
Справа №718/2113/19
Провадження №2/718/562/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.08.2019 року м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мізюк В.М., перевіривши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області про визнання дій органу державної влади незаконними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про визнання дії органу державної влади незаконними та зобов`язання вчинити певні дій до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
Просить визнати незаконним дії органу державної влади в особі Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області щодо вимоги повторного виготовлення проекту землеустрою та зобов`язати цю юридичну особу здійснити реєстрацію наданої ОСОБА_1 безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,2218 га за адресою АДРЕСА_1 під будівництво та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право у порядку встановленому цим кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Статтею 19 ЦПК України встановлено, що Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобовязання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) субєкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - субєкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з положенням п.1 ч.1 ст.19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.7 ч.1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Визначення терміну «суб`єкт владних повноважень» надано в п.7 ч.1 ст.4 КАС України - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Як розяснив Пленум Вищого адміністративного суду України в п.3 постанови №8 від 20 травня 2013 року «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», вирішуючи питання про віднесення спору до публічно-правового, суди повинні враховувати, що у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Також суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб`єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій. Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх субєктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, повязані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, повязані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 5 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
З позовної заяви вбачається, що рішенням 23 сесії 6 скликання Брусницької сільської ради від 15.07.2013 року №904-23/13 ОСОБА_1 передано безкоштовно у власність земельну ділянку площею 0,2218 га в АДРЕСА_1 під будівництво та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд, затверджено проект землеустрою та надано дозвіл на складання та видачу правовстановлюючого документа на право власності на дану земельну ділянку. Рішенням 11 сесії 5 скликання Брусницької сільської ради №414/11 від 10.05.2007 року за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 про надання земельної ділянки під будівництво житлового будинку затверджено розроблену документацію щодо реконструкції будови під житловий будинок та внесено часткові зміни до генплану забудови , вирішено здійснити надання цієї землі безкоштовно у власність на підставі проекту відведення земельної ділянки. Протягом 2013-2019 р. ОСОБА_1 неодноразово звертався до відділу Держгеокадастру у Кіцманському районі Чернівецької області, головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявою, щодо внесення відомостей до державного земельного кадастру на дану земельну ділянку, присвоєння їй кадастрового номера та оформлення через ЦНАП права власності. Проте відповідач та його структурний підрозділ – відділ Дергеокадастру у Кіцманському районі Чернівецької області про дану земельну ділянку до Державного земельного кадастру внести відомості – відмовився, мотивуючи тим, що наявний в ОСОБА_1 проект землеустрою розроблений з порушенням законодавства.
Виходячи зі змісту позовних вимог, предметом спору є правомірність дій відповідача у вирішенні питання щодо ненадання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, спір у даній справі не стосується цивільного права, тобто правомірності користування позивачем чи третіми особами земельною ділянкою, захист якого має бути здійснений згідно положень ст.19 ЦПК України, а стосується врегулювання спору, що виник між його учасниками, а тому суд вважає, що між сторонами виник публічно-правовий спір та вказані спірні правовідносини повинні розглядатися у порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, в даних правовідносинах відсутні елементи цивільно-правових відносин. За суб`єктним складом та предметом спору дані правовідносини пов`язані з виконанням відповідачем владних управлінських функцій, має місце публічно-правовий спір, отже, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо позовна заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
Виходячи з наведеного вважаю, що у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про визнання дій органу державної влади незаконними та зобов`язання вчинити певні дії необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 186, 258-261 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про визнання дій органу державної влади незаконними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовну заяву з додатком повернути позивачу.
Роз`яснити позивачу, що заявлений позов підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та за предметною підсудністю відповідно до ст.20 КАС України відноситься до компетенції Чернівецького окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом пятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області.
Суддя: Мізюк В.М.