
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення
"05" серпня 2019 р. № 2040/5978/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача - ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення по адміністративній справі №2040/5978/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ: До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач - ОСОБА_1 із заявою, в якій просить суд: змінити спосіб і порядок виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 по справі № 2040/5978/18, встановивши спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року по справі № 2040/5978/18, шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити виплату заборгованості недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2016, виходячи із 88% грошового забезпечення, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 20.03.2018 року № 100/20929 - однією сумою з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування вказаного подання зазначає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року по справі № 2040/5978/18 набрало законної сили 02.11.2018. На виконання рішення суду позивачу видано виконавчий лист.
На підставі заяви стягувача від 12.06.2018 року, відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області 15.06.2018 року, було відкрито виконавче провадження № 56591009 з примусового виконання виконавчого листа по справі №820/1373/18 від 07.06.2018 Харківського окружного адміністративного суду, яким зобов`язано Головне управління Пенсійні фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки для перерахунку пенсії № 100/20929 від 05.12.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка надана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, починаючи з 1 січня 2016 року.
Тією ж датою на адресу боржника - ГУ ПФУ в Харківській області, відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області, було направлено постанову про відкриття виконавчого провадження №56591009.
06.09.2018 на адресу Відділу надійшли повідомлення Боржника, датовані 27.06.2018 за №17554-14/20 та 07.08.2018 за № 21567-14/20 (вх. №№7118, 7119 від 06.09.2018), про часткове виконання рішення суду, а саме: в частині здійснення перерахунку пенсії. При цьому, будь-які документи (платіжні доручення, виписки по рахунках, тощо), що підтверджують фактичну виплату пенсії після здійсненого в липні 2018 перерахунку, Боржником не надавалися. В частині здійснення виплати пенсії, донарахованої з 01.01.2016 до 31.12.2017, Боржником повідомлялося, що донарахована різниця в пенсії буде виплачена при надходженні коштів від Пенсійного фонду України.
Вважає, що наведені Боржником доводи щодо можливості виконання рішення у повному обсязі, а саме здійснення відповідної виплати нарахованої різниці пенсії лише після надходження коштів від Пенсійного фонду України, не можуть вважатися поважною причиною невиконання рішення та це не звільняє Боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням. Більш того, Боржником не надавалося будь-яких доказів відсутності коштів для здійснення виплати різниці нарахованої ОСОБА_1 пенсії. Так само Боржником не надавалося будь-яких доказів вжиття заходів, спрямованих на виконання рішення, зокрема, звернення до Пенсійного фонду України щодо необхідності здійснення асигнувань для виконання у повному обсязі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2018 у справі №820/1373/18. За вказаних обставин, рішення суду не було виконано без поважних причин, а його виконання без участі Боржника було неможливе.
Просив суд змінити спосіб і порядок виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 по справі № 2040/5978/18 шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату заборгованості недоплаченої пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2016, виходячи із 88% грошового забезпечення, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 20.03.2018 року №100/20929 - однією сумою з урахуванням виплачених сум.
У судове засідання, призначене на 05.08.2019 року, сторони. що повідомлялись належним чином про дату та місце судового засідання - до суду не прибули.
Позивачем через канцелярію суду подана заява, в якій просить суд заяву про зміну способу і порядку виконання-судового рішення розглянути в письмовому провадженні. Вимоги поданої заяви підтримав в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З урахуванням вищевикладеного суд розглядає заяву позивача в порядку письмового провадження.
Вирішуючи подану позивачем заяву, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Як встановлено за матеріалами справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року по справі № 2040/5978/18, яке набрало законної сили 02.11.2018 року, адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнана протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення, при обчисленні підвищення перерахованої ОСОБА_1 пенсії виходячи із 88% від грошового забезпечення, визначеного на 01.01.2016, відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року), що діяла на час призначення пенсії.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2016, виходячи із 88% грошового забезпечення. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
На виконання рішення суду позивачу (стягувачу) було видано виконавчий лист. На підставі заяви стягувача від 13.12.2018 року, відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області 28.12.2018 року, на підставі ст. ст. З, 4, 24, 25, 26, 27 ЗУ «Про виконавче провадження» було відкрито виконавче провадження № 57928994 з примусового виконання виконавчого листа по справі № 2040/5978/18 від 06.12.2018 Харківського окружного адміністративного суду, яким зобов`язано Головне управління Пенсійні фонду України в Харківській області здійснити (провести) ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок пенси за вислугу років та її виплату із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2016, виходячи із 88% грошового забезпечення.
28 грудня 2018 року на адресу боржника - ГУ ПФУ в Харківській області, відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області, було направлено постанову про відкриття виконавчого провадження №57928994.
На виконання рішення суду боржником 20.03.2019 року (вх..№2869) до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області надано листа від 06.02.2019 року (вих.. №3755/14-20), згідно якого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у розмірі 88 відсотків грошового забезпечення, яка складає 7750, 81 грн.. За період з 01.01.2016 року по 30.11.2018 року нараховано різницю в пенсії на загальну суму 54807,20 грн. (доплату пенсії за період з 02.11.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 1513,72 грн. виплачено у грудні 2018 року). Виплату різниці в пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.11.2018 року, у розмірі 53293,48 грн., буде проведено при надходженні коштів від Пенсійного фонду України відповідно до постанови КМУ 22.08.2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Зважаючи на те, що станом на 05.03.2019 року жодних дій з боку боржника на виконання рішення суду в частині виплати пенсії із розрахунком її підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2016, виходячи із 88% грошового забезпечення, державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області, відповідно до ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», було винесено Постанову про накладення штрафу на користь держави у розмірі 5100 грн., та зобов`язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попередити про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
З повідомлених заявником обставин вбачається, що станом на день звернення до суду з цією заявою ані виконавчий лист (рішення суду) по справі № 2040/5978/18 в частині виплати стягувачу - ОСОБА_1 перерахованої пенсії із розрахунком її підвищення до пенсії відповідно до постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2016, виходячи із 88% грошового забезпечення, ані постанови про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 57928994 боржником (Відповідачем) не виконано.
Враховуючи попередню системну поведінку боржника, вважаючи очевидними наміри боржника не виконувати рішення суду і в подальшому у спосіб, визначений судом в рішенні від 10.09.2018 по справі № 2040/5978/18, ОСОБА_1 звернувся із означеною заявою до суду.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне:
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Особливості виконання судових рішень про стягнення з Державного бюджету України коштів, боржником за якими є державний орган (підприємство, установа, організація) визначено Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року №4901.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Згідно ч. 1 ст. З Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами, які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, унормовано Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845.
Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що безспірним списанням є операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та державних органів на підставі виконавчих документів.
У відповідності до п.п. 24, 25 Порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку. Для безспірного списання коштів з Державного бюджету України на підставі судового рішення стягувач або державний виконавець повинні безпосередньо звертатись до органів Державної казначейської служби.
Приписами вищезазначених норм повноваження щодо виконання судового рішення про стягнення коштів з державного органу покладено на органи Державного казначейства, регламентовано послідовність дій органів казначейства щодо виконання судового рішення та не передбачено повноважень установ банку з виконання судових рішень про стягнення коштів з державних органів.
Оскільки порядок виконання судових рішень про стягнення коштів з державних органів встановлений законодавчо то суд не може змінювати приписи наведених норм.
Між тим, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Як встановлено за матеріалами справи, постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Шиндель В.А. від 07.09.2018 року, відповідно до ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», було накладено штраф на користь держави у розмірі 5100 грн., та зобов`язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення вищевказана постанова про накладення штрафу була отримана Боржником 12.09.2018р..
Станом на 25.10.2018 Боржником не було надано доказів повного виконання рішення згідно з виконавчим документом, а також непоінформовано державного виконавця про вжиті заходи, спрямовані на його фактичне та у повному обсязі виконання.
У зв`язку з тим, що рішення суду не було виконано без поважних причин, а його виконання без участі Боржника було неможливе, Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Шиндель В.А. від 25.10.2018 року, за повторне невиконання без поважних причин рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2018 у справі №820/1373/18, було повторно накладено штраф на користь держави у розмірі 10200 грн., та попереджено Боржника про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення.
Станом на 13.12.2018 рішення суду залишалося невиконаним, а його виконання без участі боржника було неможливе. 13.12.2018 року державним виконавцем на виконання вимог ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" до Шевченківського ВП ГУ НП у Харківській області було підготовлено повідомлення про вчинення посадовими (службовими) особами Боржника кримінального правопорушення, передбаченого ст. 382 Кримінального кодексу України.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Шиндель В.А. від 13.12.2018 року виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 820/1373/18 виданого 07.06.2018р. Харківським окружним адміністративним судом було закінчено, та відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження", до органу досудового розслідування було надіслано повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення.
Тобто, вищенаведене свідчить про довго триваючу і системну поведінку боржника, що вочевидь вказує на його наміри і в подальшому не виконувати рішення суду у спосіб, визначений судом в рішенні від 10.09.2018 по справі № 2040/5978/18.
Крім того, бажаючи і в подальшому не виконувати рішення суду, боржник вдався до надання до суду і до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області недостовірних відомостей, а саме:
В період з 01.01.2016 року по 01.01.2018 року стягувачу на його картковий рахунок у відділені АТ «Ощадбанку» нараховувалась пенсія у розмірі 4238,63 грн. (з яких основний розмір пенсії за вислугу років складав - 4172,20 грн., а також надбавка (підвищення) як «діти війни» у розмірі - 66,43 грн.), що підтверджується Випискою по картковому рахунку, наданою АТ «Ощадбанку», яка долучалася до матеріалів справи №2040/5978/18 стягувачем (позивачем), а також до матеріалів виконавчого провадження №57928994.
Між тим, зазначаючи у своїх поясненнях і в апеляційній скарзі від 09.04.2019 року (вих. №10320/06-20) на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду про розгляд заяви в порядку ст. 382 КАСУ від 01.04.2019 року по справі №2040/5978/18, що у квітні 2018 року пенсію позивачу (стягувачу) перераховано відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ та постанови КМУ «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. №103, - основний розмір пенсії стягувача з 01.01.2016 року склав 6118,46 грн., а загальна пенсія (з урахуванням вищевказаної надбавки 66,43 грн., загальна пенсія склала - 6184,89 грн.), а на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2018 року по справі №820/1373/18 стягувачу (позивачу) проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року згідно довідки Ліквідкомісії від 05.12.2017 року №100/20929 і виплату пенсії залишено в основному розмірі - 6118,46 грн.
Судом з`ясовано, що ГУ ПФУ у Харківській області зазначало, що на виконання Рішення ХОАС від 10.09.2018 року по справі №2040/5978/18, ГУ ПФУ проведено перерахунок пенсії стягувачу (позивачу) з 01.01.2016 року у розмірі 88% грошового забезпечення, і основний розмір пенсії після перерахунку склав 7684,38 грн. (а з урахуванням вищевказаної надбавки - 66,43 грн., загальна пенсія склала - 7750,81 грн.), яка в перерахованому розмірі виплачується з 2 листопада 2018 року. У грудні 2018 року позивачу (стягувачу) було виплачено доплату пенсії по перерахунку за листопад 2018 року у розмірі - 1513,72 грн.
При цьому боржник зазначав, що виплата різниці в пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.11.2018 року (тобто до набрання чинності рішенням суду по справі №2040/5978/18), яка нарахована стягувачу (позивачу) у розмірі 53293,48 грн., буде виплачена при надходженні коштів від Пенсійного фонду України відповідно до постанови КМУ №649 від 22.08.2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Позивач звернув увагу суду, що боржник надав як до матеріалів справи №2040/5978/18, так і до матеріалів виконавчої провадження №57928994, Розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №100 20929 пенсіонера (стягувача, позивача) ОСОБА_1 , згідно якого у період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, стягувачу (позивачу) кожного місяця «фактично виплачувалася» пенсія у розмірі - 6184,89 грн. (з урахуванням вищевказаної надбавки - 66,43 грн.), і таким чином сума «доплати», згідно перерахунку пенсії, яка підлягає виплаті стягувачу (позивачу), складає - 1565,92 грн. кожного місяця починаючи з 01.01.2016 року.
Проте, заявник звернув увагу суду, що ці данні не відповідають дійсності, оскільки відповідно до наданої до суду, а також до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Виписки по картковому рахунку, наданою АТ «Ощадбанку», стягувач (позивач) ОСОБА_1 , у період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року «фактично отримував» пенсію у розмірі 4238,63 грн. (з урахуванням вищевказаної надбавки «діти війни» - 66,43 грн.). Тобто, різниця в пенсії (доплати), яка підлягає виплаті за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, з урахуванням перерахунку пенсії стягувачу (позивачу) у розмірі 88% грошового забезпечення на виконання Рішення ХОАС від 10.09.2018 року по справі №2040/5978/18, складає 3512,18 грн. (з яких 1565,92 грн. визначені боржником як «сума доплати» у наданому Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №100 20929 стягувача) кожного місяця з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.
Таким чином, крім зазначеної боржником у Розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №100 20929, різниці в пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.11.2018 року у розмірі 53293,48 грн., також підлягає примусовому стягненню з боржника різниця сум зазначених боржником у вказаному Розрахунку як «фактично виплачені» за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р., та реально зарахованих та отриманих стягувачем на свій картковий рахунок у відділеннях АТ «Ощадбанку», а саме: 6184,89 грн.- 4238,63 грн. = 1946,26 грн., за кожний місяць вищезазначеного періоду, а всього за 24 місяця (з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.): 1946,26 грн. х 24 міс. = 46710,24 грн..
Між іншим, вказана сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р., свого часу зазначалась і в листі Пенсійного фонду України за дорученням Прем`єр - міністра України В.Гройсмана, якого було отримано стягувачем (позивачем) у квітні 2018 року та долучався до матеріалів справи №2040/5978/18.
З повідомлених заявником обставин вбачається, що загальна різниця в пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.11.2018 року (тобто до набрання чинності рішенням суду від 10.09.2018 року по справі №2040/5978/18), яка була нарахована та підлягає виплаті стягувачу (позивачу), та підлягає примусовому стягненню, вже складає: 100003,72 грн. (53293,48 грн. + 46710,24 грн.).
Судом встановлено, що з січня по березень 2019 року боржник у відповідності до вказаного вище листа ПФУ щомісячно виплачував 50 відсотків місячного розміру підвищення пенсії у розмірі 973,13 грн., тобто чомусь виходячи із 70% від грошового забезпечення, визначеного на 01.01.2016, а не 88% як було встановлено рішенням суду від 10.09.2018 року по справі №2040/5978/18. (Всього на загальну суму - 2919,39 грн.).
З повідомлених заявником обставин вбачається, що згідно наявної у матеріалах справи №2040/5978/18 та виконавчому провадженні ВП №57928994, письмової інформації, отриманої від боржника (відповідача) - ГУ ПФУ в Харківській області, у останнього наявні відкриті рахунки в АТ «Ощадбанк», проте стягнути кошти з даних рахунків відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області не можливо через зобов`язальний характер судового рішення по справі №2040/5978/18.
Зазначені вище обставини роблять неможливим виконання відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року по справі №2040/5978/18, на підставі якого стягувачу (позивачу) було видано виконавчий лист №2040/5978/18 від 10.09.2018 року, у визначений рішенням суду спосіб.
Суд зазначає, що відповідно до листа Пенсійного фонду України № 11945/02-12 від 17.04.2019 року, на який неодноразово посилаються суди у своїх рішеннях при розгляді аналогічних питань, у випадку, коли рішенням суду зобов`язано провести виплату різниці пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року «однією сумою» та/або здійснити виплату різниці пенсії за вказаний період «без відстрочення її виплати згідно Постанови № 103» заборгованість пенсії за вказаний період виплачується в плановий виплатний період».
Як вже зазначалось, відповідно до приписів ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З повідомлених заявником обставин судом з`ясовано, що ГУ ПФУ у Харківській області у період з січня по березень 2019 року стягувачу (позивачу) ОСОБА_1 виплачено різницю в пенсії відповідно до постанови № 103 у розмірі - 2919,39 грн.. Таким чином невиплаченою залишилась різниця пенсії відповідно до постанови №103 у розмірі: 100003,72 грн. - 2919,39 грн.= 97084,33 грн. (в тому числі 53293,48 грн. різниця пенсії нарахована за рішенням суду по справі № 2040/5978/18).
Отже, у розумінні ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, необхідно встановити порядок виконання судового рішення, якщо останнє неможливе до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Виходячи із вказаних вище обставин, а також з урахуванням того, що рішення суду станом на час розгляду зазначеного подання відповідачем остаточно не виконане - суд дійшов висновку, про задоволення заяви ОСОБА_1 щодо зміни способу і порядку виконання рішення по справі № 2040/5978/18, та вважає за необхідне встановити спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року шляхом: зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити виплату заборгованості недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2016, виходячи із 88% грошового забезпечення, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 20.03.2018 року №100/20929 - однією сумою з урахуванням виплачених сум.
Керуючись ст. 5, 378, 256, 241-243, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву позивача про зміну способу і порядку виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року по адміністративній справі №2040/5978/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Встановити спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року по справі № 2040/5978/18, шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити виплату заборгованості недоплаченої пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2016, виходячи із 88% грошового забезпечення, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 20.03.2018 року № 100/20929 - однією сумою з урахуванням виплачених сум.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала підлягає оскарженню протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Ухвалу складено та підписано 07 серпня 2019 року.
Суддя Шляхова О.М.