Рішення № 83545793, 08.08.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
440/2021/19
Номер документу
83545793
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2019 року м.ПолтаваСправа № 440/2021/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання – Сендецькій В.О.,

представника позивача – ОСОБА_1 ,

представника відповідача – Прядко Н.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Полтавській області до Приватного підприємства "Санжарцегла" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

В С Т А Н О В И В:

05 червня 2019 року Управління Держпраці у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Санжарцегла" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме просить:

- застосувати до Приватного підприємства "Санжарцегла" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт:

- виконання відкритих гірничих робіт, маркшейдерських робіт;

- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт конвеєрних стрічок для нерудної промисловості;

- пов`язаних з експлуатацією устаткування для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів у вугільній, гірничорудній, нерудній, металургійній та коксохімічній галузях промисловості;

- пов`язаних з експлуатацією ковальсько-пресового устаткування до усунення виявлених порушень.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що за результатами проведеної відносно Приватного підприємства "Санжарцегла" перевірки встановлено ряд порушень, які є підставою для зупинення виконання робіт підприємства.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, копію ухвали, разом із повісткою отримав 24 червня 2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 41).

У судовому засіданні, яке відбулося 09 липня 2019 року оголошено перерву до 23 липня 2019 року для надання додаткових доказів по справі.

23 липня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява представника відповідача про відкладення розгляду справи та розгляд справи за присутності уповноваженого представника (а.с. 54).

Розгляд справи призначений на 23 липня 2019 року відкладено на 08 серпня 2019 року.

Представник позивача в ході розгляду справи позовні вимоги підтримував.

Представник відповідача в ході розгляду справи проти позовних вимог заперечував.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що Приватне підприємство "Санжарцегла" (код ЄДРПОУ 35206764) зареєстровано як юридична особа 06 липня 2007 року, номер запису 1 588 102 0000 006822 (а.с. 42-49).

Наказом Державної служби України з питань праці №126 від 29 листопада 2018 року затверджено План заходів здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2019 рік (а.с. 9).

Згідно Витягу з плану заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2019 рік включено до графіку перевірок Приватне підприємство "Санжарцегла" (а.с. 9 зворотній бік).

19 березня 2019 року Управлінням Держпраці у Полтавській області складено повідомлення №09-12/1785 про проведення планової перевірки суб`єкта господарювання - Приватного підприємства "Санжарцегла" (а.с. 10).

23 квітня 2019 року Управлінням Держпраці у Полтавській області виписано направлення №847 на проведення перевірки (а.с. 11-12).

У період з 25 квітня 2019 року до 13 травня 2019 року проведено перевірку Приватного підприємства "Санжарцегла".

Докази оскарження підстав та порядку перевірки сторонами не надано.

За результатами планового заходу Управлінням Держпраці у Полтавській області 13 травня 2019 року складено Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) №53.09-13А (а.с. 13-24).

Вищевказаний Акт підписано директором Приватного підприємства "Санжарцегла" ОСОБА_2 без зауважень (а.с. 24).

За висновками Акту №53.09-13А встановлено, що Приватним підприємством "Санжарцегла" допущено порушення, зокрема:

- статті 51 Кодексу України "Про надра" - не надане погодження у встановленому законодавством порядку проекту розробки Лелюхівського родовища суглинків центральним органом виконавчої влади з геофізичного вивчення надр;

- статті 51 Кодексу України "Про надра" - не наданий і не розроблений план видобутку по Лелюхівському родовищу суглинків на 2018, 2019 роки;

- статті 21 Закону України "Про охорону праці" - відсутній дозвіл на роботи підвищеної небезпеки, а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт конвеєрних стрічок для нерудної промисловості;

- статті 21 Закону України "Про охорону праці" - відсутній дозвіл на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме: устаткування для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів у вугільній, гірничорудній, нерудній, металургійній та коксохімічній галузях промисловості;

- статті 21 Закону України "Про охорону праці" - відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме: ковальсько-пресового устаткування (прес мод. СМ294). Порушення вимог пункту 21 (додаток 7) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107;

- статті 21 Закону України "Про охорону праці"- відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме маркшейдерські роботи. Порушення вимог пункту 21 (додаток 6) Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107.

Відповідача попереджено, що у зв`язку із виявленими порушеннями необхідно негайно зупинити роботи, а саме: відкритих гірничих робіт, маршейдерських робі, монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт конвеєрних стрічок для нерудної промисловості, експлуатацію устаткування для видобутку, травспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів у вугільній, гірничорудній, нерудній, металургійній та коксохімічній галузях промисловоті, експлуатацію ковальсько-пресового устаткування, (прес мод. СМ 294).

13 травня 2019 року Управлінням Держпраці у Полтавській області складено винесено припис №53.09-13П, яким зобов`язано відповідача усунути встановлені порушення (а.с. 25-32).

Окрім того, посилаючись на те, що описані вище порушення є підставою для заборони експлуатації, виробництва, виконання робіт, тобто, вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11 лютого 2015 року №96 (далі Положення №96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.

Згідно пункту 7 Положення №96, Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Наказом Держпраці від 03 серпня 2018 року №84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Полтавській області у новій редакції, згідно пункту 1 якого, Управління Держпраці у Полтавській області (далі Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до пункту 4 підпункту 16 Положення Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устатковання, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, тощо.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності від 05 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.

Згідно з абзацом 2 статті 1 Закону №877- V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною першою статті 4 Закону №877- V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.

В силу положень частини другої статті 4 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року №2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно із частиною першою 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Відповідно до абзацу 5 частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці", посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устатковання, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За частиною п`ятою статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт може здійснюватися виключно на підставі рішення адміністративного суду за позовом органів Держпраці.

Наявність виявлених в ході перевірки ПП "Санжарцегла" порушень, свідчить про невжиття заходів посадовими особами даного суб`єкта господарювання заходів щодо організації належних, безпечних і здорових умов праці працівників підприємства в частині забезпечення безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки та виконання робіт підвищеної небезпеки.

Так, обов`язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки визначено статтею 21 Закону України "Про охорону праці" .

Відповідно до статті 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Перелік видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107.

Згідно Додатку 6 до Порядку №1107 до робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці, зокрема відносяться - маркшейдерські роботи.

Крім того Додатком 7 до Порядку №1107 визначено перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, до якого, зокрема включено - ковально-пресоване устатковання.

Відповідно до статті 51 Кодексу України "Про надра" розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.

Відсутність погодження проекту розробки родовища, плану видобутку родовища, дозволів на роботи підвищеної небезпеки та декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці встановлено під час проведення планової перевірки ПП "Санжарцегла", відображено в Акті перевірки №53.09-13А, який підписано директором підприємства без зауважень.

Підсумовуючи наведене, суд звертає увагу, що у разі наявності порушень законодавства про охорону праці, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі рішення адміністративного суду, а тому виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.

Підстави для розподілу судового збору відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-

В И Р І Ш И В:

Позов Управління Держпраці у Полтавській області ( код ЄДРПОУ 39777136, юридична адреса: вул. Пушкіна, 119, м.Полтава, 36014) до Приватного підприємства "Санжарцегла" (код ЄДРПОУ 35206764, юридична адреса: вул. Левадна, 13, м.Полтава, 36002) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати до Приватного підприємства "Санжарцегла" (код ЄДРПОУ 35206764, юридична адреса: вул. Левадна, 13, м.Полтава, 36002) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт, а саме:

- виконання відкритих гірничих робіт, маркшейдерських робіт;

- монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту конвеєрних стрічок для нерудної промисловості;

- пов`язаних з експлуатацією устаткування для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів у вугільній, гірничорудній, нерудній, металургійній та коксохімічній галузях промисловості;

- пов`язаних з експлуатацією ковальсько-пресового устаткування до усунення виявлених порушень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Повне рішення складено 09 серпня 2019 року

Суддя С.О. Удовіченко