Рішення № 83545284, 31.07.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
320/2760/19
Номер документу
83545284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 липня 2019 року № 320/2760/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, щомісячних та одноразових, які він отримував в період останніх 24 місяців перед звільненням та з яких було сплачено страхові внески, вказаних у довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/4292 від 07 березня 2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 на підставі п. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з дати набуття права на пенсію, - 05 серпня 2009 року, перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, щомісячних та одноразових, які він отримував в період останніх 24 місяців перед звільненням, зокрема матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань; грошової допомоги на оздоровлення; одноразової допомоги за безперервну військову службу, вказаних у довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/4292 від 07 березня 2019 року та виплатити різницю між раніше призначеною та перерахованою пенсією;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 підвищеної пенсії без урахування доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, а саме: надбавки за кваліфікацію у розмірі 5%, надбавки за роботу з таємними виробами/носіями у розмірі 15%, надбавки за особливі умови служби у розмірі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 10%;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати і виплатити пенсію ОСОБА_1 , урахувавши до її складу всі складові, які входили до її попереднього розміру, а саме: надбавки за кваліфікацію у розмірі 5%, надбавки за роботу з таємними виробами/носіями у розмірі 15%, надбавки за особливі умови служби у розмірі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 10%, - починаючи з 01 січня 2018 року з урахуванням проведених раніше виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу на посаді начальника відділення застосування пунктів управління відділу загального планування центру планування командного центру Повітряних Сил Збройних Сил України. Позивач пояснює, що після звільнення з військової служби, у 2009 році, його було зараховано на пенсійний облік до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, однак внаслідок тимчасової окупації та проведення антитерористичної операції він був вимушений переїхати до Київської області де став на облік в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області. Позивач зазначає, що в квітні 2018 року йому здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанов КМУ від 30.08.2017 №704, від 21.02.2018 № 103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Київським обласним військовим комісаріатом, проте, даний перерахунок здійснено без урахувань всіх складових грошового забезпечення відповідної посади, яку обіймав позивач на час звільнення зі служби та які входили до попереднього розрахунку його пенсії.

Позивач вважає, що оскільки з отримуваних ним основних та додаткових видів грошового забезпечення було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, то дії Головного управлінням Пенсійного фонду України в Київській області щодо незарахування їх до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправними, а тому він звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача в письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснює перерахунок пенсії виключно на підставі наданих довідок про грошове забезпечення, у зв`язку з чим, ураховуючи вимоги пункту 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій і про необхідність підготовки та надання уповноваженим органам списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, після чого Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області направило відповідні списки, зокрема, до Київського обласного військового комісаріату, яким, в свою чергу, було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України, на підставі якої відповідачем було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України 2262, постанови Кабінету Міністрів України №704 у порядку визначеному постановою №103. Крім того, відповідач зазначає, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються лише постійні виплати, а одноразові додаткові виплати, про які зазначає позивач, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при її обчисленні не можуть.

Позивачем було подано відповідь на відзив, в якому останній, зокрема зазначає, що відповідачем не надано жодних обґрунтованих підстав, які б унеможливлювали виплату додаткових видів грошового забезпечення, а тому, всупереч позиції відповідача, він має право на їх отримання. Просив суд позов задовольнити.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 22.07.2009 №428 підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за п. "г" ч. 6 (у зв`язку зі скороченням штатів) ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Згідно наказу командира військової частини А0201 від 04.08.2009 №141 позивача було виключено зі списків особового складу військової частини, усіх видів забезпечення у зв`язку зі звільненням у запас.

З матеріалів справи вбачається, що після звільнення з військової служби у запас ОСОБА_1 з 05.08.2009 було взято на пенсійний облік в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У зв`язку з тимчасовою окупацією деяких територій Луганської та Донецької областей, перелік яких затверджено Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р, позивач був вимушений покинути своє постійне місце проживання, переїхати до Київської області, де став на облік в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області.

Судом встановлено, що у квітні 2018 року, у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі довідки, виданої Київським обласним військовим комісаріатом, позивачеві було здійснено перерахунок пенсії.

З пояснень позивача, зазначених у позовній заяві вбачається, що 21.02.2019 останній звернувся до відповідача з питання правильності нарахування його пенсії, на що пенсійний орган надав незавірену роздруківку з Автоматизованої системи Розрахунку пенсії, з якої ОСОБА_1 дізнався, що після проведеного перерахунку до складу його пенсії входять: посадовий оклад; оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років (45%).

22.02.2019 представник позивача направив адвокатський запит до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, в якому, зокрема, просив надати завірену належним чином довідку про всі види грошового забезпечення (щомісячні та одноразові), які ОСОБА_1 отримував в період з липня 2007 року по липень 2009 року (включно), вказавши розміри отриманих в тому числі, але не виключно:

- окладу за військовим званням;

- посадового окладу;

- надбавки за вислугу років;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення:

надбавка за кваліфікацію, В/СЛ;

робота з таємними виробами, носіями, документами (надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці);

ОУС;

ВОВЗ (надбавка за виконання особливо важливих завдань);

премія;

- одноразової грошової допомоги в разі звільнення з військової служби;

- матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань;

- матеріальної допомоги для оздоровлення;

- премії згідно ДС ЗСУ;

- інших одноразових додаткових виплат і премій.

У відповідь на адвокатський запит, 07.03.2019, Галузевим державним архівом Міністерства оборони України було направлено архівну довідку №179/1/4292 про нараховане та отримане ОСОБА_1 грошове забезпечення в період з липня 2007 року по липень 2009 року (включно).

27.03.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок нарахованої йому пенсії в зв`язку з тим, що до складу його грошового забезпечення для обчислення пенсії не були включені щомісячна додаткова грошова винагорода та одноразові додаткові види грошового забезпечення, індексація заробітної плати, які виплачувались за останні 24 календарних місяці військової служби підряд перед звільненням і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. До зазначеної заяви позивачем було додано архівну довідку №179/1/4292 від 07.03.2019.

У відповідь на заяву позивача, пенсійний орган, листом від 22.04.2019 №748/М-01, повідомив йому, що розмір його грошового забезпечення згідно довідки наданої Київським обласним військовим комісаріатом складає 10019,15 грн., де посадовий оклад - 5500,00 грн., оклад за військове звання - 1410,00 грн., процентна надбавка за стаж служби 45% - 3109,50 грн. При проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 застосовувались норми Закону, чинні на момент проведення перерахунку, а саме в квітні 2018 року.

Також зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" функції визначення розміру грошового забезпечення, в тому числі визначення розміру посадового окладу, окладів за військове звання та інших складових, покладено на уповноважені органи відповідних силових структур. Органи Пенсійного фонду виконують функції тільки призначення та перерахунку пенсій, а функції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі компетенції пенсійного органу.

У зв`язку з цим, повідомлено, що дійсність та законність розміру та складових грошового забезпечення позивача може визначити лише той орган, який видав довідку для збільшення розміру пенсії.

27.03.2019 представником позивача було направлено адвокатський запит командиру Військової частини А0201, в якому він просив: - надати нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з зазначенням всіх розмірів грошового забезпечення військовослужбовця військової частини А0201 станом на 01.03.2018 за посадою, яку займав ОСОБА_1 або прирівняною до неї; - надати нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з зазначенням всіх розмірів грошового забезпечення військовослужбовця військової частини А0201 за посадою, яку займав ОСОБА_1 або прирівняною до неї у зв`язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2019; - надати копії наказів про розміри грошового забезпечення у 2018 та 2019 роках за посадою, яку займав ОСОБА_1 або прирівняною до неї.

У відповідь на адвокатський запит, Фінансово - економічне управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України Міністерства оборони України, листом від 08.04.2019 №350/147/2/1191, зокрема, повідомило розмір, на сьогоднішній день, грошового забезпечення за прирівняною до посади ОСОБА_1 посадою, а також зазначило, що надана інформація носить інформаційний характер та, у разі, якщо зазначена інформація необхідна для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", то потрібно звернутись до обласного військового комісаріату за місцем проживання, який є уповноваженими органами Міністерства оборони України для надання довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною посадою. Довідки для перерахунку пенсій надають до органів Пенсійного фонду України.

У подальшому позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу).

Відповідно до статті 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 51 Закону № 2262-ХІІ, (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин третьої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.

Водночас, згідно з частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Водночас, скасування з 05.03.2019, в судовому порядку, пунктів 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови КМУ від 21.02.2018 № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 також передбачав, що на підставі списків, уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

З огляду на зазначене, посилання позивача на те, що Головне управління ПФУ у Київській області має врахувати при проведенні перерахунку його пенсії основні та додаткові види грошового забезпечення, які були включені до архівної довідки від 07.03.2019 №179/1/4292, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України у відповідь на адвокатський запит представника позивача, зокрема, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань; грошової допомоги на оздоровлення; одноразової допомоги за безперервну військову службу; надбавки за кваліфікацію у розмірі 5%; надбавки за роботу з таємними виробами/носіями у розмірі 15%; надбавки за особливі умови служби у розмірі 15%; надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%; премії у розмірі 10% є необґрунтованим.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 45, пенсійний орган має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не наділений.

Суд зазначає, що предметом розгляду даної адміністративної справи є правильність перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідачем, - Головним управлінням ПФУ у Київській області.

Суд роз`яснює, що питання урахування до складу грошового забезпечення позивача основних та додаткових видів грошового забезпечення, могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Київського обласного військового комісаріату щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування складових, про включення яких просить позивач, та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків, уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Судом встановлено, що Київським обласним військовим комісаріатом на виконання вимог зазначених приписів було підготовлено та направлено до Головного управління ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , до якої ввійшли такі види грошового забезпечення, як: посадовий оклад - 5500,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; процентна надбавка за стаж служби 45% - 3109,50 грн., та яка була використана пенсійним органом для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018.

Суд звертає увагу, що пенсійний орган є суб`єктом, на якого покладений обов`язок призначення та перерахунку пенсій на підставі наданих йому підприємствами, установами та організаціями довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів, які і містять види грошового забезпечення та відповідну їх суму, що враховується під час призначення/перерахунку пенсії. Тобто, відповідач не виконує та не має права виконувати функцію щодо визначення складових грошового забезпечення та їх сум, а керується лише зазначеними у відповідній довідці показниками.

Таким чином, у разі незгоди пенсіонера із складовими його грошового забезпечення та як наслідок звернення до суду за захистом своїх прав, то пенсійний орган не є належним відповідачем в такій справі, оскільки у такому випадку позовні вимоги мають бути скеровані суб`єкту оформлення та видачі довідки про розмір грошового забезпечення, у даному випадку яким є Київський обласний військовий комісаріат.

За наведених обставин, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в перерахунку пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, щомісячних та одноразових, які він отримував в період останніх 24 місяців перед звільненням та з яких було сплачено страхові внески, вказаних у довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/4292 від 07 березня 2019 року; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити на підставі п. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з дати набуття права на пенсію, - 05 серпня 2009 року, перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, щомісячних та одноразових, які він отримував в період останніх 24 місяців перед звільненням, зокрема матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань; грошової допомоги на оздоровлення; одноразової допомоги за безперервну військову службу, вказаних у довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/4292 від 07 березня 2019 року та виплатити різницю між раніше призначеною та перерахованою пенсією; визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо виплати ОСОБА_1 перерахованої відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 підвищеної пенсії без урахування доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, а саме: надбавки за кваліфікацію у розмірі 5%, надбавки за роботу з таємними виробами/носіями у розмірі 15%, надбавки за особливі умови служби у розмірі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 10% та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати і виплатити пенсію ОСОБА_1 , урахувавши до її складу всі складові, які входили до її попереднього розміру, а саме: надбавки за кваліфікацію у розмірі 5%, надбавки за роботу з таємними виробами/носіями у розмірі 15%, надбавки за особливі умови служби у розмірі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 10%, - починаючи з 01 січня 2018 року з урахуванням проведених раніше виплат, є безпідставними та не підлягають задоволенню.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.