
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 серпня 2019 року № 826/3690/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Еколідер»До Третя особаГоловного управління Державної казначейської служби України в місті Києві Головне управління ДФС у м. Києві простягнення пені, В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Еколідер» (далі-позивач/ТОВ «Торговий дім «Еколідер») звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в місті Києві (далі-відповідач/ГУ ДКС у м. Києві), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління ДФС у м. Києві (далі-третя особа) про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача пеню у розмірі 4 310, 36 коп. за порушення строків бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2018 року у період з 06.02.2018 р. по 28.02.2018 р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.04.2018 р. прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 11.05.2018 р. зупинено провадження у справі №826/3690/18 до набрання законної сили рішенням по справі 826/6297/18.
Ухвалою суду від 21.03.2019 р. поновлено провадження у справі 826/3690/18 та вирішено продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін; залучино в якості співвідповідача - Головне управління ДФС у м. Києві.
Позовні вимоги мотивовані несвоєчасною виплатою позивачу відповідних сум бюджетного відшкодування ПДВ, що надає йому право у порядку, передбаченому положеннями пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України, отримати пеню за час затримки відшкодування ПДВ за відповідні періоди, яку позивач просить стягнути з Державного бюджету України.
Відповідач письмового відзиву на позов не надав.
Третя особа подала відзив на позов, яким просила в задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ТОВ «Торговий дім «Еколідер» у декларації з податку на додану вартість за липень 2017 року № 9166505374 від 18.08.2017 р. заявлено до бюджетного відшкодування на банківський рахунок підприємства суму від`ємного значення у розмірі 381 357,00 грн.
ГУ ДФС у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за липень 2017 року, за результатами якої складено акт перевірки від 17.10.2017 р. № 729/26-15-14-04-01/40040248 ГУ ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 03.11.2017 р. № 0057211404, яким позивачу відмовлено у наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2017 року в розмірі 356 269,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2017 р. № 826/14346/17, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 03.11.2017 р. № 0057211404.
Відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2018 у справі № 826/14346/17 апеляційну скаргу ГУ ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2017 - повернуто особі, яка її подала.
Згідно довідки Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.02.2018 № 826/14346/17/1464/18 постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2017 у справі № 826/14346/17 набрала законної сили 19.01.2018 р.
02.02.2018 р. позивач звернувся до ГУ ДФС з запитом на отримання публічної інформації, у якому просив повідомити про причини відсутності в Реєстрі заяв на відшкодування ПДВ інформації про дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та про узгоджену суму податку в розмірі 356 269,00 грн., що підлягає бюджетному відшкодуванню за результатами оскарження ТОВ «Торговий дім «Еко Лідер» податкового повідомлення-рішення форми за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/14346/17, яке набрало законної сили 19.01.2018 р.
Листом від 08.02.2018р. № 5769/10/26-15-14-04-01-12 ГУ ДФС у м. Києві повідомило позивача про відсутність правових підстав для узгодження в Реєстрі заяв про повернення сум бюджетного відшкодування, оскільки ГУ ДФС у м. Києві повторно звернулось до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою на рішення у справі № 826/14346/17.
19.02.2018 р. позивач звернувся до ГУ ДФС у м. Києві з запитом на отримання публічної інформації, у якому просив повідомити про те, яким саме контролюючим органом вносилась інформація до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування стосовно дати початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суми бюджетного відшкодування, що оскаржується і дати закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суми бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами такого оскарження, за заявою поданою ТОВ «Торговий дім «Еко Лідер» у декларації з податку на додану вартість за липень 2017 року № 9166505374 від 18.08.2018 р.
Листом від 23.02.2018 р. № 8217/10/26-15-14-04-01-12 ГУ ДФС у м. Києві повідомило позивача, що ГУ ДФС у м. Києві вносить інформацію до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування стосовно дати початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суми бюджетного відшкодування, що оскаржується і дати закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суми бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами такого оскарження, за заявою поданою ТОВ «Торговий дім «Еко Лідер» у декларації з податку на додану вартість за липень 2017 року № 9166505374 від 18.08.2018 р.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2018 р. по справі № 826/14346/17 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ГУ ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.12.2017 р.
02.04.2018 р. позивач звернувся до ГУ ДФС у м. Києві з запитом на отримання публічної інформації, у якому просив повідомити про дату включення в Реєстр заяв на відшкодування ПДВ інформації (даних) про дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та про узгоджену суму податку в розмірі 356269,00 грн, що підлягає бюджетному відшкодуванню за результатами оскарження ТОВ «Торговий дім «Еко Лідер» податкового повідомлення-рішення форми «B3» від 03.11.2017 № 0057211404 р. за рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/14346/17 з урахуванням ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2018 р. про відмову у відкритті провадження за повторною апеляційною скаргою ГУ ДФС по справі № 826/14346/17.
Листом від 06.04.2018 р. № 14508/10/26-15-14-04-01-12 ГУ ДФС у м. Києві повідомило позивача, що на дату надання відповіді процедура судового оскарження по справі № 826/14346/17 не закінчена, відсутні підстави для узгодження в Реєстрі заяв про повернення сум бюджетного відшкодування.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2018 р. по справі № 826/6297/18 визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код 39439980), що полягає у не відображенні у Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідних даних щодо узгодження за наслідками судового оскарження суми бюджетного відшкодування Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Еко Лідер" (02095, м. Київ, вул. Срібнокільська, 1, прим. 904 В літ. "А", ідентифікаційний код 40040248) у розмірі 356269,00 грн за липень 2017 року та зобов`язано Головне управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код 39439980) внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо узгодження за наслідками судового оскарження податкового повідомлення-рішення від 03.11.2017 № 0057211404 суми бюджетного відшкодування Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Еко Лідер" (02095, м. Київ, вул. Срібнокільська, 1, прим. 904 В літ. "А", ідентифікаційний код 40040248) у розмірі 356269,00 грн за липень 2017 року.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
У відповідності до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Згідно із підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній з 01.01.2017) формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до підпункту 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:
а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;
б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;
г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;
ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами «б» і «в» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Згідно пункту 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 № 26 затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок № 26), який набирає чинності з 01.04.2017.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 26 орган ДФС вносить до Реєстру, зокрема, такі дані:
- дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання);
- суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов`язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
- дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов`язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
- суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування;
- дату складення та вручення платнику податку акта перевірки;
- суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.
Згідно із пунктом 6 Порядку № 26 інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Пунктом 12 Порядку № 26 передбачено, що узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.
Таким чином, Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, передбачають, що його інформаційне наповнення, зокрема, внесення інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків, здійснюється саме контролюючими органами.
Відповідно до пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України (в редакції, чинній після 01.01.2017) платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення (абзац шостий пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 200.15 статті 200 Податкового кодексу України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов`язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
Відповідно до підпункту 60.1.4 пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Згідно із пунктом 60.5 статті 60 Податкового кодексу України у випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з аналізу вказаних норм вбачається, що у разі скасування податкового повідомлення-рішення, яким, зокрема, зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, останнє вважається відкликаним у день набрання законної сили відповідним рішенням суду. При цьому, на наступний робочий день, після отримання відповідного рішення, контролюючий орган зобов`язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
Судом встанволено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2018 р. по справі № 826/6297/18 визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код 39439980), що полягає у не відображенні у Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідних даних щодо узгодження за наслідками судового оскарження суми бюджетного відшкодування Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Еко Лідер" (02095, м. Київ, вул. Срібнокільська, 1, прим. 904 В літ. "А", ідентифікаційний код 40040248) у розмірі 356269,00 грн за липень 2017 року та зобов`язано Головне управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код 39439980) внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо узгодження за наслідками судового оскарження податкового повідомлення-рішення від 03.11.2017 № 0057211404 суми бюджетного відшкодування Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Еко Лідер" (02095, м. Київ, вул. Срібнокільська, 1, прим. 904 В літ. "А", ідентифікаційний код 40040248) у розмірі 356269,00 грн за липень 2017 року.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2019 р. апеляційну скаргу ГУ ДФС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2018 р. - повернуто апелянту.
Відповідно до пункту 6 розділу І Порядку інформаційної взаємодії Міністерства фінансів України з Державною фіскальною службою України та Державною казначейською службою України в процесі формування Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.03.2017 № 326 (далі - Порядок № 326) внесення інформації для формування Реєстру здійснюється електронними повідомленнями.
На кожне електронне повідомлення, яке надходить від ДФС до Реєстру, накладається не менше двох електронних цифрових підписів посадових (уповноважених) осіб та печатка відповідного територіального органу ДФС.
ДФС та Казначейство забезпечують своєчасність, достовірність та повноту внесення даних до Реєстру відповідно до цього Порядку (пункт 9 розділу І Порядку № 326).
Згідно з пунктами 1-3 розділу ІІ Порядку № 326 ДФС до 10-ї години (крім вихідних, святкових та неробочих днів) вносить до Реєстру інформацію, визначену підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 розділу V Кодексу та пунктом 4 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 № 26, за попередній робочий день.
ДФС відповідно до підпунктів «а», «г» та «ґ» пункту 200.12 статті 200 розділу V Кодексу вносить до Реєстру інформацію щодо дати та суми узгодження бюджетного відшкодування на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Відповідно до підпунктів «б» і «в» пункту 200.12 статті 200 розділу V Кодексу сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою та в автоматичному режимі відображається в Реєстрі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
ДФС при внесенні інформації до Реєстру про узгоджені суми бюджетного відшкодування одночасно вносить інформацію щодо платіжних реквізитів, необхідних для перерахування сум бюджетного відшкодування на поточні банківські рахунки платників податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу таких платників податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
За таких обставин, право позивача на отримання належної йому суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість було порушено бездіяльністю контролюючого органу, яка полягає у несвоєчасному направленні до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню за вказані періоди, що підтверджується рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2018 р. по справі № 826/6297/18.
Між тим, відповідно до пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120% облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Оскільки суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 356 269, 00 грн. у строки, встановлені Податковим кодексом України не відшкодовано, позивач набув право на нарахування пені у порядку, встановленому пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України.
Суд звертає увагу на тому, що пеня за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість повинна бути розрахована з облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення такої пені, як це передбачено пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі К/9901/5878/18 (825/1835/15-а), висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин згідно частиною п`ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, за вказаних вище обставин, позивач набув право на нарахування пені у порядку, встановленому пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України, з 20.02.2018 року (дата наступний робочий день після отримання відповідного рішення) по 04.10.2018 року (подання заяви до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування узгодженої суми бюджетного відшкодування).
Судом встановлено, що відповідно до Рішення Правління Національного банку України від 25.01.2018 № 43-рш, що з 27 січня 2017 року облікова ставка Національного банку України становила 16 %.
Розрахунок пені здійснюється за формулою: 356 269,00 грн. * ОС НБУ% * 120% * дні прострочення / 365.
Відтак, 356 269,00 грн. * 16% * 120% * 23/365 = 4 310,36 коп.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог та наявності правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).
Відповідно до частини 2 статті 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи наявні в справі докази в їх сукупності та пояснення сторін, суд доходить висновку, що відповідачем не доведена правомірність свого рішення, у зв`язку із чим адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Згідно з положеннями статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Щодо розподілу судових витрат, а саме судового збору, суд зазначає, що оскільки з боку Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві судом не виявлено протиправних дій або бездіяльності, які порушили права позивача, суд прийшов до висновку про стягнення судових витрати на користь позивача тільки з Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Еколідер» (02140, м. Київ, вул. Олександра Мишуги, буд. 2, офіс 418, код ЄДРПОУ 40040248) задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача пеню у розмірі 4 310, 36 коп. за порушення строків бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2018 року у період з 06.02.2018 р. по 28.02.2018 р.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Еколідер» (02140, м. Київ, вул. Олександра Мишуги, буд. 2, офіс 418, код ЄДРПОУ 40040248) судові витрати в сумі 1 762,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 39439980).
Рішення суду відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко