
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 липня 2019 року Справа № 280/2759/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку письмового, за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд:
визнати дії відповідача щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки Запорізького обласного військового комісаріату від 11.07.2018 №62673/13 та щодо не проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.05.2018 №227 і довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 09.11.2018 №1-26.7-5441 протиправними;
зобов`язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України про розмір грошового забезпечення від 09.11.2018 №1-26.7-5441, з урахуванням раніше фактично виплачених сум;
встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, а саме зобов`язати відповідача у місячний строк з дня набрання законної сили судовим рішенням подати до суду звіт про його виконання.
Крім того, просить розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без його участі.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 звільнено з посади інженера електрозв`язку другої категорії РСП «Київцентраеро», та з 01.09.2014 він є пенсіонером і отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв`язку з прийняттям Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказу від 07.05.2018 №227, яким підвищено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою, яку позивач займав на момент звільнення, останній звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, до якої додав довідку Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 09.11.2018 №1-26.7-5441. Проте, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку з огляду на те, що наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення. Також ОСОБА_1 повідомлено про те, що з 01.01.2018 проведено перерахунок його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Запорізьким обласним військовим комісаріатом. Вважає такі дії протиправними, оскільки запорізький обласний військовий комісаріат не наділено повноваженнями щодо визначення розміру грошового забезпечення позивача. Крім того вказує, що прийняття Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказу про підвищення посадових окладів є безумовною підставою для перерахунку пенсії, а відтак дії відповідача щодо не проведення перерахунку на підставі даного наказу та довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 09.11.2018 №1-26.7-5441 вважає необґрунтованими та такими, що не ґрунтуються на положеннях закону. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 10.06.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
21.06.2019 від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
У зв`язку із перебуванням судді Бойченко Ю.П. у відрядженні в період з 25.06.2019 по 26.06.2019, питання щодо відкриття провадження у справі вирішувалося першого робочого дня - 27.06.2019.
Ухвалою суду від 27.06.2019 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі № 280/2759/19.
Відповідач позов не визнав, надав відзив (вх. від 17.07.2019 №29261), в якому пояснив, що перерахунок пенсії позивача має здійснюватися на умовах, у порядку та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Так, у зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 №103, на підставі довідки Запорізького обласного військового комісаріату ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018. Вказує, що жодним нормативним актом не визначено умови та порядок перерахунку пенсій у зв`язку із прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України про підвищення посадових окладів. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позову.
19.09.2019 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №29635), в якій він спростовує аргументи відповідача, а також просить суд винести окрему ухвалу про вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли систематичному порушенню законодавства у сфері пенсійного забезпечення в частині протиправного не проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, недотриманню висновків Верховного Суду, викладених в його постановах, щодо обов`язкового застосування норм права суб`єктами владних повноважень, та вирішення питання про притягнення до відповідальності посадових осіб відповідача, з вини яких встановлені судом порушення закону.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Наказом Міністра оборони України від 15.08.2014 № 468, майор ОСОБА_1 , інженер електрозв`язку другої категорії РСП «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, звільнений з військової служби у запас відповідно до п. «б» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (за станом здоров`я).
Наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 22.08.2014 № 446/о, ОСОБА_1 на підставі наказу Міністра оборони України від 15.08.2014 № 468 звільнений з займаної посади інженера електрозв`язку другої категорії регіонального структурного підрозділу «Київцентраеро».
З 01.09.2014 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII у розмірі 70% від розміру грошового забезпечення.
Відповідно до наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 30.06.2017 №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», з 01.06.2017 підвищено розмір грошового забезпечення відряджених військовослужбовців.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.05.2018 №227 «Про затвердження переліку посад, з яких були безпосередньо звільнені військовослужбовці та переліку окладів за займаними посадами за прирівняними посадами» Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (далі - Украерорух) видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 09.11.2018 №1-26.7-5441, згідно якої розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за прирівняною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою інженер електрозвязку 2 категорії РСП регіонального структурного підрозділу становить 20 625 грн.
Листом від 07.12.2018 №1764/с Запорізький обласний військовий комісаріат (далі - Запорізький ОВК) повідомив ОСОБА_1 , що довідку від 09.11.2018 №1-26.7-5441 передано до органу Пенсійного фонду, проте її повернуто без реалізації.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 09.01.2019 про перерахунок пенсії з 01.03.2018 на підставі довідки від 09.11.2018 №1-26.7-5441. Копію вказаної довідки надано до заяви.
Листом від 23.01.2019 позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Украероруху, оскільки наказом від 30.06.2017 №228 «Про підвищення посадових окладів за займаними посадами військовослужбовців, відрядженим до Украероруху» не визначено умов. Порядку та розмірів перерахунку пенсій у звязку з підвищенням грошового забезпечення.
Листом від 02.04.2019 позивача також повідомлено про те, що з 01.01.2018 ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, наданої Запорізьким ОВК.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції, чинній станом на день прийняття Украерорухом наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.05.2018 №227; далі - Закон № 2262-XII) установлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З аналізу наведених норм вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об`єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 визначено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової-військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою.
Аналогічні положення закріплювалися у п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що втратила чинність у зв`язку з прийняттям Постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
Таким чином, можна стверджувати, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, своє право визначати розміри посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до підприємства, які обіймають передбаченні законодавством посади у підприємстві.
Так, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01.11.2018 по справі № 0840/3286/18, яке набрало законної сили 26.12.2018, встановлено, що наказом Міністра оборони України від 08.12.1999 №704, ОСОБА_1 був відряджений для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі - ДП «Украерорух») із залишенням на військовій службі.
За правилами, встановленими ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, враховуючи вищенаведене суд вважає, що пенсія позивача, як військовослужбовця, відрядженого до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу (в даному випадку наказу від 07.05.2018 №227), якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 19.02.2019 у справі №522/20251/16-а, від 27.11.2018 у справі №638/20601/16-а, від 17.10.2018 у справі №461/1151/17, від 03.05.2018 у справі №638/13960/17, від 10.07.2018 у справі №461/6479/16-а, від 24.04.2018 у справі №461/939/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При розгляді даної справи суд також враховує положення п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 №45, в силу яких особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, довідка Украероруху від 09.11.2018 №1-26.7-5441 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, надсилалася до Запорізького ОВК, а Запорізьким ОВК у свою чергу така довідка направлялася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що свідчить про дотримання вищезазначеного порядку.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області мало зробити перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог діючого законодавства, а саме ч. 4 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки від 09.11.2018 №1-26.7-5441 про розмір грошового забезпечення позивача, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України станом на 01.03.2018. Проте вказані дії відповідачем всупереч чинного законодавства не здійснено.
За таких обставин, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області допущено протиправну бездіяльність щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки від 09.11.2018 №1-26.7-5441, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
В силу норм ч. 1 і 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
При цьому, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність захисту права позивача на перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в належному розмірі, шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що полягає у не здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.05.2018 №227 та довідки від 09.11.2018 №1-26.7-5441 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України станом на 01.03.2018, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.05.2018 №227 та довідки від 09.11.2018 №1-26.7-5441, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, з урахуванням вже виплачених сум.
Щодо вимог позивача про перерахунок пенсії саме з 01.01.2018 слід зазначити, що довідкою від 09.11.2018 №1-26.7-5441, яка є підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , визначено розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, отже саме з 01.03.2018 у позивача виникло право на такий перерахунок, а тому у задоволенні позовних вимог в частині перерахунку пенсії з 01.01.2018 слід відмовити.
Також слід відмовити і у вимозі про визнання дій відповідача щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки Запорізького обласного військового комісаріату від 11.07.2018 №62673/13 з тих підстав, що доказів проведення перерахунку пенсії саме на підставі даної довідки до матеріалів справи сторонами не надано; у відзиві на позов відповідач посилається на те, що перерахунок проводився на підставі довідки від 11.06.2018 №ТЗ-62679/13. Разом з тим, суду не надано жодної з цих довідок.
Щодо вимог про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, а саме зобов`язання відповідача у місячний строк з дня набрання законної сили судовим рішенням подати до суду звіт про його виконання слід зазначити про таке.
Відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Застосування наведеної норми є прерогативою суду, та передбачає право діяти на власний розсуд.
Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування у владного суб`єкта наміру ухилятися від виконання рішення суду. З огляду на зазначені обставини та норми Кодексу адміністративного судочинства України, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю.
Стосовно постановлення окремої ухвали, про яку позивач просить у відповіді на відзив, про вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли систематичному порушенню законодавства у сфері пенсійного забезпечення в частині протиправного не проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, недотриманню висновків Верховного Суду, викладених в його постановах, щодо обов`язкового застосування норм права суб`єктами владних повноважень, та вирішення питання про притягнення до відповідальності посадових осіб відповідача, з вини яких встановлені судом порушення закону, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
На думку позивача, про порушення відповідачем норм закону свідчить той факт, що протягом 2016-2018 років ОСОБА_1 тричі звертався до суду з вимогами про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідок Украероруху.
Разом з тим, суд зазначає, що предметом розгляду адміністративної справи №280/2759/19 є проведення перерахунку пенсії на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.05.2018 №227 і довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 09.11.2018 №1-26.7-5441, і ході розгляду даної справи судом не виявлено порушень з боку органу Пенсійного фону, які б мали наслідком постановлення окремої ухвали. Правовідносини, які не стосуються предмету даної конкретної справи, судом не досліджуються.
З урахуванням викладеного в сукупності, суд доходить висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012), що полягає у не здійсненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунку пенсії на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.05.2018 №227 та довідки від 09.11.2018 №1-26.7-5441 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України станом на 01.03.2018.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 01.03.2018 на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.05.2018 №227 та довідки від 09.11.2018 №1-26.7-5441, складеної Державним підприємством обслуговування повітряного руху України станом на 01.03.2018, з урахуванням вже виплачених сум.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
5. Судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення виготовлено та підписано 26.07.2019.
Суддя Ю.П. Бойченко