
Справа№340/212/19
Провадження № 3/340/173/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2019 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Верховинського ВП Косівського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, згідно даних протоколу не працює, - за ч.1 ст. 130 КпАП України, -
в с т а н о в и в:
на розгляд Верховинського районного суду Івано-Франківської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КпАП України.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №394114 від 14.06.2019, ОСОБА_1 05.05.2019 о 21 год 30 хв в с. Устеріки, Верховинського району, Івано-Франківської області, керував транспортним засобом марки "AVDІ -100", номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння, запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків, чим допустив порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху, та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КпАП України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій у ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовій позиції Європейського суду з прав людини, який у своєму рішенні «Маліге проти Франції» від 23.09.1998 року визнав кримінально-правовий зміст адміністративного правопорушення, за яке передбачена санкція у виді позбавлення права керування транспортним засобом, що вимагає додержання процедурних гарантій, визначених Конвенцією і викладених у Рекомендації No R (91), зокрема: забезпечення права особи на захист, в тому числі: знати про можливість застосування адміністративної санкції та про факти, які ставляться їй у провину; мати достатньо часу для підготовки свого захисту; отримати інформацію про характер доказів, зібраних проти неї; обов`язок адміністративного органу нести тягар доказування є складовою презумпції невинуватості і звільняє особу від обов`язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.
Згідно із ст. 129 Конституції України, розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, а тому суд не може виконувати одночасно функцію дізнання, обвинувачення і правосуддя.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, потерпілих, а також іншими документами.
За змістом ст.ст.279, 280 КпАП України, справа про адміністративне правопорушення має суддею розглядатись у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 05.06.2019 вказаний адміністративний матеріал був повернутий до Верховинського ВП Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області для належного дооформлення, зокрема в постанові суду зазначено про те, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №053702 від 05.05.2019, складеному відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КпАП України, а саме порушення п.2.9 (а), 2.5, 1.3 ПДР, суперечливо викладено суть вчиненого правопорушення (елементи об`єктивної строни адміністративного правопорушення). Крім того роз`яснено порядок усунення виявлених недоліків шляхом складання нового протоколу про адміністративне правопорушення у повній відповідності до вимог КпАП України та Інструкції з подальшим врученням примірника нового протоколу особі, стосовно якої він був складений.
На виконання вимог постанови суду від 05.06.2019, посадовими особами Верховинського ВП Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області відносно ОСОБА_1 було складено новий протокол про адміністративне правопорушення серія БД №394114 від 14.06.2019 за ч.1 ст.130, а саме порушення п.2.5 ПДР, однак судом було встановлено, що такий також не відповідає вимогам ст.256 КпАП України та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, зокрема, в ньому відсутні підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відомості про вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення особі, щодо якої його складено, або відмітки про відмову в отриманні такої копії; відсутня відмітка про роз`яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її прав та обов`язків, що передбачені ст. 268 КпАП України.
Враховуючи наведене, справу про адміністративне правопорушення постановою суду від 05.07.2019 повторно повернуто до Верховинського ВП Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області для належного дооформлення.
На виконання вимог даної постанови суду, посадовими особами Верховинського ВП Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області, а саме особою, якою повторно було складено протокол про адміністративне правопорушення серія БД №394114 від 14.06.2019, начальником СРПП №3 Верховинського ВП Косівського ВП ГУНП в Івано-Франківській області капітаном поліції Аксюком Б.М. долучено до матеріалів справи рапорт від 25.07.2019, згідно якого роз`яснено, що протокол про адміністративне правопорушення серія БД №394114 від 14.06.2019 не був вручений ОСОБА_1 , оскільки останній був відсутній за місцем проживання, а тому копію протоколу йому надіслано поштовим листом. При цьому, будь-яких доказів надсилання такого протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, суду не представлено.
З урахуванням викладеного, а також невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ч. 1 ст. 256 КпАП України, зокрема невручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 нового протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №394114 від 14.06.2019, що порушує його право знати про факти, які ставляться йому у провину, мати достатньо часу для підготовки свого захисту, отримати інформацію про характер доказів, зібраних проти нього, які є складовою презумпції невунуватості, і на вимогу суду невідповідність протоколу уповноваженим органом не усунуто, суд позбавлений можливості перевірити зібраними доказами факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КпАП України та наявності в його діях складу такого правопорушення. А тому, провадження відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв`язку з недоведеністю, а відтак відсутності, в його діях складу такого правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 130, 247, 294, 307, 308 КпАП України, суд,-
п о с т а н о в и в:
провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КпАП України закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляції через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: Бучинський А.Б.