
Київський районний суд м. Полтави
Справа № 552/4473/19
Провадження № 2-а/552/114/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем україни
09 серпня 2019 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Яковенко Н.Л., секретаря судового засідання Кондра Ю.Ю.,
за участю:
представника позивача Зубарєвої С.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
перекладача Хуссаін С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтава адміністративну справу за позовом Київського районного відділу у м.Полтаві Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) про продовження строку затримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Київського районного суду м. Полтави з позовом до відповідача ОСОБА_2 про продовження строку затримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
В позові посилався на те, що ОСОБА_4 незаконно перебуває на території України.
Відповідно до рішення Київського районного суду м. Полтави від 15.08.2018 громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2 було поміщено до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 14.02.2019 продовжено строк затримання ОСОБА_1 у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.
З метою забезпечення видворення УДМС в Полтавській області вживалися заходи щодо документування громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 .
На сьогодні документи, необхідні для ідентифікації та видворення іноземця, відсутні.
Тому позивач просив суд продовжити строк затримання особи громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , строком на шість місяців.
В судовому засіданні представник Київського районного відділу у м.Полтаві УДМС України в Полтавській області позов підтримала в повному обсязі, просила його задовольнити.
Відповідач, участь якого в судовому засіданні забезпечена в режимі відеоконференції, пояснення по справі надавати відмовився, пояснюючи свою відмову небажанням працювати саме з тим перекладачем, який йому забезпечений.
Заслухавши пояснення учасників, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Як встановлено рішенням Київського районного суду м.Полтави від 15 серпня 2018 року, відповідач, яким є громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , прибув в Україну в липні 2018 року, перетнувши кордон нелегально.
У зв`язку з цим задоволено адміністративний позов Київського районного відділу у м. Полтаві Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_2 ( ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про затримання для ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та примусового видворення за межі України. Прийнято рішення затримати громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та примусово видворити з України після завершення процедури його ідентифікації (а.с.10-12).
За вказаним рішенням суду громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було поміщено до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.
Вказана обставина підтверджується даними протоколу про адміністративне затримання від 15.08.2018 року та акта приймання-передавання іноземця або особи без громадянства від 16.08.2018 року.
Судом також встановлено, що з метою забезпечення видворення відповідача УДМС в Полтавській області вживалися заходи щодо документування громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 .
Вказана обставина підтверджується даними листів УДМС в Полтавській області на адресу Почесного Консула Народної Республіки Бангладеш у м. Київ Шевченко ОСОБА_7 . № 5301.6-19614/53.1-18 від 11.10.2018, № 5301.6-290/53.1-19 від 09.01.2019.
Крім того, УДМС в Полтавській області звертався до департаменту консульської служби МЗС України, що підтверджується даними листа № 5301.6-293/53.1-19 від 09.01.2019.
Як вбачається з даних листа Миколаївського ПТПІ № 371-18 від 24.09.2018 року, громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовився від заповнення запропонованої анкети на Посольство Народної Республіки Бангладеш.
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 14.02.2019 по справі № 552/765/19 продовжено строк затримання ОСОБА_1 у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, строком на шість місяців.
Листом від 23.04.2019 № 8.3/1673-19 Департамент у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України повідомив УДМС, що ними вжиті певні заходи та що 01.03.2019 до ДМС України надійшов лист Посольства України в Республіці Польща № 6137/16-500-354, яким підтверджується отримання нот посольства України щодо ідентифікації та документування відповідача.
На даний час документи, необхідні для ідентифікації та видворення іноземця, відсутні. Відповідач відмовляється від заповнення анкети визначеного консульською установою зразка.
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.
Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Як передбачено ч.13 ст.289 КАС України, умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Виходячи з правового аналізу ст. 289 КАС України можна стверджувати, що інститут продовження строку затримання застосовується адміністративним судом, виключно, у разі наявності умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи у зазначений строк, якими є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Інструкція про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 р. № 353/271/150 детально описує вжиття компетентними органами заходів щодо ідентифікації та документування іноземців та передбачає, що:
- якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування. З цією метою до дипломатичних представництв або консульських установ держави походження іноземця надсилаються відповідні запити, до яких долучаються кольорові фотокартки на кожну особу, заповнені анкети визначеного консульською установою зразка та інші відомості про іноземця, які дають змогу встановити особу та підтвердити громадянство,
- у разі відсутності акредитованого в Україні дипломатичного представництва або консульської установи країни походження іноземця запити до компетентних органів відповідної країни щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС. Якщо від компетентних органів країни походження іноземця не надходить відповідь, запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно.
Частиною 7 ст. 289 КАС України зазначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Враховуючи відсутність співпраці з боку відповідача під час процедури його ідентифікації, неодержання інформації з країни громадянської належності та відсутність документів, необхідних для ідентифікації відповідача, суд приходить до висновку про наявність підстав для продовження строку затримання громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2 .
Враховуючи, що звернення позивача до уповноважених органів з питань ідентифікації відповідача до даного часу залишені без реагування, відповідач від співпраці з даного питання відмовляється, суд вважає, що ідентифікація іноземця, забезпечення його примусового видворення вимагає значного додаткового часу, тому приходить до висновку, що строк затримання відповідача необхідно продовжити на шість місяців.
Таким чином позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати у справі необхідно віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 246, 289 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позов Київського районного відділу у м.Полтаві Управління державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_2 про продовження строку затримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України задовольнити.
Продовжити строк затримання громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , строком на шість місяців.
Судові витрати у справі віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Полтави протягом десяти днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - Київський РВ у м. Полтаві Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області ( місце знаходження: м. Полтава, пров. Шкільний, буд. 6, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 37829297);
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасове місце перебування: АДРЕСА_1 , номер облікової картки платника податків не встановлений.
Головуючий суддя Н.Л.Яковенко
09.08.2019