
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2019 р. Справа № 480/2196/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/2196/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 20.12.2018 про відмову в достроковому призначенні пенсії на пільгових умовах як працівнику зайнятому на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 зі зниженням пенсійного віку;
- зобов`язати Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати до трудового стажу, який надає право на призначення пенсії на пільгових умовах період з 04.04.1995 по 08.09.1998 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах як працівнику зайнятому на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 зі зниженням пенсійного віку, починаю з дати подання заяви.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він звернувся до Сумського об`єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії за віком по Списку № 2. У відповідь на вказану заяву позивач отримав лист, у якому було зазначено, що рішенням Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.12.2018 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загально обов`язкове державне пенсійне страхування», як працівнику зайнятому на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 12 років 6 місяців. Позивач зазначає, що відповідачу були надані усі відповідні документи, в тому числі і трудова книжка, яка в повній мірі підтверджує його стаж. Вважаючи зазначене вище рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що до пільгового стажу позивача не зарахований період роботи у ВАТ "Гумотехника" з 04.04.1995 по 08.09.1998, у зв`язку з простоєм на підприємстві та неможливістю визначити кількість відпрацьованих робочих днів.
02.07.2019 позивачем подано до суду клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 05.07.2019 призначено судове засідання в даній справі в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін на 25.07.2019, а також замінено в даній справі відповідача - Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги з мотивів, наведених у позовній заяві.
Відповідач, повідомлений про час та місце розгляду справи, явку свого представника в судове засідання не забезпечив.
Суд, заслухавши позивача та його представника, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач 02.10.2018 звернувся до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії за віком по Списку №2.
У відповідь на вказану заяву позивач отримав лист від 26.12.2018 №28393/05-20, в якому було зазначено, що рішенням Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.12.2018 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загально обов`язкове державне пенсійне страхування», як працівнику зайнятому на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 12 років 6 місяців (має 5 років 10 днів).
Вказаним рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугою років при Управлінні Пенсійного фонду України Сумської області до пільгового стажу не зарахований період роботи у ВАТ "Гумотехника" з 04.04.1995 по 08.09.1998, у зв`язку з простоєм на підприємстві та неможливістю визначити кількість відпрацьованих робочих днів.
Суд, частково задовольняючи позовні вимоги, свою позицію обґрунтовує наступним.
Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до вимог статті 11 Закону № 1058-IV загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об`єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Приписами частини 2 статті 24 Закону № 1058-IV встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Так, згідно з вимогами статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Суд зазначає, що відповідно до даних, записаних у трудовій книжці позивача НОМЕР_1 від 31.10.1983, наказом №30 від 12.03.1993 позивач був призначений керівником цеху шиноремонту Сумського виробничого об`єднання «Гумотехника». 26.04.1994 вказане підприємство перейменовано в ВАТ "Гумотехника" (наказ №25 від 13.05.1994). Відповідно до наказу №49 від 08.09.1998 позивач призначений заступником генерального директора по комерційним питанням.
Статтею 48 Кодексу законів про працю України визначено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Також, згідно з вимогами ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, наявність трудового стажу підтверджується у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Наказом Міністерства праці України за №58 від 29.07.1993 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників (далі Інструкція).
Відповідно до пункту 1.1 Інструкції трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Пунктом 2.11 Інструкції передбачено, що відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім`я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження.
Відповідно до п. 2.12 Інструкції після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.
Суд зазначає, що оскаржуване рішення не містить жодних зауважень щодо заповнення трудової книжки позивача, а обґрунтовується виключно посиланням на простій на підприємстві та неможливість визначення кількості відпрацьованих робочих днів.
З вказаного приводу судом не встановлено жодного посилання в трудовій книжці позивача на простої підприємства, а відповідачем в обґрунтування не надано жодного доказу.
У той же час, позивачем надана архівна довідка від 22.04.2016 №547, в якій зазначено, що у наказах з особового складу за 1993-1998 роки, наказів про переведення позивача на неповний робочий день та надання йому відпустки без збереження заробітної плати немає.
У зв`язку з викладеним, суд зазначає, що відповідач, в порушення ст.77 КАС України не довів правомірність прийнятого ним рішення, а тому рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 3780 від 20.12.2018 про відмову ОСОБА_1 в достроковому призначенні пенсії на пільгових умовах як працівнику зайнятому на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 зі зниженням пенсійного віку є протиправним та підлягає скасуванню.
У зв`язку з відсутністю інших заперечень та обґрунтувань від відповідача, суд вважає за потрібне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 , який надає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період роботи у ВАТ "Гумотехника" з 04.04.1995 по 08.09.1998.
З метою відновлення порушеного права позивача, відповідач повинен повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2018, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Вимога позивача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах як працівнику зайнятому на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 зі зниженням пенсійного віку, починаю з дати подання заяви на час розгляду даної справи є передчасною і не підлягає задоволенню, оскільки в даному випадку відновлення права позивача на призначення пенсії є повторний розгляд заяви позивача з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ст. 139 КАС України судовий збір сплачений позивачем при подачі позовної заяви у розмірі 768,40 грн. підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 3780 від 20.12.2018 про відмову ОСОБА_1 в достроковому призначенні пенсії на пільгових умовах як працівнику зайнятому на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 зі зниженням пенсійного віку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 , який надає право на призначення пенсії на пільгових умовах період роботи у ВАТ "Гумотехника" з 04.04.1995 по 08.09.1998.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.10.2018 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 06 серпня 2019 року.
Суддя С.М. Глазько