
Справа № 420/1640/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог та ухвали суду від 05.08.2019 року про закриття провадження у справі в частині позовних вимог) позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19 лютого 2019 року б/н щодо відмови у перерахунку розміру пенсії позивача відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивача із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті Головного управління МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням - 135 грн., посадового окладу - 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн., премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24350,0 грн., відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 1 грудня 2010 року, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Ухвалами суду від 25.03.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; від 22.04.2019 року: продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів; від 23.05.2019 року: відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду частини позовних вимог; від 05.07.2019 року: розгляд справи по суті почато спочатку згідно з ч. 5 ст. 223 КАС України; від 05.08.2019 року: закрито провадження у справі в частині позовних вимог.
В судове засідання 05.07.2019 року сторони справи та/або їх представники не з`явилися, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (т.1 а.с.241-242)
20.06.2019 року позивачем до суду подано заяву, вхід. № 22189/19, в якій останній просить розгляд справи № 420/1640/19 провести за його відсутності в порядку письмового провадження. (т.1 а.с.243)
01.07.2019 року представником відповідача до суду подано клопотання, вхід. № 23461/19, в якому останній, керуючись ст.ст. 44, 47 КАС України, просить здійснювати розгляд справи № 420/1640/19 без участі представника головного управління (у порядку письмового провадження). (т.1 а.с.247)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість продовжити судовий розгляд за даною явкою у письмовому провадженні.
Згідно зі змістом позовної заяви та відповіді на відзив, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, як одержувач з 1 грудня 2010 року пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 80 процентів грошового забезпечення. Для призначення позивачу пенсії Головним управлінням МНС України в Одеській області було оформлено та надано в Управління грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення від 10 грудня 2010 року № 11-22-576. В грошовому атестаті містяться відомості про встановленні види грошового забезпечення та їх розмір (для встановлення пенсії) за останньою штатною посадою перед звільненням: Основні види грошового забезпечення а) оклад за військовим званням - 135 грн., б) посадовий оклад - 1450 грн., в) процентна надбавка за вислугу років - (35 %) 554,75 грн. 2) Додаткові види грошового забезпечення г) надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 1069,88 грн., д) надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %) - 217,50 грн., е) премія за підсумками роботи (1679,3 %) - 24350,0 грн. Таким чином, в грошовому атестаті зазначені види грошового забезпечення, в тому числі додаткові види, які були встановленні та отримані позивачем в місяці перед звільненням за останньою штатною посадою перед звільненням;
- у довідці від 10 грудня 2010 року № 11-22-576 містяться відомості про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, але отримані ним за період грудень 2008 року - листопад 2010 року. Отже, при призначенні позивачу пенсії в грудні 2010 р. у відповідача знаходились документи про отримані позивачем додаткові види грошового забезпечення перед місяцем звільнення, як в місяці служби за останньою штатною посадою, так і за 24 останні календарні місяці служби;
- відповідач, призначаючи пенсію, застосував відомості про додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби. Це видно із протоколу за пенсійною справою від 01.12.2010 р., в якому визначено, що грошове забезпечення для обчислення пенсії при її призначенні розраховувалось із таких складових: оклад за військовим званням - 135 грн., посадовий оклад - 1450 грн., процентна надбавка за вислугу років - за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (35%) 554,75 грн., а також середньомісячної суми 11064,02 грн. додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, щомісячної премії) за 24 місяці (135+1450 +554,75+11064,02). Таким чином, відповідачем в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача включено щомісячні додаткові види грошового забезпечення в розмірі їх середньої суми (11064,02) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням відповідно до довідки від 10 грудня 2010 року № 11-22-576. Тобто, із застосуванням абзацу третього пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей»;
- позивач звернувся до відповідача із заявою від 20 червня 2018 року за № 1389/Д-11 з вимогою щодо перерахунку пенсії у інший спосіб обчислення додаткового грошового забезпечення, який полягає у визначенні суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в місяці перед звільненням за останньою штатною посадою перед звільненням та зазначених (для встановлення пенсії) у грошовому атестаті. Відповідач за заявою позивача мав би перерахувати розмір грошового забезпечення для призначення пенсії у спосіб обчислення суми, яка складається із суми окладу за військовим званням - 135 грн., посадового окладу - 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років - 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 217,50 грн., премії по підсумках роботи - 24350,0 грн. (135+1450+554,75+1069,88+217,50 +24350 ). Тобто, враховуючи, зокрема, суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням (1069,88+217,50 +24350 ). Такий спосіб обчислення пенсії означає її обчислення згідно з ч. 3 ст. 43 Закону у редакції Закону України від 4 квітня 2006 року № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», яка діяла на момент призначення позивачу пенсії у грудні 2010 р., тобто без врахування п. 7 Постанови КМУ № 393;
- відповідач прийняв рішення від 19 лютого 2019 року б/н щодо відмови у задоволенні заяви позивача від 20.06.2018 р., вмотивувавши відмову тим, що обчислення розміру пенсії при призначенні здійснюється виключно у спосіб із застосуванням п. 7 Постанови КМУ № 393, яким щодо щомісячних додаткових видів грошового забезпечення передбачено обчислення середньої їх суми за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням;
- на час призначення пенсії в грудні 2010 року діяла редакція ч. 3 ст. 43 Закону у редакції Закону України від 4 квітня 2006 року № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», якою визначено такий порядок пенсійного забезпечення: «пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, проценту надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством». Отже, на час призначення позивачу пенсії саме Закон встановлював порядок обчислення розміру грошового забезпечення при призначенні пенсії та не наділяв КМУ повноваженнями щодо встановлення такого порядку, який міститься у п. 7 Постанови № 393. Однак, на час призначення пенсії в грудні 2010 року, Урядом не було призупинено або скасовано дію норми п. 7 Постанови № 393, що свідчить про чинність цієї норми під час дії вищезазначеної норми ч. 3 ст. 43 Закону. Разом з цим, у пункті 7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, не була виключена норма, відповідно до якої для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка була потрібна виключно для реалізації приписів п. 7 Постанови № 393. Таким чином, існувала колізія між Законом та підзаконними нормативно-правовими актами, які суперечили Закону. Водночас, Управління не мало права обчислювати пенсію на підставі підзаконного нормативно-правового акту. Управління, здійснюючи обчислення пенсії у спосіб на підставі підзаконного нормативно-правового акту (п. 7 Постанови № 393), який суперечив Закону, діяло всупереч приписам статті 92 Конституції України. Тому, відповідач допустив протиправні дії, які призвели до виплати позивачу пенсії за період з 1 грудня 2010 року у розмірі, що є меншим від передбаченого Законом;
- правовий висновок, що після прийняття Конституційним Судом України рішення, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, відновила свою дію ч. 3 ст. 46 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у редакції Закону України від 4 квітня 2006 року № 3591-IV, яка діяла до 19 червня 2011 року, за правилами якої пенсії особам, які мають право на них за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, підтримав Верховний Суд у постанові від 04.07.2018 р. по справі № 592/11318/17;
- посилання на ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до якої "порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України" є невдалим з тієї причини, що вона не стосується грошового забезпечення для обчислення пенсій;
- як на підставу для відмови виплати компенсації втрати частини доходу відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", відповідач посилається на те, що оскільки на момент подання позову будь-яка доплата відсутня та не нарахована в судовому порядку, тому немає жодних підстав для нарахування і виплати головним управлінням компенсації втрати частини доходів. Як вбачається із цього закону, виплата компенсації втрати частини доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його (доходу) нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення. Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа № 336/4675/17), від 21.06.2018 (№ 523/1124/17) та від 03.07.2018 (справа № 521/940/17). Як правильно зазначив відповідач, ця вимога є похідною від основної вимоги про перерахунок розміру пенсії та відповідну доплату до пенсії. Отже, відповідач буде повинен виплатити компенсацію за той період та від тієї суми доплати до пенсії, яку він нарахує на виконання цього судового рішення.
Згідно відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:
- постановою Київського районного суду м. Одеси від 04.09.2017 по справі № 520/5668/17, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018, відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити перерахунок розміру основної пенсії з 5 жовтня 2016 року в розмірі 80% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, враховуючи розміри установлених відповідно до грошового атестата, оформленого Головним управлінням МНС України в Одеській області за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням: посадового окладу - 1450 грн., окладу за військове звання - 135 грн., процентної - надбавки за вислугу років - 554,75 грн. та суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених на день звільнення зі служби з розрахунку цих виплат за повний місяць а) надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн. б) надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн. в) премії по підсумкам роботи (1679,3%) - 24350,0 грн., та виплачувати її в такому розмірі, починаючи з 5 жовтня 2016 року, з урахуванням виплачених сум;
- після передання справи до суду першої інстанції для продовження розгляду в частині позовних вимог, які були залишені без розгляду, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.09.2018 по справі № 520/5668/17 також було відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії. Зокрема в рішенні суду зазначається про відсутність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо необчислення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме за листопад 2010 року та визнання протиправною відмови головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обчислення та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме за листопад 2010 року. Такого висновку суд дійшов внаслідок того, що матеріалами пенсійної справи підтверджений факт врахування при розрахунку розміру пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в грошовому атестаті (надбавки за виконання ОВЗ -1069,50 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 217,50 грн., премії за підсумками роботи - 24350 грн.), оскільки ці щомісячні додаткові види грошового забезпечення зазначені в довідці Головного управління МНС України в Одеській області від 10.12.2010 року № П-22-576 та враховані пенсійним органом у складі середньої суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, що підтверджено протоколом за пенсійною справою № 1504007616 (МНС) від 01.12.2010 року;
- на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.11.2018, яке набрало законної сили відповідно до ухвали П`ятого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2019 по справі № 1540/3945/18, головним управлінням прийнято рішення від 19.02.2019 про відмову у перерахунку пенсії;
- з 01.12.2010 позивачу призначена пенсія по інвалідності (II група), відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 80% грошового забезпечення. З 22.05.2008 ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» діяла у наступній редакції: пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством;
- п. 7 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, та який не зазнав змін, пов`язаних з прийняттям Закону № 107-VI від 28.12.2007) визначені види грошового забезпечення, з яких обчислюються пенсії: з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсів за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням;
- розмір пенсії позивача обрахований на підставі подання Головного управління МНС України в Одеській області від 20.12.2010 року № 17/396, доданих до нього грошового атестату № 51, довідки від 10.12.2010 року № 11-22-576 про додаткові види грошового забезпечення за грудень 2008 року - листопад 2010 року. Відповідно до протоколу за пенсійною справою № 1504007616 (МНС) від 01.12.2010 при розрахунку розміру пенсії враховані: відповідно до грошового атестату посадовий оклад - 1450,00 грн., оклад за військове звання - 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років - 554,75 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі надбавка за умови режимних обмежень, надбавка за ОВЗ, премія, що становить 11064,02 грн., які зазначені в довідці Головного управління МНС України в Одеській області від 10.12.2010 року № 11-22-576 про додаткові види грошового забезпечення за грудень 2008 року - листопад 2010 року та в грошовому атестаті за листопад 2010 року. Таким чином, головне управління під час обчислення пенсії позивачу керувалось виключно нормами чинного законодавства;
- підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії), порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання) та затримка виплати доходів на один і більше календарних місяців. Оскільки будь-яка доплата відсутня та не нарахована в судовому порядку, немає жодних підстав для нарахування і виплати головним управлінням компенсації втрати частини доходів.
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, з таких підстав.
Судом встановлено, що 20.06.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, вхід. № 1612/Д-11 (т.1 а.с.237), в якій останній просив основний розмір пенсії по інвалідності, яку він отримує з 1 грудня 2010 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (протокол за пенсійною справою - 1504007616 (МНС) перерахувати із розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням: посадового окладу - 1450 грн., окладу за військове звання - 135 грн., процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн. та суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених на день звільнення зі служби з розрахунку цих виплат за повний місяць а) надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн. б) надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн. в) премії по підсумкам роботи (1679,3%) - 24350,00 грн., відповідно до грошового атестату. Також в заяві зазначено, що відомості про зазначені додаткові види грошового забезпечення містяться в грошовому атестаті, виданому Головним управлінням МНС України в Одеській області (знаходиться в матеріалах пенсійної справи).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року по справі № 1540/3945/18, яке набрало законної сили 07.02.2019 року, зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.06.2018 року за № 1612/Д-11 про перерахунок пенсії;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.06.2018 року за № 1612/Д-11 про перерахунок пенсії із розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, відповідно до грошового атестату Головного управління МНС України в Одеській області та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно зі змістом рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2018 року по справі № 1540/3945/18, дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини, зокрема:
- позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, як одержувач з 01 грудня 2010 року пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійною справою № 1504007616 (МНС) в розмірі 80 процентів грошового забезпечення. Розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії при її призначенні в грудні 2010 року розраховано на підставі грошового атестата та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 10 грудня 2010 року № 11-22-576, оформлених Головним управлінням МНС України в Одеській області;
- відповідно до грошового атестата, за останньою штатною посадою позивача перед звільненням встановлено такі види грошового забезпечення (для встановлення пенсії): оклад за військовим званням - 135 грн., посадовий оклад - 1450 грн., процентна надбавка за вислугу років - (35%) 554,75 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн., премія по підсумках роботи (1679, 3%) - 24350,0 грн.
- у довідці Головного управління МНС України в Одеській області від 10.12.2010 року за № 11-22-576 містяться відомості про отримані позивачем щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, премії по підсумках роботи за період грудень 2008 року - листопад 2010 року (за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням) (а.с.14);
- як вбачається із вищезазначеного протоколу за пенсійною справою від 01.12.2010 року, грошове забезпечення для обчислення пенсії при її призначенні розраховувалось із таких складових: оклад за військовим званням - 135,00 грн., посадовий оклад - 1450,00 грн., процентна надбавка за вислугу років - (35%) 554,75 грн., а також середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 11064,02 грн., у тому числі: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, премії - 1679,30% (135+1450 +554.75+11064.02);
- таким чином, розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу розраховано відповідачем із посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років та із середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (11064,02 грн.). Тобто, із застосуванням абзацу третього пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.11.2018, яке набрало законної сили відповідно до ухвали П`ятого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2019, головним управлінням заяву ОСОБА_1 від 20.06.2018 № 1612/Д-11 про перерахунок пенсії з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, відповідно до грошового атестату Головного управління МНС України в Одеській області розглянуто та згідно з вимогами, передбаченими Законом України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з і військової служби, та деяких інших осіб», прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н. (т.1 а.с.59)
Відповідно до змісту вказаного рішення, його прийнято з таких підстав:
- статтею 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислювались з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- такий порядок установлено пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», згідно з яким пенсії обчислювались з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання), відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) і премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначалась шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням;
- в такому порядку ОСОБА_1 на підставі подання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 20.12.2010 та доданих до нього грошового атестату і довідки про додаткові види грошового забезпечення з грудня 2008 року по листопад 2010 року з 01.12.2010 була призначена пенсія по інвалідності у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі 1450,00 грн., окладу за спеціальне звання - 135,00 грн., надбавки за вислугу років 35% - 554,75 грн. та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення - 11064,02 грн.;
- оскільки ОСОБА_1 обчислення пенсії при її призначенні здійснено за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, для проведення перерахунку пенсії в іншому порядку підстав немає.
Не погоджуючись із рішенням відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
Судом також встановлено, що згідно протоколу за пенсійною справою - 1504007616 (МНС) від 01.12.2010 (т.1 а.с.70) позивачу призначено пенсію по інвалідності згідно з Законом України № 2262-ХІІ, 09.04.1992 року, з 01.12.2010 року по 31.01.2012 року, у розмірі 80% грошового забезпечення для обчислення пенсії - 10563,02 грн., а саме:
- посадовий оклад - 1450,00 грн.
- оклад за військове звання - 135,00 грн.
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 554,75 грн.
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 11064,02 грн., у т.ч.:
- надб. за умови режим. обмежень, допуск ф. 2 15%
- надбавка за особливо важливі завдання 50%
- премія 999%
Всього: 13203,77 грн.
Відповідно до грошового атестата (т.1 а.с.115), виданого Головним управлінням МНС України в Одеській області, він засвідчує, що полковнику служби цивільного захисту, начальнику управління економіки і фінансів головного управління МНС України в Одеській області - позивачу за посадою було встановлено такі види грошового забезпечення (для встановлення пенсії):
а) оклад за спеціальним званням 135,00 грн.
б) посадовий оклад 1450,00 грн.
в) надбавка за вислугу років у розмірі 35% 554,75 грн.
г) надбавки за виконання ОВЗ 50% 1069,88 грн.
д) надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15% 217,50 грн.
е) премія по підсумкам роботи у розмірі 1679,3% 24350,00 грн.
є) вихідна допомога 41665,70 грн. = (135,00+1450,00+554,75+1069,88+217,50+24350,00)*50%*3 роки.
Згідно з довідкою, виданою Головним управлінням МНС України в Одеській області від 10.12.2010 року № 11-22-576 (т.1 а.с.116-117), позивачу про те, що додаткові види грошового забезпечення за грудень 2008 року - листопад 2010 року становили:
ОВЗ Таємність Премія
за 2008 рік:
грудень 1066,50 145,00 5145,00
за 2009 рік:
січень 1066,50 145,00 145,00
лютий 1066,50 145,00 145,00
березень 853,20 145,00 145,00
квітень 853,20 145,00 145,00
травень 1066,50 145,00 5145,00
червень 1066,50 145,00 145,00
липень 1066,50 145,00 217,50
серпень 1066,50 145,00 20000,00
вересень 1068,31 145,00 21450,00
жовтень 1069,88 145,00 1450,00
листопад 1069,88 145,00 9450,00
грудень 1069,88 145,00 13450,00
за 2010 рік:
січень 1069,88 145,00 16450,00
лютий 1069,88 145,00 15580,00
березень 1069,88 145,00 15580,00
квітень 684,72 145,00 145,00
травень 962,89 145,00 20145,00
червень 1069,88 145,00 1595,00
липень 1069,88 145,00 1595,00
серпень 1069,88 145,00 21595,00
вересень 1069,88 145,00 21595,00
жовтень 1069,88 145,00 21595,00
листопад 1069,88 217,50 24350,00
Всього 24726,38 3552,50 237257,50.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії: пенсійної справи позивача; листа-відповіді відповідача, вихід. № 1612/Д-11 від 04.07.2018 року, на звернення позивача від 20.06.2018 року щодо проведення перерахунку пенсії. (т.1 а.с.70-126, 235-236)
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені. (ч. 5 ст. 78 КАС України)
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04 квітня 2006 року № 3591-IV) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI було внесено зміни до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», зокрема, слова «за останньою штатною посадою перед звільненням» виключено та доповнено словами «та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова КМУ № 393) пенсії обчислюються, зокрема, з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені пп. 4 п. 29 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
За правилами ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, після прийняття Конституційним Судом України рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення п. 29 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відновила свою дію ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у редакції Закону України від 04 квітня 2006 року № 3591-IV, за правилами якої пенсії особам, які мають право на них за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням.
Отже, обчислення у період дії зазначеної норми Закону № 2262-ХІІ пенсій із грошового забезпечення з урахуванням відповідно до пункту 7 Постанови КМУ № 393 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за 24 останні календарні місяці перед звільненням є неправомірним.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 22 січня та 12 лютого 2013 року, 14 січня та 20 травня 2014 року, 24 лютого 2015 року (справи №№ 21-421а12, 21-445а12, 21-463а13, 21-147а14, 21-552а14) та Вищого адміністративного суду України від 13 серпня 2016 року № 2а-101/10 (адміністративне провадження № К/9991/40692/12).
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 04.07.2018 року по справі № 592/11318/17 (адміністративне провадження № К/9901/18198/18) тощо.
Правова позиція відповідача зі спірних питань - є помилковою, такою що не відповідає змісту вищенаведених законодавчих норм, які регулюють спірні правовідносини, обмежує позивача у законодавчо встановленому праві, покладаючи на нього надмірний тягар негативних наслідків спірних правовідносин за відсутності його вини.
При цьому окремо слід зазначити щодо обґрунтування відповідача заперечень проти позову із посиланням на:
- постанову Київського районного суду м. Одеси від 04.09.2017 по справі № 520/5668/17, залишену без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018, якою відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити перерахунок розміру основної пенсії з 5 жовтня 2016 року в розмірі 80% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, враховуючи розміри установлених відповідно до грошового атестата, оформленого Головним управлінням МНС України в Одеській області за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням: посадового окладу - 1450 грн., окладу за військове звання - 135 грн., процентної - надбавки за вислугу років - 554,75 грн. та суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначених на день звільнення зі служби з розрахунку цих виплат за повний місяць а) надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн. б) надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн. в) премії по підсумкам роботи (1679,3%) - 24350,0 грн., та виплачувати її в такому розмірі, починаючи з 5 жовтня 2016 року, з урахуванням виплачених сум;
- рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.09.2018 по справі № 520/5668/17, яким також було відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії. Зокрема в рішенні суду зазначається про відсутність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо необчислення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме за листопад 2010 року та визнання протиправною відмови головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обчислення та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, яке виплачено за останній календарний місяць, а саме за листопад 2010 року. Такого висновку суд дійшов внаслідок того, що матеріалами пенсійної справи підтверджений факт врахування при розрахунку розміру пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в грошовому атестаті (надбавки за виконання ОВЗ - 1069,50 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 217,50 грн., премії за підсумками роботи - 24350 грн.), оскільки ці щомісячні додаткові види грошового забезпечення зазначені в довідці Головного управління МНС України в Одеській області від 10.12.2010 року № П-22-576 та враховані пенсійним органом у складі середньої суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, що підтверджено протоколом за пенсійною справою № 1504007616 (МНС) від 01.12.2010 року.
Суд звертає увагу відповідача на те, що, по-перше, предметом спору (дослідження/доказування) у цій справі є - правомірність рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н. Тобто, предмет спору у справах № 520/5668/17 та у цій справі є різними.
По-друге, у цій справі підставами, на яких ґрунтуються вимоги позивача, - є незгода позивача з застосованим відповідачем правовим порядком обчислення пенсії особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, при її призначенні, а саме відповідно до п. 7 Постанови № 393, замість ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII, а не факт врахування чи неврахування при розрахунку розміру пенсії позивача певних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як помилково вважає відповідач.
По-третє, відповідно до ч. 7 ст. 78 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для суду.
Щодо похідної вимоги позивача зобов`язального характеру про зобов`язання відповідача здійснити виплату недотриманої пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, слід зазначити таке.
Згідно з ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Згідно з ч. 2 ст. 55 Закону № 2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року № 2050-III (далі - Закон № 2050-III) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно з ст. 4 Закону № 2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Згідно зі ст. 7 Закону № 2050-III, відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що захисту підлягають вже порушені права, свободи та інтереси особи, а не ті, яке можуть бути порушені у майбутньому. Тобто, похідна вимога позивача зобов`язального характеру про зобов`язання відповідача здійснити виплату недотриманої пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, - є передчасною.
Спірність у зазначених правовідносинах між сторонами ще не виникла.
Інших суттєвих доводів та/або доказів, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновку, що:
- оскаржуване рішення про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н прийняте відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому воно є протиправним та підлягає скасуванню;
- виходячи із вищенаведених висновків суду, похідна вимога позивача зобов`язального характеру про: зобов`язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивача із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті Головного управління МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням - 135 грн., посадового окладу - 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн., премії за підсумками роботи (1679, 3%) - 24350,0 грн., відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 1 грудня 2010 року, - підлягає задоволенню;
- виходячи із вищенаведених висновків суду, що похідна вимога позивача зобов`язального характеру про зобов`язання відповідача здійснити виплату недотриманої пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, є передчасною, дана вимога не підлягає задоволенню.
Обставини, щодо зобов`язання відповідача здійснити виплату недотриманої пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів входять до питання подальшої реалізації прав позивача на підставі рішення суду про: визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н; зобов`язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивача із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті Головного управління МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням - 135 грн., посадового окладу - 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн., премії за підсумками роботи (1679, 3%) - 24350,0 грн., відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 1 грудня 2010 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 194, 205, 241-246, 250, 255, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії від 19 лютого 2019 року б/н.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 із грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, зазначеного в грошовому атестаті Головного управління МНС України в Одеській області (для встановлення пенсії), а саме: окладу за військовим званням - 135 грн., посадового окладу - 1450 грн., процентної надбавки за вислугу років - (35%) 554,75 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1069,88 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15%) - 217,50 грн., премії за підсумками роботи (1679,3%) - 24350,0 грн., відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та здійснити виплату недотриманої пенсії, з моменту виходу на пенсію, 1 грудня 2010 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.