
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
1-кс/381/1198/19
381/2812/19
УХВАЛА
м. Фастів Київська область 06 серпня 2019 року
Слідчий суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Соловей Г.В.,
з участю серетаря Момот Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Фастівського відділення поліції Васильківського відділу поліції ГУ НП в Київській області Сладкевич Н.С. про призначення судово-економічної експертизи у кримінальному провадженні № 12019110310000607 від 07.06.2019 року за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 366 КК України.
Перевірив надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах,
ВСТАНОВИВ:
02.08.2019 року до Фастівського міськрайонного суду надійшло клопотання слідчого СВ Фастівського відділення поліції Васильківського відділу поліції ГУ НП в Київській області Сладкевич Н.С. про призначення судово-економічної експертизи.
В судове засідання слідчий не зявилася, повідомлена вчасно та належним чином про час і місце розгляду справи, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ч. 3 ст.244 КПК України, особа, яка подала клопотання, повідомляється про місце та час його розгляду, проте її неприбуття не перешкоджає розгляду клопотання.
З матеріалів клопотання вбачається, що в провадженні СВ Фастівського відділення поліції Васильківського відділу поліції ГУ НП в Київській області перебуває кримінальне провадження № 12019110310000607 від 07.06.2019 року, правова кваліфікація за ч. 1 ст. 366 КК України.
Як зазначено в клопотанні, відомості у вказаному кримінальному провадженні до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені на підставі матеріалів позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності КП "Фастівський ККП" (ідентифікаційний код юридичної особи 03346414), яку проведено відділом внутрішнього фінансового контролю та аудиту Фастівської міської ради.
При проведенні досудового слідства було встановлено, що відділом внутрішнього фінансового контролю та аудиту виконавчого комітету Фастівської міської ради проведено позапланову перевірку фінансово-господарської діяльності КП «Фастівський комбінат комунальних підприємств» за 2018 рік та завершений звітний період 2019 року, якою встановлено ряд порушень та недоліків, що відображені в акті перевірки від 17.05.2019 року № 25-07/3, який підписано без заперечень.
В ході перевірки проведена оцінка діяльності підприємства щодо законності та достовірності фінансової звітності, правильності ведення бухгалтерського обліку, дотримання актів законодавства, планів, процедур, контрактів (договорів) з питань стану збереження активів стосовно законності та ефективності використання коштів від основної (додаткової) діяльності.
Так, в періоді, що підлягав перевірці мали місце фінансові порушення на загальну суму 17 855 910,03 грн., в тому числі, що призвели до втрат в сумі 1 001 301,52 грн., та не призвели до фінансових втрат в сумі 16 854 608,51 гривень.
Перевіркою правомірності здійснення витрат на оплату праці встановлено, факти зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати (в т.ч. нарахування до державних цільових фондів) працівникам Фастівського ККП сумі 327152,66 грн., та факти недоотриманої заробітної плати працівниками в сумі 4909,98 грн.
Крім того, протягом 2018 року та січня-лютого 2019 року на підставі наказів керівника, працівникам підприємства встановлювалися премії до дня народження та з нагоди державних і професійних свят в загальній сумі 103089,0 грн. та перераховано до державних цільових фондів кошти в сумі 22679,58 грн., не враховуючи фінансовий стан підприємства (збитковість), наявну заборгованість по ЄСВ, що суперечить п. 1.2 Додатку №1 «Положення про преміювання працівників КП «Фастівський ККП» Колективного договору та призвело до збільшення збитковості підприємства.
Перевіркою готівкових операцій встановлено, що загальна сума коштів виданих з каси в порушення п.26.27 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління національного банку України 29.12.2017 року №148 за період з липня 2018 року по березень 2019 року складає в сумі 119002,04 грн., в т.ч. особам які не є у штаті Підприємства на суму 32984,25 грн. Крім того на підприємстві відсутні укладені договори про повну матеріальну відповідальність касира, чим не дотримано вимоги п. 44 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління національного банку України 29.12.2017 року №148.
Перевіркою проведення безготівкових операцій встановлено, що в порушення вимог ст.9,14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ Підприємством перераховано кошти СПД ОСОБА_1 за вінки без відповідних підтверджуючих документів та відсутності заборгованості по бухгалтерському обліку, що призвело до безпідставного перерахування коштів в сумі 8863,00 гривень.
Перевіркою повноти надходження, достовірності і правильності визначення доходів встановлено, що внаслідок відсутності належного обліку та контролю за фактичним вивезенням РПВ Фастівським ККП недоотримано доходів на загальну суму 103202,20 гривень.
Так, проведеним співставленням актів виконаних робіт з вивозу РПВ організаціям і населенню та даними КП «Фастівводоканал» щодо об`єму прийнятих на зливну станцію каналізаційно-очисних споруд рідких побутових відходів, встановлено розбіжність в об`ємах наданих послуг (м3).
Так, у 2018 році та січні-лютому 2019 році Фастівським ККП надано актів виконаних робіт підприємствам, організаціям та населенню за надані послуги з вивозу РПВ на 935,65 м3 менше ніж прийнято на зливній станції каналізаційно-очисних споруд водоканалу РПВ. Вищевказане свідчить про не відображення по бухгалтерському обліку господарських операцій з надання послуг по перевезено РПВ та недоотримання доходів за надані послуги в загальній сумі 103202,20 грн. (в т.ч. 2018 р. - 69433,85 грн., січень-лютий 2019 р. -33768,35 грн.).
Перевіркою повноти надходження на Підприємство коштів від реалізації вторинної сировини (пластику, склобою, макулатури), яка утворюється в результаті сортування сміття працівниками підприємства та реалізується ФОП ОСОБА_2 встановлено, що ціна (6,3 грн. за 1 кг) вказана в видаткових накладних за ПЕТ пляшку протягом травня-листопада 2018 року не відповідає ціні (7,0 грн. за 1 кг) визначену Додаток №2 «Специфікація» від 20.02.2018 року до договору та призвело до недоотримання доходів в загальній сумі 5189,10 гривень.
Перевіркою використання коштів, що надійшли від плати за користування об`єктом благоустрою для розміщення тимчасових споруд, встановлено, що в порушення п.5.1 Порядку розміщення тимчасових споруд на об`єктах благоустрою у місті Фастові (Порядок оформлення документації на користування об`єктами благоустрою для розміщення тимчасових споруд у місті Фастові), затвердженого рішенням міської ради № 23-XLVI-VI від 28.11.2013 р.(зі змінами), протягом липня-грудня 2018, січня-квітня 2019 року кошти в сумі 8500,0 грн. використані на господарські потреби підприємства, а не на благоустрій прибудинкових територій.
Крім того,станом на 01.05.2019 року рахується дебіторська заборгованість від плати за користування об`єктом благоустрою в сумі 38808,00 грн., проте претензійно - позовна робота по стягненню вищевказаної дебіторської заборгованості на Підприємстві не проводиться.
Підприємством за період з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року не вживались заходи щодо своєчасного стягнення заборгованості (проведення претензійно-позовної роботи), як наслідок закінчення строків її стягнення, тобто допущення втрати боржника в зобов`язанні, а також недоотримано доходів на загальну суму 13809,24 грн., що є недотриманням вимог ст.256 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року №435-1V, ст. 5, 6, п.2 ст.193, п. 2 ст.222 Господарського кодексу України від 06.11.1991 №1798-ХІІ, п.п.5,6,7 П(С)БО № 16 „Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року №318, п.1 ст. 10 Закону України „Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 року № 996 - Х IV.
Також, перевіркою встановлено, що Фастівським ККП станом на 01.01.2019 року у бухгалтерській та фінансовій звітності не відображена сума заборгованості перед бюджетом по нарахованим податкам та зборам в сумі 1298152,17 грн., чим порушено ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1996 року №996-XIV.
Крім того, КП Фастівський ККП у 2018 році перераховано кошти ПрАТ «Київобленерго» в загальній сумі 382062,79 грн. без фактичного отримання послуг (електроенергії), що призвело до використання приватними суб`єктами господарювання бюджетних коштів для власних потреб, чим порушено ст. 48 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 року №2456-VI, п. 5, 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.02 року №228 та п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 року №996-ХІV.
Станом на 01.01.2019 року Фастівським ККП не відображено в аналітичному і синтетичному обліку, узагальнюючому регістрі книги "Журнал-Головна", а також у фінансовій (форма № 1 "Баланс") і бюджетній звітностях (форма № 7д "Звіт про заборгованість за бюджетними коштами") дебіторську заборгованість за електроенергію в загальній сумі 382062,79 грн., що є недотриманням частини п`ятої ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ст. 58, 80 Бюджетного кодексу України, і призвело до заниження заборгованості на вказану суму.
У зв`язку із зміною статутних завдань з 01.01.2019 року КП Фастівським ККП припинено оплату за активну та реактивну енергію для забезпечення вуличного освітлення м. Фастова.
Згідно Акту звіряння розрахунків з ТОВ «Київська обласна ЕК» (постачальник енергії) станом на 06.05.2019 року заборгованість за енергію складає 367150,46 грн. Протягом січня-квітня 2019 року Фастівським ККП оплата послуг з постачання електроенергії не здійснювалася. Розмір заборгованості за електроенергію зменшився на 14912,33 грн. в порівнянні з 01.01.2019 року, що свідчить про покриття витрат від господарської діяльності Фастівського ККП за рахунок бюджетних коштів перерахованих у 2018 році як авансовий платіж.
Перевіркою, обґрунтованості придбання, руху та повноти відображення основних засобів підприємства встановлено, щогосподарські операції по передачі майна згідно рішень міської ради на загальну суму 14 773 790,72 грн. в бухгалтерських регістрах та фінансовій звітності не відображені, що призвело до завищення даних по бухгалтерському рахунку 10 «Основні засоби» та даних річної фінансової звітності, чим порушено ст.9 та 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
Витрати по проведенню ремонту двигуна не віднесено на збільшення вартості транспортного засобу, що призвело до заниження вартості основного засобу на суму 53985,00 грн. та порушено Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженого наказом Міністерства фінансів України N 92 від 27.04.2000 року, ст.9 та 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
КП Фастівським ККП проведено списання майна на суму 32504,04 грн. без рішення Фастівської міської ради, чим недотримано вимоги ст.26,60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР.
За даними фінансової звітності на балансі Підприємства обліковуються нематеріальні активи на загальну суму 532,0 тис.гривень. Проте, за даними бухгалтерського обліку нематеріальні активи обліковуються в загальній сумі 0,4 тис. грн, що на 531,6 тис. гривень. менше ніж зазначені дані у фінансовій звітності за 2018 рік. Таким чином, до фінансової звітності за 2018 рік внесено недостовірні дані, чим порушено ст.9 та 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
Перевірка обґрунтованості придбання, руху та повноти відображення по бухгалтерському обліку запасів встановлено, що списання палива здійснюється не за фактично витраченим паливом водієм транспортного засобу, а за фактично отриманим водієм на підставі відомості «Видачі ПММ» від майстра гаражу, чим порушено ст.11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
При цьому, по бухгалтерському обліку не відображається рух палива, що знаходиться у користуванні водія, чим порушено розділ 3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, та ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
Вищезазначене призводить до не можливості здійснювати контроль за наявністю палива, що знаходиться у використанні водієм.
З метою документального підтвердження достовірності списання пального, вибірково проведено співставлення даних вказаних в шляхових листах автомобілів Підприємства та даних Журналу «Реєстрації заїзду автотранспорту на полігон ТВП», даними КП «Фастівводоканал» та встановлено що до шляхових листів внесено недостовірні данні, що призвело до безпідставного списання пального (газу) в загальній сумі 28610,51 гривень. Безпідставне списання палива призвело порушення Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого Міністерства фінансів України №246 від 20.10.99 року, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
Перевіркою встановлено, що за період ІІ півріччя 2018 року та І квартал 2019 року Підприємством не здійснювалось нарахування амортизації на основні засоби та малоцінні необоротні матеріальні активи, чим не дотримано вимоги п.23 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №92 від 27.04.2000 року, ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
Придбання запасних частин за готівку здійснювалося на підставі первинних документів, що не містять вичерпної інформації про Продавця, внесені до облікових регістрів як оприбутковані та списані одночасно без оформлення первинних документів на списання та встановлення на транспортний засіб,що належить Підприємству, чим порушено розділи 2 та 3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, та ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
Перевіркою встановлено, що у 2018 році придбано автомобільні шини на загальну суму 119286,00 грн., проте на придбані автошини не складені Картки обліку пробігу (наробітку) пневматичної шини, чим недотримано вимоги Експлуатаційних норм середнього ресурсу пневматичних шин колісних транспортних засобів і спеціальних машин, виконаних на колісних шасі, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 20.05.2006 року № 488.
До перевірки не надано документів, що підтверджують встановлення нових придбаних автомобільних шин на транспортні засоби Фастівського ККП, а також не надано документи про списання зношених, чим порушено розділи 2 та 3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, та ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
Вищезазначене призводить до неможливості визначення підстав для експлуатації та списання шин, а також доцільність їх придбання.
Перевіркою повноти та правильності оприбуткування товарів встановлено, що мають місце випадки внесення даних до бухгалтерського обліку, щодо надходження товарів до підприємства без наявності первинних документів (накладних), що призводить до недостовірності даних внесених до бухгалтерських регістрів та фінансової звітності, чим порушено Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 року № 291, ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
Протягом періоду що підлягав перевірці, інвентаризація основних засобів, необоротних матеріальних цінностей, нематеріальних активів, запасів, грошових коштів, дебіторської та кредиторської заборгованості не проводилась, чим не дотримано вимоги п.7 розділу І та п.1 розділу ІІ Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України02.09.2014 року № 879, ст.11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ.
Бухгалтерська та фінансова звітність за І квартал 2019 року відсутня на підприємстві чим порушено ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІУ
Крім того, перевіркою встановлено, що для виконання роботи на полігонах побутових відходів має бути розроблений, погоджений та затверджений проект, що включає санітарно-технічний паспорт (п.1.8 Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року №435 - надалі Правила 435). Проте, зазначений проект у Фастівському ККП відсутній.
Відповідно до п.1.10 Правил № 435 у 1999 році Фастівським Комбінатом комунальних підприємств розроблено паспорт місця видалення відходів (МВВ), який внесений до реєстру місць видалення відходів 15.05.2000 року за №12-3-12, та до якого підприємством щороку вносяться за результатами спостережень, контрольних замірів та додаткових робіт зміни, і затверджуються Департаментом екології та природних ресурсів КОДА.
Протягом 2018 року та 2019 років дані щодо захоронення ТПВ на міському сміттєзвалищі за 2017 року та 2018 роки не внесено до паспорта місця видалення відходів та не подано на затвердження Департаментом екології та природних ресурсів КОДА, чим порушено п. 19 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року № 1216 «Про затвердження Порядку ведення реєстру місць видалення відходів»
В період, що підлягав перевірці в недотримання п.3 Порядку подання декларації про відходи, затвердженого постановою КМУ від 18.02.2016 року №118, до 20 лютого року, що настає за звітним, Фастівським ККП не будо подано декларацію про відходи за 2017 роки та 2018 роки.
Перевіркою дотримання правил вивозу твердих побутових відходів та їх захоронення, встановлено, що відповідно журналу реєстрації заїзду автотранспорту на полігон ТВП автомобіль МАЗ 438043 державний номер НОМЕР_1 з 14.01.2019 року по 10.05.2019 року здійснив 67 заїздів на міське сміттєзвалищі, в т.ч. 33 рази без талонів (з 14.01.2019 року по 10.03.2019 року).
Таким чином, робітники сміттєзвалищі в недотримання Положення про приймання та облік відходів для захоронення на полігоні ТВП, затвердженого начальником Фастівського ККП ОСОБА_4 у 2017 році, допустили заїзд транспортного засобу на сміттєзвалище без відповідних документів (талонів).
На даний час виникла необхідність в проведені судово-економічної експертизи для визначення збитків завданих кримінальним правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
Внесене слідчим клопотання відповідає вимогам ч. 2 ст. 244 КПК України, матеріалами клопотання, а також слідчим доведено достатність даних про здійснення слідчим досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
У зв`язку з необхідністю встановлення та перевірці обставин справи, які мають істотне значення для кримінального провадження, слідчий суддя, вважає за можливе задовольнити клопотання слідчого про призначення експертизи.
Таким чином, встановлено усі, передбачені ст. 244 КПК України, підстави для задоволення внесеного слідчим клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 242-244 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Призначити у кримінальному провадженні № 12019110310000607 від 07.06.2019 року судово-економічну експертизу.
На вирішення експерта поставити такі питання:
чи підтверджується документально висновки акту № 25-07/3 від 17.05.2019 року за результатами проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності КП «Фастівський комбінат комунальних підприємств» за 2018 рік та завершений звітний період 2019» в частині завдання матеріальних збитків на загальну суму 327152,66 грн. внаслідок зайво нарахованої та виплаченої заробітної плати (в т.ч. нарахування до державних цільових фондів) працівникам КП «Фастівського ККП»?
чи підтверджується документально висновки акту № 25-07/3 від 17.05.2019 року за результатами проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності КП «Фастівський комбінат комунальних підприємств за 2018 рік та завершений звітний період 2019 рік» щодо загальної суми коштів виданих з каси в порушення п. 26.27 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління національного банку України 29.12.2017 року №148, за період з липня 2018 року по березень 2019 року, що складає в сумі 119002,04 грн., в т.ч. особам які не є у штаті Підприємства на суму 32984,25 грн.?
чи підтверджується документально висновки акту № 25-07/3 від 17.05.2019 року за результатами проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності КП «Фастівський комбінат комунальних підприємств за 2018 рік та завершений звітний період 2019 рік» в частині безпідставного перерахування коштів в сумі 8863,00 гривень СПД Березюк за вінки без відповідних підтверджуючих документів та відсутності заборгованості по бухгалтерському обліку в порушення вимог ст. ст. 9,14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІV?
чи підтверджується документально висновки акту № 25-07/3 від 17.05.2019 року за результатами проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності КП «Фастівський комбінат комунальних підприємств за 2018 рік та завершений звітний період 2019 рік» щодо недоотримання доходів на загальну суму 103202,20 гривень внаслідок відсутності належного обліку та контролю за фактичним вивезенням рідких побутових відходів КП «Фастівський ККП»?
чи підтверджується документально висновки акту № 25-07/3 від 17.05.2019 року за результатами проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності КП «Фастівський комбінат комунальних підприємств за 2018 рік та завершений звітний період 2019 рік» щодо безпідставного списання пального (газу) в загальній сумі 28610,51 гривень?
чи підтверджується документально висновки акту № 25-07/3від 17.05.2019 року за результатами проведення позапланової перевіркифінансово-господарської діяльності КП «Фастівський комбінат комунальних підприємств за 2018 рік та завершений звітний період 2019 рік»в частині недоотримання доходів в загальній сумі 5189,10 гривень внаслідок сортування сміття працівниками підприємства та реалізації ФОП ОСОБА_2 .?
На дослідження експертам надати ухвалу про призначення експертизи.
Проведення судово-економічної експертизи доручити експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Г.В. Соловей