Постанова № 83496928, 31.05.2019, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
31.05.2019
Номер справи
334/2966/19
Номер документу
83496928
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 31.05.2019

Справа № 334/2966/19

Провадження № 3/334/850/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2019 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Турбіна Т.Ф., за участю представника Запорізької митниці ДФС Карпенка О.Г., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Запорізької митниці ДФС про порушення митних правил у відношенні:

громадянина Туреччини ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , Bursa, працюючого радіографером Турецького державного медичного шпиталю, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 23.02.2015 року органом Bursa, який мешкає за адресою: Turkey АДРЕСА_1 ,

за ст. 471 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

Згідно наданих суду матеріалів, 17.03.2019 року у відношенні громадянина Туреччини ОСОБА_2 ОСОБА_3 ) головним державним інспектором відділу митного оформлення №1 митного поста «Запоріжжя - аеропорт» Запорізької митниці ДФС ОСОБА_4 було складено протокол про порушення митних правил № 0040/11200/19, за ознаками порушення ст.471 Митного кодексу України, згідно якого 17.03.2019 року о 12.30 год. в зоні митного контролю залу «на відліт» міжнародного аеропорту м. Запоріжжя, під час здійснення митного контролю та митного оформлення багажу та ручної поклажі громадян, які відлітали міжнародним авіарейсом № PC 433 «Запоріжжя-Стамбул», громадянин Туреччини ОСОБА_5 ОСОБА_3 ) самостійно обрав для проходження митного контролю «зелений коридор», де митний контроль здійснюється у спрощеному порядку (без заповнення митної декларації) і тим самим шляхом вчинення дій заявив, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.

У відповідності з ст.197 МК України, встановлено обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України.

Відповідно ст.373 МК України, Закону України від 21 вересня 1999 року №1068 «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» та Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258 - ці предмети є обмеженими до переміщення через митний кордон України.

Під час проведення посадовою особою Запорізької митниці ДФС митного контролю після перетину гр. ОСОБА_6 ( ОСОБА_3 ) «зеленої смуги», яка позначає початок «зеленого коридору» у ручній поклажі в альбомі поверх особистих речей без ознак приховування, виявлено 2 старовинні монети з металу мідного та жовтого кольору:

-монета жовтого кольору. Діаметром приблизно 37 мм, на аверсі орнамент по колу, на реверсі тугра, з надрізом;

-монета мідного кольору, діаметром приблизно 26 мм, на аверсі орнамент, на реверсі тугра.

Таким чином, громадянин ОСОБА_6 ( ОСОБА_3 ), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме перемістив 17.03.2019 року через митний кордон України (Запорізька митниця ДФС) товар - дві монети, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України. Крім того, ОСОБА_6 ( ОСОБА_3 ) здійснював переміщення двох монет через митний кордон України без будь-яких дозвільних документів, оскільки на вказані предмети у нього були відсутні будь-які дозвільні документи та експертні висновки мистецтвознавця.

У свої особистих письмових поясненнях від 17.03.2019 року гр. ОСОБА_5 ОСОБА_3 ) зазначив, що під час огляду його сумки співробітниками митниці в альбомі виявлено дві монети часів Османської імперії, випущених приблизно 100 років тому, які дісталися йому від бабусі. Кожна монета коштує приблизно 100,00 грн. Одна монета жовтого кольору діаметром приблизно 37 мм, інша монета мідного кольору діаметром приблизно 26 мм. Монети належать йому, він займається колекціонуванням, а те, що старовинні монети заборонені для вивозу, і для цього потрібні дозвільні документи – він не знав. Дозвільних документів у нього не має. Провину свою визнає. Також, у своєму поясненні додав, що з причини відсутності часу прийняття участі у судовому засіданні просить розглянути справу про порушення митних правил без його участі.

Таким чином, гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 ) порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто перемістив через митний кордон України через «зелений коридор» товар, переміщення якого через митний кордон України обмежено законодавством України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

В судове засідання правопорушник не з`явився.

Представник Запорізької митниці, у судовому засіданні, протокол підтримав.

Вислухавши думку представника Запорізької митниці, дослідивши надані суду матеріали, суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення, що повинно бути доведене шляхом надання доказів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

У відповідності з Законом України від 21 вересня 1999 року № 1068 «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» (1068-14), заявлені до вивезення культурні цінності підлягають обов`язковій державній експертизі. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи, приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. У разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, рішення про можливість вивезення культурних цінностей, власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення культурних цінностей. Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

Згідно Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 року за № 258, культурні цінності та свідоцтво (а на вимогу мистецтвознавця та/або посадової особи митного органу - їх переліки і фотографії), власник подає при виїзді з України мистецтвознавцям (у разі їх наявності) та посадовим особам митних органів. Культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення.

Згідно вимог ч.1 ст.257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до положень ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов`язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.1

Відповідно до п. 57 ч. 1 ст. 4 МК України, товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Згідно п.5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Відповідно до положень п. 6 ст. 366 МК України громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Але, таке звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов`язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Дві монети, які є безпосередніми предметами порушення митних правил, 17.03.2019 року були тимчасово вилучені протоколом про порушення митних правил № 0040/11200/19 та 18.03.2019 року передані на зберігання на склад Запорізької митниці ДФС.

Згідно ст. 515 МК України, експертиза призначається, якщо для з`ясування питань, що виникають у справі про порушення митних правил, виникла потреба у спеціальних знаннях з окремих галузей науки, техніки, мистецтва, релігії тощо. Зазначена експертиза не є судовою експертизою Експертиза проводиться експертами спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його відокремлених підрозділів та інших установ або окремими спеціалістами, які призначаються посадовою особою органу доходів і зборів, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил. Поставлені перед експертом питання та його висновок не повинні виходити за межі спеціальних знань експерта. Експерт надає висновок у письмовій формі від свого імені. У висновку викладаються суть проведеної ним експертизи та обґрунтування відповіді на поставлені запитання.

Відповідно до вимог ст. 516 МК України, визнавши за необхідне проведення експертизи, посадова особа органу доходів і зборів, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил, виносить постанову, у якій визначаються підстави для призначення експертизи, прізвище експерта або найменування спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, його відокремленого підрозділу чи іншої відповідної установи, в якій має проводитися експертиза. У цій же постанові ставляться конкретні питання, які мають бути вирішені під час проведення експертизи, а також визначаються матеріали, що передаються у розпорядження експерта. До призначення експерта з`ясовуються необхідні відомості про його професіоналізм та компетентність. Рішення про призначення експертизи є обов`язковим для експерта, а також для посадових осіб підприємства, де працює експерт.

Задля з`ясування питання визначення історичної та культурної цінності вилучених предметів було винесено постанову про призначення мистецтвознавчої та товарознавчої експертизи, проведення якої було доручено комунальному закладу «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Запорізької обласної Ради, м. Запоріжжя, який віднесений до Переліку державних установ, закладів культури, інших організацій, яким надається право проведення державної експертизи культурних цінностей (Наказ Міністерства культури України від 31.03.2017 № 267).

У відповідності з висновком державної експертизи № 65 від 05.04.2019 (додаток № 1) у справі про порушення митних правил № 0040/11200/19 КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Запорізької обласної Ради значиться наступне: № 1. Виріб схожий на монету Османської імперії, номіналом 40 пара. Лиття Мідь. Діаметр - 36 мм. На аверсі - тугра. На реверсі - дата і номінал по хіджрі 1225 (1830 р.). Підробка. Культурної та історичної цінності не має; № 2. Виріб схожий на монету Османської імперії, номіналом 10 пара. Мідь. Діаметр - 26 мм. На аверсі - тугра. На реверсі - дата і номінал по хіджрі - 1225 (1830 р.). Підробка. Культурної та історичної цінності не має.

Стаття 471 МК України передбачає відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, і тягне за собою накладення покарання у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

З огляду на вищевказане, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_7 ( ОСОБА_3 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, повністю підтверджена матеріалами справи: протоколом про порушення митних правил, письмовими поясненнями порушника, службовою запискою.

Враховуючи характер правопорушення та особу порушника, який повністю визнав себе винним в порушенні митних правил України, суд приходить до висновку про необхідність накладення стягнення на ОСОБА_2 ОСОБА_3 ) у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації предмету правопорушення.

Разом з тим, грошові кошти, вилучені у гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 ) протоколом про порушення митних правил від 17.03.2019 року № 0040/11200/19 у розмірі 1700,00 грн. в рахунок забезпечення штрафу, підлягають зверненню стягнення в дохід держави на підставі Квитанції № NOSIX38175 від 18.03.2019 року АТ «Райфайзен Банк Аваль» у м. Києві.

Відповідно до ст. 519 МК України, витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених органами доходів і зборів витрат на провадження або розгляд справи.

Згідно вимог ч. 1 ст. 520, ст. 541 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладання стягнення.

Відповідно до розрахунку про витрати митного органу в справі про порушення митних правил № 0040/11200/19, обрахована вартість за добу зберігання предметів порушення митних правил на складі митного органу з 18.02.2019 року становить – 0,000513375 Євро, що у еквіваленті курсу Євро до гривні станом на день розгляду справи у суді становить 1,15 грн. (0,000513375*29,919923*75 днів), які підлягають стягненню з правопорушника та повинні бути перераховані на рахунок: 31258250189086 в УДКСУ у м. Києві, МФО банку 820172, одержувач – Запорізька митниця ДФС, код ЄДРПОУ 39477764.

Крім того, положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом. Згідно ст. 7 Закону України «Про судовий збір» суд вважає за необхідне стягнути з правопорушниці судовий збір у розмірі 384,20 грн. на користь держави.

Керуючись ст.ст. 366, 519, 520, 522- 525, 471 Митного Кодексу України,

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Туреччини ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

Призначити громадянину Туреччини ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп. та звернути стягнення на вилучені в рахунок забезпечення стягнення штрафу грошові кошти в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп. згідно Квитанції № NOSIX38175 від 18.03.2019 року АТ «Райфайзен Банк Аваль» у м. Києві.

Конфіскувати у громадянина Туреччини ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави дві монети з металу мідного та жовтого кольору: монета жовтого кольору. Діаметром приблизно 37 мм, на аверсі орнамент по колу, на реверсі тугра, з надрізом та монета мідного кольору, діаметром приблизно 26 мм, на аверсі орнамент, на реверсі тугра, які згідно висновку експерта № 65 від 05.04.2019 року є підробкою, культурної та історичної цінності не мають, які було вилучено протоколом про порушення митних правил від 17.03.2019 року № 0040/11200/19 та знаходиться у Запорізькій митниці ДФС.

Стягнути з громадянина Туреччини ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , витрати на зберігання товару, що є безпосереднім предметом порушення митних правил, в сумі 1,15 грн. (одна гривня 15 коп.) на рахунок 31258250189086 в УДКСУ у м. Києві, МФО банку 820172, одержувач – Запорізька митниця ДФС, код ЄДРПОУ 39477764.

Стягнути з громадянина Туреччини ОСОБА_2 ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Турбіна Т. Ф.