
Справа № 560/1990/19
РІШЕННЯ
іменем України
07 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиплати пенсії за період з 1 травня по 31 липня 2018 року; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 паспорт серія НОМЕР_1 , ідентифікаційний код платника податків НОМЕР_2 , пенсію за період з 01.05.2018 по 31.07.2018 в сумі 13562,28 грн (тринадцять тисяч п`ятсот шістдесят дві гривні 28 копійок), (4520,76 грн - пенсія за 05.2018, 4520,76 грн пенсія за 06.2018, 4520,76 грн - пенсія за 07.2018) обліковані в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що їй не виплачено пенсію за період з 01.05.2018 по 31.07.2018. Зазначає, що зверталася до відповідача з заявою про виплату сум належної пенсії, однак листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №1550/с-8 від 13.06.2019 її відмовлено у виплаті пенсії, і ця відмова обґрунтована постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам". Однак, вказані приписи підзаконного нормативно-правового акту, яким встановлено інші випадки виплат соціальних виплат, суперечать нормам Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернулася до суду з цим позовом.
Згідно з ухвалою від 08.07.2019 суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
18.07.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, зокрема, що пунктом 15 постанови № 365 передбачено, орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Вказує, що пенсія за період з 01.05.2018 по 31.07.2018 в сумі 13562,28 грн облікована в головному управлінні та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку. Також просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 18-19).
Відповідно до ухвали від 19.07.2019 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до довідки від 14.11.2014 за №6825400145 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу (арк. спр. 36).
Розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №5798 від 24.09.2014 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з 01.08.2014 в сумі 2073,01 гривень (арк. спр. 25).
Суд звертає увагу, що відповідач не заперечує право позивача на отримання (виплату) пенсії та її розміру (13562,28 грн), а спір між сторонами виник лише щодо виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018.
Статтею 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV№ (далі - Закон №1058-IV) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ст. 47 Закону №1058-IV, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) у разі смерті пенсіонера; 3) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 4) в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що позивачу не виплачено пенсію за період з 01.05.2018 по 31.07.2018 в сумі 13562,28 грн, а підставою такої не виплати відповідач вказує п. 15 постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".
Так, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування.
Згідно з п. 15 Порядку, орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Однак, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону №1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Суд зазначає, що в даному випадку пріоритетними є вимоги Закону №1058-IV, а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.
Отже, постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії, і тому не може застосовуватись.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі №805/402/18.
Крім цього, суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону №1058-IV, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 47 Закону №1058-IV, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Отже, відповідач вважає не виплачену ОСОБА_1 пенсію за період з 01.05.2018 по 31.07.2018 в сумі 13562,28 грн "сумою соціальних виплат, які не виплачені за минулий період" і посилається на п. 15 постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365.
При цьому, пенсію позивачу призначено з 01.08.2014 не на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, а на підставі розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, тому посилання відповідача на вимоги п. 15 постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365, як на підставу не виплати пенсії, є протиправними.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд, з урахуванням вказаної правової позиції Великої Палати Верховного Суду, дійшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при не виплаті ОСОБА_1 пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.
Згідно з ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Таким чином, рішення суду щодо зобов`язання відповідача здійснити виплату пенсії позивачу за період з 01.05.2018 по 31.05.2018 підлягає негайному виконанню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивач в даному позові заявив одну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" передбачено, що розмір прожиткового мінімуму з 01 січня 2019 року встановлено у розмірі 1921,00 гривень.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою суду від 08.07.2019 відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення у справі №560/1990/19.
Згідно з ч. 2 ст. 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , яка не є суб`єктом владних повноважень, судові витрати в розмірі 768,40 грн (1921,00 х 0,4) слід стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь Державної судової адміністрації України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за період з 01.05.2018 по 31.07.2018 в сумі 13562,28 (тринадцять тисяч п`ятсот шістдесят дві гривні двадцять вісім копійок) гривень.
Допустити до негайного виконання рішення суду, в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2018 по 31.05.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судові витрати в розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) гривень на користь Державної судової адміністрації України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 07 серпня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович