Рішення № 83492349, 07.08.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2019
Номер справи
1.380.2019.003301
Номер документу
83492349
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.003301

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

Суть справи.

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9), у якому просить суд:

- визнати діяння управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, що полягали у незастосуванні положень Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування і виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 за №919, під час розрахунку пенсії позивачу, протиправними;

- визнати протиправними діяння Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, що полягали у незастосуванні положень Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування і виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 за №919, під час розрахунку пенсії позивачу, протиправними;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити розрахунок пенсії позивачу із застосуванням положень Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування і виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 за №919, а також на підставі даного розрахунку виплатити позивачу кошти за період 2017-2019 років.

В обґрунтування позову зазначено те, що позивач в період 2017-2018 років перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, а з 2018 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. З 06.02.2017 ОСОБА_1 як учаснику АТО призначено пенсію за віком, при розрахунку якої в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області за відсутності довідки про розмір заробітної плати було враховано лише трудовий стаж. Довідку про розмір заробітної плати за період 1995-2000 років для визначення розміру пенсії ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області не мав можливості подати, оскільки підприємства і установи, де він працював, перебувають на тимчасово окупованій території, куди він, як учасник АТО, прибути не може.

В подальшому, позивачу стало відомо, що під час розрахунку його пенсії, у разі неможливості надання довідки про розмір заробітної плати за 1995-2000 роки, Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області відповідно до Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування і виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 за №919, повинно було розрахувати розмір його пенсії, виходячи з розміру середньої заробітної плати у відповідних галузях економіки за аналогічною професією, використавши відомості, що знаходяться у трудовій книжці ОСОБА_1

10.05.2019 ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подано заяву щодо проведення належного розрахунку пенсії відповідно до положень порядку №919. У відповідь на вказану заяву Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу скеровано лист №2343/02.11-11 від 27.05.2019, яким у проведенні належного розрахунку, з погляду позивача, безпідставно відмовлено.

Позивач вважає, що такі діяння відповідачів є протиправними та обмежують його конституційні права та інтереси.

Ухвалою суду від 09.07.2019 відкрито провадження у справі, призначено таку до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

30.07.2019 за вх. № 27226 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач зазначив, що з 06.02.2017 позивачу призначено пенсію за віком, як учаснику бойових дій, відповідно до абзацу 6 пункту 3 Розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003. Пенсію призначено як працюючому пенсіонеру.

Розрахунок пенсійної виплати позивача визначався із загального стажу роботи 28 років 11 місяців 29 днів (стаж враховано по 31.01.2017) та середньомісячного заробітку для обчислення пенсії за період роботи з 01.05.2001 по 31.01.2017 за індивідуальними відомостями з реєстру застрахованих осіб у розмірі 4468,76 грн.

Відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 18.02.2019 проведено перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною статусу з працюючого пенсіонера на непрацюючого.

Відповідач зазначає, що при призначенні пенсії 06.02.2017 та при перерахунку пенсії 01.03.2019 року в позивача не виникало претензій з приводу обрахунку заробітної плати при визначенні розміру пенсії.

Крім цього, оскільки при призначенні пенсії у позивача більше ніж 60 місяців страхового стажу після 01.07.2000, підстави для застосування норм Порядку №919 відсутні.

Відповідач просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Ухвалою суду від 31.07.2019 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про залишення цієї позовної заяви без руху відмовлено.

01.08.2019 за вх. №27565 від позивача у справі надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_2 зазначив, що доводи відповідача, викладені у відзиві, є необґрунтованими та безпідставними, просив позовні вимоги задовольнити.

06.08.2019 за вх. №2537ел. від Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого повідомлено, що пенсійна справа позивача відсутня, оскільки передана Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області. Також відсутні будь-які документи та інформація про нарахування пенсії позивачу, тому Управління не може зазначити причини застосування або незастосування положень Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування і виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №919 від 05.07.2006, під час розрахунку пенсії позивачу.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд на підставі позовної заяви, відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та долучених письмових доказів, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком.

Пенсію позивачу призначено з 06.02.2017 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області як працюючому пенсіонеру відповідно до абзацу 6 пункту 3 Розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.

Розрахунок пенсійної виплати позивача визначався із загального стажу роботи 28 років 11 місяців 29 днів (стаж враховано по 31.01.2017) та середньомісячного заробітку для обчислення пенсії за період роботи з 01.05.2001 по 31.01.2017 за індивідуальними відомостями з реєстру застрахованих осіб в розмірі 4468,76 грн. загальний розмір пенсії з 06.02.2017 становив 2096,26 грн.

З 02.05.2017 позивачу призначено виплату щомісячної державної адресної допомоги в розмірі 52,29 грн.

Відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 18.02.2019, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною статусу з працюючого пенсіонера на непрацюючого.

З 01.03.2019 пенсія позивача перерахована із застосуванням збільшеного на 1,17 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 4404,35 грн. та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%. Після проведеного перерахунку пенсії з 01.03.2019 розмір пенсії становить 2470,05грн.

16.05.2019 ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подано заяву щодо проведення належного розрахунку пенсії відповідно до положень Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування і виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 за №919.

Листом №2343/02.11-11 від 27.06.2019 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у проведенні такого перерахунку пенсії у зв`язку з відсутністю підстав для застосування Порядку №919.

Вважаючи такі діяння відповідачів протиправними та такими, що порушують його права, ОСОБА_2 звернувся до суду за їх захистом.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (в редакції, чинній на час призначення пенсії) передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Пунктом 1 Порядку визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 за №919, передбачено, що цей Порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв`язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.

Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку №919, за період до 1 січня 1998 року та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків і Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:

1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).

За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.

У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія;

2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Проаналізувавши викладене у сукупності, суд дійшов висновку про те, що Порядок визначення заробітної плати для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 за №919, застосовується лише при призначенні, а не під час перерахунку пенсії, та лише у випадках, встановлених в пункті 1.

Судом встановлено, що на момент призначення пенсії позивачу його страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становив більш як 60 місяців, що виключає застосування Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2006 року №919, до спірних правовідносин.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи дії відповідача на відповідність ч. 2 ст. 2 КАС України, такі вказаним критеріям відповідають, а отже є правомірними.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням викладеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 73, 77, 90, 241-243, 246, 263, 294, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в :

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ: 13814885), управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (93400, Луганська область, м. Сєвєдонецьк, вул. Шевченка, 9; код ЄДРПОУ: 21792459) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

2. Судові витрати зі сторін не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 07.08.2019.

Суддя Кравців О.Р.