ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
04.02.10Справа №2а-9452/09/11/0170 об 11 годин 36 хвилин
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі судді Москаленка С.А. , при секретарі Бурдейній Г.Ю, розглянувши за участю:
представника позивача - Слабоспицького В.В., довіреність від 24.11.2009р.,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сімферопольського районного центру зайнятості
до ОСОБА_3
про стягнення надмірно отриманої допомоги в розмірі 187,77грн.,
ВСТАНОВИВ:
Сімферопольський районний центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до ОСОБА_3 про стягнення надмірно отриманої допомоги в розмірі 187,77грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, на задоволенні позовних вимог наполягав.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - під розписку (а.с. 24), про поважність причин неприбуття суд не повідомив.
Позовні вимоги мотивовані ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідно до якої застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_3 з 13.03.2007р. по 26.04.2008р. знаходилась на обліку у Сімферопольському районному центрі зайнятості як безробітний, що підтверджується персональною карткою № 012201507031300004 (а.с.6).
Відповідно до наданих відповідачем відомостей Сімферопольським районним центром зайнятості відповідачу було призначене та виплачувалося матеріальне забезпечення по безробіттю, зокрема за березень 2008р. у сумі 187,77 грн.
05.03.2008р. ОСОБА_3 Сімферопольською районною державною адміністрацією була зареєстрована, як особа-підприємець, про що зроблена запис № 21340050001005360, що підтверджується матеріалами справи (а.с.7,28) та не заперечувалось відповідачем у судовому засіданні.
Про зазначені обставини відповідач позивача не попередив.
Як вбачається із преамбули закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» N 1533-III від 02.03.2000р. цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно п.4,5,6 ст.12 Закону виконавча дирекція Фонду та її робочі органи:
1) здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків;
2) провадять збір страхових внесків;
3) здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету;
4) виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом, забезпечують здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків;
5) контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 36 Закону передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається із ч.1,2 ст.22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на виплату допомоги по безробіттю мають застраховані та незастраховані особи, які в установленому законом порядку визнані безробітними.
Згідно ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Порядок призначення та виплати особі державної допомоги по безробіттю передбачений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 307 від 20.11.2000 та зареєстрованим в Мінюсті України 14.12.200р. №915/5136.
Відповідно до п.п. 1) п. 5.5 зазначеного Положення, працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Таким чином, з 05.03.2008р. - моменту державної реєстрації, як суб'єкт підприємницької діяльності відповідач не є безробітним та не має право на отримання відповідної допомоги.
Відповідно до п.6.14. зазначеного Положення, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Як вбачається із розрахунку суми надлишкове сплаченої допомоги по безробіттю, відповідач за березень 2008р. отримав 187,77грн., тоді як не повинен був отримувати дану допомогу, а відтак, ця сума підлягає поверненню як незаконно отримана (а.с.8).
Листом від 15.04.2009р. позивач звернувся до відповідача з вимогою про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю (а.с.30). Однак, відповідач в добровільному порядку заподіяну шкоду не відшкодував.
Враховуючи заяву відповідача про визнання позовних вимог у повному обсязі (а.с.16), позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи, та підлягають задоволенню повністю.
Вступну та резолютивну частину постанови було проголошено у судовому засіданні 04.02.2010 року. Повний текст постанови виготовлено 09.02.2010 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Сімферопольського районного центру зайнятості ОКПО 20708712. МФО 824026, Банк отримувач УДК в АР Крим м. Сімферополя р/р 37170030200120 надлишкове сплаченої допомоги по безробіттю за березень 2008р. у сумі 187 ( сто вісімдесят сім) гривень 77 копійок.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Москаленко С.А.