
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2019 року м. Житомир справа № 0640/3830/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнати дії неправомірними, зобов`язати вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати дії Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову, яка була винесена листом від 08.05.2018 вих. № 162 у призначенні пільгової пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними;
- зобов`язати відповідача призначити їй пенсію, відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 13 квітня 2018 року.
В обґрунтування позову зазначено, що звернувшись до відповідача із заявою щодо призначення пенсії відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' отримала відмову мотивовану тим, що сумування періодів проживання в різних зонах забруднення при визначенні права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку не передбачено. Зазначила, що законом не заборонено сумувати періоди проживання в різних зонах забруднення при визначенні права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, тому дійшла висновку, що закон дозволяє сумувати проживання в різних зонах, а тому дії відповідача вважає протиправними.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання.
На виконання вимог ухвали суду, відповідачем до суду надіслано відзив на позов в якому Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить відмовити у задоволенні позову за безпідставністю і необґрунтованістю. Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що відмова у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки законодавством не передбачено сумування періодів проживання (роботи) в різних зонах забруднення при визначенні права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи''.
Позивач в судове засідання не з`явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Причини неявки суду не повідомила.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. До суду, засобами електронного зв`язку, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що проти позовних вимог, Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, заперечує з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.
Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом постановлено протокольну ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні.
Перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Установлено, що позивач - ОСОБА_1 має статус потерпілої від аварії на ЧАЄС - 3 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 03 вересня 1996 року.
12 квітня 2018 року позивачу виповнилося 54 роки, у зв`язку з чим, вона звернулася до відповідача з питанням щодо призначення пенсії за віком відповідно до ч.2 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як діючим законодавством України не передбачено сумування періодів проживання в різних зонах забруднення при визначенні права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку. В листі зазначено, що позивач має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, тому має право на користування пільгами, передбаченими саме для потерпілих 3 категорії. Відповідно до довідки Малинівської сільської ради від 26.01.2016 №119 та довідки приватного підприємства "Коростенський житловий сервіс №5" від 27.03.2015 №327 ОСОБА_1 постійно проживала з 26.04.1986 по 01.08.1986 у с. Малинівка, а з 03.05.1988 постійно проживає у м. Коростені (колишнє с. Чолівка Коростенського району). Дані населені пункти відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зона). Згідно з записами в трудовій книжці ОСОБА_1 з 11.04.1984 по 11.04.1988 працювала на Малинській швейній фабриці, а з 21.06.1988 по 03.05.1994 - на Коростенському заводі побутової хімії. Дані підприємства розташовані на території посиленого радіоекологічного контрою (4 зона). Отже, врахувати факт постійного проживання (роботи) в зоні посиленого радіоекологічного контролю (4 зона) за наявності посвідчення потерпілого 3 категорії підстав немає.
Вважаючи вказану відмову протиправною та такою, що порушує право позивача на призначення пенсії на пільгових умовах, ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом за захистом порушених прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам судом ураховано наступне.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, врегульовані Конституцією України, Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'', який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно із ч.1 ст.10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Положеннями ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) визначено умови надання пенсії за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Зокрема зазначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Умови зменшення пенсійного віку для призначення пенсій за віком розподіляється по категоріям осіб, які постраждали в розумінні ст.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка в свою чергу передбачає, що до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать: учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тобто громадяни, які брали безпосередньо участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи, тобто громадяни, включаючи дітей, які зазнали радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону № 796-XII право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи", зокрема особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років. Для таких осіб пенсійний вік зменшується початково на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років. Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31.07.1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Статтею 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно зі ст.15 Закону № 796-XII підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, зокрема записами з трудової книжки підтверджено, що позивач ОСОБА_1 у період з 11.04.1984 по 11.04.1988 працювала на Малинській швейній фабриці та у період з 21.06.1988 по 03.05.1994 працювала на Коростенському заводі побутової хімії, який на даний час перейменований у ПАТ "Коростенсьий завод "Янтар" та розташований на території, яка відноситься до зони гарантованого добровільного відселення (3 зона).
Відповідно до довідки №119 від 26.01.2016 виданої виконкомом Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області ОСОБА_1 у період з 26.04.1986 по 01.08.1986 була зареєстрована та проживала в с. Малинівка Малинського району Житомирської області, яке знаходилося в зоні посиленого радіоекологічного контролю (4 зона).
Відповідно до довідки № 414 від 07.06.2018 виданої ПП "Коростенський житловий сервіс №5" ОСОБА_1 у період з 03.05.1988 по 28.12.2014 проживала в м. Коростені, яке відповідно до постанови КМУ №106 від 23.07.1991, віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зона).
Отже, станом на 01.01.1993 ОСОБА_1 відпрацювала у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3-х років, що дає підстави для встановлення початкової величини зниження пенсійного віку, адже як підтверджено довідкою №19 від 26.01.2016 позивач у період з 26.04.1986 по 01.08.1986, який входить до періоду визначення початкової величини, проживала на території, яка відносилася до однієї із зон радіоактивного забруднення.
Разом з тим, суд зазначає, що спірні правовідносини виникли з підстав не врахування відповідачем факту постійного проживання (роботи) позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю (4 зона) за наявності у останнього посвідчення потерпілого 3 категорії, оскільки на думку відповідача, сумування періодів проживання в різних зонах забруднення при визначенні права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено.
Суд не погоджується з вказаними доводами відповідача, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону № 796-XII, посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Як установлено судом та було зазначено вище, ОСОБА_1 має посвідчення громадянки, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи 3 категорії.
Поряд з іншим, слід відмітити, що відсутність норми права, яка б врегульовувала порядок сумування періодів проживання в різних зонах радіоактивного забруднення не може впливати на право позивача щодо отримання пенсії, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач, у відповідності до п.2 ст.55 Закону України ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку не більше як на 6 років, оскільки величина зниження пенсійного віку є встановленою.
Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Оскільки позивачу 12.04.1964 виповнилося 54 роки, а судом підтверджено право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років, тому порушене право підлягає поновленню з 13.04.2018, тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 ст. 77 згаданого Кодексу).
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини, суд вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов`язання Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 13 квітня 2018 року.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до положення статті 139 КАС України, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 704,80 грн судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського,16/1, м.Коростень, Коростенський район, Житомирська область,11501, ідентифікаційний код: 37909216) про визнати дії неправомірними, зобов`язати вчинити певні дії задовольнити.
Зобов`язати Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 13 квітня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 704,80 грн сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Є.Ю. Романченко