Ухвала суду № 83511322, 23.07.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2019
Номер справи
580/1029/19
Номер документу
83511322
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

23 липня 2019 року справа № 580/1029/19 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Руденко А.В.,

при секретарі – Сачинській В.С.,

за участю:

представника відповідача управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради – Гарбар Ю.В. (за довіреністю),

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчого комітету Смілянської міської ради – Петренко С.О. (за довіреністю),

розглянувши у підготовчому засіданні в загальному позовному провадженні клопотання відповідача управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради про закриття провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчий комітет Смілянської міської ради про зобов`язання нарахувати та виплатити середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчий комітету Смілянської міської ради, в якій просить зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 19.02.2019 по 06.03.2019.

Ухвалою суду від 07.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 06.06.2019 без виклику учасників справи.

19.07.2019 відповідач Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області надав клопотання про закриття провадження у справі.

В обгрунтування клопотання зазначив, що позивач була прийнята на роботу за строковим договором, присягу не складала, ранг їй не присвоювався, тому позивач не є посадовою особою місцевого самоврядування.

Представник відповідача в підготовчому засіданні клопотання про закриття провадження у справі підтримав.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчий комітету Смілянської міської ради проти закриття провадження у справі не заперечив.

Розглянувши клопотання суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення з огляду на наступне.

Статтею 124 Конституції України визначено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Статтею 125 Конституції України визначено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

Важливість визначення юрисдикції підтверджується як закріпленням у Конституції України принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя, так і прецедентною практикою Європейського суду з прав людини.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Юрисдикція та повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначаються Кодексом адміністративного судочинства України.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба – це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Отже, законодавством віднесено до адміністративної юрисдикції розгляд питань пов`язаних із прийняття (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходження та звільнення із публічної служби.

Статтею 2 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” визначено, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Абзацем 4 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” передбачено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

При цьому посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги (ст. 11 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”).

При прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад (ч. 1 ст. 15 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.

Статтею 13 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” встановлено, що посадові особи місцевого самоврядування зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України “Про запобігання корупції”.

Отже, служба в органах місцевого самоврядування є публічною службою, початку якої, зокрема передує складання Присяги, присвоєння відповідного рангу у межах відповідної категорії посад, подання декларації до зарахування на посаду.

З трудової книжки позивача НОМЕР_1 вбачається, що 11.09.2018 згідно розпорядження №145-к від 11.09.2018 позивача було призначено на виконання обов`язків начальника відділу капітального будівництва та управління житловим фондом управління житлово-комунального господарства до заповнення вакансії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 19.02.2019 згідно розпорядження №42-к від 18.02.2019 позивач була звільнена у зв`язку із закінченням строку договору на підставі п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю України.

Відомості про складання позивачем Присяги, присвоєння їй відповідного рангу у межах відповідної категорії посад в трудовій книжці відсутні.

Таким чином, позивач не набула статусу посадової особи місцевого самоврядування, що в свою чергу виключає можливість розгляду даного спору в порядку адміністративного судочинства, як публічно-правового спору.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Приписами ст. 19 ЦПК визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Тобто в порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникли із приватно-правових відносин.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З огляду на неможливість вирішення даного спору в порядку адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне закрити провадження в даній справі.

На виконання вимог частини 1 статті 239 КАС України суд зазначає, що даний спір належить розглядати у порядку цивільного судочинства за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Керуючись ст. 47, 180, 238, 239, 243, 248, 256, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради про закриття провадження у справі №580/1029/19 задовольнити.

Закрити провадження у адміністративній справі №580/1029/19 за позовом ОСОБА_1 до управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчий комітет Смілянської міської ради про зобов`язання нарахувати та виплатити середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів від дати складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали виготовлений 29.07.2019.

Суддя А.В. Руденко