
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2019 р. Справа № 480/2158/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Ім.Тельмана" про стягнення штрафу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Ім.Тельмана" (далі по тексту - відповідач, ПАТ "Ім.Тельмана"), в якій просить стягнути з Приватного акціонерного товариства "Ім.Тельмана" штраф у розмірі 17 000,00 грн.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідачем не було виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, на підставі чого позивачем винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних папері на суму 17 000,00 грн. Дана постанова відповідачем не оскаржувалася, однак, штраф станом на момент звернення з позовом до суду в добровільному порядку сплачений не був.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення. Крім того, відповідача попереджено, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішить справу за наявними матеріалами.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив про те, що позов Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку про стягнення штрафних санкцій, слід повернути позивачу, оскільки останній подано суб`єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу (а.с. 37-39).
В подальшому представником позивача надано суду відповідь на відзив, в якому зазначив, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у повній відповідності до вимог КАС України звернулася до суду з позовом про стягнення штрафних санкцій, не сплачених відповідачем у добровільному порядку, як встановлено постановою № 51-СХ-4-Е від 06.03.2019 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 49-50.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі рішення НКЦПФР від 14.07.2017 року № 556, директором департаменту НКЦПФР у Східному регіоні - Степановою В.С. у відношенні Приватного акціонерного товариства "Ім.Тельмана" винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 08.02.2018 року № 24-СХ-4-Е, відповідно до якого Приватне акціонерне товариство "Ім.Тельмана" повинно було у термін до 30.04.2018 року (включно) усунути порушення законодавства про цінні папери, викладені у цьому розпорядженні, а саме розкрити особливу інформацію згідно з вимогами (Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013р. № 2826 та письмово проінформувати НКЦПФР у Східному регіоні про стан виконання цього розпорядження не пізніше 30.04.2018 року (включно) з наданням підтверджуючих документів. (а.с. 8).
ПАТ "Ім.Тельмана" було подано позовну заяву про скасування постанови про накладення санкції № 43-СХ-4-Е від 08.02.2018 року по справі про правопорушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду якої було видано розпорядження № 24-СХ-4-Е від 08.02.2018 року. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду по справі № 818/1242/18 від 12.07.2018 року відмовлено в задоволенні позовних вимог ПАТ "Ім.Тельмана".
Оскільки відповідачем розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 08.02.2018 року № 24-СХ-4-Е виконано не було, 22.01.2019 року Департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Східному регіоні винесена постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів вих. № 23/07/1446 (а.с. 9), яка направлена на адресу відповідача, про що свідчить реєстр згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів на 22.01.2019 року (а.с. 10).
06.02.2019 року у відношенні Приватного акціонерного товариства "Ім.Тельмана" складено акт № 51-СХ-4-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому зазначено, що термін виконання розпорядження завершився. Товариством було подано позовну заяву про скасування постанови про накладення санкції № 43-СХ-4-Е від 08.02.2018 року по справі про правопорушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду якої було видано розпорядження № 24-СХ-4-Е від 08.02.2018 року. Відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 818/1242/18 від 12.07.2018 року Товариству відмовлено в задоволенні позовних вимог. Таким чином Товариством не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 24-СХ-4-Е від 08.02.2018 року (а.с. 11). Представник відповідача на підписання акту не з`явився, про що була зроблена відповідна відмітка в акті про правопорушення № 51-СХ-4-Е від 06.02.2019 р.
Також, директором Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Східному регіоні винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 12.02.2019 року, якою розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Приватного акціонерного товариства "Ім.Тельмана" призначено на 06.03.2019 року (а.с. 12).
Вказану постанову було направлено відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується списком № 1 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів (а.с. 13).
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів т.в.о. директора департаменту НКЦПФР у Східному регіоні, винесено постанову від 06.03.2019 року № 51-СХ-4-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до Приватного акціонерного товариства "Ім.Тельмана" застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000,00 грн. (а.с. 14).
Зазначену постанову позивачем направлено відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується списком № 16 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів (а.с. 16).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
За приписами ч. 10, 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п`яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Відповідно до п. 2-5 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 N 1470, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п`яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 06.03.2019 № 51-СХ-4-Е була направлена відповідачу рекомендованою кореспонденцією, про що свідчать наявні в матеріалах справи докази (а.с. 15-16) та станом на момент розгляду справи доказів оскарження даної постанови та доказів сплати штрафу у розмірі 17 000,00 грн. відповідачем суду надано не було.
Щодо посилання представника відповідача, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку подано даний позов до закінчення строку, визначеного ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства, суд зазначає.
Так абзацом 2 частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення до суду з позовом про стягнення фінансових санкцій, стало те, що відповідачем у встановлений для добровільного виконання строк, штрафні санкції сплачено не було.
При цьому відповідно до статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином суд зазначає, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до суду з даним позовом у відповідності до вимог законодавства.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Ім.Тельмана" про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Ім.Тельмана" (вул. Центральна, буд. 17, с. Погожа Криниця, Роменський район, Сумська область, 42071, код ЄДРПОУ 03779685) штраф у розмірі 17 000,00 грн. до Державного бюджету України, на рахунок 31110106018011 відкритий в управлінні Державної казначейської служби України, по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», код отримувача 37929744.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек