
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
08 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2963/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
09 липня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , відповідно до якого позивач просить суд:
стягнути з ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб основного платежу на загальну суму 145 081, 65 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що станом на 20.06.2019 у ФОП ОСОБА_1 наявний податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб на загальну суму 145 081,65 грн з основного платежу. Податковий борг виник на підставі самостійно поданих відповідачем податкових декларацій платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця, а саме: податкова звітна декларація за 2018 рік від 24.01.2019 за № 1579 на суму 123 409,30 грн та податкова звітна декларація за І квартал 2019 року від 26.04.2019 за № 4143 на суму 21 672,35 грн.
Так 11.06.2018 відповідачем до Рубіжанського управління ГУ ДФС у Луганській області було подано заяву про застосування до нього з 08.06.2018 спрощеної системи оподаткування обліку та звітності третьої групи. Відповідно до інформаційних даних ГУ ДФС у Луганській області ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рубіжанському управлінні ГУ ДФС у Луганській області, як платник єдиного податку з 08.06.2018 по теперішній час.
Головним управлінням ДФС у Луганській області з метою погашення податкового боргу, відповідно до ст. 59 ПК України було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу від 05.03.2019 форми "Ф" № 3513-51, яка відповідно до поштового повідомлення вважається врученою платнику 09.04.2019. Однак, заходи з погашення податкового боргу, які були здійснені ГУ ДФС у Луганській області, не дали позитивного результату.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув у судове засідання, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув до суду, на адресу суду повернувся конверт з позначкою «за закінченням терміну зберігання», в якому відповідачу було надіслано повістку про виклик до суду на 29.07.2019 та ухвалу про відкриття провадження по справі. Також, на адресу суду повернувся конверт, в якому відповідачу було надіслано повістку про виклик у судове засідання на 08.08.2019, з позначкою «за закінченням терміну зберігання».
Згідно з ч.11 ст.126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , зареєстрований, як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 08.06.2018, види діяльності: 43.39 Інші роботи із завершення будівництва, 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами, 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно - технічним обладнанням, 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (а.с.10,16,26-27).
11.06.2018 відповідачем подано до Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області заяву про застосування до нього з 08.06.2018 спрощеної системи оподаткування (третя група) (а.с.17-18).
Відповідачем самостійно було подано до контролюючого органу податкові декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця, а саме: податкова звітна декларація за 2018 рік від 24.01.2019 за № 1579 на суму 123 409,30 грн та податкова звітна декларація за І квартал 2019 року від 26.04.2019 за № 4143 на суму 21 672,35 грн.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За правилами пункту 122.1 статті 122 Податкового кодексу України несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.
Статтею 87 Податкового кодексу України визначені джерела сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків.
Пунктом 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, окрім іншого, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені в главі 1 розділу 14 Податкового кодексу України.
Підпунктом 10.1.2 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України встановлено, що єдиний податок належить до місцевих податків.
Відповідно до п.291.2 ст.292 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пп. 297.1 ст. 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 291.3 ст. 293 Податкового кодексу України передбачено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до п.291.4 ст. 291 Податкового кодексу України суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: 1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень; 2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовзчоть працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень. Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи; 3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень; 4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники.
Згідно з п.293.1 ст. 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку для платників третьої групи встановлюються у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Відповідно до п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу України відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Пунктом 294.1 ст. 294 Податкового кодексу України передбачено, що податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої груп є календарний квартал.
Згідно з п. 294.2 ст. 294 Податкового кодексу України податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.
Для зареєстрованих в установленому законом порядку суб`єктів господарювання (новостворених), які протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, в якому відбулася державна реєстрація, (п.294.4. ст. 294 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 295.3 ст. 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Відповідно до пункту 300.1 статті 300 Податкового кодексу України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Відповідно до інформації, розрахунку, витягу та даних інтегрованої картки платника, заборгованість позивача з єдиного податку станом на 20.06.2019 складає 145 081,65 грн (а.с.6-9).
Таким чином, станом на день розгляду справи за відповідачем наявний податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб на суму 145081,65 грн (основного платежу), що виник у зв`язку з несплатою узгоджених сум податкових зобов`язань.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Головним управлінням ДФС у Луганській області з метою погашення податкового боргу, відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України, було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу від 05.03.2019 форми «Ф» № 3513-51, яка відповідно до поштового повідомлення вважається врученою платнику 09.04.2019 (а.с.12).
Однак, у встановлений законом строк відповідач заборгованість не сплатив, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника єдиного податку (а.с.9).
Згідно п. 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 145081,65 грн за відповідачем, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги - такими, які слід задовольнити.
За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 189, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету (р/р 31414699012071, код платежу 18050400, отримувач УК у м.Рубіжному/М.РУБІЖНЕ/18050400, ОКПО 37904431, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)) податковий борг з єдиного податку фізичних осіб основного платежу в сумі 145081,65 грн (сто сорок п`ять тисяч вісімдесят одна гривня 65 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя К.Є. Петросян