Рішення № 83510318, 08.08.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
1.380.2019.003328
Номер документу
83510318
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.003328

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Суть справи.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), у якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті основної державної пенсії, на підставі прямої дії ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, згідно відсотку втрати працездатності 70%, тобто як добуток п`яти мінімальних заробітних плат та відповідного відсотку втрати працездатності;

- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату основної державної пенсії, на підставі прямої дії ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, згідно відсотку втрати працездатності 70%, тобто як добуток п`яти мінімальних заробітних плат та відповідного відсотку втрати працездатності, починаючи з 25.04.2019.

В обґрунтування зазначено те, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорії). У період з 01.08.1986 по 22.08.1986, з 28.10.1986 по 27.11.1986 позивач був призваний на військові збори та в складі військової частини 3217 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою в/ч 3217 № 420 від 08.06.1993 та витягом із військового квитка.

З позиції позивача, він має право на обчислення пенсії виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на відповідний рік, відповідно до норми ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», покликається на рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)2019 від 25.04.2019.

Позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок встановленої йому пенсії відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідно до листа №5135/2746/К-20/07.05-06 від 29.05.2019 позивачу безпідставно відмовлено у такому перерахунку.

Ухвалою суду від 10.07.2019 відкрито провадження у справі, призначено таку до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

31.10.2019 за вх. № 27281 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Зазначив, що згідно з матеріалами пенсійної справи позивача він перебуває на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, що пов`язане з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, прирівняній до осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, учасник ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986, потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, розмір відшкодування фактичних збитків 70%.

Порядок призначення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, регулюються, зокрема, приписами ст. 59 Закону №796, а по інвалідності особам, які брали участь у ліквідації її наслідків - частиною 3 цієї статті.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 за №1-р(ІІ)/2019 визнано неконституційним словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положенні ч. 3 ст. 59 Закону №796, за яким визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Відповідач покликається на те, що оскільки вказане Рішення не містить положень щодо його реалізації, Пенсійний фонд звернувся з листом від 06.05.2019 за №13459/02-10 до Міністерства соціальної політики України за роз`ясненнями, яке повідомило, що відповідні особи набудуть право на обчислення розміру пенсії за приписами ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ та п. 9-1 Постанови Кабінету Міністрів України №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011, після внесення відповідних змін до вищеназваних нормативно-правових актів.

Постановою Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019, яка набрала чинності з 01.07.2019, передбачено, що за бажанням військовослужбовців, зокрема, військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Тобто відповідний перерахунок та виплата позивачу можуть бути здійснені лише з 01.07.2019.

Відповідач звернув увагу на те, що такий перерахунок позивачу з 01.07.2019 проведений. Просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд на підставі позовної заяви, відзиву на позовну заяву та письмових доказів, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 від 11.02.2019 /арк.спр.16/.

Згідно з листом військової частини 3217 від 08.06.1993 за №420 при проходженні спецзборів ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 01.08.1986 по 22.08.1986, з 28.10.1986 по 27.11.1986, з зазначенням відповідної дози опромінення /арк.спр.19/.

Аналогічні записи вчинено у військовому квитку позивача НК № 3325904 /арк.спр.20/.

Згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 від 27.08.2015, виданим Сихівським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, позивач є інвалідом ІІ групи. Вказане підтверджується також довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 10ААВ №869843. При цьому причиновий зв`язок захворювання з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з виконанням обов`язку військової служби по ліквідації наслідків на ЧАЕС ОСОБА_1 підтверджене експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинового зв`язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру, прийнятим на засіданні №07 від 17.07.2008 /арк.спр.15-18/.

14.05.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.01.2018 та покликався на рішення Конституційного Суду України від 25.03.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) №1-р(ІІ)/2019 /арк.спр.21/.

Листом за №5135/2746/К-20/07.05-06 від 29.05.2019 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, з покликанням на відсутність у Рішенні Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 положень щодо порядку його виконання. Повідомив, що з цього приводу Пенсійний фонд звернувся до Міністерства соціальної політики України.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права, позивач звернувся за їх захистом до суду.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 (далі - Закон №796).

Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ (у редакції, чинній з 11.10.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і №796-ХІІ визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 (далі Порядок №1210).

Приписами п. 9-1 Порядку №1210 визначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ особа має відповідати наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.

Таким чином, лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що має право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.

Вказана позиція суду відповідає правовим висновкам, викладеним Верховним Судом в ухвалах від 08.05.2018 у справі №820/1148/18 (Пз/9901/33/18), від 11.06.2018 у справі №825/1922/18 (Пз/9901/41/18).

Оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи поза межами проходження ним дійсної строкової служби, що сторонами не оспорюється, позивач не мав права на перерахунок пенсії відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.

Разом з тим, 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019), яким вирішено: визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Положенням ч. 2 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, вимога ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019, а тому суд вважає, що позивач отримав право на перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25.04.2019.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 26.06.2019 абзац 1 п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011, викладено в такій редакції: «За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою».

За змістом протоколу призначення пенсії, з 01.07.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії.

Суд вважає за необхідне зазначити, що прийняття постанови Кабінету Міністрів України №543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 26.06.2019 не встановлює права позивача на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки зазначене право вже виникло у позивача на підставі рішення Конституційного Суду України у справі №3-14/2019 саме з 25.04.2019, тому вказана постанова не є підставою для відтермінування йому призначення пенсії по інвалідності обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Крім того, з вказаного протоколу призначення пенсії неможливо встановити чи проведений перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 3 ст. 59 Закону №796.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінюючи дії відповідача на відповідність ч. 2 ст. 2 КАС України, такі вказаним критеріям не відповідають, а отже є протиправними.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі зібраних доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 належить задовольнити.

З врахуванням повноважень суду при вирішенні справи, передбачених ст. 245 КАС України, у співставленні з позовними вимогами, дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2019, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід визнати протиправними. Також відповідача необхідно зобов`язати здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2019, з урахуванням проведених виплат, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Підстав для розподілу судових витрат немає, оскільки відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Щодо вимоги позивача про звернення постанови суду до негайного виконання суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки позовні вимоги не стосуються стягнення пенсії, а лише її перерахунку та виплати, у задоволенні вимоги про звернення судового рішення до негайного виконання необхідно відмовити.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Судом не встановлено будь-яких об`єктивних причин, що зумовлюють сумніви у належному виконанні Головним управлінням Пенсіного фонду України у Львівській області рішення суду у встановлені законом строки, підстав для встановлення в рішенні суду такої форми судового контролю як звіт про виконання рішення немає.

Керуючись ст.ст. 2, 73, 77, 90, 241-243, 246, 263, 294, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2019, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ: 13814885) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) з 25.04.2019, з урахуванням проведених виплат, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

4. Судові витрати розподілу не підлягають.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 08.08.2019.

Суддя Кравців О.Р.