
Справа № 703/1209/18
2/703/222/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2019 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Опалинської О.П.
при секретарі судового засідання Чубенко О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
26 квітня 2018 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради звернулося до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останнього на користь позивача надмірно виплачені державні кошти допомоги переміщеним особам за період з 22 червня 2017 року по 21 грудня 2017 року у сумі 13210 гривень 10 копійок та судовий збір у сумі 1762 гривні.
Позов обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 28 липня 2014 року звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради із заявою про взяття на облік та признання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
На підставі вказаної заяви відповідача та за результатами розгляду поданих матеріалів було прийнято рішення про виплату державної допомоги даного виду.
Згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 29 листопада 2014 року допомогу призначено на період з 28 листопада 2014 року по 27 травня 2015 року.
Таким чином, перебуваючи на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, відповідач у період з 28 листопада 2014 року отримувала відповідні суми державної допомоги.
28 травня 2015 року, 28 листопада 2015 року, 01 червня 2016 року, 22 червня 2017 року відбулися повторні звернення відповідача до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради та кожні шість місяців призначалась допомога по 21 грудня 2017 року.
03 січня 2018 року відповідач повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою про отримання вищевказаної допомоги.
При перевірці достовірності документів, наданих відповідачем, та в зв`язку із змінами у законодавстві соціальним інспектором надіслано запит до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з відповіді на який з`ясувалося, що відповідач 15 квітня 2016 року набула право власності на 1/4 частину двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
30 червня 2017 року до Порядку надання шомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 в абзац 1 п.6 внесено зміни, а саме: «Грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які не придатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану».
Таким чином, 1/4 частина житлового приміщення, яка належить відповідачу з 15 квітня 2016 року є підставою, коли грошова допомога призначається.
Відповідач зареєстрована в м. Краматорськ Донецької області, яке не входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Отже, відповідно до п.2 та п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2014 року №505, відповідач не має права на призначення допомоги.
26 січня 2018 року відбулося засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам з розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 січня 2018 року та на підставі п.2 та п.6 Порядку їй відмолено у призначенні адресної допомоги з 22 червня 2017 року та з 03 січня 2018 року.
За період з 22 червня 2017 року по 21 грудня 2017 року адресну допомогу було призначено відповідачу без достатніх на те підстав та переплата склала 13210 гривень 10 копійок, при цьому, така переплата відбулася з вини відповідача, оскільки остання не повідомила про набуття права власності на частину квартири та в своїх заявах про продовження виплат допомоги від 01 червня 2016 року, 02 грудня 2016 року та 22 червня 2017 року зазначала про відсутність змін, які впливають на призначення допомоги.
Відповідачу 21 лютого 2018 року направлено повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій допомозі у сумі 13210 гривень 10 копійок, яке було їй вручено особисто, однак остання добровільно не повернула вказану суму соціальної допомоги, в зв`язку з чим Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради звернулося до суду з даним позовом.
Ухвалою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 14 червня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у вищевказаній цивільній справі та призначено судовий розгляд.
Представник позивача – Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Корчебна Н.Г. у судове засідання не з`явилася, звернулася до суду з заявою, в якій просить справу розглянути без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти заочного розгляду справи та винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Відзиву на позов та заперечень до суду не подала.
Ухвалою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 02 серпня 2019 року вирішено провести заочний розгляд справи.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши всі обставини справи, приходить до наступного висновку.
Згідно ст.ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як встановлено під час судового розгляду, 28 листопада 2014 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, в якій просила призначити їй щомісячну адресну допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Місцем проживання ОСОБА_1 зазначено: АДРЕСА_2 (а.с.9-10).
При заповненні бланку вищевказаної заяви, ОСОБА_1 у графі «наявність у заявника або будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, які розташовані в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції» виконала відмітку у пункті «ні, у володінні немає житлового приміщення» (а.с.9-зворот).
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 28 листопада 2014 року для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, остання у графі «інформація щодо наявності у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, які розташовані в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції» виконала рукописний запис «Ні» (а.с.10).
Як вбачається з вказаної заяви, ОСОБА_1 проінформована, що інформація подана у цій заяві, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів (а.с.10).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно п.п. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII, Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
29 листопада 2014 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради видано довідку №7104000285 про взяття на обік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 10 жовтня 2014 року перемістилася з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) в АДРЕСА_3 Сміла АДРЕСА_2 9 (а.с.11).
Відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (в редакції, чинній до внесення змін 31 травня 2017 року), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно до п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (в редакції, чинній до внесення змін 31 травня 2017 року), грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 29 листопада 2014 року ОСОБА_1 , як переміщеній особі, призначено виплату допомоги на проживання у розмірі 2210 гривень на період з 28 листопада 2014 року по 07 травня 2015 року (а.с.12).
28 травня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою, в якій просила продовжити виплату державної адресної допомоги на новий термін, при цьому зазначила, що змін, які вливають на призначення грошової допомоги, не відбулося (а.с.13).
Рішенням Управління правці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 18 червня 2015 року ОСОБА_1 , як переміщеній особі, продовжено виплату допомоги на проживання у розмірі 2210 гривень на період з 28 травня 2015 року по 27 листопада 2015 року (а.с.14).
28 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою, в якій просила призначити грошову допомогу для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг та в графі «інформація щодо наявності у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, які розташовані в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції» виконала рукописний запис «Ні» (а.с.15).
Рішенням Управління правці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 03 грудня 2015 року ОСОБА_1 , як переміщеній особі, продовжено виплату допомоги на проживання у розмірі 2210 гривень на період з 28 листопада 2015 року по 27 травня 2016 року (а.с.16).
01 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою, в якій просила продовжити виплату державної адресної допомоги на новий термін, при цьому зазначила, що змін, які вливають на призначення грошової допомоги, не відбулося (а.с.17).
Рішенням Управління правці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 02 червня 2016 року ОСОБА_1 , як переміщеній особі, продовжено виплату допомоги на проживання у розмірі 2210 гривень на період з 01 червня 2016 року по 30 листопада 2016 року (а.с.18).
02 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою, в якій просила продовжити виплату державної адресної допомоги на новий термін, при цьому зазначила, що змін, які вливають на призначення грошової допомоги, не відбулося (а.с.19).
Рішенням Управління правці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 12 січня 2017 року ОСОБА_1 , як переміщеній особі, продовжено виплату допомогт на проживання у розмірі 2210 гривень на період з 02 грудня 2016 року по 01 червня 2017 року (а.с.20).
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року №370 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 і від 22 вересня 2016 року № 646» внесено зміни до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».
Відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (в редакції зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року №370), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085.
Згідно до п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (в редакції зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року №370), грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Відповідно до ст.68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №110110823 від 09 січня 2018 року, ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, набула право приватної власності на 1/4 частини квартири АДРЕСА_4 (а.с.24).
Згідно Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085, м. Краматорськ Донецької області не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Доказів непридатності для проживання квартири АДРЕСА_4 , 1/4 частина якої на праві приватної власності належить відповідачу ОСОБА_1 , а саме відповідного акту технічного стану зазначеної квартири, матеріали справи не містять та останньою не надано.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 набувши 15 квітня 2016 року право приватної власності на 1/4 частину квартири АДРЕСА_4 , яка придбана для проживання та не перебуває у населеному пункті, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та у населеному пункті, який розташований на лінії зіткнення, на підставі п.2 та п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (в редакції зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року №370), з 03 червня 2017 року, тобто з часу набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року №370, була позбавлена права на отримання державних коштів, як допомоги переміщеній особі.
Незважаючи на вищевикладене, 22 червня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою, в якій просила продовжити виплату державної адресної допомоги на новий термін, при цьому зазначила, що змін, які вливають на призначення грошової допомоги, не відбулося (а.с.21).
Таким чином, відповідач ОСОБА_1 , не зазначивши у вказаній заяві відомостей про набуття нею 15 квітня 2016 року права приватної власності на 1/4 частину квартири АДРЕСА_4 , з метою отримання грошової допомоги від держави, як переміщеній особі, ввела в оману Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради.
Згідно до п.10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Таким чином, обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснення запитів та безоплатного отримання відомостей від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідних для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання, є не обов`язком уповноваженого органу, а правом, в зв`язку з чим Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 червня 2017 року та прийняття по ній відповідного рішення не зобов`язано було здійснювати перевірку викладених у ній відомостей щодо змін, які впливають на розмір допомоги.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 30 липня 2017 року ОСОБА_1 , як переміщеній особі, продовжено виплату допомоги на проживання у розмірі 2210 гривень на період з 22 червня 2017 року по 21 грудня 2017 року (а.с.22).
03 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою, в якій просила продовжити виплату державної адресної допомоги на новий термін, при цьому зазначила, що змін, які вливають на призначення грошової допомоги, не відбулося (а.с.23).
Однак, 09 січня 2018 року працівником Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Бабич Н.С. отримано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №110110823 від 09 січня 2018 року, відповідно до якої ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, набула право приватної власності на 1/4 частину квартири АДРЕСА_4 (а.с.24).
Таким чином, суд приходить до висновку, що Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради стало відомо про відсутність підстав для продовження ОСОБА_1 виплат грошової допомоги, як переміщеній особі, 09 січня 2018 року.
Відповідно до витягу з протоколу №69 комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 26 січня 2018 року, в зв`язку з набуттям ОСОБА_1 права власності на 1/4 частину квартири АДРЕСА_4 , комісією запропоновано: внести зміни до в рішення комісії від 14 липня 2017 року, а саме – відмовити в призначенні сім`ї заявника в адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з 22 червня 2017 року; розглянути питання про відмову в призначенні адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з 03 січня 2018 року (а.с.25).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 31 січня 2018 року ОСОБА_1 , як переміщеній особі, припинено виплату допомогу на проживання з 22 червня 2017 року (а.с.22).
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради у період з 22 червня 2017 по 21 грудня 2017 року ОСОБА_1 виплачено державні кошти допомоги переміщеним особам у загальній сумі 13210 гривень 10 копійок.
Відповідно до п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи, що виплата Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради грошової допомоги ОСОБА_1 на загальну суму 13210 гривень 10 копійок у період з 22 червня 2017 по 21 грудня 2017 року, відбулася в зв`язку з поданням останньою документів з недостовірними відомостями, суд приходить до висновку, що зазначена сума повинна бути повернутою ОСОБА_1 позивачу.
21 лютого 2018 року за вихідним №20/18 Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій допомозі №608310, відповідно до якого, останню повідомлено, що в результаті проведеної перевірки розміру призначеної їй допомоги виявлено надмірно виплачені кошти, а також, що вона зобов`язана повернути переплачену суму у розмірі 13210 гривень 10 копійок на відповідний рахунок. У разі неповернення коштів у визначений термін питання вирішуватиметься в судовому порядку, згідно чинного законодавства (а.с.28).
Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.95 ЦПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказів повернення ОСОБА_1 переплаченої їй Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради суми допомоги у розмірі 13210 гривень 10 копійок, матеріали справи не містять.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до беззаперечного висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно платіжного доручення №373 від 25 квітня 2018 року, Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради при зверненні до суду з позовом до ОСОБА_1 сплачено судовий збір у сумі 1762 гривні (а.с.1).
Враховуючи положення ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1762 гривні.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 76, 81, 82, 89, 141, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_5 , фактичної проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, адреса: Черкаська область, м. Сміла, вул. М. Дорошенко, 4, код ЄДРПОУ 03195791, надмірно виплачені державні кошти допомоги переміщеним особам за період з 22 червня 2017 року по 21 грудня 2017 року у сумі 13210 (тринадцять тисяч двісті десять) гривень 10 (десять) копійок та судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні, а всього 14972 (чотирнадцять тисяч дев`ятсот сімдесят дві) гривні 10 (десять) копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його отримання.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його отримання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене позивачем в 30-денний строк з дня його отримання шляхом подачі апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не буде скасовано.
Повний текст рішення виготовлено 09 серпня 2019 року.
Сторони у справі:
Позивач – Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, адреса: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. М. Дорошенко, 4, код ЄДРПОУ 03195791.
Відповідач – ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 .
Головуючий О.П. Опалинська