Рішення № 83510024, 05.08.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2019
Номер справи
240/7834/19
Номер документу
83510024
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2019 року м. Житомир справа № 240/7834/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 13 березня 2019 № 11, яким йому відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";

- зобов`язати відповідача з 14 жовтня 2018 року нарахувати та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач з 14 жовтня 2018 року має право на призначення пенсії зі зниженим пенсійного віку, у зв`язку з наявністю загального страхового стажу понад 30 років, в тому числі з яких більше 14 років роботи з особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці. 02.01.2019 звернувся до відповідача із заявою про взяття на облік як пенсіонера на підставі наявного пільгового стажу. Однак, 13 березня 2019 року відповідачем відмовлено йому в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку у зв`язку із відсутністю необхідного стажу роботи на посадах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №2. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки на ньому не може лежати відповідальність за те, що керівник підприємства не проводив чергові атестації робочого місця. Крім того, наданими довідками підтверджено факт роботи зі шкідливими умовами праці за Списком №2.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 24 травня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.

13 червня 2019 року до відділу документального забезпечення суду у строк та в порядку, визначеному частиною першою статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого відповідач зазначив, що необхідний стаж із шкідливими і важкими умовами праці не підтверджений позивачем, у зв`язку з чим право на отримання пенсії він набуде після досягнення пенсійного віку.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, 02.01.2019 позивач звернувся до Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про про призначення пенсії (а.с.14). призначення пенсії (а.с.14).

За результатами розгляду заяви відповідачем прийнято рішення №11 від 13.03.2019, яким відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України на дату звернення (а.с.11).

Листом від 13.03.2019 №1714/03-1 Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивачу про відмову у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Так, як стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України становить 6 місяців 19 днів, що не дає права на зниження пенсійного віку відповідно до п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Частина періодів робіт не зарахована до пільгового стажу у зв`язку з відсутністю атестації посади на підприємстві (а.с.12-13).

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058-IV (на час звернення позивача із заявою) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно п.2 ч.2 ст.114 цього Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими з умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до статті 62 Закону №1058-IV основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Зазначене право визначене також п."б" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII відповідно до якого, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 №383, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі - Порядок №383) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Пунктом 10 цього Порядку №383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.08.1993 №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до пунктів 1 і 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (набрав чинності з 21 серпня 1992 року, далі - Порядок № 442), атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому; основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 4 зазначеного Порядку встановлено, що атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 442 атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" є виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження несприятливих умов праці за результатами атестації відповідного робочого місця.

Як встановлено з копії трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 :

- з 26.10.1984 по 01.04.1991 працював трактористом, з 01.04.1991 переведений на посаду бульдозериста по 02.10.1995;

- з 16.01.1997 по 30.11.1998 працював наладчиком будівельних машин;

- з 22.03.2004 по 23.11.2004, з 20.03.2005 по 22.11.2005, з 20.03.2006 по 25.11.2006, з 19.03.2007 по 17.11.2007, з 17.03.2008 по 20.11.2008, з 01.04.2010 по 16.11.2010 працював бульдозеристом в ТОВ "Газимур";

- з 18.05.2011 по 27.11.2011, з 30.04.2013 по 15.12.2013, з 08.04.2014 по 23.11.2014, з 25.03.2015 по 13.11.2015, з 11.04.2016 по 14.11.2016, з 11.04.2017 по 07.11.2017, з 15.03.2018 по 20.04.2018 працював машиністом бульдозера в ТОВ "Урюмкан";

- з 18.05.2018 прийнятий на роботу машиністом бульдозера в ТОВ "Труд" (а.с.15-18).

Як видно зі змісту довідки від 07.11.2017 за № 09, ТОВ "Газимур" підтверджує факт роботи ОСОБА_1 на підприємстві з 1999 по 2010 рік впродовж березня (квітня) - листопада (грудня) (а.с.19).

Зі змісту довідки ТОВ "Газимур" від 26.06.2018 № 39 встановлено, що позивач працював на посаді машиніста бульдозера D9R в кар`єрі повний робочий день у вказані періоди впродовж 1999-2010 років (а.с.20).

Наказом від 31.05.2007 №27/2 ТОВ "Газимур" призначило проведення атестації робочих місць по умовам праці (а.с.21-22).

За результатами атестації робочих місць наказом від 29.12.2007 №61/1 затверджено протокол №1 від 29.10.2007 та затверджено план заходів по покращенню та оздоровленню умов праці на 2008 рік (а.с.23-24).

Факт атестації посади машиніста бульдозера D9R, що відноситься до Списку №2 підтверджується відомістю атестації робочих місць та картою атестації №19 (а.с.26-28, 29-35).

З метою підтвердження особливих умов праці машиніста бульдозера на ТОВ "Урюмкан" позивачем до матеріалів справи надано довідки про уточнення особливого характеру роботи чи умов праці, які зараховуються в стаж для отримання пенсії зі зменшенням пенсійного віку від 14.11.2016 №714, від 20.04.2018 №327, від 20.04.2018 №335 (а.с.41-46).

На підтвердження роботи позивача на ТОВ "Урюмкан" надано довідки про отриману ОСОБА_1 заробітню плату впродовж 2011-2018 років (а.с.47-54).

Факт роботи позивача в ПАТ "Нафтогазбуд" впродовж 1987-1994 років підтверджується довідкою про отримані суми заробітної плати від 24.05.2018 та довідкою про перейменування ПрАТ "Фірма "Нафтогазбуд" (а.с.55-56).

Довідкою від 02.01.2019 підтверджено факт роботи ОСОБА_2 на посаді машиніста бульдозера в ТОВ "Труд" в період з 18.05.2018 по 31.12.2018 (а.с.57).

Наказом ТОВ "Труд" від 28.10.2014 затверджено підсумки атестації робочих місць за умовами праці. Згідно Додатку №1 в кар`єрі право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2 мають право машиністи бульдозера (№12) (а.с.58-59).

Висновком від 29.12.2014 №10-229 підтверджено, що умови праці ТОВ "Труд" дійсно відносяться до шкідливих і важких. За результатами проведеної експертизи та атестації підтверджено відповідність проведеної роботи по атестації робочих місць вимогам нормативних документів (а.с.60-63).

Листом ТОВ "Труд" підтверджується факт проведення атестації робочих місць з 2003 року (а.с.64).

Посада позивача "машиніста бульдозера" зазначена Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36).

Пенсійний орган, вирішуючи питання права позивача на призначення пенсії на пільгових умовах, відмовив зарахувати до пільгового стажу, що дає право на пільгову пенсію, вказані періоди з підстави непроведення атестації робочого місця - посади машиніста бульдозера впродовж 1999-2010 років на ТОВ "Газимур" та 2011-2018 років на ТОВ "Урюмкан" (а.с.12-13).

Так, постановою Кабінету Міністрів України за № 637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно з пункту 1 цього Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Як вже встановлено судом з довідок ТОВ "Газимур" та ТОВ "Урюмкан" позивач працював на посаді машиніста бульдозера, яка надає право за Списком №2 на отримання пенсії зі зменшенням пенсійного віку (а.с.20, 41-46).

Крім того, факт проведення атестації робочого місця машиніста бульдозера у 2007 році в ТОВ "Газимур" підтверджується протоколом №1 (а.с.24).

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання, згідно з Порядком №442 та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, яка випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.09.2014 № 21-307а14 та Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №352/547/16.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Суд наголошує, що законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення у встановлені строки не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком.

Крім цього, у п.2 ч.2 ст.114, п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", п. б) ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п.8-10 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці", Методичних рекомендаціях для проведення атестації робочих місць за умовами праці, розроблені на виконання Постанови № 442 не встановлено обов`язку для позивача подавати перелік атестованих робочих місць, професій і посад для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, а відсутність такого переліку не зумовлює позбавлення особи вказаного права.

Таким чином, відповідачем безпідставно не зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в ТОВ "Газимур" та ТОВ "Урюмкан".

Так, пільговий стаж в ТОВ "Газимур" впродовж 1999 -2010 років становить:

- з 27.04.1999 по 07.12.2003 - 4 роки 7 місяців 10 днів;

- з 22.03.2004 по 23.11.2004 - 8 місяців 1 день;

- з 20.03.2005 по 22.11.2005 - 8 місяців 2 дні;

- з 20.03.2006 по 25.11.2006 - 8 місяців 5 днів;

- з 19.03.2007 по 17.11.2007 -7 місяців 29 днів;

- з 17.03.2008 по 20.11.2008 - 8 місяців 3 дні;

- з 02.04.2009 по 16.11.2009 - 7 місяців 14 днів;

- з 01.04.2010 по 16.11.2010 - 7 місяців 15 днів.

Таким чином впродовж 1999-2010 років позивач у пільговому обчисленні має 9 років 2 місяці і 19 днів стажу (а.с.20).

Згідно довідок ТОВ "Урюмкан" на посаді машиніста бульдозера позивач працював наступні періоди:

- з 18.05.2011 по 27.11.2012 - 1 рік 6 місяців 9 днів;

- з 30.04.2013 по 15.12.2013 - 7 місяців 15 днів;

- з 08.04.2014 по 23.11.2014 - 7 місяців 15 днів;

- з 25.03.2015 по 13.11.2015 - 7 місяців 19 днів;

- з 11.04.2016 по 14.11.2016 - 7 місяців 3 дні;

- з 11.04.2017 по 07.11.2017 - 6 місяців 27 днів;

- з 15.03.2018 по 20.04.2018 - 1 місяць 5 днів.

Таким чином, час роботи позивача, що може бути зарахований до пільгового стажу в ТОВ "Урюмкан" становить 4 роки 8 місяців 3 дні.

Загалом до пільгового стажу ОСОБА_1 з урахуванням 6 місяців і 19 днів, що були зараховані відповідачем, має бути враховано 14 років 5 місяців і 11 днів.

Таким чином, з урахуванням норм п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у ОСОБА_1 наявний пільговий стаж понад 12 років 6 місяців, що встановлені Законом, а тому підстав для прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку у відповідача не було.

Враховуючи вищевикладене, позивачем надано докази, які не спростовані відповідачем, про те, що він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

З приводу дати призначення пенсії з моменту набуття права, тобто з 14.10.2018 суд зазначає наступне.

Згідно з п.1 ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як встановлено з досліджених обставин справи, ОСОБА_1 14.10.2018 виповнилось 55 років, а 02.01.2019 він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, тобто між настанням права на отримання пенсії та зверненням на її отримання не пройшло три місяці.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 6 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Таким чином, з метою захисту прав позивача, з урахуванням достатнього стажу на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача призначити і виплатити пенсію позивачу саме з 14.10.2018.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, відповідачем не доведено правомірності відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на наведене, з урахуванням встановлених обставин справи, позов ОСОБА_1 слід задовольнити в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Встановлено, що позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, про, що свідчить квитанція №1007385569 від 17.05.2019 (а.с.4).

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача сплачений позивачем судовий збір у сумі 768,40 грн.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Єрьоменка,16, м.Новоград-Волинський, Житомирська обл., 11708, ЄДРПОУ 37808338) від 13 березня 2019 №11, яким відмовлено ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , інд . код НОМЕР_2 ) у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах з 14 жовтня 2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено у повному обсязі: 05 серпня 2019 року.

Суддя В.А. Панкеєва