Рішення № 83509761, 31.07.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
240/5855/19
Номер документу
83509761
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/5855/19

категорія 111030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Майстренко Н.М.,

за участю секретаря судового засідання - Миськової О.В.

та за участю: представника відповідача Лавренчука М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Сучасні технології" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0021255112 від 18.12.2018,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "БК Сучасні технології" із позовом до Головного управління ДФС у Житомирській, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Житомирській від 18.12.2018 №0021255112, яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України, застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 310773,19 грн. та застосовано штраф у розмірі 20% у сумі - 91197,91 грн.;

- стягнути з відповідача на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Сучасні технології" судові витрати у вигляді сплаченого судового у розмірі 1921,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскільки позивач надавав послуги бюджетним установам і підприємствам, які не є платниками податку на додану вартість, то при складанні податкових накладних використовувався тип причини -02- складена на постачання неплатнику податку. Таким чином, зазначені в Розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних податкові накладні є такими, що не надаються отримувачу (замовнику), що вважає достатньою підставою для незастосування штрафу відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Ухвалою суду від 02.05.2019 було відкрите загальне позовне провадження у даній адміністративній справі.

Відповідач позов не визнав, 20.05.2019 подав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що позивач у відповідних податкових накладних у розділі А рядку ІХ "Усього обсяги операцій, звільнених від оподаткування" нічого не зазначає, проте оподатковує надані послуги за основною ставкою, а тому такі податкові накладні підлягають реєстрації у граничні терміни, визначені Податковим кодексом України. Вважає висновки камеральної перевірки, викладені в акті від 20.11.2018 №9916/06-30-51-12/40904358, правомірними.

Ухвалою суду від 02.07.2019 закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Сучасні технології" з питання перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за вересень-грудень 2017 року, липень-вересень 2018 року, за результатами якої складено акт від 20.11.2018 №9916/06-30-51-12.

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у зв`язку із порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН, виписаних товариством, перелік яких наведений в акті перевірки. Відповідальність платника передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 розділу ІІ Податкового кодексу України.

На підставі зазначеного акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 18.12.2018 №0021255112, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Сучасні технології" застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 310773,19 грн. та застосовано штраф у розмірі 20% у сумі - 91197,91 грн.

Заперечень щодо переліку податкових накладних, які визнані невчасно зареєстрованими, та розрахунку суми штрафних санкції, позивач не має. Спір виник з питання існування у Товариства обов`язку реєструвати зазначені в акті перевірки податкові накладні в граничні строки, визначені Податковим кодексом України, та з приводу наявності підстав звільнення платника податків від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію цих податкових накладних.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

У той же час, відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Отже, системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та яка складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

У відповідності до положень Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, до графи 8 податкових накладних вноситься - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.

Зокрема, у графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.

У податкових накладних, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, у верхній лівій частині зазначено: не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин "02", при цьому обсяги постачання оподатковуються за основною ставкою. Згідно з п. 8 Порядку №1307, код причин "02" у податковій накладній означає, складена на постачання неплатнику податку.

Позивачем не заперечувалось, що надані ним послуги, в підтвердження надання яких були складені податкові накладні, зазначені в акті перевірки, не є операціями, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Факт оподаткування цих послуг за основною ставкою є безспірним.

Таким чином, зважаючи на відсутність сукупності умов, за яких можливе звільнення відповідальності у вигляді сплати штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, суд вважає, що контролюючий орган правомірно застосував до позивача штрафні санкції на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Судом встановлено, що оскаржуване рішення Головного управління ДФС у Житомирській від 18.12.2018 №0021255112 було прийнято у межах повноважень, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, наведено обґрунтовані доводи для прийняття даного рішення.

Частиною 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Враховуючи встановлені обставини та досліджені під час розгляду справи докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявленого позивачем позову, через що останній задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову судові витрати, понесені позивачем, компенсації не підлягають.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Сучасні технології" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0021255112 від 18.12.2018 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.М. Майстренко

Повне судове рішення складене 07 серпня 2019 року