Рішення № 83550399, 10.07.2019, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
10.07.2019
Номер справи
367/4893/16-а
Номер документу
83550399
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 367/4893/16-а

Провадження №2-а/367/142/2019

РІШЕННЯ

Іменем України

10 липня 2019 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді Карабаза Н.Ф.,

при секретарі Стародубець О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Комунальне підприємство «СІТІ-СЕРВІС», Ірпінська міська рада Київської області про визнання протиправним та скасування рішення суб`єкта владних повноважень,-

в с т а н о в и в:

До Ірпінського міського суду Київської області звернувся ОСОБА_1 із позовом до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Комунальне підприємство «СІТІ-СЕРВІС», Ірпінська міська рада Київської області про визнання протиправним та скасування рішення суб`єкта владних повноважень. В позовній заяві зазначає, що є споживачем послуг ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» у сфері житлово-комунальних послуг, зокрема отримує послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території на підставі договору № С - 1 - Р - 68 від 27 березня 2015 року. 20 січня 2015 року Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області прийняв рішення № 9 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надає ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» (для мешканців будинків, розташованих за адресами: м. Ірпінь, вул. Суворова 1-0, 1-Р, 1-Ю, 1 -Т)», яким встановлені нові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинку по АДРЕСА_1 : а саме, старий тариф - 3,35 грн./кв.м замінений на новий тариф - 4,87 грн./кв.м. Зазначене рішення прийняте із порушенням норм діючого законодавства України та є протиправним в частині встановлення тарифів на послуги з утримання будинків 1-0, 1-Р, 1-Ю, 1-Т та прибудинкової території будинків АДРЕСА_1 . Так, у січні 2016 року на дошці оголошення його під`їзду з`явилося повідомлення про те, що з 01.02.2016 року підвищують тарифи на утримання будинку. Жодного збору мешканців вказаних будинків не було. Доказів що таки збори відбулись належним чином, не має. Інформування громади також не було. Працівники ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» спробували, без будь-яких пояснень, зібрати у грудні 2015 року підписи мешканців на чистих аркушах. Мабуть ці підписи стали основою для нарахування тарифів. Вказує, що відмовився підписувати чисті аркуші. Збори мешканців не були проведені належним чином, представником виконавця послуг не було заявлено, що цей захід є громадськими слуханнями: протокол громадських слухань не вівся, зауваження та пропозиції мешканців не фіксувалися, процедура голосування не проводилася. На зборах мешканцями будинку було заявлено, про те, що тариф може бути змінений тільки після: надання виконавцем послуг всіх вихідних даних, на підставі яких проведений розрахунок нового тарифу (заробітна плата, накладні витрати та інше) та обґрунтування причин зміну тарифу; надання звіту за 2014-2015 роки по фактичному використанню квартплати на утримання будинку. Мешканців будинків не повідомили про те, чому в розрахунок тарифів включені роботи, які не виконуються ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС». У мешканців будинків немає обґрунтування підвищення тарифу, не надано детальний розрахунок нового та старого тарифів. З метою встановлення судом усіх фактів додатково звернувся з заявою до відповідача з проханням надати копію протоколу засідання та копії документів, що були надані виконавцем послуг - ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС».

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що згідно зі ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг визначає Кабінет Міністрів України. Згідно з пунктом 2 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та підпунктом 2 пункту 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» повноваження щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема, тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій надано органам місцевого самоврядування. Органи місцевого самоврядування, відповідно до статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання). Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад», затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 390 від 30.07.2012 року (далі - Порядок № 390), визначає механізм доведення суб`єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги, до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні уповноваженими органами тарифів на житлово-комунальні послуги. Відповідно до п. 2.1 Порядку №3 90 суб`єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Згідно з п. 2.2. Порядку № 390 протягом п`яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу місцевого самоврядування суб`єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами. Виконавцем послуг - ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» ця вимога не виконана - після перерахунку тарифу споживачі не проінформовані про намір здійснити зміну тарифів. Згідно з п. 2.4 Порядку № 390 суб`єктами господарювання, що надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб`єктом господарювання та/ або органом місцевого самоврядування. Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб`єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них. Відповідачем ця інформація не була опублікована на офіційному веб-сайті, та виконавцем послуг - ТОВ «КП «СІТІ- СЕРВІС» вимога порушена: збори не відбулись і на зборах до споживачів не доведено ні тільки загальний розмір тарифу, а і самі тарифи. Офіційний веб-сайт органу місцевого самоврядування (http://imr.aov.ua/protokoli-zasidan-vikonavchocio-komitetul) в мережі Інтернет станом на 02.02.2016 р. не має рішення № 9 від 20.01.2015 року; в числі друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження газета «Ірпінській вісник» дана інформація не значиться; на веб-сайті суб`єкта господарювання (http://city-service.com.ua/) - відповідача інформація про введення нового тарифу також відсутня. Мешканцям будинків не надана основна інформація, а саме: обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо). Згідно з п. 2.6. Порядку № 390 способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються тими, що передбачені цим Порядком. Згідно зі ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Відповідно до ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів» порушення прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов`язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо будь-яким чином (крім випадків, передбачених законом) обмежується право споживача на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про відповідну продукцію. Пунктом 2.7 Порядку № 390 визначено, що інформація повинна бути повною, змістовною та достовірною. Відповідно до п. 2. Порядку № 390 у процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань піддягають реєстрації та обов`язковому розгляду суб`єктом господарювання. Зауваження і пропозиції, які отримані органом місцевого самоврядування, надсилаються для розгляду суб`єкту господарювання. За результатами такого розгляду суб`єкт господарювання приймає рішення про їх урахування чи відхилення. Згідно з п. 2.9. Порядку №390 суб`єкт господарювання в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень суб`єктом господарювання надаються споживачеві обґрунтовані пояснення. Вказує, що йому на його письмове звернення виконавцем послуг не надані відповіді і не було надано обґрунтованих пояснень. Пунктом 2.10. Порядку № 390 визначено, що у разі врахування зауважень і пропозицій суб`єкт господарювання здійснює перерахунок тарифу та передає його органу місцевого самоврядування листом з висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями. Ця вимога пункту 2.10. Порядку № 390, не виконана у зв`язку з тим, що споживачам не було відомо про зміну тарифів та вони своєчасно не подали зауваження. Згідно з п. 2.11 Порядку № 390 у разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань або вмотивованого їх відхилення, суб`єкт господарювання письмово сповіщає про це орган місцевого самоврядування. Згідно з п. 2.13 Порядку № 390 суб`єктом господарювання під час доведення до відома споживачів інформації обов`язково зазначається строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження і пропозиції, а також повідомляється адреса, на яку необхідно їх надсилати. Проте, така інформація до споживачів не доведена. Пунктом 2.14 Порядку № 390 також встановлено, що контроль за дотримання суб`єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством. Однак, відповідачем контроль не був проведений. Згідно із п.п. 3 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відома виконавчих органів міських рад належать повноваження здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів. Згідно ч. 2 ст. 382 Цивільного Кодексу України будинок по АДРЕСА_1 належить власникам квартир у багатоквартирному житловому будинку на праві спільної сумісної власності. Згідно ст. 358 Цивільного Кодексу України, право спільної власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Тобто, виключно власники квартир в багатоквартирних будинках мають право колективно вирішувати всі питання, пов`язані зі своєю спільною власністю, зокрема утримання будинку та прибудинкової територію. Грубі порушення вищезазначених норм чинного законодавства України зі сторони посадових осіб ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» та відповідачем при встановленні нового тарифу привели до того, що мешканці будинку позбавлені у праві самостійно вирішувати необхідність (доцільність) послуг що надаються, тобто, були просто поставленні перед фактом підвищення тарифів через рік після прийняття рішення. З урахуванням наведених норм Закону та обставин справи, вважає, що Рішення № 9 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надає ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» (для мешканців будинків, розташованих за адресами: м. Ірпінь, вул. Суворова 1-0, 1-Р, 1-Ю, 1 -Т)» не є таким, що прийняте у спосіб, передбачений Законом України.

У зв`язку із викладеним просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 20 січня 2015 року «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надає ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» (для мешканців будинків, розташованих за адресами: м. Ірпінь, вул. Суворова 1-0, 1-Р, 1-Ю, 1-Т); зупинити дію оскаржуваного рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 20 січня 2015 року «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надає ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» (для мешканців будинків, розташованих за адресами: м. Ірпінь, вул. Суворова 1-0, 1-Р, 1-Ю АДРЕСА_2 1-Т), до винесення рішення по справі.

Представником Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області Черкас А.В. подано відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позивач ОСОБА_1 пояснює своє звернення до суду з позовом до виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області як звернення з метою захисту свого порушеного права. Звертає увагу на ту обставину, що до своєї позовної заяви гр. ОСОБА_1 додає Договір №С-1-Р-68 від 27.03.2015 року, і водночас оскаржує рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 20.01.2015 року. Тобто, на момент прийняття Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради оскаржуваного рішення позивач навіть не був споживачем послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, яку надає ТОВ «КП «Сіті-Сервіс». ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» на виконання наказу Мінрегіону від 30.07.2012 року № 390 надало до виконавчого комітету Ірпінської міської ради планові розрахунки тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, виконані у відповідності до постанови КМУ від 01.06.2011 року № 869, для житлових будинків за адресами: АДРЕСА_3 1-Р, 1-Т, 1-Ю. Дані планові розрахунки з метою належного інформування територіальної громади м. Ірпінь були попередньо опубліковані у вип. №52 (2693) Ірпінського вісника України від 26.12.2014 року. Згідно інформаційної довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ «ІРПІНСЬКИЙ ВІСНИК» ІРПІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ" ІРПІНСЬКИИ ВІСНИК») належить до сфери управління виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, а Ірпінська міська рада Київської області є його засновником. Проект Порядку денного засідання виконкому Ірпінської міської ради від 20.01.2015 року, на якому розглядалося питання «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надає ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» (для мешканців будинків, розташованих за адресами: м. Ірпінь, вул. Суворова, буд. 1-0, 1-Р, 1-Т, 1-Ю)» був оприлюднений на сайті Ірпінської міської ради Київської області [Електронний ресурс. - Режим доступу: http://imr.gov.ua/perelik-pitan-na- zasidannya-vikonavchogo-komitetu]. Пункт 2.15. даного Порядку передбачає, що процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб`єкта господарювання/органу місцевого самоврядування протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань. ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» при укладенні договору на власний розсуд застосувало до позивача тариф, який не відповідав тарифу, встановленому на той час Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради, оскільки тариф у сумі 3,35 грн., передбачений у Договорі ніколи не встановлювався Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради. Відповідно до п. 2.4.2. Договору виконавець зобов`язаний надавати споживачеві в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік наданих або ненаданих послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу та ін. Відповідно до п. 4.2. Договору досудовий порядок врегулювання спорів сторони вважають обов`язковим. Відповідно до ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Отже, між сторонами в дійсності виник спір з приводу укладення та виконання сторонами умов договору. Скасування рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 20.01.2015 року № 9 призведе до необхідності встановлення нового тарифу на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Згідно даних Управління інфраструктурного розвитку, інвестицій та житлово-комунального господарства наразі найнижчий тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій складає 4,74 грн/кв.м, а найвищий - 6,79 грн/кв.м. Отже, аналізуючи вищенаведене, можна дійти висновку, що позивач під час звернення до суду обрав спосіб захисту порушеного права, який не призведе до його захисту, оскільки фактично між сторонами договору виник спір. Тобто, саме по собі оскарження дій та рішення відповідача не є ефективним захистом прав позивача, оскільки правовідносини, що фактично пов`язані із оскарженням тарифу не призведуть до залишення в силі тарифу 3,35 грн., передбаченого Договором №С-1-Р-68.

Позивачем ОСОБА_1 подано відповідь на відзив, у якому зазначив, що на думку відповідача він не є належним позивачем за позовом, оскільки ним було додано до адміністративного позову Договір № С-1-Р-68 від 27.03.2015р і водночас оскаржує рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 20.01.2015 року. Тобто вказує, що на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення він навіть не був споживачем послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій, яку надає ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС». Дані припущення відповідача є хибними та не відповідають дійсності. У матеріалах справи наявні рахунки за послуги, що були виставленні ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» до нього. Так у відповідності до рахунку за послуги за березень 2015 року - у нього був наявний борг за 4 місяці користування послугами, тобто за період з листопада 2014 року. Тобто, на час затвердження оскаржуваного рішення він був споживачем послуг і незаконне прийняття оскаржуваного рішення на пряму порушує його права та обов`язки. А дата договору 27.03.2015 року пояснюється довгим погодженням між ним та третьою особою 1 умов договору, оскільки запропонована першочергово редакція договору відрізнялась від типової редакції договору на надання послуг з обслуговування будинку та прибудинкових територій, що затверджена на законодавчому рівні. До того ж, у відповідності до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, він є власником квартири з 19.07.2013 року. Додатково відповідач у своєму відзиві зазначає, що відповідно до пункту 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном. Так, відповідач погоджується із тим, що пунктом 2.4 розділу II Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 390 від 30.07.2012 року, встановлено, що суб`єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація, зокрема: перелік послуг, що входять до складі/ послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо). Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб`єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них. Як доказ інформування споживачів про зміну тарифу, відповідач посилається на повідомлення, розміщене в газеті «Ірпінський вісник» № 52 від 26 грудня 2014 року. Проте із змісту вказаного повідомлення видно, що третьою особою 1 не у повній мірі надано інформацію, а саме, не зазначена наступна обов`язкова інформація :періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо). До того ж, у відповідності до п. 2.4 вказаного Порядку, на рівні з необхідністю розміщення інформації у друкованих засобах масової інформації, третя особа зобов`язувалась також розмістити відповідне оголошення в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них, що в його випадку зроблено не було, оскільки, як вбачається із відзиву відповідача, таке оголошення було розміщене тільки у друкованому засобі масової інформації. Згідно з пунктами 2.1 та 2.2 розділу II зазначеного Порядку суб`єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Протягом п`яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи суб`єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами. Тобто, опублікування. відповідного повідомлення повинно било відбутися протягом 5 днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи. У відзиві відповідач зазначає, що ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» на виконання наказу Мінрегіону від 30.07.2012 року № 390 надано до виконавчого комітету Ірпінської міської ради планові розрахунки тарифів. При цьому дату такого звернення відповідач замовчує та свідомо не повідомляє. Зазначає, що йому не відомо коли саме третя, особа 1 звернулася до відповідача із пропозицією переглянути тариф. На численні його звернення із відповідними запитами до відповідача та до третьої особи, вказані особи жодної відповіді не надали. Дані обставини дають підстави вважати, що третьою особою 1 порушені строки інформування споживачів. Щодо посилань відповідача стосовно належного повідомлення споживачів про зміну тарифу шляхом розміщення оголошення у друкованому засобі масової інформації зазначає наступне. З оголошення вбачається, що останнє містить розрахунки структури тарифу, які різняться з тими, що затверджені оскаржуваним рішенням (річ іде для квартир вище першого поверху будинку по АДРЕСА_4 Суворова АДРЕСА_1 , тобто як вбачається з матеріалів справи, відсутні докази у відповідача правомірності встановлення тарифу в розмірі 4,87 грн./кв.м., оскільки оголошення в газеті «Ірпінський вісник», стосувались встановлення тарифи в розмірі 5,19 грн., який не було затверджено відповідним розпорядженням відповідачем, тоді як тариф в розмірі 4,87 грн. затверджено оскаржуваним рішенням 20.01.2015 року.

Також, у відзиві відповідач зазначає про те, що у відповідності до ч. 10 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов`язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання. З даного приводу вказує, що публікація про зміну тарифів в газеті Ірпінський вісник була здійснена 26.12.2014 року, а відповідне подання до відповідача повинно було бути здійснено на протязі 5 днів до дати публікації у відповідності з пунктами 2.1 та 2.2 розділу II Порядку. З цього слідує, що оскаржуване рішення повинно було бути прийнято не пізніше 10 днів з дня отримання відповідного подання у строк до 6 січня 2015 року, а не як в даному випадку аж 20 січня 2015р. Тобто відповідачем порушено строк затвердження нових тарифів. Також звертає увагу на той факт, що ч. 2 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Відповідно до ч. 2-3 ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», мінімальні норми житлово-комунальних послуг, які визначають мінімальний перелік, мінімальні вимоги до кількості та якості житлово-комунальних послуг, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Згідно з абзацом 3 пункту 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. В оскаржуваному рішенні в тариф не включені такі послуги як прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі; обслуговування системи диспетчеризації; прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами; експлуатація номерних знаків будинках. Це свідчить про неврахування мінімальних норм житлово-комунальних послуг, передбачених типовим переліком обов`язкових послуг та унеможливлює забезпечення санітарно - гігієнічного, протипожежного стану будинку. Крім того, звертає увагу на той факт, що відповідачем введено в дію нові тарифи через 15 днів з моменту їх оприлюднення, проте як також і підтверджено Третьою особою 1 у своїх запереченнях - в порушення даних вимог, нові тарифи Третьою особою 1 були введені в дію лише через рік після їх встановлення, а саме з 01 лютого 2016 року. Також, відповідач зазначає факти, які не відповідають дійсності. А саме, що найнижчим тарифом на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по місту є 4,74 грн/кв.м., а найвищим - 6,79 грн./кв.м. де у відповідності до рішення відповідача № 9 від 20.01.2015 року видно, що на сьогоднішній день, для прикладу, існує нижчий тариф, а саме для мешканців будинку за адресою АДРЕСА_5 встановлено тариф у розмірі 3,06 грн/кв.м.

Представником третьої особи ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» - Білоус-Литвиненко Л.О. подано заперечення проти адміністративного позову зазначивши, що з 01.11.2014 року ТОВ «КП «Сіті-сервіс» відповідно до укладених договорів є обслуговуючою організацією, яка надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території по будинках АДРЕСА_3 , №1-Р АДРЕСА_2 АДРЕСА_6 . На той час тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкової території складав 3,35 грн. У зв`язку з стрімким зростанням цін на електроенергію, паливо, воду, господарський інвентар, тощо, що безпосередньо включаються до собівартості послуг з утримання будинків і споруд, ТОВ «КП «Сіті-сервіс» було змушено звернутися до органу місцевого самоврядування про зміну тарифу на вищевказану послугу в бік збільшення. Також зазначає, що зміні/встановленню тарифів на обслуговування будинку передує обов`язкова процедура доведення до споживачів вказаної інформації для надання їм можливості подати свої зауваження та пропозиції до тарифу. При цьому Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 року не передбачено проведення громадських слухань серед мешканців будинків, складання протоколу громадських слухань, на обов`язковість проведення та складання яких наголошує в своєму позові позивач. На виконання п.2.4. вищезазначеного Порядку ТОВ «Сіті-сервіс» було розміщено в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження, а саме в газеті «Ірпінський вісник» № 52 (2693) від 26.12.2014 року (газета Ірпінської міської ради) повідомлення про зміну тарифів на послугу з «утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по ЖК «Суворов». В вищезазначеному повідомленні на виконання п.2.12 Порядку вказувалося, що пропозиції та зауваження від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються протягом 14 календарних днів з моменту оприлюднення цього оголошення за адресами Відповідача та третьої особи. Жодних пропозиції чи зауваження від мешканців будинків № 1-О, №1-Р, №1-Т, №1-Ю АДРЕСА_7 вул. Суворова АДРЕСА_8 місті Ірпінь, в тому числі від позивача, на адресу ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» не надходило. Таким чином, вказані обставини свідчать, про дотримання ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» процедури повідомлення мешканців (споживачів) про встановлення тарифу. Також відповідачем було перевірено при встановленні тарифу дотримання ТОВ "КП «Сіті-Сервіс" процедури повідомлення мешканців - споживачів (зокрема, позивача) про намір змінити тариф на утримання будинку, а також перевірено обґрунтованість поданих розрахунків тарифу, в результаті чого з урахуванням зауважень та пропозицій відповідача було встановлено тариф на рівні 4,17 грн./кв.м. Крім того, звертає увагу на той факт, що хоча відповідачем було прийнято рішення № 9 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надані ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» (для мешканців будинків, розташованих за адресами: м. Ірпінь, вул. Суворова 1-0, 1-Р, 1-Ю, 1-Т) 20.01.2015 року, проте третя особа ще цілий рік надавала свої послуги мешканцям вказаних будинків за старим тарифом та змінила його лише з 01.02.2016 року, про що також було об`явлено мешканцям завчасно шляхом розміщення оголошення на інформаційних стендах біля під`їздів будинків. Як вбачається також із позовної заяви, позивач є мешканцем будинку АДРЕСА_5 , а в своїх позовних вимогах просить скасувати рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 20 січня 2015 року «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надає ТОВ «КП «Сіті- Сервіс», що стосується не лише його будинку, але й будинків АДРЕСА_9 вул АДРЕСА_5 . При цьому позивачем не надано жодних доказів щодо уповноваження мешканцями вказаних вище будинків позивача оспорювати дане рішення органу місцевого самоврядування.

Позивач в судове засідання не з`явився, подав заяву про слухання справи за його відсутності, позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.

Представник Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області Черкас А.В. в судове засідання не з`явилась, надала заяву про слухання справи за її відсутності.

ПредставникІрпінської міської ради Київської області в судове засідання не з`явився, подав заяву про слухання справи за його відсутності.

Представник третьої особи ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» - Білоус-Литвиненко Л.О. подала клопотання про слухання справи за її відсутності, проти позовних вимог заперечувала у повному обсязі та просила врахувати її письмові пояснення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що між ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» та ОСОБА_1 укладено договір С-1-Р-68 про надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території від 27.03.2015 року, предметом якого є забезпечення виконавцем надання послуг на платній основі з утримання будинку і споруд та прибудинкової території у житловому будинку АДРЕСА_5 , а споживачем – забезпечення своєчасної повної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені цим договором. Виконавець надає послуги відповідно до встановленого тарифу (3 гривні 35 копійок за кв.м загальної площі квартири) його структури, періодичності та строків надання послуг, копія якого додається до цього договору.

У Додатку №1 до вищевказаного договору перераховано перелік послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, які виконавець повинен надавати споживачу.

18.12.2014 року Директор ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» ОСОБА_2 звернувся до Ірпінського міського голови із проханням розглянути розрахунки та встановити тарифи на послугу «з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» для ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» по будинкам за адресою: м. Ірпінь, вул. Суворова, 1-О, 1-Р, 1-Т, 1-Ю.

Згідно роздруківки з газети «Ірпінський вісник» №52(2693) від 26.12.2014 року повідомлено про те, що «ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» з 01.11.2014 року, відповідно до укладених договорів, є обслуговуючою організацією, яка надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території по будинках № АДРЕСА_5 , №1-Р АДРЕСА_6 . ТОВ КП «Сіті-Сервіс» повідомляє, що на виконання наказу Мінрегіону від 30.07.2012 року №390 до Ірпінської міської ради надані планові розрахунки тарифів на послугу з «утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», виконані згідно з Постановою КМУ від 01.06.2011 року №869, для житлових будинків за адресами: АДРЕСА_10 . Суворова АДРЕСА_2 1-О, 1-Р, 1-Т, 1-Ю. Пропозиції та зауваження надсилати письмово за адресами: 08200, м. Ірпінь, АДРЕСА_11 Суворова, будинок №1-Ю, офіс «Сіті-Сервіс» та 08200, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а, Ірпінський міськвиконком протягом 14 днів з моменту оприлюднення цього оголошення».

Рішенням Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 20.01.2015 року №9 встановлено тарифи на послуги з утримання житлового будинку та прибудинкової території, які надає ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» по будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_5 , 1-Р (будинок обладнаний ліфтом): для мешканців квартир першого поверху – 3,85 грн. за кв.м.; для мешканців квартир вище першого поверху 4,87 грн. за кв.м.; для приватних підприємців та комерційних структур 4,75 грн. за кв.м.

Згідно Договору №2 від 01.12.2016 року про розірвання Договору №2/1-Р від 01.11.2014 року, укладеного між забудовником ОСОБА_3 та виконавцем ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС», забудовник і виконавець дійшли взаємної згоди розірвати Договір №2/1-Р від 01.11.2014 року з 01.01.2017 року.

Згідно довідки ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» №83 від 05.05.2017 року, ТОВ «КП «СІТІ-СЕРВІС» не надає жодні послуги та не проводить жодних нарахувань по будинку за адресою: АДРЕСА_1 з 01.01.2017 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 2 п. «а» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів міських рад належать повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються національною комісією, що здійснює регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Відповідно до ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (Закон від 24.06.2004 року чинний на момент прийняття оскаржуваного рішення), до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Таким чином, з огляду на зазначене Виконавчий комітет Ірпінської міської ради як орган місцевого самоврядування мав право затверджувати тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Ірпені, яке було ним реалізоване 20.01.2015 року шляхом прийняття оскаржуваного рішення №9.

Відповідно до п. 2.1.-2.2. Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 року №390, в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення, суб`єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Протягом п`яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу місцевого самоврядування суб`єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами.

П. 2.4. даного Порядку передбачено наступне: суб`єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб`єктом господарювання та/або органом місцевого самоврядування.

Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб`єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них.

Згідно п. 2.15 Порядку передбачає, що процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб`єкта господарювання/органу місцевого самоврядування протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань.

Ч. 10. ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необгрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів. Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов`язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до п. 3, 4 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Виконавець зобов`язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором та надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо.

Відповідно до п. 1 ч. З ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний: укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 20.01.2015 року №9 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надає ТОВ «КП «Сіті-Сервіс» (для мешканців будинків, розташованих за адресами: м. Ірпінь, вул. Суворова, 1-О, 1-Р, 1-Ю, 1-Т)» прийняте зазначеним органом у межах своїх повноважень, з урахуванням вимог ч.1 ст.144 Конституції України, вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» та позивачем не доведено незаконності, необґрунтованості затверджених цим рішенням тарифів на послуги з утримання будинку та прибудинкової території, не доведено та не надано жодних доказів порушення Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області прав та законних інтересів позивача, а отже у задоволенні позову необхідно відмовити.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 9, 77, 90, 94, 229, 242, 246, 295 КАС України,-

в и р і ш и в:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Комунальне підприємство «СІТІ-СЕРВІС», Ірпінська міська рада Київської області про визнання протиправним та скасування рішення суб`єкта владних повноважень – відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.

Повний текст судового рішення буде складено протягом 10 днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини рішення.

Суддя: Н.Ф. Карабаза