Рішення № 835588, 11.07.2007, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.07.2007
Номер справи
19/1943
Номер документу
835588
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" липня 2007 р.

Справа № 19/1943

За позовом Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Нетішин

до Управління освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради м. Нетішин

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дошкільний навчальний заклад № 9 м. Нетішин

про стягнення 4595,71 грн.

Суддя Розізнана І.В.

Представники сторін:

позивача: ОСОБА_1. - приватний підприємець

ОСОБА_2. - за довіреністю від 18.09.06р.

відповідача: не з'явився

третьої особи: не з'явився

Представник позивача в судовому засіданні подав заяву про доповнення до позовної заяви та заяву, у якій остаточно визначив розмір позовних вимог, а саме просить суд стягнути з відповідача 3290,3 грн. - вартість виконаних робіт по договору № НОМЕР_1, 377,95 грн. штрафних санкцій за порушення умов договорів № НОМЕР_1 та НОМЕР_2, 450,37 грн. інфляційних нарахувань по договорам № НОМЕР_1 та НОМЕР_2, 541,67 грн. збитків, як витрат понесених на юридичну допомогу та 110 грн. витрат, понесених на переїзди.

Заява позивача про доповнення до позовної заяви отримана відповідачем 10.07.07р., про що свідчить розписка, підписана представником відповідача.

Дані заяви приймаються господарським судом, так як подані відповідно до ст. 22 ГПК України, не суперечать законодавству і не порушують права та охоронювані законом інтереси інших осіб.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав суду клопотання про розгляд справи без його участі у зв'язку з неможливістю з'явитись в судове засідання.

Відповідач у письмових поясненнях від 11.04.07р., від 14.05.07р., від 06.06.07р. позовні вимоги визнає частково в частині суми основного боргу, на суму 3290,30 грн., в задоволенні решти суми позову просить суд відмовити. Відповідач вважає, що позивач, підписавши договір № НОМЕР_1, погодився надати відповідачу відстрочку платежу 30 банківських днів, а також висловив згоду, що у випадку затримки бюджетного фінансування для Управління освіти, воно проведе розрахунок за виконані ним роботи протягом 3-х банківських днів з дня отримання такого фінансування.

Відповідач зазначає, що немає правових підстав для сплати позивачу штрафних санкцій та інфляційних нарахувань, оскільки відсутня вина відповідача за порушення зобов'язання, відповідач вжив усіх необхідних заходів щодо належного виконання свого зобов'язання - оплати виконаних робіт, про що свідчать зареєстровані звернення до відповідних органів стосовно оплати виконаних робіт, колективне звернення керівників ЗОШ, ДНЗ до міського голови м. Нетішина від 05.10.2006р., лист на адресу начальника фінансового управління м. Нетішина від 30.10.2006р., лист на міського голову м. Нетішина від 16.11.2006р., доповідна записка на ім'я міського голови м. Нетішина від 07.12.2006р., звернення до постійної комісії Нетішинської міської ради з питань бюджету і фінансів від 21.12.2006р. стосовно оплати виконаних робіт П.П. ОСОБА_1.

Відповідач зазначає, що впродовж 2006 року було невиконання бюджету міста Нетішин, що не дозволило задовольнити усі потреби у фінансуванні, у зв'язку з чим Управління освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради не отримувало фінансування вчасно та в належних обсягах. В період з січня по березень Управління освіти працювало за тимчасовими кошторисами, тому не мало можливості здійснювати проплати за кредиторською заборгованістю перед П.П. ОСОБА_1.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, у письмовому поясненні від 14.05.07р. зазначає, що третьою особою були здійснені всі кроки в межах чинного законодавства задля забезпечення фінансування, а саме третя особа неодноразово зверталась до управління освіти з приводу здійснення оплати за договором № НОМЕР_1. Окрім цього 05.10.06 року з метою запобігання та уникнення судових розглядів було здійснено колективне звернення керівників навчальних закладів освіти до міського голови з клопотанням забезпечити фінансування взятих зобов'язань перед ОСОБА_1.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

4 липня 2006 року між приватним підприємцем ОСОБА_1. (виконавець по договору), дошкільним навчальним закладом № 9 (замовник по договору), управлінням освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради (платник по договору) укладені договора на виконання робіт № НОМЕР_1 та НОМЕР_2, відповідно до умов яких виконавець зобов'язується виконати для замовника роботи з поточного ремонту кухонного і прального обладнання, сантехнічного, електротехнічного, вентиляційного обладнання і внутрішніх мереж, які є складовою частиною будівлі. Платник зобов'язується своєчасно здійснити оплату на умовах даних договорів. Загальна вартість робіт по договору № НОМЕР_1 становить 3295 грн., по договору НОМЕР_2 -5700 грн. ( п.п. 1.1, 2.1 договорів).

Згідно п.п. 2.4, 2.5 договорів розрахунки за виконанні роботи здійснюються відповідно до п. 7 ст. 51 Бюджетного кодексу на умовах відстрочки платежу до 30 банківських днів. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за виконанні роботи здійснюється протягом 3-х банківських днів з дати отримання платником бюджетного фінансування. Розрахунок здійснюється платником в безготівковому порядку шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок виконавця на підставі актів виконаних робіт, затверджених та підписаних сторонами.

Позивачем роботи по договору НОМЕР_2 виконанні в повному обсязі, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання виконаних робіт № 31 за липень 2006 року на суму 965,11 грн., № 53 за серпень 2006 року на суму 1372,53 грн., № 77 за вересень 2006 року на суму 773,65 грн., № 101 за жовтень 2006 року на суму 1028,11 грн., № 128 за листопад 2006 року на суму 618,21 грн., № 154 за грудень 2006 року на суму 941,92 грн. Всі акти підписані уповноваженими представниками виконавця, замовника, платника, як то передбачено п.5.1 договору.

Відповідач оплатив виконанні позивачем роботи по договору НОМЕР_2 28.12.06р., про що свідчить підписаний сторонами акт звірки № 21.

Позивачем роботи по договору № НОМЕР_1 виконанні в повному обсязі, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання виконаних робіт № 32 за липень 2006 року на суму 871,77 грн., № 54 за серпень 2006 року на суму 422,85 грн., № 78 за вересень 2006 року на суму 319,36 грн., № 102 за жовтень 2006 року на суму 503,68 грн., № 129 за листопад 2006 року на суму 836,09 грн., № 155 за грудень 2006 року на суму 336,55 грн. Всі акти підписані уповноваженими представниками виконавця, замовника, платника, як то передбачено п.5.1 договору.

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань, позивач просить суд стягнути з відповідача 3290,3 грн. - вартість виконаних робіт по договору № НОМЕР_1, 377,95 грн. штрафних санкцій за порушення умов договорів № НОМЕР_1 та НОМЕР_2, 450,37 грн. інфляційних нарахувань по договору № НОМЕР_1 (за період з серпня 2006 року по березень 2007 року) та по договору НОМЕР_2 (за період з серпня по грудень 2006 року), 541,67 грн. збитків, як витрат понесених на юридичну допомогу та 110 грн. витрат, понесених на переїзди.

Відповідач визнає позовні вимоги частково, лише в сумі основного боргу, оскільки стверджує, що платник по договору не отримував бюджетного фінансування на дані потреби протягом 2006 року. Вважає, що управління освіти вжило усіх необхідних заходів щодо належного виконання свого зобов'язання, що підтверджується зареєстрованими зверненнями до відповідних органів стосовно оплати виконаних робіт. Відсутність вини відповідача є підставою для звільнення його від відповідальності за неналежне виконання договірних зобов'язань.

Згідно листа Фінансового управління виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 18.06.07р. за 2006 рік доходи, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів виконані на 99,8 відсотків, управлінню освіти виконавчого комітету міської ради не задоволені заявки по КФК 070101 КЕКВ 1137.

Аналізуючи наданні сторонами докази, наведенні міркування, судом приймається до уваги наступне.

Відповідно до п. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Відповідно до п. 1 ст. 857 Цивільного кодексу України робота, виконана підрядником, має відповідати умовам договору підряду, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до роботи відповідного характеру.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно п.п. 2.4, 2.5 договору розрахунок за виконанні роботи здійснюються відповідно до п.7 ст. 51 Бюджетного кодексу на умовах відстрочки платежу до 30 банківських днів. У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за виконанні роботи здійснюється протягом 3-х банківських днів з дати отримання платником бюджетного фінансування. Розрахунок здійснюється платником в безготівковому порядку шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок виконавця на підставі актів виконаних робіт, затверджених та підписаних Сторонами.

Оскільки роботи виконані в повному обсязі у відповідача на підставі ст. 837 Цивільного кодексу України та договору виник обов'язок їх оплатити. Однак, умовами договорів порядок оплати виписаний таким чином, що відсутність бюджетного фінансування є підставою для звільнення від виконання грошового зобов'язання по договору. В свою чергу ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Враховуючи викладене, виходячи із заявлених позовних вимог суд прийшов до висновку що позов обґрунтований в частині стягнення основного боргу в сумі 3290 грн., 450,37 грн. інфляційних нарахувань, нарахованих відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, по договору № НОМЕР_1 (за період з серпня 2006 року по березень 2007 року) та по договору НОМЕР_2 (за період з серпня по грудень 2006 року) та підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 7 ст. 51 Бюджетного кодексу України після отримання товарів, робіт та послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання розпорядник бюджетних коштів приймає рішення про їх оплату та подає доручення на здійснення платежу органу Державного казначейства України, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки, відшкодування збитків.

Відповідно до ч. 3 ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Оскільки відповідач довів, що вжив всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов'язання перед позивачем по договорам № НОМЕР_1 та НОМЕР_2, а саме звернення до відповідних органів стосовно оплати виконаних робіт, колективне звернення керівників ЗОШ, ДНЗ до міського голови м. Нетішина від 05.10.2006р., лист на адресу начальника фінансового управління м. Нетішина від 30.10.2006р., лист на міського голову м. Нетішина від 16.11.2006р., доповідна записка на ім'я міського голови м. Нетішина від 07.12.2006р., звернення до постійної комісії Нетішинської міської ради з питань бюджету і фінансів від 21.12.2006р. стосовно оплати виконаних робіт П.П. ОСОБА_1, враховуючи те, що невиконання зобов'язань по договору відбулось внаслідок відсутності бюджетного фінансування, а не внаслідок недотримання відповідачем п. 7 ст. 51 Бюджетного кодексу України щодо оформлення платіжних документів, суд вважає, що в діях відповідача відсутня вина за невиконання зобов'язання, тому відсутні підстави для стягнення з відповідача неустойки у сумі 377,95 грн. за порушення умов договорів № НОМЕР_1 та НОМЕР_2 та 541,67 грн. збитків, понесених на оплату юридичної допомоги.

Враховуючи те, що позивачем не надано суду правового обгрунтування заявлених до стягнення витрат, понесених на переїзди, суд позбавлений можливості надати правову оцінку даним вимогам, тому в задоволенні стягнення 110 грн. витрат, понесених на переїзди необхідно відмовити.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-84, ст. 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Приватного підприємця ОСОБА_1 м. Нетішин до Управління освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради м. Нетішин третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дошкільний навчальний заклад № 9 м. Нетішин про стягнення 4770,29 грн. задовольнити частково.

Стягнути з Управління освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради м. Нетішин, вул. Михайлова , 2 (код 23846372) на користь Приватного підприємця ОСОБА_1АДРЕСА_1 (код НОМЕР_3) 3290,3 грн. (три тисячі двісті дев'яносто грн. 30 коп.) основного боргу, 450,37 грн. (чотириста п'ятдесят грн. 37 коп.) інфляційних нарахувань, 79,98 грн. (сімдесят дев'ять грн. 98 коп.) відшкодування сплаченого державного мита, 92,53 грн. (дев'яносто дві грн. 53 коп.) витрат на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

В решті позову відмовити.

Суддя І.В. Розізнана