Рішення № 83510045, 08.08.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
300/1323/19
Номер документу
83510045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" серпня 2019 р. справа № 300/1323/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) матеріали адміністративного позову Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" про стягнення податкового боргу., -

ВСТАНОВИВ:

20.06.2019 Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (надалі також, - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-заварювальний завод" (надалі також, - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 2 682191,44 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на 15.05.2019 сума податкового боргу відповідача, яка підлягає стягненню становить 2 682191,44 грн., а саме з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в сумі 774058,26 грн., який виник внаслідок несплати самостійно поданої відповідачем податкової декларації з податку на прибуток від 28.02.2018 на суму 1147990 грн., однак в зв`язку із поданням уточнюючої декларації від 29.03.2018 з від`ємним значенням, то залишок суми, що підлягає стягненню складає 774058,26 грн., а також за відповідачем обліковується заборгованість в сумі 1908133,18 грн. по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучаються до бюджету, який виник внаслідок несплати: основного платежу згідно податкового повідомлення-рішення №0023845501 від 16.04.2018 на суму 1494300 грн.; штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0023845501 від 16.04.2018 на суму 373745 грн., згідно податкового повідомлення-рішення №0023865501 від 16.04.2018 на суму 170 грн.; та пені на суму – 40088,18, яка нарахована згідно податкового повідомлення-рішення №0023865501 від 16.04.2018.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі. Встановлено відповідачу з дня вручення цієї ухвали п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов.

Вказана ухвала суду про відкриття провадження отримана представником відповідача 23.06.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (а.с.28).

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на адміністративний позов, який надійшов на адресу суду 09.07.2019. В даному відзиві на адміністративний позов, представник відповідача зокрема зазначив, що Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 28.03.2019 припинено провадження у справі №909/781/13 про банкрутство ДП "ІВ КЗЗ" на підставі п. 5 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" №2269 від 18.01.2018, який набрав чинності 07.03.2018. Просив суд у задоволенні позову відмовити (а.с. 30-31).

Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, яка надійшла на адресу суду 06.08.2019. В даній відповіді на відзив, представник позивача надає спростування на відзив відповідача та просить винести судове рішення про стягнення з відповідача в дохід бюджету податковий борг в сумі 2682191,44 копійки, а саме: податкового боргу в розмірі 774058,26 грн. з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності та заборгованості частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій в сумі 1908133,18 грн. з розрахункових рахунків Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-заварювальний завод" які обслуговують дане підприємство та за рахунок готівки, що належать відповідачу (а.с.36-38).

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

26.05.2000 Державне підприємство "Івано-Франківський котельно-заварювальний завод" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (а.с.21-24).

Станом на 15.05.2019 сума податкового боргу відповідача, яка підлягає стягненню становить 2 682191,44 грн., а саме з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в сумі 774058,26 грн., який виник внаслідок несплати самостійно поданої відповідачем податкової декларації з податку на прибуток від 28.02.2018 на суму 1147990 грн., однак в зв`язку із поданням уточнюючої декларації від 29.03.2018 з від`ємним значенням, то залишок суми, що підлягає стягненню складає 774058,26 грн., а також за відповідачем обліковується заборгованість в сумі 1908133,18 грн. по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучаються до бюджету, який виник внаслідок несплати: основного платежу згідно податкового повідомлення-рішення №0023845501 від 16.04.2018 на суму 1494300 грн.; штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення №0023845501 від 16.04.2018 на суму 373745 грн., згідно податкового повідомлення-рішення №0023865501 від 16.04.2018 на суму 170 грн.; та пені на суму – 40088,18, яка нарахована згідно податкового повідомлення-рішення №0023865501 від 16.04.2018.

Даний податковий борг зумовлений несплатою у встановлені Податковим кодексом України строки відповідачем зобов`язань за платежами: внаслідок несплати самостійно поданої відповідачем податкової декларації з податку на прибуток від 28.02.2018 за звітний (податковий) період 2017 року в сумі 1147990 грн. однак в зв`язку із поданням уточнюючої декларації від 29.03.2018 з від`ємним значенням, залишок суми, що підлягає стягненню складає 774058,26 грн. (а.с. 13-14).

Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на підставі пп. 191 1.1. 191. 1.2 п. 191.1 ст. 19, п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп.75.1.1 п.75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України та постанови КМУ №106 від 16.02.2011 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" була проведена камеральна перевірка Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями за 2017 рік Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-заварювальний завод".

За результатами перевірки складено акт від 30.03.2018 за №4928/09-19-55-01/07552205 (а.с.15-16).

Даними камеральної перевірки свідчать про неподання Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями за 2017, за що передбачена відповідальність згідно п.120.1 ст. 120 Податкового кодексу України та заниження суми податкових зобов`язань з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету в сумі 1944300 грн., за що передбачена відповідальність відповідно до п.123.1 ст. 123 глави 11 розділу 2 Податкового кодексу України.

На підставі акта перевірки №4928/09-19-55-01/07552205 ГУ ДФС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0023845501 від 16.04.2018 на загальну суму 1867875 грн. з них 1494300 грн. – основне зобов`язання та 373745 грн. штрафних (фінансових) санкцій, а також згідно податкового повідомлення-рішення №0023865501 від 16.04.2018 на суму 170 грн.; та пені на суму – 40088,18, яка нарахована згідно податкового повідомлення-рішення №0023865501 від 16.04.2018. Дані податкові повідомлення-рішення отримано представником відповідача 18.04.2018, що підтверджується підписом у відповідній графі рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. (а.с.20).

Податкові повідомлення-рішення №0023845501, №0023865501 від 16.04.2018, не було оскаржено відповідачем в адміністративному та судовому порядку, а тому набуло статусу узгодженого податкового зобов`язання.

Посилаючись на несплату відповідачем узгоджених податкових зобов`язань у строки, визначені Податковим кодексом України, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення податкового боргу.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

За змістом підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

При цьому, підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг визначено як суму узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, статусу податкового боргу набуває лише узгоджена сума грошового (податкового) зобов`язання, не сплачена платником податків у визначений строк.

Відповідно до ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За правилами пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області сформовано та вручено відповідачу податкову вимогу форми "Ю1" від 02.09.2009 року №1/2129/24175/10/24-150/6291 та податкову вимогу форми "Ю2" від 08.10.2009 року №2/2418/27045/10/24-150/6960(а.с. 10-11).

Сторонами у справі доказів оскарження зазначеної податкової вимоги у встановленому законом порядку не надано.

Пунктом 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п. 95.3 ст. 95 вказаного Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.4. ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Довідкою про розмір заборгованості Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-заварювальний завод" код ЄДРПОУ 07552205 від 15.05.2019, яку видано Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області встановлено, що заборгованість відповідача складає 2682191,44 грн., з них 2268358,26 грн. – податкові зобов`язання, 373745,00 грн. – штрафні санкції та 40088,18 – пеня, що обліковується по ІКП (а.с. 12).

Відповідач жодних заперечень чи доказів сплати суми податкового боргу до суду не надав.

Що стосується повідомлення відповідача, про те, що ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 28.03.2019 припинено провадження у справі №909/781/13 про банкрутство ДП "ІВ КЗЗ" на підставі п. 5 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" №2269 від 18.01.2018, який набрав чинності 07.03.2018, то суд з цього приводу зазначає слідуюче.

Згідно ст. 11-1 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" державні унітарні підприємства та їх об`єднання зобов`язані спрямовувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4-3 Перехідних положень Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", провадження у справах про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника.

Після припинення провадження у справі про банкрутство забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або позасудовому порядку відповідно, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; не зараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, зупиняється перебіг позовної давності, не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.

Зазначені дії не поширюються на задоволення вимог поточних кредиторів, на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов`язкове державне та інше соціальне страхування, на відшкодування шкоди, заподіяної здоров`ю та життю громадян, на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов`язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.

Так, стягнення податкового боргу з відповідача здійснюється з розрахункових рахунків в банках, які обслуговують дане підприємство та за рахунок готівки, що належать відповідачу.

Суд, виходячи із системного аналізу наведених положень Податкового кодексу України, прийшов до висновку про те, що існують усі підстави для погашення податкового боргу відповідача шляхом стягнення коштів, з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить відповідачу.

Згідно із статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-заварювальний завод", 76002, вул. Хриплинська, 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 07552205 в дохід бюджету податковий борг в сумі 2682191 (два мільйони шістсот вісімдесят дві тисячі сто дев`яносто одну) гривню 44 копійки з розрахункових рахунків Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-заварювальний завод" які обслуговують дане підприємство та за рахунок готівки, що належать відповідачу.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: Головне управління ДФС в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ,76000;

відповідач: Державне підприємство "Івано-Франківський котельно-заварювальний завод", код ЄДРПОУ 07552205, вул. Хриплинська, 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76002.

Суддя Микитюк Р.В.