
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" серпня 2019 р. справа № 300/935/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитюка Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Лудчак А.В.,
представників позивача - Лущака М.М., Косар М.Є.,
представника відповідача - Мельник Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: приватного підприємства Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне Природно-заповідне господарство "Чорний ліс"
до відповідача: Івано-Франківької обласної державної адміністрації
про визнання дій (відмови) суб`єкта владних повноважень протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
02.05.2019 Приватне підприємство Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне Природно-заповідне господарство “Чорний ліс” (далі – позивач, ПП СЛМНДПЗГ “Чорний ліс”) звернулося в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації (далі – відповідач, Івано-Франківська ОДА) про визнання дій (відмови) суб`єкта владних повноважень протиправними.
Позов мотивовано тим, що позивач звернувся з клопотаннями за №03-10 від 18.01.2019 та №03-12 від 30.01.2019 про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), зокрема на території Богородчанського, Калуського та Тисменицького районів, що перебуває у користуванні позивача загальною площею 8531 га. По результатах розгляду цих клопотань листом за вих. №851/1/1-19/01-108 від 27.01.2019 отримали відмову в наданні такого дозволу з підстав, що до клопотання додано копію рішення обласної Ради від 14.03.2000 №278/12/2000 про затвердження проекту відведення земель лісового фонду та надання позивачу в постійне користування землі лісового фонду площею 8531 га, однак не надано документів які б підтверджували право користування вказаними земельними ділянками.
Позивач вважає відмову Івано-Франківської обласної державної адміністрації в наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), зокрема на території Богородчанського, Калуського та Тисменицького районів загальною площею 8531 га протиправною.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.05.2019 року дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків (а.с. 58-60).
08.05.2019 року позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуті, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який 31.05.2019 надійшов на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду. У даному відзиві представник відповідача заперечує проти задоволення даного адміністративного позову та зазначає наступне. Позивачем при поданні до Івано-Франківської ОДА клопотань за №03-10 від 18.01.2019 та №03-12 від 30.01.2019 долучено рішення Івано-Франківської обласної ради від 14.03.2000 за №278-12/2000, яким затверджено проект відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства ПП СЛМНДПЗГ “Чорний ліс”; вилучено із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу Міністерства оборони України землі лісового фонду загальною площею 8 531 га; надано ПП СЛМНДПЗГ “Чорний ліс” у постійне користування землі лісового фонду площею 8 531 га, в тому числі на території Богородчанського району – 2 008 га, Калуського району – 3 674 га, Тисменицького району – 2 849 га. Разом з тим, позивачем не додано до клопотань документів, що підтверджують право постійного користування земельними ділянками (а.с. 71-75).
Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, яка надійшла на адресу суду 24.06.2019 (а.с. 100-103). У даній відповіді на відзив, представник позивача зазначає, що відповідачем не доведено, що наведені ним у листі від 27.02.2019 №851/1/1-19/01-108 підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі, передбачені законом, а відтак, що він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Представник відповідача скористався своїм правом на подання заперечення на відповідь на відзив, яке надійшло на адресу суду 03.07.2019. У даному запереченні на відповідь на відзив представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача (а.с. 122-123).
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених в позовній заяві та відповіді на відзив, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, з підстав викладених у відзиві на позов, просила суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено наступне.
Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне Природно-заповідне господарство “Чорний ліс” є юридичною особою та зареєстроване як приватне підприємство, одним з видів діяльності якого є 02.10 – Лісництво та інша діяльність у лісовому господарстві, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 129).
Рішенням Івано-Франківської обласної ради "Про вилучення і надання земель лісового фонду" від 14.03.2000 за №278-12/2000 затверджено проект відведення земельних ділянок ПП “Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство “Чорний ліс”, вилучено із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу МО України земельні ділянки лісового фонду загальною площею 8 531 га та надано їх в постійне користування приватному підприємству “Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство “Чорний ліс”. Також даним рішенням зобов`язано позивача у місячний термін замовити виготовлення документів, що посвідчують право користування землею відповідно до чинного законодавства.
ПП СЛМНДПЗГ “Чорний ліс” направило відповідачу клопотання за №03-10 від 18.01.2019 та №03-12 від 30.01.2019 з приводу надання дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 8 531 га, які розташовані на території Богородчанського (2 008 га), Калуського (3 764 га), Тисменицького (2 849 га) районів Івано-Франківської області.
Івано-Франківська ОДА листом від 27.01.2019 №851/1/1-19/01-108 повідомила позивача, що клопотання позивача від 18.01.2019 за №03-10 і від 30.01.2019 №03-12 розглянуті, та зокрема зазначила, що до клопотання додано копію рішення Івано-Франківської обласної ради від 14.03.2000 №278/12/2000 "Про вилучення і надання земель лісового фонду" згідно якого затверджено проекти відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства та надано ПП “Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство “Чорний ліс” в постійне користування землі лісового фонду площею 8531 га, в тому на території Богородчанського району 2008 га, Калуського району 3764 га, Тисменицького району 2849 га. Поряд з цим, не додано документів, які б підтверджували право “Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство “Чорний ліс” користування вказаними земельними ділянками. Враховуючи вищезазначене і те, що згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обласна державна адміністрація вважає, що встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) можливе виключно в порядку та у спосіб, визначений чинним законодавством. Додатково інформуємо, що за дорученням керівництва облдержадміністрації клопотання СЛМНДПЗГ “Чорний ліс” від 18.01.2019 №03-10 розглядалося Головним управлінням Держгеокадастру в області. (а.с. 11-14).
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом частин 2, 3 статті 22 Конституції України конституційні права гарантуються і не можуть бути скасовані, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Земельні правовідносини регулюються Земельним Кодексом України (далі – ЗК України), Законом України “Про землеустрій” та іншими, прийнятими відповідно до них, нормативно-правовими актами.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Згідно з частинами 1-3 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Згідно з частинами 1-2 статті 55 Закону України “Про землеустрій”, встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів та здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Частинами 8-9 статті 55 Закону України “Про землеустрій” встановлено, що у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).
Якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність чи користування, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано, така технічна документація розробляється на замовлення власника житлового будинку без надання дозволу Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 14 статті 186 ЗК України, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає і затверджується: Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності; власником земельної ділянки, у разі якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Слід відмітити, що механізм встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками визначено Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, яка затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 за №376.
Так, пунктом 4.1 даної Інструкції передбачено, що відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється при повній (частковій) втраті в натурі (на місцевості) межових знаків, їх пошкодженні, яке унеможливлює використання межових знаків, а також при розгляді земельних спорів між власниками (користувачами) суміжних земельних ділянок.
З аналізу зазначених норм, слідує, що для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) необхідно отримати дозвіл Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, яким в даному випадку є Івано-Франківська обласна державна адміністрація.
Суд зазначає, що у матеріалах, доданих до клопотання від 18.01.2019 №03-10 та заяви від 30.12.2019 №03-12, була відсутня інформація про наявність розробленої та погодженої відповідно до статті 186 ЗК України документації із землеустрою, на підставі якої, згідно Інструкції, здійснюється відновлення меж земельних ділянок в натурі.
У разі відсутності такої документації розробляється технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відповідно до ч. 8 ст. 55 Закону України "Про землеустрій", у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.
П "е" ч. 10 ст. 55 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), зокрема, включає копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
В той час, як судом зазначено вище, позивачем до клопотання від 18.01.2019 №03-10 було додано рішення Івано-Франківської обласної ради від 14.03.2000 №278/12/2000, яким затверджено проект відведення земельних ділянок лісового фонду для ведення лісового господарства ПП СЛМНДПЗГ “Чорний ліс”; вилучено із землекористування Івано-Франківського військового лісгоспу Міністерства оборони України землі лісового фонду загальною площею 8531 га; надано ПП СЛМНДПЗГ “Чорний ліс” у постійне користування землі лісового фонду площею 8531 га, в тому на території Богородчанського району - 2008 га, Калуського району - 3764 га, Тисменицького району - 2849 га.
Разом з тим, позивачем до клопотання від 18.01.2019 №03-10 та заяви від 30.01.2019 №03-12 не було додано документів, що підтверджують право постійного користування земельними ділянками.
Суд звертає увагу, що позивач у позові вказує на необхідність надання Івано-Франківською облдержадміністрацією дозволу на розроблення технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а у поданих позивачем клопотанні №03-10 від 18.01.2019 та заяві №03-12 від 30.01.2019, які є предметом розгляду справи, позивач просить надати згоду на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Суд зауважує, що твердження позивача, про те, що вищевказані терміни тотожні є недоречними, адже в розумінні ч. 10 ст. 55 Закону України "Про землеустрій" "дозвіл" та "згода" є різними складовими технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Згідно п. п. в, г ч.10 ст. 55 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж ділянки в натурі (на місцевості) включає, зокрема: рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності – органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем.
Окрім того, суд зазначає, що за дорученням керівництва облдержадміністрації клопотання СЛМНДПЗГ “Чорний ліс” від 18.01.2019 №03-10 розглядалося Головним управлінням Держгеокадастру в області та в листі №13-9-0.6-877/0/2-19 від 12.02.2019 зокрема зазначено, що відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр", у разі якщо кадастрові номери земельних ділянок були визначені (в тому числі на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку), але не присвоєні до 1 січня 2013, такі кадастрові номери вважаються присвоєними, а земельні ділянки зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якого було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа та стягнення плати за державну реєстрацію земельної ділянки, у разі якщо така документація із землеустрою була затверджена до 1 січня 2013 в порядку, встановленому законом.
Таким чином, враховуючи вищенаведене Головне управління в межах повноважень щодо надання пропозицій стосовно розпорядження землями державної власності вважає, що відсутні правові підстави надання згоди приватному підприємству “Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство “Чорний ліс” на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельних ділянок в натурі на місцевості на земельні ділянки загальною орієнтованою площею 7993 га, які розташовані на території: Богородчанського, Калуського, Тисменицького районів Івано-Франківської області та передані підприємству у постійне користування рішенням Івано-Франківської обласної ради від 14.03.2000 №278-12/2000 "Про вилучення і надання земель лісового фонду".
Враховуючи лист Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, Івано-Франківська обласна державна адміністрація у листі від 27.02.2019 №851/1/1-19/01-108 вважає, що встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) можливе виключно в порядку та у спосіб, визначений чинним законодавством України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що суб`єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову приватного підприємства Спеціалізоване лісомисливське науково-дослідне Природно-заповідне господарство "Чорний ліс" (вул. Саєвича, 5А,м. Івано-Франківськ,76000, код 30475245) до Івано-Франківької обласної державної адміністрації (вул. М. Грушевського, 11, м. Івано-Франківськ, 76004, код ЄДРПОУ 20567921) про визнання дій (відмови) суб`єкта владних повноважень протиправними, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Микитюк Р.В.
Рішення складене в повному обсязі 09 серпня 2019 р.