Рішення № 83511241, 08.08.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
520/5674/19
Номер документу
83511241
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2019 р. № 520/5674/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

за участю секретаря судового засідання – Чайкіної Н.Е.,

за участю:

представника позивача- Амельченко С.О.,

представника відповідача - Шутової А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області (м. Харків, майдан Театральний, 1) до Київського управління Головного управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Чернишевська, 41), Головного управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення Київського управління Головного управління ДФС у Харківській області №0023705706 від 15.03.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.

Судовим розглядом встановлено, що рішенням Київського управління Головного управління ДФС у Харківській області від 15.03.2019 № 0023705706 до позивача було застосовано штрафні санкції у розмірі 28064,21 грн. та нараховано пеню у розмірі 6619,18 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 21.08.2014 по 26.12.2014 (а.с.20).

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

З матеріалів справи вбачається, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за кодом 13511245, його місцезнаходженням є: м. Донецьк, вул. Артема, 97.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань Фонд державного майна України по Донецькій області перебуває на обліку в Київському управлінні Головного управління ДФС у Харківській області.

Наказом Регіонального відділення фонду державного майна України по Донецькій області від 10.09.2014 № 01627 у зв`язку з проведенням на території Донецької області антитерористичної операції (АТО), фактично неможливістю виконання повноважень, що покладені на фонду було наказано перемістити тимчасово Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області у м. Харків за адресою: м. Харків, вул. Гуданова, 18 (а.с.33).

Положеннями Указу Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей, який серед іншого зумовив висновок про те, що з метою забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

02 вересня 2014 року прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669-VII), згідно до статті 1 якого період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Відтак, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року, на час вирішення цієї справи, Президентом України не прийнято Указу про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України, тобто, період проведення АТО триває.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а сааме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

" 9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Законом України від 02 березня 2015 року №2191 "Про внесення змін до розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці, до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 2-3, ст. 11; 2014 р., № 44, ст. 2040) внесли такі зміни: пункт 9-3 в редакції Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII вважати пунктом 9-4.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911 від 24 грудня 2015 року внесені зміни до Закону №1669, у відповідності до якого підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону №1669 виключено.

Таким чином, положення підпункту 8 пункту 4 статті 11 Закону №1669 реалізовані шляхом внесення відповідних змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", тоді як змін безпосередньо до цього Закону щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) пункту 9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було. Тобто, на теперішній час жодних рішень про виключення з чинної редакції закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" пункту 9-4 розділу VIII не прийнято.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до яких належить м. Сєвєродонецьк, де зареєстрований позивач та на території якого розташований податковий орган у якому позивач перебуває на обліку.

З інтегрованих карток платника єдиного внеску вбачається, що Регіональне відділення фону державного майна України по Донецькій області 29.08.2014 недоїмка у розмірі 41000 грн. відповідно до платіжного вручення № 491 від 28.08.2014 (граничний термін сплати 20.08.2014); 29.08.2014 відбулась сплата недоїмки у розмірі 6000 грн. відповідно до платіжного доручення № 488 від 28.08.2014 (граничний термін сплати 20.08.2014); 15.09.2014 відбулась сплата недоїмки у розмірі 16403,91 грн. відповідно до платіжного доручення № 511 від 12.09.2014 (граничний термін сплати 20.08.2014); 15.09.2014 відбулась сплата недоїмки у розмірі 83363,34 грн. відповідно до платіжного доручення № 516 від 12.09.2014 (граничний термін сплати 20.08.2014); 25.09.2014 відбулась сплата недоїмки у розмірі 199,45 грн. відповідно до платіжного доручення № 561 від 25.09.2014 (граничний термін сплати 22.09.2014); 17.12.2014 відбулась сплата недоїмки у розмірі 542,81 грн. відповідно до платіжного доручення № 382 від 16.12.2014 (граничний термін сплати 20.10.2014); 17.12.2014 відбулась сплата недоїмки у розмірі 132070,38 грн. відповідно до платіжного доручення № 382 від 16.12.2014 (граничний термін сплати 20.11.2014); 26.12.2014 відбулась сплата недоїмки у розмірі 1062,2 грн. відповідно до платіжного доручення № 389 від 25.12.2014 (граничний термін сплати 22.12.2014) (а.с.82-86).

За приписами пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Крім того, на суму недоїмки, в силу положень статті 10 вищезазначеного закону, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Підпунктом 2 п.2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що відповідно до частини одинадцятої ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II вказаної Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01.01.2015 накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до вказаної Інструкції.

Згідно листа Головного управління ДКСУ у Донецькій області від 01.04.2019, простій у роботі органу казначейства мав місце у період з 01.08.2014 по 21.08.2014, тобто 20 календарних днів, після чого розрахунково-касове обслуговування було поновлено. Перша сплата після поновлення розрахунково-касового обслуговування відбулась 28.08.2014.

Крім того, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач здійснював несвоєчасну сплату єдиного внеску у період з 29.08.2014 по 26.12.2014.

Частиною 12 статті 9 ЗУ “Про збір то облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” встановлено, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відсутність фінансування або його зменшення не може бути передумовою для звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску, оскільки, останній підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, а тому посилання позивача на довідки, відповідно до яких було зменшено видатки по нарахуванню на оплату праці не можна визнати обґрунтованим.

З метою забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон від 02.09.2014 №1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", яким, крім іншого, внесені зміни до Закону №2464-VI та доповнено його розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" пунктом 93, яким передбачено, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 №405/2014, звільняються від виконання своїх обов`язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Доказів на підтвердження подання до контролюючого органу позивачем відповідної заяви про звільнення від виконання обов`язків платника ЄСВ матеріали справи не містять

Також, відповідно до наказу Фонду державного майна України від 15.08.2014 № 2157 було здійснено передачу бюджетних призначень Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області до регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву по КЕКВ 2111 “Заробітна плата” та 2120 “Нарахування на оплату праці”, що підтверджує відсутність об`єктивної неможливості своєчасного виконання обов`язків платника єдиного внеску.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, доведено правомірність прийнятого ним наказу, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області (м. Харків, майдан Театральний, 1) до Київського управління Головного управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Чернишевська, 41), Головного управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування рішення – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 08.08.2019.

Суддя В.В. Єгупенко