Ухвала суду № 83545089, 08.08.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
280/3830/19
Номер документу
83545089
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ

08 серпня 2019 рокуСправа № 280/3830/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про забезпечення адміністративного позову у справі

за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд.14, код ЄДРПОУ 00130926)

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Запоріжжя, вул. Смоленська, буд.19, код ЄДРПОУ 39369133)

про визнання протиправним рішення та скасування постанови в частині,

ВСТАНОВИВ:

07 серпня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі – позивач) до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про включення Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2019 рік, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2018 №1584, а постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.11.2018 №1584 скасувати в частині включення Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2019 рік.

Крім того, разом з позовною заявою ПАТ «Запоріжжяобленерго» подано до суду заяву про забезпечення адміністративного позову, в якій заявник просить суд:

заборонити Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, проведення планового заходу державного контролю відповідно до Повідомлення про проведення заходу державного контролю від 20.06.2019 №40-13/1207 у період з 05.08.2019 по 16.08.2019.

В обґрунтування заяви ПАТ «Запоріжжяобленерго» посилається на те, що на даний час існує очевидна загроза порушення їх прав та законних інтересів, оскільки якщо Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг буде проведено плановий захід контролю відповідно до Повідомлення про проведення заходу державного контрою від 20.06.2019 №40-13/1207 у період з 05.08.2019 по 16.08.2019, то позовні вимоги про оскарження рішень про призначення цього планового заходу державного контролю, які заявлені ТОВ «Запоріжжяобленерго» по цій справі не будуть мати сенсу, а позивач в подальшому повинен буде докласти значних зусиль та витрат для відновлення прав, в разі невжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони вчинення дій.

За правилами частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.

Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, з огляду наступне.

Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України).

Згідно із ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.

Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.

Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам (постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову» №9 від 22.12.2006).

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що відділом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Запорізькій області, на адресу Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" направлено Повідомлення про проведення заходу державного контролю від 20.06.2019 №40-13/1207.

Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг включено Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2019 рік, яке затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2018 №1584.

З вищевказаними рішенням та постановою, ПАТ «Запоріжжяобленерго» не погоджується, у зв`язку з чим оскаржує їх в судовому порядку.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що подальше проведення дій по виконанню рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про включення Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2019 рік, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2018 №1584 може призвести до того, що до вирішення спору по суті, відпаде необхідність розгляду даних позовних вимог ПАТ «Запоріжжяобленерго», якому доведеться докласти значних зусиль та витрат для відновлення порушеного права, зокрема шляхом можливого ініціювання інших судових проваджень.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для забезпечення позову шляхом заборони Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, проведення планового заходу державного контролю відповідно до Повідомлення про проведення заходу державного контролю від 20.06.2019 №40-13/1207 у період з 05.08.2019 по 16.08.2019.

У зв`язку з вищевикладеним, заява Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" про забезпечення позову підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 150-157, 241, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд.14, код ЄДРПОУ 00130926) про забезпечення позову задовольнити у повному обсязі.

Заборонити Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, проведення планового заходу державного контролю відповідно до Повідомлення про проведення заходу державного контролю від 20.06.2019 №40-13/1207 у період з 05.08.2019 по 16.08.2019.

Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.С. Лазаренко