
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2019 р. м. Чернівці Справа № 725/2183/19
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брезіної Т.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Філянович О.І.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Красноголової О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В поданому позові, з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просив суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до трудового стажу для призначення пенсії період роботи в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. та заробітну плату в розмірі 208,56 грн та 467,60 грн, отриману за виконану роботу в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. на виборах народних депутатів України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на початку 2018 року ОСОБА_1 звернулася в Управління обслуговування громадян Чернівецького відділу обслуговування громадян Головного Управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області із проханням зарахувати до трудового стажу для призначення пенсії період роботи в Окружній виборчій комісії в березні 1998 року та заробітну плату, отриману за виконану роботу в Окружній виборчій комісії в березні 1998 року на виборах народних депутатів України виборчий округ №202. Однак, в жовтні 2018 року позивач отримала листа №27459/09-13 від Управління обслуговування громадян Чернівецького відділу обслуговування громадян Головного Управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області згідно якого зазначено, що підстав для зарахування стажу та заробітної плати періоду роботи в Окружній виборчій комісії в березні 1998 року немає. В січні 2019 року позивач повторно звернулася в Головне Управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області із проханням про зарахування вказаних доходів при перерахуванні пенсії, однак і на це звернення відповідачем надано відмову. Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області протиправними та просить суд задовольнити позов.
Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області у відзиві на позов заперечувало проти задоволення позову та зазначає про неможливість врахування сум заробітку, отриманих за період роботи позивача в Окружній виборчій комісії по виборам народних депутатів України в березні 1998 р., оскільки позивач в 1998 році працювала в АТЗВ «Мальва», період роботи який був зарахований до трудового стажу ОСОБА_1 . Надані позивачем архівні довідки від 09.02.2018 п. №1/395 та від 22.03.2019 р. №1/1078, за період роботи в Окружній виборчій комісії по виборам народних депутатів України в 1998 році, містять невідповідності в частині зазначення ім`я та по батькові позивача. А в архівній довідці від 22.03.2019 р. №1/1078 взагалі міститься інформація про ОСОБА_1 (чоловічої статі) та не відображено інформацію про сплату страхових внесків з одноразової винагороди. Таким чином, відповідач зазначає про безпідставність позовних вимог, оскільки не підтверджено нарахування заробітної плати у березні 1998 р. за роботу в Окружній виборчій комісії по виборам народних депутатів України саме ОСОБА_1 .
Ухвалою Першотравневого районного суду м. Чернівці від 12.04.2019 р. передано адміністративний позов (справа №725/2183/19) ОСОБА_1 за підсудністю до Чернівецького окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 20.05.2019 року адміністративну справу №725/2183/19 прийнято до свого провадження.
Ухвалою суду від 18.06.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання по справі на 05.08.2019 року.
В судовому засіданні 05.08.2019 р. позивач підтримав заявлений позов, в той час як представник відповідача заперечував проти його задоволення.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 з 13.11.2002 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області як одержувач пенсії по інвалідності, обчисленої за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV.
У 2018 році позивач зверталась до відповідача із усною заявою щодо врахування заробітку в Окружній виборчій комісії по виборам народних депутатів України в березні 1998 року. 30.10.2018 р. відповідачем повідомлено позивача про відсутність підстав врахування заробітку в Окружній виборчій комісії по виборам народних депутатів України в березні 1998 року. (а.с. 8).
Крім того, позивач, під час особистого прийому у керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, просила зарахувати період роботи в Окружній виборчій комісії по виборам народних депутатів України, однак у листі від 16.01.2019 р. відповідачем вказано про відсутність можливості зарахування вказаного періоду на посаді голови дільничної комісії №71 територіального округу №202 Окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України. Відповідач вказує, що згідно інформації, отриманої з Трудового архіву при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради від 08.01.2019 р. №1/307, в документах Окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України в розрахунково-платіжних відомостях не значиться прізвище позивача. (а.с. 7).
До матеріалів справи додано архівну довідку Державного архіву Чернівецької області від 09.02.2018 р. №1/395 де вказано, що в документах архівного фонду Окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України територіальний виборчий округ №202 за 1998 р. є відомості про те, що гр. ОСОБА_1 працювала головою дільничної комісії №71 та отримала заробітну плату в березні 1998 р. 280,56 гривень та 467,60 гривень. (а.с. 2).
Також до матеріалів справи додано архівну довідку Державного архіву Чернівецької області від 22.03.2019 р. №1/1078, де вказано, що в документах архівного фонду Окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України територіальний виборчий округ №202 за 1998 р. є відомості про те, що голова дільничної комісії №71 ОСОБА_1 (так в документах) отримав одноразову винагороду в розмірі 200 гривень. (а.с. 3).
Матеріали справи містять протокол дільничної виборчої комісії №71 виборчий округ №44 від 30.03.1998 р., де головою комісії вказано ОСОБА_2 (а.с. 4-6).
Позивачем додано до матеріалів справи копію газети «Чернівці» від 14.02.1998 р., де міститися інформація про утворення дільничної виборчої комісії №71 по виборам народних депутатів України та вказано ОСОБА_1 головою вказаної виборчої комісії. (а.с. 9-12).
Згідно довідки Трудового архіву при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради від 08.01.2019 р. №1/307, на запит відповідача, вказано, що в документах Окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України в розрахунково-платіжних відомостях не виявлено гр. ОСОБА_1 , тому надати відомості по зарплаті за лютий-березень 1998 р. не має можливості. (а.с. 47).
Судом встановлено, що спірні правовідносини полягають в перевірці правомірності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не зарахування до трудового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії період роботи в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. та заробітну плату в розмірі 208,56 грн та 467,60 грн, отриману за виконану роботу в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. на виборах народних депутатів України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV; Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"» (далі - Порядок №22-1).
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з положеннями ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовано постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1.
Згідно з положеннями п.2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Як встановлено матеріалами справи, період роботи ОСОБА_1 в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. підтверджено архівними довідками Державного архіву Чернівецької області від 09.02.2018 р. №1/395 та від 22.03.2019 р. №1/1078, протоколом дільничної виборчої комісії №71 від 30.03.1998 р., копією газети «Чернівці» від 14.02.1998 року.
Суд вважає безпідставними твердження відповідача, що неповне зазначення ім`я та по батькові позивача у архівних довідках Державного архіву Чернівецької області від 09.02.2018 р. №1/395 та від 22.03.2019 р. №1/1078 унеможливлюють встановити особу позивача. Однак, згідно відомостей, які містяться у протоколі дільничної виборчої комісії №71 від 30.03.1998 р. та у копії газети «Чернівці» від 14.02.1998 року судом встановлено, що посаду голови дільничної комісії №71 по виборам народних депутатів України займала саме позивач - ОСОБА_1 .
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала головою дільничної комісії №71 та отримала заробітну плату в березні 1998 р. в сумі 280,56 гривень та 467,60 гривень.
Крім того, суд вважає, що зазначення в архівній довідці Державного архіву Чернівецької області від 22.03.2019 р. №1/1078, що головою дільничної комісії №71 був ОСОБА_1 , є механічною помилкою, оскільки наявними доказами встановлено, що саме позивач у березні 1998 р. була головою дільничної комісії №71.
У зв`язку із вказаним, судом встановлено, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії із зарахуванням до трудового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії період роботи в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. та заробітну плату в розмірі 208,56 грн та 467,60 грн, отриману за виконану роботу в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. на виборах народних депутатів України, є протиправними, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність дій щодо не зарахування до трудового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії період роботи в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. та заробітну плату в розмірі 208,56 грн та 467,60 грн, отриману за виконану роботу в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. на виборах народних депутатів України, що є підставою для задоволення позову.
Частинами 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Оскільки, позивач звільнена від сплати судового збору, суд не вирішує питання про стягнення судових витрат на її користь.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до трудового стажу для призначення пенсії період роботи в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. та заробітну плату в розмірі 208,56 грн та 467,60 грн, отриману за виконану роботу в Окружній виборчій комісії в березні 1998 р. на виборах народних депутатів України.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07 серпня 2019 р.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя Брезіна Т.М.