетичних даних. Отже, з урахуванням вказаних законодавчих норм на вимогу відповідача позивачем було надано необхідні персональні дані та письмові документи, а також інформація, необхідні для розрахунку та призначення субсидії. Зазначає, що відповідач за таких обставин повинен був врахувати зазначене й обрати альтернативну форму обробки персональних та інших необхідних даних, забезпечивши її право на соціальний захист. Вважає, що відповідач безпідставно відмовив їй у призначенні субсидії, тому такі дії є протиправними та порушують її права та законні інтереси. Просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що 30.11.2018 р. позивач звернулася до Управління з заявою про призначення житлової субсидії, в якій нею власноруч написано, що вона та особи, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, забороняють обробку персональних даних про сім`ю, майно, необхідних для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення. При цьому в її паспорті міститься відмітка від 31.08.2004 р. про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. З огляду на положення Податкового кодексу України та Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 29 вересня 2017 року N 822, позивач мала звернутися до контролюючого органу для взяття на облік в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та внесення до паспорта відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта відповідно до вимог чинного законодавства, та надати згоду на обробку персональних даних. Дана інформація була роз`яснена позивачці спеціалістами Управління відповідно до п. 13 Положення про порядок призначення житлових субсидій. На підставі абз. 21 п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій у разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зі змісту заяви про призначення житлової субсидії вбачається, що позивач відмовилася надати свою згоду та згоду осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні, на обробку персональних даних, що, у свою чергу, є підставою для відмови в призначенні житлової субсидії та підставою вважати заяву і декларацію неподаними. Просив у задоволенні позву відмовити.

Позивач подала відповідь на відзив, в якому зазначила, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 30.11.2018 р. позивач подала до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради заяву про призначення житлової субсидії з 01 жовтня 2018 року та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.9,10).

Відповідно до повідомлення Управління соціального захисту населення Роменської міської ради від 12.12.2018 р. їй не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з підстави ненадання необхідних/додаткових документів (а.с.8).

Суд вважає, що відмова Управління соціального захисту населення Роменської міської ради призначити позивачці субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства, з огляду на таке.

Як зазначає позивач, житлову субсидію вона отримувала і в попередні роки. Відповідач вказаного не заперечує та зазначає, що гр. ОСОБА_1 отримувала житлову субсидію з 2011 року відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива в редакції, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива".

Разом з тим у 2018 році до зазначеного Положення були внесені зміни, які змінили у тому числі й умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, і станом на день звернення позивача до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. N 329; далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до п. 13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

- заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

- договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Однією з підстав вважати заяву та декларацію неподаними є відсутність згоди на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно (абзац тринадцятий пункту 13 Положення).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про захист персональних даних" (далі - Закон) згода суб`єкта персональних даних - добровільне волевиявлення фізичної особи (за умови її поінформованості) щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди. Обробка персональних даних - будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем. Персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб`єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством (ч. 5 ст. 6 Закону).

З матеріалів справи вбачається, що в поданій заяві про призначення житлової субсидії позивач власноруч зазначила, що вона та особи, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, забороняють обробку персональних даних про сім`ю, майно, необхідних для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення (а.с.9). Отже, позивач власним підписом засвідчила відмову в наданні згоди на обробку персональних даних, що, у свою чергу, є підставою для відповідача вважати заяву та декларацію неподаними.

Крім того, судом встановлено, що позивач та її син є віруючими громадянами та через свої релігійні переконання відмовилися від отримання ідентифікаційного номеру, про що мають відповідні відмітки в паспортах громадянина України (а.с.13-16). Зокрема, в паспорті заявниці така відмітка проставлена 31.08.2004 р. відповідно до Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи-платника податків та інших обов`язкових платежів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 р. N 602/1226, який втратив чинність у зв`язку з прийняттям Податкового кодексу України.

Відповідно до п.п. 63.1, 63.5, 63.6 ст. 63 Податкового кодексу України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Всі фізичні особи-платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.

Облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Отже, чинним законодавством забезпечено право осіб-платників податків відмовитися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків з релігійних переконань та запроваджено альтернативну форму обліку таких платників податків.

Відповідно до п. 70.1 ст. 70 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб-платників податків (далі - Державний реєстр).

Облік фізичних осіб-платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Відповідно до статей 63 та 70 глави 6 розділу II Податкового кодексу України з метою визначення єдиної методики реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків розроблено Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, затверджене наказом Міністерства фінансів України 29 вересня 2017 року N 822 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2017 р. за N 1306/31174. Цим Положенням визначаються, зокрема, порядок та процедура: повідомлення фізичної особи-платника податків про мету збору персональних даних, їх склад, а також про її права та обов`язки як суб`єкта персональних даних; реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі; обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку або інформацію в паспорті громадянина України про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта; внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган, відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.

Відповідно до п.п. 1, 7 розділу VIII Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати до відповідного контролюючого органу Повідомлення за формою N 1П , яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред`явити паспорт або документ, на підставі якого оформлюється паспорт вперше.

Після отримання підтвердження щодо можливості внесення відмітки за зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення, відповідний контролюючий орган вносить до паспорта у формі книжечки відмітку про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.

З викладеного вбачається, що особа, яка відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, має повідомити про це відповідний контролюючий орган для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Всупереч вказаним нормам позивач як особа, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, не повідомила про це відповідний контролюючий орган, внаслідок чого в окремому реєстрі Державного реєстру відсутні дані щодо неї та її неможливо ідентифікувати за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абз. 3, 20, 21 п. 14 Положення для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості, зокрема, про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків.

Якщо інформацію, необхідну для призначення житлової субсидії, отримати неможливо внаслідок помилки, виявленої під час обміну інформацією із суб`єктами надання інформації, визначеними в абзацах другому, третьому, восьмому-дванадцятому цього пункту, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок житлової субсидії протягом 10 днів після подання ним оновлених даних та отримання необхідної інформації.

У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 02.01.2019 р. позивача повідомлено про виявлені помилки в персональних даних, через які неможливо здійснити розрахунок житлової субсидії (а.с.38), однак позивач не вчинила ніяких дій щодо її виправлення.

Таким чином, оскільки позивач не надала своєї згоди та згоди осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, на обробку персональних даних про сім`ю, майно, необхідних для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення, а також протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки, виявленої під час обміну інформацією із суб`єктами надання інформації, не вчинила жодних дій щодо її виправлення, з огляду на наведені правові норми відповідач правомірно відмовив їй у призначенні житлової субсидії.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що відмова Управління соціального захисту населення Роменської міської ради в призначенні субсидії ОСОБА_1 відповідає нормам чинного законодавства, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Роменським МРВ УМВС України в Сумській області 09.07.1996 р.) до Управління соціального захисту населення Роменської міської ради (42000, Сумська область, м. Ромни, б-р Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 03198095) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах