Рішення № 83555921, 07.08.2019, Волочиський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
07.08.2019
Номер справи
671/1376/19
Номер документу
83555921
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №: 671/1376/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2019 року Волочиський районний суд

Хмельницької області в складі: головуючої - судді Бабій О.М.,

з участю секретаря судового

засідання Краснай Л.П., представника заявника ОСОБА_1 ,

свідків: ОСОБА_2 , ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську цивільну справу за заявою ОСОБА_4 про встановлення факту смерті, заінтересована особа – Волочиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області,

ВСТАНОВИВ:

В липні 2019 року ОСОБА_4 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті її батька – ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Краснодон Луганської області, посилаючись на те, що Волочиським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Хмельницькій області їй було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті батька в зв`язку із відсутністю документу встановленої форми про смерть.

Заявник вказує, що вона народилася та постійно проживала по АДРЕСА_1 , однак після тимчасової окупації Луганської області вона з родиною вимушено переїхала в с. Баглаї Волочиського району Хмельницької області де і досі проживає. Батько заявника 25 червня 2019 року поїхав у м. Краснодон Луганської області з метою проведення термінового ремонту і укріплення залишеної квартири на тимчасово окупованій території і там ІНФОРМАЦІЯ_2 року раптово помер та був похований на місцевому кладовищі.

04 липня 2019 року «відділом записів актів громадянського стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки» було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_5 серії НОМЕР_1 , однак в силу вимог ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зазначене свідоцтво є недійсним і не створює правових наслідків. У зв`язку з цим вона не може провести державну реєстрацію смерті батька в органах ДРАЦСта отримати свідоцтво про його смерть.

ОСОБА_4 у своїй заяві зазначила, що встановлення вищевказаного факту необхідне їй для оформлення спадщини і оскільки іншого способу захисту своїх прав заявник не має, тому вона звертається до суду.

В судовому засіданні представник заявника заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Волочиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області подала до суду заяву, в якій просила справу розглядати у її відсутності, проти заяви не заперечує.

Свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , кожен окремо, в суді підтвердили факт смерті ОСОБА_5 та зазначені в заяві обставини.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява ОСОБА_4 підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_6 була дочкою ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Краснодон Луганської області, про що «відділом записів актів громадянського стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки» було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 04.07.2019 року (а.с. 12).

Волочиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Хмельницькій області відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_5 у зв`язку із відсутністю документів, на підставі яких можливо було б вчинити вказану дію (а.с. 10).

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Постановою ВР України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 року № 254, окремі райони, міста, селища і села Луганської області визнані тимчасово окупованими територіями. Згідно з розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», м. Краснодон (м. Сорокине, згідно постанови ВР України «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» від 12.05.2016 року № 1351-VIII) затверджено в переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Таким чином, зазначене місце смерті ОСОБА_5 - м. Краснодон Луганської області є тимчасово окупованою територією України.

Відповідно до ст. 1 зазначеного вище Закону України тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту смерті особи на тимчасово окупованій території, що унеможливлює державну реєстрацію смерті в позасудовому порядку.

Загальний принцип оцінки документів, виданих на тимчасово окупованій території, надається у ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Разом з тим, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії», який був наданий на запит Ради Безпеки ООН зазначено, що держави - члени ООН відповідно до Резолюції 276 (1970) Ради Безпеки зобов`язані утримуватися від застосування міжнародних договорів, укладений з Південною Африкою від імені або відносно Намібії. При цьому у п. 125 цього Консультативного висновку Міжнародного суду ООН вказано на винятки із цього права, а саме. В цілому, невизнання управління Південної Африки (тимчасово окупованої) території не повинно призводити до позбавлення народу Намібії будь-яких переваг, що випливають з міжнародного співробітництва і зокрема, в той час як офіційні дії, що здійснюються урядом Південної Африки від імені або по відношенню до Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути поширена до тих актів, таких, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.

Про необхідність врахування актів органів влади з окупованих територій Європейським судом з прав людини у п. 45 рішення по справі «Луізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey) від 18 грудня 1996 року (заява № 15318/89) була викладена правова позиція, що при аналогічних обставинах щодо відсутності ефективного державного контролю Кіпру за такими територіями, міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей і дій, які звідти походять, наприклад актів реєстрації народження, смерті і шлюбу, наслідки яких можуть ігноруватися лише на шкоду мешканців тієї чи іншої території.

В такому разі, наданий заявником доказ - свідоцтво про смерть ОСОБА_5 , яке видане «відділом записів актів громадянського стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки», суд сприймає як належний доказ, на підставі якого можливо зробити висновок про смерть особи.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Оскільки заявник не має можливості надати для реєстрації смерті батька документи, передбачені законодавством України, з метою захисту законних прав та інтересів громадян України на тимчасово окупованій території, суд вважає за можливе задовольнити заяву ОСОБА_4 та встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько – ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 10, 81, 263-265, 293, 294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_4 задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Краснодон Луганської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд Хмельницької області шляхом подання в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Заявник:ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 ; паспорт серія НОМЕР_2 )Заінтересована особа:Волочиський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, площа Центральна, 1; код ЄДРПОУ: 21324008)

Повне рішення складено 07 серпня 2019 року.

Суддя О.М. Бабій