Постанова № 8355696, 15.03.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2010
Номер справи
11559/09/2170
Номер документу
8355696
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" березня 2010 р.

14 год.45 хв.Справа № 2-а-11559/09/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О.,

за участю прокурора: Палагнюка О.В., представника позивача: Осипової Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Прокурора Новотроїцького району Херсонської області в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Державного підприємства "Новотроїцьке лісове господарство"

про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,

встановив:

Прокурор Новотроїцького району Херсонської області в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом про стягнення з Державного підприємства "Новотроїцьке лісове господарство" (відповідач) 11 254,90 грн. адміністративно-господарських санкцій та 256,50 грн. пені за несвоєчасну сплату санкцій за 2008 рік. У судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали та просили суд позов задовольнити в повному обсязі. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачені адміністративно-господарські санкції у розмірі та порядку, передбаченому статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за невиконання у 2008 році нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбаченого ст. 19 цього Закону. Виходячи з чисельності штатних працівників 51 особи, відповідач мав створити 1 робоче місце для інваліда, але свого обов'язку не виконав, не створивши відповідного робочого місця. Відповідно до частини другої статті 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Представник відповідача в судові засідання 12.02.10, 02.03, 15.03.10 не прибув. Про причину неявки суд не повідомив. До суду не надходило жодної заяви про розгляд справи за відсутності представника відповідача. Суд вважає, що неявка представника відповідача, належним чином повідомленого про день і час слухання справи, не перешкоджає її розгляду по суті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників процесу, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів. Пунктом 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1767, передбачено, що у разі несплати підприємствами, установами організаціями, які не забезпечують нормативу робочих місць, штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення в судовому порядку. Частиною 2 статті 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності. Згідно частини 6 статті 20 Закону фінансування заходів щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів, надання позик на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, забезпечення інвалідів технічними реабілітаційними засобами, оплата навчання та перекваліфікація здійснюється Фондом України соціального захисту інвалідів. Згідно з частиною першою статті 19 Закону для роботодавців установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій (незалежно від форм власності і господарювання), де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною 1 статті 19 вказаного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, незайняте інвалідом. Штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.

Згідно із ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів. Підприємства, установи і організації, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством. Відповідно до ст. 18, 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації зобов'язані надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Отже, законодавство України обов'язок з працевлаштування інвалідів покладає на орган державної влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів, але цьому мають передувати певні дії підприємств, установ і організацій зі створення робочих місць для інвалідів та з відповідного інформування зазначених органів з метою працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи і організації незалежно від форм власності і господарювання та відомчої підпорядкованості, щомісячно в повному обсязі подають державній службі зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) за формою № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках".

Відповідач не надав суду доказів звітування до центру зайнятості про наявність робочих місць для інвалідів, доказів вживання всіх можливих заходів щодо їх працевлаштування. В матеріалах справи лист Херсонського обласного центру зайнятості, в якому зафіксовано, що ДП "Новотроїцьке лісове господарство" не інформувало центр зайнятості про створення робочих місць та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів, не подавались у 2008 році щомісячно та в повному обсязі інформації про наявність вільних робочих місць. Розмір заборгованості по адміністративно-господарській санкції підтверджується звітом за Ф 10ПІ за 2008 рік від 29.01.09 та розрахунком заборгованості по сплаті даної санкції та пені. Позов задовольняється в повному обсязі. Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з державного підприємства "Новотроїцьке лісове господарство" (75300, вул. Толбухіна, 2, смт. Новотроїцьке, Новотроїцький район, Херсонська область, р/р 26003300502, Новотроїцьке відділення № 3149 "Ощадбанку", код ЄДРПОУ 00993202) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Херсон, пров. 40 років Жовтня, 5а, банківські реквізити: одержувач УДК у м. Херсоні, код 24104230, банк ГУДКУ по Херсонській області, МФО 852010, р/рах. 31219230700002, призначення платежу 50070000; 01) 11 254 грн. (одинадцять тисяч двісті п'ятдесят чотири гривні) 90 коп. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів в 2008 році та 256 грн. (двісті п'ятдесят шість гривень) 50 коп. пені за несвоєчасну сплату санкцій. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 березня 2010 р..

Суддя Хом'якова В.В.