Рішення № 83524054, 02.08.2019, Бориславський міський суд Львівської області

Дата ухвалення
02.08.2019
Номер справи
438/356/19
Номер документу
83524054
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 438/356/19

Номер провадження 2/438/262/2019

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

02 серпня 2019 року Бориславський міський суд Львівської області у складі:

головуючого судді Слиша А.Т.,

при секретарі Наминанік О.С.,

за участю представника позивача Новосад О.О.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Бориславі у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -

в с т а н о в и в :

Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останньої надміру виплачені (у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям) кошти в сумі 15 130 гривень 57 копійок та судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 21 листопада 2016 року та 11 травня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до позивача про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, до якої долучила Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення допомоги. За результатами розгляду заяви та доданих документів на позивача було призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період часу з 01 листопада 2016 року по 30 жовтня 2017 року в загальному розмірі 15 130 гривень 57 копійок.

При поданні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги у допомоги від 21 листопада 2016 року та від 11 травня 2017 року позивачем було зазначено відомості про житлове приміщення загальною площею 29,5 кв.м по АДРЕСА_1 .

Водночас, відповідач була попереджена про відповідальність згідно вимог чинного законодавства України за надання неточних чи неповних відомостей про доходи та майновий стан та надала згоду на збір інформації про сім`ю, доходи необхідної для призначення допомоги, що ствердила власним підписом. Також відповідача було попереджено працівниками позивача про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної допомоги та про повернення надміру нарахованих коштів у разі подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги.

Під час перевірки поданої декларації про доходи та майновий стан встановлено, що у власності гр. ОСОБА_1 крім житла вказаного у заяві-декларації є інше житло, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 . Загальна площа зазначеного житла перевищує 21 кв.м на одного члена сім`ї та додаткового 10,5 кв.м, що підтверджується інформацією від 06 березня 2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухомого майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта.

У зв`язку з цим позивач вважає, що відповідачем при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї подано до управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради недостовірні дані, а саме не вказано про наявність другої квартири (будинку), що безперечно виключає призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідач не бажає добровільно повернути на рахунок управління суму отриманої допомоги малозабезпеченим сім`я, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

У судовому засіданні представник позивача Новосад С.М., яка діє на підставі довіреності від 10 травня 2019 року за №675, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.

Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги заперечила у повному обсязі. Пояснила, що її доходи являються мізерними, її сімя правомірно віднесена до малозабезпечених сімей. Наявність іншого житла, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , яке відповідач отримала у спадок від матері не являється підставою для задоволення позовних вимог. Просить у позові відмовити.

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, повно, об`єктивно та всебічно з`ясувавши обставини справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з вимогами статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 ЦПК України. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно зі ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Судом встановлено, що 21 листопада 2016року та 11 травня 2017 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до позивача управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.6-8), до якої долучила Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та інші документи необхідні для призначення допомоги (а.с.9).

За результатами розгляду заяви та доданих документів на позивача було призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період часу з 01 листопада 2016 року по 30 жовтня 2017 року в загальному розмірі 15 130 гривень 57 копійок.

На підставі поданої заяви та долучених документів відповідачу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 рішенням Бориславської міської ради від 01 грудня 2017 року прийнято рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми гр. ОСОБА_1

11 грудня 2017 року Управлінням праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради винесено повідомлення №4200 про відмову в наданні державної соціальної допомоги у зв`язку з тим, що у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищу (21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

06 березня 2018 року Головним державним соціальним інспектором О. Новосад проведено перевірку державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та встановлено, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про майновий стан, внаслідок чого виникла переплата за період з 01.11.2016 по 30.04.2017, з 01.05.2017 по 31.10.2017.

Вищезазначені обставини, встановлені рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Бориславської міської ради про зобов`язання вчинити дії, відшкодувати моральну та матеріальну шкоду, що набрало законної сили в порядку ч.4 ст.82 ЦПК України не доказуються у розгляді даної справи.

07 березня 2018 року Управлінням праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради винесено повідомлення №343 на підставі висновків проведеної перевірки декларації та довідок, що надані разом з заявою від 21 листопада 2016 року; 11 травня 2017 року виявлено неповнота інформації про майновий стан відповідача (а.с.13).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям здійснюється відповідно до Закону України від 01.06.2000 року № 1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон).

Відповідно до ст. 1 Закону, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога, допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Порядок надання такої допомоги регламентується ст. 4 Закону та передбачає, що до заяви про надання державної соціальної допомоги, яка подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради додаються: документ, що посвідчує особу, довідка про склад сім`ї, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю), довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

Призначення і виплата допомоги здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Головним державним соціальним інспектором О. Новосад проведено перевірку державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та встановлено, що відповідач ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про її майновий стан. Тобто, позивач дійшов висновку про порушення, допущені відповідачем ОСОБА_1 під час звернень за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а саме, у розділі III Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (форма Декларації затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 204 від 22.07.2003 року), остання не зазначила іншого житлового приміщення загальною площею 44,2 кв.м, що належать заявниці, проте не повідомила про це працівникам Управління при попередніх зверненнях.

Оскільки в сім`ї відповідача є двоє чоловік (відповідач та її син), то загальна площа житла перевищує встановлені абз. 6 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям».

Отже, за висновками Управління, позивачка приховала, або навмисно подала недостовірні дані про майновий стан у III розділі Декларації про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї при зверненні за допомогою із заявою від 26.10.2017 року та відповідним пакетом документів.

Відповідно позивачем підставно було зроблено висновок, що призначення та виплата державної соціальної допомоги за період з 01 листопада 2016 року по 30 квітня 2017 року та з 01 травня 2017 року по 31 жовтня 2017 року були не законними та підлягають поверненню, оскільки, відповідно до п. п. 12, 28 Порядку, якщо сім`я приховала або навмисно подала недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та на визначення її розміру, виплата такої допомоги припиняється, визначається обсяг надміру виплачених коштів та встановлюються строки їх повернення.

Згідно з ст. 7 Закону України від 01.06.2000 №1768-ІІІ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім`ї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги. Призначена державна соціальна допомога може бути зменшена до 50 відсотків її розміру у разі невикористання сім`єю можливостей знаходження додаткових джерел для існування.

Умови за якими соціальна допомога не призначається, а також випадки, за якими допомогу може бути призначено, встановлено і у п. 10 Порядку (постанова КМУ від 24.02.2003 № 250). Ці норми є аналогічними тим, що передбачені у ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям". Зокрема у пункті 10 Порядку зазначено, що за наявності обставин, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій.

Пунктом 28 постанови КМУ від 24.02.2003 року № 250 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, зокрема передбачено припинення органами праці та соціального захисту населення виплати державної соціальної допомоги, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.

Зі змісту вказаної норми випливає, що основною підставою для скасування виплати соціальної допомоги та стягнення надміру виплачених коштів такої допомоги, є приховання або навмисне подання недостовірних даних про доходи та майновий стан сім`ї отримувача допомоги.

Згідно з п.10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок), за умови, що загальна площа житла перевищує 21 м.кв. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 м.кв. на сім`ю.

Судом встановлено, що відповідачу належить квартира за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 29,6 кв.м., що підтверджується свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок) (а.с.19) та житловий будинок в АДРЕСА_2 , площею 44,2 кв.м. відповідно інформації від 06 березня 2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухомого майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта (а.с.17-18). Відтак, загальна площа житла, що належить відповідачу ОСОБА_1 становить 73,8 м.кв., що перевищує встановлені абз.6 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Далі, відповідно до пункту 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Наведені вимоги чинного законодавства позивачем були виконані: як зазначено вище 07 березня 2018 року за вих.№343 відповідач ОСОБА_1 1 письмово повідомлено про розмір переплати, що утворилась та попереджено стягнення вказаної суми у судовому порядку, у разі її невиконання повідомлення добровільно.

Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності та те, що відповідач у добровільному порядку переплату не повернув, тому дана заборгованість підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у повній сумі - 15 130 гривень 57 копійок

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню судові витрати, які були понесенні позивачем, а саме 1921 гривня 00 копійок сплаченого згідно платіжного доручення №69 від 26 березня 2019 року судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 13, 81, 82, 89, 141, 259, 263, 265, 267-268 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 25258857, надміру виплачені (у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям) кошти в сумі 15130 (п`ятнадцять тисяч сто тридцять) гривень 57 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 25258857 судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) гривню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 07 серпня 2019 року.

Головуючий суддя А.Т.Слиш