Постанова № 8354570, 15.03.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2010
Номер справи
2а-48058/09/1670
Номер документу
8354570
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-48058/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю секретаря –Кусайло Я.Г.,

представника позивача - Шульгіної В. П.,

представника відповідача - МОвчан Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Клуб "Спорт Лайн"до Кременчуцької об'єднаної державна податкова інспекція в Полтавській областіпро визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

26 листопада 2009 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Клуб "Спорт Лайн"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що дії посадових осіб Кременчуцької ОДПІ в Полтавській області, які вони вчинили при здійсненні перевірки 26 травня 2009 року суперечать чинному законодавству, а рішення про застосування фінансових санкцій №0005482303/1785 від 04 червня 2009 року за порушення вимог частини 1 статті 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» у розмірі 4210,00 грн. є неправомірним.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала. У наданих суду письмових запереченнях відповідач зазначив, що дії посадових осіб Кременчуцької ОДПІ щодо проведення зазначеної перевірки, складання акту та прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є правомірними, вчинені в межах, в обсязі та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства, а твердження позивача про їх незаконність необґрунтовані, безпідставні та такі, що не відповідають дійсності.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи Товариство з обмеженою відповідальністю "Клуб "Спорт Лайн" зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 11 червня 2001 року (ідентифікаційний код юридичної особи 31574333).

Відповідно до положень пунктів 2, 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

У межах повноважень, визначених зазначеними Законами та відповідно до пункту 3.1. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведення перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008 № 355, працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб’єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операції купівлі-продажу іноземної валюти та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством.

26 травня 2009 року працівниками Кременчуцької ОДПІ в Полтавській області на підставі направлень №1627/001627 та №1628/001628 від 25 травня 2009 року було проведено перевірку суб'єкта господарської діяльності ТОВ "Клуб "Спорт Лайн" . Перевірка проведена на підставі Законів України від 4 грудня 1990 року № 509 - ХІІ "Про державну податкову службу в Україні", від 6 липня 1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльноті" , від 1 червня 2000 року №1775-ІІІ "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки". Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637.

Перевірка за дотриманням суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій запланована та проводилася згідно плану перевірок на травень місяць 2009 року, що підтверджується матеріалами справи.

За результатами перевірки, на підставі акту від 26 травня 2009 року №004326/0770/16/03/23/31574333 у відповідності до пункту 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", пункту 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" відповідачем було прийнято рішення від 04 червня 2009 року № 0005482303/1785 про застосування до ТОВ "Клуб "Спорт Лайн" штрафних (фінансових) санкцій увигляді штрафу в розмірі 4 200,00 грн. за порушення вимог частини 1 статті 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності".

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 червня 2009 року №0005482303/1785 направлено позивачу та отримано ним 10 червня 2009 року про що свідчить підпис на корінці рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Не погоджуючись з вищевказаним рішенням позивач оскаржив його, направивши скарги про перегляд рішення до Кременччуцької ОДПІ в Полтавській області 15 червня 2009 року до Державної податкової адміністрації у Полтавській області 17 серпня 2009 року та до Державної податкової адміністрації України 15 вересня 2009 року. За результатами розгляду даних скарг 11 серпня 2009 року, 03 вересня 2009 року та 12 листопада 2009 року, відповідно, органами ДПС було прийнято рішення в яких вимоги підприємства про скасування оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій залишені без задоволення.

Як свідчать матеріали справи ТОВ "Клуб "Спорт Лайн" були придбані торгові патенти на боулінг №054752, №054753, №054754, №054755, №054756, №054757, №054758, №054759; стіл для більярду №054747, №054748, №054749, №054750, №054751 та на роздрібний продаж непродовольчих товарів №397674.

При перевірці ТОВ "Клуб "Спорт Лайн" встановлено та підтверджено поясненнями позивача, що вищевказані торгові патенти знаходились у куточку споживача в рамці, були розміщенні на видному та доступному для огляду місці тільки 2 торгових патенти, а саме: №054755 від 27 липня 2007 року по 30 червня 2012 року - боулінг та №054750 від 27 липня 2007 року по 30 червня 2012 року - стіл для більярду.

Суд критично оцінює посилання представника позивача на ту обставину, що патенти були розміщені у два ряди і що у верхньому було розміщено два патенти №054755, №054750, всі інші розміщувалися у нижньому ряду, адже таких пояснень в ході перевірки представником позивача не надавалося.

Крім того, сумнів викликає і пояснення надане представником в ході попереднього судового засідання відносно того, що всі торгові патенти були розміщені на видному місці, а факт можливості огляду тільки двох був встновлений перевіряючими у зв'язку із наданням представником позивача патентів, після зняття з куточка споживача, двома окремими купками, верхніми в яких були два патенти №054755, №054750.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", торговий патент повинен бути розміщений: на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату;на фронтальній вітрині малої архітектурної форми; на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності; у пунктах обміну іноземної валюти; у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг.

Пунком 11 частиною 11 "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Згідно з статтею 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режим ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідації суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до статті 241 цього Кодексу адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджет в разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

Згідно з пунктом 2 частиною 1 статті 8 "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за порушення порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною першою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць.

У відповідності до матеріалів перевірки ТОВ "Клуб "Спорт Лайн" на підставі акта від 26 травня 2009 року №004326/0770/16/03/23/31574333 за порушення частини 1 статті 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" Кременчуцькою ОДПІ в Полтавській області нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 4 210,00 грн (4x150+7x500+1x110), що підтверджується розрахунком штрафних (фінансових) санкцій.

Суд не погоджується з доводами позивача щодо порушення відповідачем вимог статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" у зв’язку із не направленням не пізніше ніж за десять днів письмового повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення перевірки, оскільки положення зазначеної статті регулюють підстави та порядок проведення органами ДПС планових і позапланових перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), тоді як проведена працівниками Кременчуцької ОДПІ в Полтавській області 26 травня 2009 року перевірка стосувалася порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки та наявності торгових патентів і ліцензій.

З огляду на викладене, суд вважає, що при проведенні перевірки позивача працівниками Кременчуцької ОДПІ в Полтавській області було дотримано встановлений законодавством порядок проведення перевірок суб’єктів господарської діяльності.

В частині позовних вимог щодо визнання незаконними дій Кременчуцької ОДПІ по застосуванню положень Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" до послуг з надання в строкове користування і за плату обладнання для зайняття боулінгом, суд зауважує на наступному.

26 травня 2009 року представниками Кременчуцької ОДПІ було проведено перевірку дотримання позивачем вимог Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" в частині використання торгових патентів в порядку, встновленому частиною 1 статті 7 вказаного Закону.

Тобто Кременчуцькою ОДПІ не вчинялися дії по перевірці правомірності отримання позивачем торгових патентів і дотримання ТО В"Клуб "Спорт Лайн" вимог законодавства в цій частині.

Таким чином, з урахуванням невчинення представниками Кременчуцької ОДПІ дії по перевірці питання отримання ТОВ "Клуб "Спорт Лайн" торгових патентів, позовна вимога щодо визнання незаконними дій Кременчуцької ОДПІ по застосуванню положень Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" до послуг з надання в строкове користування і за плату обладнання для зайняття боулінгом, задоволенню не підлягає.

Таким чином, суд вважає, що дії відповідача щодо нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" є цілком правомірними та відповідають вимогам чинного законодавства.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Клуб "Спорт Лайн" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відмовити.

          Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 19 березня 2010 року.

          Суддя                                                                                Н.Ю. Алєксєєва