Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 лютого 2010 року 09:07 № 2а-13161/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О. при секретарі судового засідання Дудар І.М. вирішив адміністративну справу
за позовомВиконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
доАвтобусний парк №8 Комунального підприємства «Київпастранс»
простягнення заборгованості у розмірі 16434,90 грн.
Представники: від позивача:Українець М.С., довіреність №13 від 11.01.2010 р. від відповідача:Герус Ю.М., довіреність №06-5/20 від 04.01.2010р. На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.02.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 24.02.2010р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Позивач Виконавча дирекці Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з позовом до Відповідача Автобусного парку №8 Комунального підприємства «Київпастранс»про стягнення заборгованості у розмірі 16434,90 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.11.2009р. відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.01.2010р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду .
Позивач позов підтримує та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Позовні вимоги, мотивовані тим, що у Комунального підприємства «Київпастранс»Автобусний парк №8 існує заборгованість у розмірі 16434,90 грн.
Відповідач в своїх запереченнях позов не визнає, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, –
ВСТАНОВИВ:
Автобусний парк №8 Комунального підприємства «Київпастранс» взято на облік як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, зареєстрований в Подільській міжрайонній виконавчій дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним кодом страхувальника №1083.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001р. №2240 (далі –Закон №2240) та "Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності", затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001р. №38 (далі –Інструкція №38) Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 23.04.2008 р. було проведено документальну ревізію Відповідача по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі –ФСС з ТВП) за II - IV квартал 2007 р. та І квартал 2008 р., на підставі якої складено акт ревізії від 23.04.2008 р.
Ревізією встановлено наступні порушення:
- несвоєчасність сплати Відповідачем страхових внесків в порушення ст. 23 Закону №2240, в зв'язку з чим нарахована пеня 39.00 грн.;
- виявлено порушення у розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності (порушення п. 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. №1266 (далі - Порядок №1266)), внаслідок чого не прийнято до заліку 1346,15 грн.;
- встановлено надання допомоги на поховання всупереч п.5 ст. 34., п.2 ст.45 та п.4 ст.51 Закону №2240 в зв'язку зі смертю пенсіонера, внаслідок чого не прийнято до заліку витрат в розмірі 1200,00 грн.;
- виявлено факти видачі путівок на санаторно-курортне лікування без наявності медичних показань та не за основним місцем роботи, що суперечить ст. 47 Закону № 2240 та нормам п.4.1 та 4.2 Інструкції про порядок планування, обліку, видачі путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей, придбаних за рахунок коштів ФСС з ТВП, затвердженої постановою правління ФСС з ТВП від 02.06.2005 р. №55 (далі Інструкція № 55), в результаті чого не прийнято до заліку 9478,20 грн. Виявлено не використану путівку до санаторію «Авангард»№415597, вартість якої згідно з п.6.2 Інструкції № 55 в сумі 1916,00 грн. не прийнята до заліку. В ході ревізії не були надані жодні документи, що стосуються використання путівок, отриманих підприємством згідно накладної № 2334 від 12.07.2007 р. до санаторію «Курпати»(№ 020493) та Київської міської бальнеологічної лікарні (№549149), що унеможливлює встановити законність використання коштів Фонду. Крім того, ревізорам не представлено книгу обліку путівок та рішення комісії із соціального страхування. Таким чином, загальна вартість путівок, виданих з порушенням чинного законодавства та нормативно-правових актів склала 16820,00 грн.
До матеріалів долучено копію Акту від 23.04.2008р. про відмову посадових осіб Відповідача (директор Гончарук М.А. та головний бухгалтер Святун Ж.М.) від підписання акту про результати ревізії та заперечення від 05.05.2008р. №403 на акт ревізії від 23.04.2008р.
За результатами ревізії Позивачем винесено рішення про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 13.05.2008 р. №58-П (далі –Рішення №58-П) на загальну суму 32239,13 грн., з яких 19366,75 грн. –витрати не прийняті до зарахування, 39,00 грн. –нараховано за актами пені, 12833,38 грн. –стягнення штрафів.
Як свідчать матеріали справи, листом від 11.05.2008 р. №787-05 ФСС з ТВП Рішення №58-П направлено Відповідачу.
Частково не погоджуючись з Рішенням №58-П Відповідач звернувся зі скаргою від 22.05.2008 р. до Позивача. Рішенням про результати розгляду скарги від 14.07.2008р. №1180-05 Виконавча дирекція відділення частково задовольнила скаргу КП «Київпастранс»в особі Автобусного парку № 8 та визначила остаточну суму згідно Рішенням № 58-П в розмірі 30489,13 грн., з яких 18166,75 грн. витрати не прийняті до зарахування, 39,00 грн. –нараховано за актами пені, 12283,38 грн. –стягнення штрафів.
Відповідач звернувся із скаргою від 18.08.2008р. №770 до вищестоящої організації - Виконавчої дирекції ФСС з ТВП. Рішенням від 04.09.2008р. №05-31-1804 в задоволенні цієї скарги Відповідачу було відмовлено.
Комунальне підприємство «Київпастранс»в особі Автобусного парка №8, не погоджуючись з висновками органів ФСС з ТВП, звернулося з позовною заявою до Окружного адміністративного суду м. Києва про часткове скасування Рішення № 58-П в частині порушення порядку видачі путівок на санаторно-курортне лікування на загальну суму 16 434, 90 грн. Але на засідання суду представники АП №8 не з'являлись, і відповідно до п.4 ч. 1 ст. 155 КАС України ухвалою від 23.06.2009р. №11/709 залишено позовну заяву без розгляду.
Після відображення у звіті Ф4-ФСС з ТВП за І квартал 2009р. суми неоскаржених у зазначеному вище позові неприйнятих до заліку витрат в сумі 7 210,15 грн., 39,00 грн. пені та 6 805,08 грн. штрафу, 27 та 28 квітня 2009 р. Відповідач сплатив їх на користь Фонду. Але стосовно оскаржених сум (загальна сума –16434,90 грн.) таких виплат не відбулось.
У запереченнях до позову Відповідач вважає Рішення №58-П в частині незаконного використання коштів на санаторно-курортне лікування в розмірі 10956,60 грн. незаконним, постановленим в порушення вимог чинного законодавства.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Органи ФСС з ТВП у своїй діяльності керуються Законом №2240. Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Статтею 28 Закону №2240 визначені права та обов'язки страховика, зокрема страховик має право: здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян –суб'єктів підприємницької діяльності відомості, щодо сплати страхових внесків та використання страхових коштів; здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства; порушувати відповідно до законодавства питання про притягнення посадових осіб до відповідальності за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, вимагати надання інформації про вжиті заходи.
Одним з принципів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням є цільове використання коштів (пункт 6 статті 5 Закону №2240). Згідно з пунктом 4 статті 13 Закону №2240 до повноважень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності належить здійснення контролю за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, спрямовуються, зокрема, на фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей, позашкільне обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків (пункт 2 частини першої статті 20 Закону №2240).
Відповідно до абзацу п’ятого частини першої статті 30 Закону №2240 за порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків. Абзацом другим частини другої вказаної статті Закону встановлено, що строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Пунктом 3.4 Інструкції №38 встановлено, що у разі виявлення нецільового або незаконного витрачання коштів Фонду фахівець, який проводить ревізію, з'ясовує розмір грошового (матеріального) збитку, завданого Фонду, та за чиїм розпорядженням вони витрачались.
Відповідно до пункту 6.5 "Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності", затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. №16, погодженої Національним банком України 2 жовтня 2001 р.(далі –Інструкція №16) відповідальність за нецільове використання коштів, недостовірність бухгалтерського обліку, розрахункових документів, несвоєчасність внесення коштів до Фонду, а також за недостовірність даних у звітах по коштах Фонду покладається на платників страхових внесків та отримувачів коштів Фонду. Окрім цього пунктом 3.3 Інструкції №16 передбачено, що страхувальники, крім страхових внесків, зараховують до Фонду та відображають узвіті Ф4-ФСС з ТВП суми не прийнятих до зарахування витрат страхувальника, що були віднесені за рахунок коштів Фонду, в тому числі, суми витрат на виплату допомоги з тимчасової непрацездатності.
Згідно з пунктом 13.1 Інструкції №38 результати комплексної ревізії оформляються актом, в якому факти порушень викладаються із посиланням на відповідні нормативні документи, постанови правління Фонду, інструкції і положення, вимоги яких порушено. Кінцевою датою написання акта, як правило, є останній день проведення ревізії. За матеріалами акта ревізії протягом 20 календарних днів керівники виконавчої дирекції Фонду або його відділень, їх заступники приймають рішення про застосування фінансових та штрафних санкцій до страхувальника. Рішення приймається за встановленою формою (додаток 1) відповідно до статей 28, 30 Закону №2240. У рішенні вказуються суми фінансових санкцій, які належить зарахувати до бюджету Фонду, шляхом відображення у звіті страхувальника по коштах Фонду (за формою Ф4-ФСС з ТВП) (підпункт 15.14.5 пункту 15.14 Інструкції №38).
При наявності заперечень або зауважень до акту ревізії по коштам, відповідач не пізніше ніж через 5 календарних днів мав право подати письмові пояснення чи зауваження, але протягом зазначеного часу відомостей від Відповідача не надходило.
Лише 05.05.2008р. Відповідачем було складено заперечення на Акт ревізії від 23.04.2008 р. № 403. А тому Акт вважається узгодженим, оскільки п.п. 15.14.4 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління ФСС з ТВП № 38 встановлено, що при наявності заперечень або зауважень до акта ревізії (перевірки) керівник, головний бухгалтер чи інші особи, які підписують акт, в день його передачі роблять про це застереження перед своїми підписами із зазначенням дати та роблять запис "з вимогами розділу 15 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 p. N 38 ознайомлений" і не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня підписання із зауваженнями подають до нього письмові пояснення чи заперечення. У цей же термін страхувальник має право заперечення або пояснення по акту ревізії надіслати поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Оформлення зазначеного поштового відправлення здійснюється згідно з Порядком оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.97 p. N 799. Якщо протягом зазначеного терміну пояснення чи зауваження стосовно акта не надійшли або поштове відправлення здійснене з порушенням зазначеного терміну, то акт ревізії вважається узгодженим. У виняткових випадках, за письмовим зверненням керівника об'єкта контролю, термін подання пояснення чи зауваження може бути продовжений керівником, за дорученням якого проводилася ревізія. Акт ревізії (перевірки), в якому зазначені порушення по коштах Фонду передається органами Фонду на розгляд у виконавчу дирекцію відділення Фонду протягом 10 днів з дня його підписання. Керівник Виконавчої дирекції відділення Фонду зобов'язаний не пізніше 20 календарних днів з наступного дня після закінчення ревізії з урахуванням заперечень або зауважень за їх наявності щодо правомірності дій перевіряючих розглянути їх та прийняти мотивоване рішення, яке вручається заявнику під розписку або надсилається об'єкту перевірки поштою з повідомленням про вручення.
Крім того, Відповідачем в порушення Інструкції №38 не підписано акт ревізії, про що складено відповідний акт (долучено до матеріалів справи).
За матеріалами Акта ревізій від 23.04.2008р. та відповідно до ст. 30 Закону №2240 було винесено Рішення № 58-П.
З урахуванням рішенням від 14.07.2008р. №1180-05 про результати розгляду скарги від 05.05. 2008р. №403 Виконавча дирекція відділення частково задовольнила скаргу КП «Київпастранс»в особі Автобусного парку № 8 та визначила остаточну суму згідно рішенням № 58-П в розмірі 30489,13 грн., з яких 18166,75 грн. витрати не прийняті до зарахування, 39,00 грн. –нараховано за актами пені, 12283,38 грн. –стягнення штрафів.
В задоволенні скарги Відповідача від 18.08.2008р. №770 до Виконавчої дирекції ФСС з ТВП рішенням від 04.09.2008р. №05-31-1804 було відмовлено.
Таким чином, з урахуванням сплати коштів 27 та 28 квітня 2009 р. у розмірі 7 210,15 грн. неприйнятих до заліку витрат, 39,00 грн. пені та 6 805,08 грн. штрафу, відображених у звіті Ф4-ФСС з ТВП за І квартал 2009р., Відповідач не сплатив на користь Фонду платежі та фінансові (штрафні) санкції у розмірі 16434,90 грн. Ці кошти Відповідач повинен був перерахувати до бюджету ФСС з ТВП на протязі 10 днів наступних за днем отримання рішення та відобразити у звіті Ф 4-ФСС з ТВП.
Рішення №58-П на час розгляду адміністративної справи №2а-13161/09/2670 чинне.
Враховуючи наведені положення Закону №2240, Інструкції №38 Позивачем правомірно нараховано платежі у розмірі 10956,60 грн. та застосовано 50 відсотків штрафу від цієї суми в розмірі 5478,30 грн. Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Заперечення Відповідача, викладені письмово та оголошені в судовому засіданні, фактично стосуються правомірності обчислених у Рішенні №58-П платежів та фінансових санкцій. Однак Рішення №58-П не є предметом оскарження цієї адміністративної справи. Відповідач не довів правомірності несплати стягнення у розмірі 16434,90 грн. за цим рішенням. Посилання Відповідача, наданих в судових засіданнях, на застосування вимог статей 99, 100 КАС України є необґрунтованими на підставі статті 30 Закону №2240.
Отже дії Відповідача по несплаті нарахованих платежів та фінансових (штрафних) санкцій є такими, що суперечать чинному законодавству.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність заявленої до стягнення суми боргу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Оскільки позивач, як суб’єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог , суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом примусового стягнення з Автобусного парку №8 Комунального підприємства «Київпастранс»платежів та фінансових (штрафних) санкцій в розмірі 16434,90 грн.
Статтею 8 Закону №2240 встановлено, що спори, які виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Київпастранс»в особі Автобусного парку №8 (04119, м. Київ, вул. Сім’ї Хохлових, 7/9, код ЄДРПОУ 03114230, р/р 2600811029680 в КРФ ВАТ «Хрещатик»м. Київ, МФО 300830) на користь Подільської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53-А, код ЄДРПОУ 26079364, р/р 25609512023328 в КРД "Райфайзен банк Аваль", МФО 322904) 16434,90 грн. (шістнадцять тисяч чотириста тридцять чотири гривні 90 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Л.О. Маруліна